Gyvenime dažnai girdime frazę „jau per vėlu“. Per vėlu pradėti mokytis naujos kalbos, per vėlu kurti verslą, per vėlu keisti profesiją ar pradėti keliauti. Tačiau moksliniai tyrimai, sėkmės istorijos ir neuromokslo srities atradimai sako ką kita – mūsų smegenys, gebėjimai ir net fizinė būklė gali keistis bet kuriame amžiuje. Apžvelkime, kodėl niekada nevėlu kažko imtis ar siekti ir kaip galime įveikti vidinius bei išorinius barjerus.

 

Romantic,Senior,Couple,Walking,Outdoors,In,Summer,Park,And,Embracing,Smegenys mokosi visą gyvenimą

 

Ilgą laiką manyta, kad žmogaus smegenys vystosi tik vaikystėje ir paauglystėje, o suaugus pradeda „nykti“. Tačiau ši nuomonė buvo paneigta atradus neuroplastiškumą – smegenų gebėjimą prisitaikyti ir keistis bet kuriame amžiuje. Tai apima naujų neuronų jungčių formavimąsi, stiprėjimą ar silpnėjimą, taip pat kai kurių smegenų dalių funkcijų perkėlimą į kitas sritis, jei tam yra poreikis (pvz., po traumos ar ligos). Išskiriami du neuroplastiškumo tipai: struktūrinis (kai keičiasi smegenų anatomija, pvz., formuojasi naujos sinapsės) ir funkcinis (kai smegenys pritaiko esamas struktūras naujoms funkcijoms, pvz., jei viena smegenų dalis pažeidžiama, kitos sritys gali perimti jos funkcijas). Neuroplastiškumas svarbus visą žmogaus gyvenimą. Vaikystėje jis itin didelis, todėl vaikai lengvai mokosi naujų įgūdžių ir kalbų. Suaugus jis lėtėja, bet išlieka aktyvus – žmonės vis dar gali mokytis, keisti įpročius ir tobulinti gebėjimus. Senatvėje neuroplastiškumas sumažėja, tačiau išlieka, ypač jei smegenys aktyviai stimuliuojamos.

 

Norint išsaugoti aktyvų neuroplastiškumą, labai svarbu įdarbinti protą – mokytis naujų įgūdžių, užsiimti protine veikla, pvz., skaityti, spręsti kryžiažodžius. Reikšmingas ir reguliarus fizinis aktyvumas, mat gerina kraujotaką ir neuronų augimą. Būtina subalansuota mityba, ypač reikšmingos omega-3 riebalų rūgštys, antioksidantai, B grupės vitaminai – palaiko neuronų veiklą. Be jokios abejonės, didelė reikšmė tenka miego kokybei – nakties poilsis būtinas smegenims atsigauti ir informacijai apdoroti. Įrodyta, kad naudinga ir meditacija bei sąmoningumo praktikos – gerina dėmesio koncentraciją ir mažina stresą, kuris gali neigiamai veikti neuroplastiškumą.

 

Apskritai neuroplastiškumas yra itin svarbus smegenų gebėjimas, ir ne tik mokantis naujų dalykų. Jis gali padėti atsigauti po sunkių ligų, pvz., insulto, traumų. Reikšmingas kovojant su neurodegeneracinėmis ligomis, pvz., Alzheimeriu. Galiausiai leidžia keisti žalingus įpročius ir formuoti naujus elgesio modelius. Neuroplastiškumas įrodo, kad smegenys nėra statiškas organas – jos gali keistis visą gyvenimą. Kembridžo universiteto tyrimai parodė, kad net 70-mečių smegenys gali formuoti naujus neuroninius ryšius. Kalifornijos universiteto tyrimas įrodė, kad net 90-mečiai gali išmokti naujų įgūdžių ir informaciją įsisavina beveik taip pat efektyviai, kaip ir jauni žmonės. Taigi kažko mokytis niekada nevėlu. Net jeigu jau pasiekėte pensinį amžių, drąsiai galite mokytis naujos kalbos, išbandyti naują amatą, praktikuoti naujus įpročius. Ribos – tik jūsų pačių sukurta iliuzija.

