Niujorkas – svajonių miestas
2018-09-26 08:38Ko gero, pasaulyje nėra kito tokio miesto, kuriame nesusipintų tiek daug skirtingų kultūrų, tradicijų ir pažiūrų. Niujorke gyvenimo tempas itin greitas, todėl čia ilgesniam laikui apsistoti galėtų tikrai ne kiekvienas. Tačiau pamatyti šį didingą miestą tikrai verta!
Žemynas | – Šiaurės Amerika |
Valstybė | – JAV |
Plotas | – 141 300 km2 |
Gyventojų skaičius | – 19 746 227 |
Valstybinė kalba | – neturi (anglų 72 %, ispanų 14 %, kitos 14 %) |
Valiuta | – JAV doleris (USD) |
Laiko juosta | – UTC -5/-4 |
Klimatas | – drėgnas žemyninis |
Religija | – krikščionybė |
Raštingumo lygis | – 99 % |
Istorijos labirintais
Senovėje Niujorko teritorijoje gyveno manahatų ir kanarsių gentys. 1626 m. olandų kolonistai įkūrė miestą ir pavadino jį Naujuoju Amsterdamu. 1664 m. jis buvo užgrobtas anglų ir pavadintas Niujorku. 1674 m. pastarasis galutinai atiteko anglams. 1886 m., švenčiant 100-ąsias nepriklausomybės metines, miestas gavo įspūdingą dovaną – Laisvės statulą. Tai buvo prancūzų dovana amerikiečiams, kurią suprojektavo Frédéricas Augusteʼas Bartholdis. Šis laisvės simbolis – didžiausias pasaulyje. Jo aukštis siekia 47 m, o sveria daugiau negu 200 t. Ši statula statyta net 10 m.
2001 m. rugsėjo 11 d. Niujorką ištiko didelė nelaimė. Užgrobtais lėktuvais buvo nugriauti du dangoraižiai, kuriuose buvo įrengtas Pasaulio prekybos centras. Nelaimės metu žuvo 2 603 žmonės, o 24 dingo be žinios. 2012 m. Niujorke buvo baigtas statyti Freedom Tower dangoraižis, kuris pakeitė nugriautuosius.
Slypintys pavojai
Jau nuo XIX a. pradžios Niujorkas garsėjo įvairių grupuočių ir gangsterių nusikaltimais. XX a. pabaigoje čia klestėjo narkotikų verslas. Nuo 1991 m. mieste nusikalstamumas sumažėjo net 75 %, žmogžudysčių skaičius taip pat buvo labai mažas. 2005 m. Niujorkas buvo pripažintas saugiausiu iš 10 didžiausių JAV miestų.
1976 m. JAV Aukščiausiasis Teismas atnaujino mirties bausmės vykdymus. Tuo metu įvykdyta daugiau nei 1 000 egzekucijų, nemažai jų būtent Niujorke. 2006 m. šalis užėmė 6 vietą pagal daugiausiai įvykdytų mirties bausmių skaičių.
Lankomiausias muziejus
Metropoliteno muziejus įkurtas 1870 m. Čia saugoma per 2 mln. meno darbų, kurie siekia net antikos ir senovės Egipto laikus. Muziejų įkūrė grupė JAV verslininkų, finansininkų, mokslininkų, garsių menininkų ir mąstytojų. Jie troško eksponuoti meno kūrinius ir šviesti visuomenę. XIX a. pradžioje į kolekciją pateko archeologiniai eksponatai iš Artimųjų Rytų. Dabar šią kolekciją sudaro daugiau negu 7 000 eksponatų. Pastarieji apima šumerų, hetitų, sasanidų, asirų, babiloniečių ir elamitų kultūras.
Šiuo metu muziejus užima 190 000 m² plotą. Per metus čia sudeginama apie 15 000 elektros lempučių, sunaudojama apie 7 800 l grindų ploviklių ir apie 4 260 l kilimų valiklių. Metropoliteno muziejus – lankomiausias JAV. Be to, tai trečias pagal lankomumą muziejus pasaulyje. Per metus čia apsilanko maždaug 5 mln. žmonių. Lankytojų rekordas buvo pasiektas 1986 m. gruodžio 30 d., kai per vieną dieną muziejų aplankė net 52 333 žmonės.
Garsusis Rokfelerio centras
Tai – pramogų ir parduotuvių kompleksas, įkurtas Manhatane. Jį įkūrė Rokfelerių šeima. Tai – didžiausias privatus tokio tipo kompleksas visame pasaulyje. Statybų darbai truko net 9 m., o visi pastatai užima net 743 000 m2 plotą. Rokfelerio centre kasmet puošiama kalėdinė eglutė. Ši tradicija įsigalėjo 1931 m., kai Didžiosios ekonominės krizės metais darbininkai ją pastatė norėdami atsidėkoti už suteiktą darbą. Tais metais eglė puošta spanguolėmis, popierinėmis girliandomis ir keliomis skardinėmis. 1933 m. Rokfelerio centras tapo oficialia Kalėdų eglučių vieta.
