Žmogaus protui būdinga viena įstabiausių savybių – peržengti savo pasaulėžiūros ribas ir pažvelgti į pasaulį kito žmogaus akimis. Psichologai šį gebėjimą vadina „perspektyvos pasirinkimu“ ir laiko moralės pagrindu. Žmonės, kurie gali galvoti ir galvoja apie tai, kaip pasaulį įsivaizduoja kiti, labiau linkę padėti kitiems žmonėms ir mažiausiai siekia  jiems pakenkti.LR_TV_PasaulisX_parapsichologas Azanovas

 

„Mano sūnų iš manęs atėmė ir atidavė globėjams tik todėl, kad jis buvo per daug aktyvus“, – didžiausią savo košmarą bando pamiršti iš Norvegijos pabėgusi keturių vaikų mama Airida Pettersen. Ji yra viena iš daugelio tautiečių, patyrusių  tariamą norvegų vaikų teisių tarnybos „Barnevernet“ globą.

 

Ką patiria iš biologinių šeimų išplėšti vaikai, kaip tai veikia jų energetiką ir nematomą subtilųjį pasaulį? „Jeigu iki septynerių metų vaikas atimtas, tai jo karminė programa kardinaliai keičiasi. Būtent iki šio amžiaus formuojasi vaiko karminė programa ir tai labai veikia jo imuninę sistemą, apsaugo vaiką nuo ligų, ugdo ypatingą meilės jausmą, kuriuo užaugęs jis galės dalytis su kitais“, – teigia parapsichologas Vladimiras Azanovas. Jis įsitikinęs, kad nematomas vaiko ir mamos ryšys toks stiprus, kad daro stebuklus.

 

Protu sunkiai suvokiama, kai esant gyviems tėvams dėl menkiausių smulkmenų kai kuriose Europos šalyse be jokių skrupulų vaikai plėšte išplėšiami iš padorių, socialiai tvarkingų šeimų. Pavyzdžiui, Airida Pettersen žino, ką išgyvena mamos, netekusios savo vaikų. Beveik septynis mėnesius jauna moteris tenkinosi trumpais pasimatymais, kai Norvegijos vaikų teisių tarnybos sprendimu be jokios konkrečios priežasties, be paaiškinimo jos vaikai buvo apgyvendinti pas globėjus. „Pasimatymams per mėnesį kartą yra duotas laikas – dvi valandos. Praeina dvi valandos, ir jau galima pradėti atsisveikinti, nes pasibaigus pasimatymo laikui be jokių emocijų turi atsistoti ir išeiti lauk. Tavo vaikai rėkia iki pamėlynavimo ir užkimimo, bet tu turi atsistoti ir išeiti. Ir negali nei savo vaikų  apkabinti, nei nieko padaryti, kad jie neverktų. Kaip gyvulių fermoje“, – prisimena Airida Pettersen, kuri, nepaisydama Norvegijos vaikų teisių apsaugos įstatymų, pasigrobė vaikus ir su jais parbėgo į Lietuvą.

 

„Valstybė imasi tų funkcijų, kurios mirusios pačioj šeimoje, prie namų židinio. Tai įgyja iškreiptas formas, nes tai, kas vyko prie židinio, negali būti pakeista tokiais dalykais kaip vaiko paėmimas iš biologinės šeimos. Tai ne išeitis“, – sako fizikas, muziejininkas, Lietuvos etnoastronomas, Etninės kultūros globos tarybos narys Jonas Vaiškūnas. Jis primena, kad senosios kartos vaikai žinojo, kas yra pagarba, žinojo, kas yra atsakomybė ir pareigos. Ir šiukštu buvo jų nepaisyti. Kitu atveju laukdavo kampas arba vytelės bausmė. Dabar papročiai kiti: mažiau pareigų vaikams, o apie bausmes net kalbos negali būti. Jeigu šiuolaikinį vaiką  tektų statyti į kampą, tai tėvai turėtų paieškoti tokio kampo, kur silpniausias bevielis internetas. Nes šiandieniniai vaikai neturi laiko pamąstyti apie savo poelgius, šiuolaikiniai vaikai net kampe stovėdami mobiliuosius telefonus maigo. Šių dienų pasaulyje jau nieko nereiškiantis kampas anksčiau buvo šventas. Namų kampuose buvo statomi šventieji paveikslai ar kitokie religiniai daiktai, todėl tikėta, kad vaiko statymas į kampą turi kur kas svarbesnę auklėjamąją paskirtį. „Sako, blogai į kampą vaiką statote, tai jis bus gyvenime pastatytas į kitą kampą, į žiaurų kampą, iš kurio jau pats negalės išeiti ir neras išeities“, – teigia etnoastronomas J. Vaiškūnas.

 

Visi sąmoningi tėvai trokšta, kad jų vaikas užaugtų sveikas ne tik fiziškai, bet ir psichiškai, socialiai brandus ir saugus. Sveiko fizinio kontakto suteikimas naujagimiui ir kūdikiui kloja pasaulėjautos pamatus. Bet ar pasaulis yra saugi ir draugiška vieta gyventi? Ar galima pasitikėti mus supančiais žmonėmis? Į skaudžiausius ir svarbiausius šių dienų klausimus apie vaikų auklėjimą jau šį penktadienį 20.50 val. per „Lietuvos ryto“ televiziją laidoje „Pasaulis X bandys atsakyti  psichoterapeutė Dalia Minialgienė, penkis vaikus viena auginanti Giedra Sadauskienė, kiti laidos pašnekovai.

 

„Pasaulis X“  – penktadieniais 20.50 val. per „Lietuvos ryto“ TV.