 

Sėkmės lydimi žmonės, kurie pražydo vėlai

 

Sėkmė nebūtinai ateina jaunystėje.Istorija kupina žmonių, kurie savo didžiausią proveržį pasiekė tik antroje gyvenimo pusėje. Tegul jie tampa įkvėpimu norintiems kažko siekti, bet abejojantiems savimi dėl amžiaus!

 

Harlandas Sandersas. Amerikiečių verslininkas ir greitojo maisto restoranų tinklo „Kentucky Fried Chicken“ įkūrėjas. Verslą pradėjo būdamas senyvo amžiaus. Iki tol dirbo įvairius darbus, bet tik sulaukęs pensinio amžiaus įgyvendino savo svajonę – įkurti restoraną su unikaliu vištienos receptu. Iš pradžių jo verslas nebuvo sėkmingas, tačiau H. Sandersas nesustojęs kelis kartus bandė tobulinti savo produktą ir galiausiai 1952 m. pradėjo franšizės modelį. Jo verslas tapo pasauline imperija, o „KFC“ – vienu žymiausių greitojo maisto tinklų pasaulyje. H. Sandersas tapo vienu iš simbolių, įrodančių, kad sėkmė gali ateiti bet kada. Didžiosios šlovės sulaukė būdamas 65-erių.

 

Raymondas Albertas Krocas. Amerikiečių verslininkas, laikomas „McDonald’s“ įkūrėju dėl vaidmens paverčiant išskirtinį mėsainių kioską sėkmingiausia pagal pajamas pasauline greitojo maisto korporacija. Nors garsųjį restoraną įkūrė broliai Richardas ir Maurice’as McDonaldai, R. Krocas, būdamas 52 m., tapo jų franšizės agentu ir pradėjo masinę restoranų plėtrą, pakeitė verslo modelį ir įvedė griežtą valdymą bei kokybės kontrolę. Taip „McDonald’s“ tapo pasauline maisto industrijos milžine.Jis įrodė, kad sėkmingos verslo idėjos užgimsta net ir vyresnio amžiaus žmonių galvose.

 

Arianna Huffington. Vieno žinomiausių internetinių žinių portalų – „The Huffington Post“ – įkūrėja. Jos kelias į sėkmę buvo ilgas ir kupinas iššūkių. Prieš tai A. Huffington parašė kelias knygas ir jau buvo žinoma viešumoje. Tačiau kai bandė sukurti „HuffPost“, iš pradžių susidūrė su aštria kritika, kai kurie tai laikė netikra žiniasklaida. Visgi portalas tapo itin populiarus, pritraukė milijonus skaitytojų ir pelnė daugybę apdovanojimų. Visa ši šlovė moterį užgriuvo, kai jai buvo 55 m. A. Huffington įrodė, kad net vėlesniame amžiuje galima pradėti kažką novatoriško ir tapti įtakingu asmeniu.

 

Henris Fordas. JAV pramonininkas, inžinierius konstruktorius, automobilių gamyklos „Ford Motor Company“ įkūrėjas. Būdamas 40 m. H. Fordas pirmasis pritaikė konvejerį masėms įperkamų automobilių gamybai, realizuodamas savo šūkį „automobilis visiems“. Jo „Model T“ automobilis pakeitė pasaulį ir tapo prieinamas milijonams žmonių, taip pradėdamas automobilių pramonės revoliuciją.

 

Čarlzas Darvinas. Anglų gamtininkas, biologas, geologas ir keliautojas, sukūręs evoliucinę gyvųjų organizmų natūralios atrankos teoriją, paklojusią pamatus evoliucinei biologijai. Jo prielaida, kad visos gyvybės formos išsivystė iš bendro protėvio, yra plačiai pripažinta moksle. Č. Darvinas savo geriausiai žinomą darbą „Rūšių kilmė“ išleido būdamas 50 m. Savo gyvenimo pradžioje jis buvo nesuprastas ir jo teorijos nepopuliarios. Po ilgų tyrimų ir kelionių, įskaitant garsiuosius tyrimus Galapaguose, mokslininkas sugebėjo sukurti evoliucijos teoriją, kuri pakeitė visą biologijos mokslą ir tapo viena svarbiausių idėjų mokslinėje bendruomenėje.