Čia gausu parduotuvių, restoranų ir apžvalgos aikštelių, iš kurių galima pasigrožėti Niujorko vaizdais. Centre puikuojasi 19 pastatų. Pagrindinis jų – GE Building dangoraižis, nuo kurio galima išvysti įspūdingą Niujorko panoramą.
Dalelė Kinijos…
Lankytis Niujorko kinų kvartale bus malonu tiems, kurie mėgsta maistą, kultūrą ir pramogas. Čia dažnai vyksta įvairūs renginiai, eitynės, todėl gatvėse nuolatos tvyro triukšmas. Kinų kvartale gyvena daugiau negu 200 000 kinų. Tai – tarsi atskira jų erdvė mieste. Gyventojų skaičiumi šis kinų kvartalas pralenkė iki tol didžiausiu laikytą San Fransisko kvartalą. Čia įkurta daugybė kiniškų maisto restoranų, taip pat gausu parduotuvių, kuriose galima rasti įvairių daiktų. Budistų šventyklos, dekoracijos, mirgančios lemputės kuria jaukią ir smagią kvartalo atmosferą. Per kinų Naujuosius Metus čia vyksta grandioziniai renginiai ir eitynės. Naujieji Metai būna paminėti itin spalvingai ir garsiai. Kinų kvartalai naudingi ekonomikai, nes pritraukia daug turistų. Todėl ir kitos valstybės, pavyzdžiui, Vokietija, Nyderlandai, skatina tokių kvartalų kūrimąsi.
Prabangiausia gatvė
Dauguma žino, kad Penktoji aveniu – tai apsipirkimui skirta gatvė. Nekilnojamojo turto rinkos analitikų duomenimis, Niujorke esanti Penktoji aveniu – brangiausia gatvė pasaulyje prekybinių patalpų nuomos atžvilgiu. Paklausiausios ir brangiausios patalpos yra tarp 49 ir 60 namų, kur įrengtos prestižinės parduotuvės. Madingiausios prekės – raudonpadžiai „Christian Louboutin“ aukštakulniai, „Gucci“ rankinės, „Versace“ suknelės – čia ranka pasiekiamos. Taip pat Penktojoje aveniu įkurtos „Louis Vuitton“, „Tiffany & Co.“, „Prada“, „Bottega Veneta“, „Giorgio Armani“, „Fendi“, „Harry Winston“, „Cartier“ parduotuvės. Ne paslaptis, kad jose itin lankytis mėgsta moterys.
Įvairiapusė kultūra
Būtent Niujorke prasidėjo daugybė amerikos kultūrinių judėjimų. Miestas tapo džiazo, abstrakčiojo ekspresionizmo ir hiphopo centru. Taip pat darė įtaką pankų ir hardcore muzikos stiliams. Niujorkas dažnai vadinamas viso pasaulio šokių sostine. Čia organizuojama ir visame pasaulyje garsi mados savaitė, per kurią pristatomos naujos kolekcijos ir madingiausi drabužių deriniai. Niujorkas labai svarbus kino industrijai, čia dažnai filmuojami įvairūs filmai. Šiame mieste veikia per 2 000 meno ir kultūros organizacijų. Be to, įrengta daugiau negu 500 galerijų. XIX a. čia buvo pastatytos pagrindinės kultūrinės institucijos – Carnegie Hall ir The Metropolitan Museum of Art. XIX a. 9-ajame dešimtmetyje tokie teatrai kaip Brodvėjus kartu su 42-ąja gatve pradėjo rodyti naują teatro žanrą, žinomą kaip Brodvėjaus miuziklas.
Šis miestas garsėja ir sporto pasiekimais. Niujorkas vadinamas Nacionalinės krepšinio asociacijos, futbolo, beisbolo, ledo ritulio, pokerio lygų namais. Penki iš dešimties kada nors pastatytų brangiausių stadionių įrengti būtent Niujorke.
- Niujorke kasmet nufilmuojama apie 250 filmų.
- Metro muzikantai, norėdami groti metro stotelėse, turi sudalyvauti ne vienoje atrankoje. Norint pasiekti daugiau muzikos srityje reikia daug dirbti ir parodyti profesionalumą.
- Niujorko metro stotys veikia net naktį. Kiekvieną darbo dieną miesto metro sistema naudojasi apie 5 mln. žmonių.
- Šiame mieste esanti Taimso aikštė visuomet garsėdavo kaip sekso parduotuvių, striptizo barų ir kabareto šou vieta, kurioje mėgdavo lankytis ekscentriški bei laisvą gyvenimo būdą propaguojantys asmenys.
- Niujorkiečiai geria kavą 7 kartus dažniau negu kiti JAV gyventojai.
- Jau pirmąją dieną įteisinus tos pačios lyties santuoką Niujorke susituokė 823 poros.
- Kas 21 šio miesto gyventojas yra milijonierius.
- Vidutinė Niujorko kelių dangų temperatūra karštą vasaros dieną siekia 65,5 ºC.
- Kasmet šiame mieste išmetama apie 100 mln. kiniško maisto dėžučių.
- Niujorko metro sistema – didžiausia viešojo transporto sistema pasaulyje. Iš viso yra 468 stotelės, o bėgių ilgis siekia 1 355 km.