Sausio pabaigoje Vidurio Lietuvoje užfiksuota padidėjusi tarša kietosiomis dalelėmis. Tai pirmasis atvejis šiais metais, tačiau Aplinkos apsaugos agentūra prognozuoja, kad dienų, kai oro užterštumas bus vidutinis arba aukštesnis, artimiausiais mėnesiais gali padaugėti. Paprastai užterštumo pikas fiksuojamas kovą. Tam įtakos turės ne tik vis dar tebesitęsiantis šildymo sezonas, bet ir iš pietvakarių pučiantys vėjai, kurie kietųjų dalelių atneša iš Lenkijos pramoninių rajonų. Dalyje jų vis dar deginama anglis, todėl jei tik atmosferos sąlygos būna nepalankios teršalų sklaidai (aukštas atmosferos slėgis, silpni vėjai), su pietvakariniais srautais šie pasiekia ir Lietuvą. Taip pat pranešama, kad į Europą atkeliavo šiek tiek Sacharos dykumos dulkių.

 

Pollution,From,The,Exhaust,Of,Cars,In,The,City,InKietosios dalelės – ore esančių dalelių ir skysčio lašelių mišinys, kurio sudėtyje būna įvairių komponentų: rūgščių, sulfatų, nitratų, organinių junginių, metalų, dirvožemio dalelių, dulkių, suodžių ir kt. Pasitaiko ir biologinių komponentų, pavyzdžiui, alergenų, mikroorganizmų.

 

Visgi oro tarša didmiesčiuose padidėja ne tik tada, kai iš tolimų kraštų vėjai atneša teršalų. Jeigu kelias dienas nėra vėjo ir oro srautai apatiniuose atmosferos sluoksniuose juda per mažai, kad išsklaidytų besikaupiančius teršalus, nelyja, oro užterštumas pastebimai išauga. Padidėjus į orą išmetamų teršalų kiekiui, palankiomis meteorologinėmis sąlygomis didmiesčiuose net gali susiformuoti vadinamieji dūminiai miesto rūkai (smogas). Pats tirščiausias prieš darbo dienos pradžią ir pasibaigus darbo dienai (piko valandomis), kai suintensyvėja transporto srautai. Atmosferos oras greitai užteršiamas transporto išmetamais teršalais (kietosiomis dalelėmis, smalkėmis, azoto dioksidu, sieros dioksidu). Kietųjų dalelių koncentracija didmiesčių ore gali padidėti dėl netinkamai prižiūrimų gatvių, ypač pavasarį, jei neplaunamos, nešluojamos ir nelaistomos.

 

Paprastai kietųjų dalelių koncentracijos padidėjimas – laikinas reiškinys, trunkantis 1–3 paras. Visgi tomis dienomis būtina laikytis atsargumo priemonių. Mat ore sklandančios dalelės gali reikšmingai paveikti viršutinius kvėpavimo takus ar net nukeliauti iki bronchų. Padidėjus oro užterštumui kamuoja kosulys ir čiaudulys, sudirginama nosiaryklė ir akys.

 

Aplinkos apsaugos agentūros specialistai primena, kad, pasirodžius pranešimų apie padidėjusią oro taršą kietosiomis dalelėmis, atsargumo priemonių turėtų imtis rizikos grupėms priskiriami asmenys:

 
  • Sergantys astma
  • Kamuojami kvėpavimo sistemos ir kraujotakos ligų
  • Senyvo amžiaus žmonės
  • Nėščiosios
  • Patartina į lauką nenešti kūdikių ir nevesti mažylių iki 3 metų.
 

Padidėjus oro užterštumui nerekomenduojama vėdinti patalpų, sportuoti lauke. Taip pat žmonės raginami pridengti burną ir nosį marlės kaukėmis arba respiratoriais.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė