Pagrindinės priežastys, kodėl gyvenama su tėvais
2015-08-27 10:47Ar normalu sulaukus 30 metų vis dar gyventi su tėvais? Ar lietuviai supanašės su italais, kurie niekur neišsikrausto iš tėvų namų iki 30 – 34 metų? Lietuvoje dar ir dabar tokie žmonės susilaukia pajuokos ir užjaučiančių žvilgsnių. Tačiau laikai keičiasi. Tai, kas kažkada buvo neįprasta, pamažu tampa norma.
Tik gyvenantys su tėvais supras, kad bėgant metams, vis nejaukiau prisipažinti apie gyvenimą su tėvais. Išeiti iš namų paprastai skatina noras būti nepriklausomiems, gyventi su mylimuoju arba nuolatiniai konfliktai su tėvais. Priežasčių, kodėl suaugusieji nepalieka tėvų namų yra daug. Tačiau tikriausiai dažniausia priežastis – nepalankios finansinės galimybės. Neretai pasitaiko ir tokia situacija, kad žmonės šiek tiek pagyvena atskirai nuo tėvų, tačiau pasikeitus gyvenimiškoms aplinkybėms, vėl tampa priversti grįžti į gimdytojų namus.
Pasaulyje stebima tendencija, kad vis vyresni vaikai palieka tėvų namus. Prieš keletą metų Australijoje statistikos duomenys skelbė, kad 49 % 20 – 24 metų ir 21 % 25 – 29 metų jaunuolių gyvena tėvų namuose. Tačiau tokių asmenų daugėja ir toks elgesys tampa socialiai priimtinu. Ar tai reiškia, kad šiuolaikiniai jaunuoliai yra labai išlepinti ir siekia gyventi, patirdami kuo mažiau rūpesčių? O gal dėl visko kalta finansinė krizė, aukštas nedarbas ir nedidelis darbo užmokestis, net turint aukštąjį išsilavinimą? Teisingas atsakymas yra kažkur per vidurį: suaugę asmenys vis dažniau lieka gyventi su tėvais ir dėl vienų, ir dėl kitų priežasčių.
Gyvenimas su tėvais turi ir privalumų, ir trūkumų. Suaugusiems žmonės gali būti sunku girdėti nuolatinį tėvų priminimą: „Mano namai, mano taisyklės!“.
3 priežastys, kodėl norisi išsikraustyti iš tėvų namų:
- Tenka dalintis vienu vonios kambariu. Niekada vieni negyvenę žmonės nesupranta malonumo eiti į švarią vonią, kurioje niekas kitas nesišluosto tuo pačiu rankšluosčiu, neišnaudoja mėgstamiausio kremo ir šampūno, o nusiprausęs nepalieka plaukų, prilipusių prie muilo.
- Vienintelis kambarys, kurį galima įsirengti pagal savo skonį, yra tas, kuris paskirtas nuo mažų dienų. Gera turėti stogą virš galvos bei nuosavą kambarį, tačiau namų taisyklės gali stipriai nervinti. Tie, kurie mėgsta valgyti naktį, turi taikytis prie artimųjų ir negaminti maisto, kad iš virtuvės sklindantys kvapai nepažadintų šeimos narių. Taip pat reikia dalintis vienu televizorių ir laukti savo eilės, kol bus galima pažiūrėti mėgstamą serialą ar laidą.
- Mylėtis tėvų namuose dažnai yra nejauku. Ne paslaptis, kad suaugusiesiems reikia fizinio artumo. Tačiau parsivesti naują simpatiją į namus, kuriuose gyvena tėvai, nejauku ne tik prieš juos, bet ir prieš merginą ar vaikiną. Net jei tėvai neprieštarauja tam, kad namie liktų nakvoti nepažįstamas žmogus, reikia nuolatos kontroliuoti save, kad nepadorių garsų neišgirstų namiškiai. Negalėjimas elgtis taip, kaip norisi, kenkia asmeniniams santykiams.
4 priežastys, kodėl norisi pasilikti tėvų namuose:
- Namie ruoštas maistas. Tikriausiai niekas nepaneigs, kad mamos ruošti patiekalai yra patys skaniausi. Gera žinoti, kad laukia kiekvieną vakarą laukia gardi vakarienė, o geriausia tai, kad tam, kad ji atsirastų ant stalo, nereikia pajudinti nė piršto!
- Galimybė sutaupyti pinigų. Gyvenant su tėvais dažniausiai nereikia mokėti už nuomą ir komunalines paslaugas. Pinigus galima leisti tik savo reikmėms ir sąskaitai už telefoną. Daugybė žmonių lieka gyventi su tėvais, nes yra pasiėmę studijų ar kitokių paskolų, neranda tinkamo darbo, baigę studijas. Tad jeigu galima šiek tiek sutaupyti, gyvenant su tėvais, kodėl šia galimybe nepasinaudojus?
- Mamos ir tėčio lepinimas. Nesvarbu, kiek vaikams metų, tėvai nepamiršta bent retkarčiais palepinti savo atžalas. Kartais jie nuperka brangių dovanų ar duoda pinigų pramogoms, lyg jų vaikai vis dar būtų paaugliai!
- Nėra atsakomybės. Neverta ginčytis su tuo, kad suaugę asmenys, gyvenantys su tėvais, jaučia mažiau atsakomybės. Taip, jie turi pareigų: reikia susitvarkyti savo kambarį, padėti namų ruošos darbuose, bet tai ir viskas. Pavyzdžiui, praradus darbą nereikia jaudintis, kaip reikės gyventi toliau arba išmokėti paskolą. Viskuo pasirūpins tėvai!
5 priežastys, kodėl žmonės gyvena su tėvais:
- Vėliau nei bendraamžiai pradeda siekti aukštesnio išsilavinimo. Ne visi žmonės tik baigę mokyklą žino, ką nori daryti gyvenime. Jie išbando daugybę dalykų, kol supranta, ką nori studijuoti. Jie vėliau baigia mokslus ir vėliau pradeda planuoti savarankišką gyvenimą.
- Studijuodami taupo pinigus. Tikrai ne visiems pavyksta studijuoti valstybės finansuojamoje vietoje. Nemažai studentų turi mokėti už aukštąjį mokslą. Pridėjus dar nuomos ir komunalinių paslaugų kainą, gaunasi apvali suma. Daugelis prieina išvadą, kad geriau pataupyti ir bent laikinai pagyventi pas tėvus.
- Sunku rasti darbą, baigus aukštąją (aukštesniąją) mokyklą. Po studijų dažnas susiduria su skaudžia realybe, kad tokių specialistų, kuriuos ruošė aukštoji mokykla, nelabai kam reikia. Svajonių darbo paieškos gali užtrukti labai ilgai.
- Išsiskyrė su partneriu. Kai kurie žmonės išeina iš tėvų namų, bet tampa priversti grįžti. Santykiai su mylimaisiais nutrūksta. Tenka išsikraustyti iš bendro buto. Eiti nėra kur. Niekas kitas nelaukia, tik tėvai.
- Tai tiesiog patogu. Kiekvienas turi savo priežasčių, kodėl lieka gyventi su tėvais. Žmonės ne tik sutaupo pinigų, bet ir pripranta prie šeimos. Kad ir kokie būtų tėvai, gyventi visiškai vienam gali būti paprasčiausiai liūdna.