Melas pasaulyje atsirado, ko gero, tada, kai atsirado komunikacija. Galima būtų net teigti, kad melavimas yra vienas iš pagrindinių socialinės egzistencijos poreikių. Melas gali pasitarnauti dėl skirtingų priežasčių. Štai kelios dažniausiai pasitaikančios.

 

melas

10 dažniausių priežasčių, kodėl žmonės meluoja:

 
  • Noras įtikti. Norėdami išlikti mandagūs bet kokioje socialinėje situacijoje, žmonės pradeda meluoti. Dažniausiai meluojama, atsakant į klausimus: „Kaip aš atrodau?“, „Ar aš sustorėjau?“ ir „Ar tau patiko mano dovana?“.
 
  • Noras save apsaugoti. Reikia susitaikyti su mintimi, kad kiekvienas žmogus turi kažką, ką verčiau nuslėpti. Daug lengviau pameluoti, negu atskleisti nejaukią tiesą.
 
  • Noras išvengti paslaugėlių. Žmonių, kurie nuolat yra pasiruošę padėti, yra labai nedaug. Dauguma jų paprasčiausiai meluoja, kad nesijaustų kitų išnaudojami.
 
  • Noras išvengti ilgų pokalbių. Kartais tiesos sakymas gali reikšti ilgą monologus ir patarimų dalijimą, kurių pašnekovas nepageidauja girdėti. Tiesa neretai išprovokuoja ilgas ir varginančias diskusijas, kritiką. Todėl meluodami žmonės bando išvengti galimų ilgų pokalbių.
 
  • Noras pasigirti. Tokios rūšies melas daugiau ar mažiau nepavojingas, tačiau mūsų visuomenėje labai paplitęs. Kai kuriems žmonėms to reikia, kad jaustųsi geriau. Jie siekia prieš kitus atrodyti geriau.
 
  • Noras turėti naudos. Jokia paslaptis, kad darbo pokalbių metu šiek tiek meluoja kiekvienas. Kitų žemiškų gėrybių ir privilegijų noras taip pat gali gundyti nusidėti žodžiais.
 
  • Noras išvengti bausmės. Vaikai meluoja mokytojams, kodėl nepadarė namų darbų, kad išvengtų bausmės (blogo pažymio ar pastabos pažymių knygutėje). Suaugę žmonės taip pat meluoja asmenims, esantiems vienu laipteliu aukščiau negu jie, taip pat tėvams ir sutuoktiniams, kad išvengtų pasekmių ir bausmių.
 
  • Noras prisitaikyti prie daugumos. Socialinių ryšių poreikis verčia žmones meluoti. Daug žmonių pasiduoda aplinkos spaudimui ir pradeda pagražinti tiesą apie save, kad prisitaikytų prie grupės, su kuria tenka daugiausiai bendrauti.
 
  • Noras kažką įrodyti. Kai kurie žmonės gali net griebtis melo, kad įrodytų savo tiesą. Tokie nepalenkiami asmenys gali tapti labai kūrybingi, kai prireikia pameluoti.
 
  • Noras daryti įtaką. Melas gali būti viena iš schemų, padedančių daryti įtaką žmonėms ir jiems nuolaidžiauti. Žmonės neretai pasitelkia melą, norėdami pakeisti vyraujančią nuomonę apie tam tikrus asmenis.
 

Melas yra toks dažnas reiškinys, kad kai kurie žmonės ima meluoti tiesiog vardan melo. Melo priežasčių gali būti tiek daug ir įvairių, kiek pasaulyje yra žmonių. Pasaulio gyventojų vaizduotė išties beribė.