Viskas, ko reikia – tai būti laimingam. Kaip būtų puiku, jei kas nors pasakytų, kokie tiksliai ingredientai sudaro laimę, pavyzdžiui: 300 g kantrybės sumaišyti su sauja karštos meilės, įtarkuoti šiek tiek proto, pagardinti humoru ir gerumu, pridėti gausiai vilties. Viską gerai sumaišyti ir kepti. Laimės pyragą valgyti patiems ir dalinti kitiems.

 

laimė

Vienas iš humanistinės psichologijos kūrėjų amerikietis Abraomas Maslovas sudarė garsiąją poreikių piramidę. Ji suskaido laimę dalimis: nuo žemiausiojo ir aukščiausiojo. Vieni poreikiai negali būti patenkinami, jei nepatenkinami kiti. Pirmiausiai turi būti patenkinami fiziologiniai žmogaus norai, paskui saugumo, meilės, socialinio ryšio, savivertės ir galiausiai savęs realizavimo. Teigiama, kad, jei būtų sudarytos palankios sąlygos patenkinti visus šiuos poreikius, žmonės būtų visapusiškai laimingi. Deja, pasaulis nėra idealus ir daugelis žmonių jaučia, kad nėra patenkinami vienokie ar kitokie jų poreikiai. Galima stengtis tai pakeisti arba susitaikyti, kad laimė pasiekiama ne visiems.

 

Nuo seno žmonės žinojo, kad laimė – tai ramybė, ryšys ir taika. Gyvenime, norint ką nors pasiekti ir turėti, reikia atiduoti daug laiko ir energijos. Ilgainiui žmogus kitiems gali atiduoti visą savo energiją ir jėgas kitiems. Laimė iš jo gyvenimo pasitraukia. Kaip ją sugrąžinti? Tikriausiai ne veltui budistų vienuoliai kopdavo į kalnus ir valandų valandas medituodavo, stebėdami, kaip keičiasi saulėtekiai ir saulėlydžiai. Eiliniam pasauliečiui to paties daryti nebūtina. Tačiau kartais jam reikėtų skirti šiek tiek daugiau laiko sau, pailsėti ir pabandyti atrasti sielos ramybę. Laimė – tai kartu su brangiais žmonėmis praleistas laikas, apsikabinimai, prisilietimai bei bučiniai.

 

Kiek tyrėjų, tiek ir nuomonių! Štai Harvardo psichologijos profesorius Danielis Girbertas teigia, kad laimę sudaro trys „ingredientai“: santuoka, pinigai ir vaikai. Įrodyta, kad susituokę asmenys yra laimingesni nei tie, kurie gyvena be antspaudo pase. Dažniausiai jie yra sveikesni, ilgiau gyvena, dažniau mylisi. Bėgant metams, laimės jausmas kinta ir tai normalu. Žinoma, nesėkminga santuoka laimės neatneša. Tada žmonės jaučiasi laimingesni išsiskyrę. Laimė taip pat priklauso nuo pinigų, nors, anot psichologo, žmonės dažniausiai juos išleidžia netinkamiems dalykams. Pinigai išleisti poilsiui, priešingai daugelio nuomonei, neatneša laimės. Žmonės būna laimingiausi, kad jų protas ir mintys yra užimti (kalbasi, kuria, mylisi). Žmonės taip pat yra laimingesni, kai gali duoti kitiems, o ne leisdami pinigus savo reikmėms. Dėl panašių priežasčių (noro duoti daugiau negu gauti) vaikai taip pat gali būti laimės šaltiniu, nors juos auginti yra sunkus darbas ir kartais gali net pasirodyti, kad bevaikės poros yra laimingesnės negu tos, kurios juos augina ir auklėja.

 

Psichologų nuomone, laimingesni yra tie žmonės, kurie džiaugiasi tuo, kuo turi ir neieško naujovių. XXI amžiuje žmonės nuolatos svajoja įsigyti erdvesnį namą, greitesnį automobilį, gražesnį ir protingesnį meilužį. Visa pasaulio ekonomika sukurta taip, kad žmonės trokštų kuo greičiau pakeisti nusibodusius daiktus naujais. Tačiau nauji drabužiai džiugina tik vieną sezoną. Paskui norisi vėl naujo žaisliuko. Vartojimo psichologija laimės neatneša. Žmonėms reikėtų mokytis būti stabilesniems ir vertinti tikrus dalykus, net tada, kai mados ir technologijos taip greitai kinta.

 

Tikriausiai visi yra girdėję populiarų posakį: „Eik, kur liepia širdis“, tačiau tik retas išdrįsta šiuo išmintingu ir paprastu posakiu vadovautis gyvenime. Asmuo, elgdamasis taip, kaip pats nori, jaučiasi savo kūno ir minčių šeimininku. Jam niekas negali vadovauti, liepti elgtis vienaip ar kitaip, jis tiksliai žino savo gyvenimo kelią ir eina juo išdidžiai pakėlęs galvą. Juk kiekvienas žmogus yra savo likimo kalvis.

 

Laimė – tai fizinė veikla. Nors eidami į treniruotę sporto klube, daugelis tyliai burba, iš tiesų mankšta ir fiziniai pratimai padidina laimės hormonų (oksitocino, endorfinų) koncentraciją kraujyje. Fizinė veikla reguliuoja streso hormonų (kortizolio) kiekį ir slopina tokias neigiamas emocijas kaip nerimas ir pyktis. Mokslininkai nustatė, kad reguliari mankšta gali sumažinti depresijos riziką arba susilpninti jos simptomus sergant.

 

Laimę suteikia patirtys, bet ne daiktai. Daugiau džiaugsmo suteikia kelionė, o ne naujausias kompiuteris. Tą reikėtų prisiminti, kai svarstoma, kur investuoti pinigus. Net loterijų laimėtojai prisipažįsta, kad laimėti pinigai ar kiti vertingi daiktai nesuteikė daugiau laimės negu veikla, kuri jiems patiko dar prieš laimėjimą.