 

Nikola Tesla. Serbų išradėjas, fizikas, mechanikos ir elektros inžinierius savo karjerą pradėjo būdamas labai jaunas, tačiau svarbiausius išradimus, tokius kaip kintamosios srovės elektrinė ir bevielio perdavimo idėjos, pristatė tik sulaukęs 40 m. N. Tesla ilgą laiką nebuvo pripažintas, tačiau jo idėjos galiausiai pakeitė pasaulį ir tapo fundamentaliomis šiuolaikinėje elektros energijos naudojimo sistemoje. N. Tesla išradimai prisidėjo prie šiuolaikinės civilizacijos vystymosi, nors pats mirė beveik skurde.

 

Morganas Freemanas. Šiandien šio Holivudo aktoriaus ir režisieriaus pristatinėti tikrai nereikia, bet jis šlovę kine pelnė tik sulaukęs 50 m. Nors dirbo teatre ir televizijoje, tik po vaidmens filme „Million Dollar Baby“ (2005 m.) pelnė pirmąjį „Oskaro“ apdovanojimą ir tapo žinomas visame pasaulyje.

 

****

 

Taigi, jeigu manote, kad jums jau per vėlu siekti tikslų karjeroje, prisiminkite šiuos žmones. Jie pradėjo tada, kai dauguma jau galvoja apie pensiją, ir vis tiek pasiekė neįtikėtiną sėkmę.

 

Group,Of,Senior,Travelers,Using,A,Smartphone,And,Map,AtAplink pasaulį!

 

Dar viena gyvenimo sritis, kurioje žmonės save stipriai riboja dėl amžiaus, yra kelionės. Turbūt ne kartą teko girdėti frazę, o gal net patys ją esate ištarę: „Norėčiau keliauti, bet dabar jau per vėlu“… Jei taip, turime gerų naujienų – kelionėms amžiaus cenzo nėra!

 

Kelionės vyresniame amžiuje gali turėti daug naudos tiek fiziškai, tiek emociškai. Vyresniame amžiuje jau sukaupta gyvenimiškos patirties, todėl kelionės gali tapti dar prasmingesnės ir giliau vertinamos. Tai puiki proga patirti naujas kultūras, susipažinti su kitais žmonėmis ir atrasti naujų vietų. Kelionės suteikia galimybę pabėgti nuo kasdienio gyvenimo rutinos ir įtampos. Jos gali sumažinti stresą, pagerinti nuotaiką ir skatinti bendrą psichinę gerovę. Tyrimai rodo, kad daug keliaujantys žmonės rečiau susiduria su senatvine demencija, gyvena laimingiau ir ilgiau. Nors vyresniame amžiuje gali būti daugiau sveikatos iššūkių, kelionės skatina daugiau judėti: vaikščiojimas, žygiavimas, plaukimas ir kitokios fizinės veiklos padeda palaikyti fizinę sveikatą. Na, o jei keliaujama su šeima ar draugais, tai gali sustiprinti santykius ir sukurti ilgalaikius prisiminimus, kurie suartina. Vyresniame amžiuje gali atsirasti daugiau laiko sau, kai nebereikia rūpintis darbais ar vaikų priežiūra. Kelionės leidžia skirti laiką savo interesams, atrasti naujų hobių ir mėgautis poilsiu. Įveikus kelionių iššūkius ir susitikus su naujais išbandymais, galima sustiprinti pasitikėjimą savimi, pasijusti energingesniems ir labiau įgalintiems. Kelionės gali atverti duris į naujus pasaulius tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasmėmis.

 

Keletas praktinių patarimų keliaujant vyresniame amžiuje:

 
  • Pasiruošti fiziniam krūviui. Prieš kelionę verta pasikonsultuoti su gydytoju, ypač jei turite sveikatos problemų ir planuojate aktyvią kelionę. Bent kelias savaites prieš išvykimą verta padidinti įprastą kasdienį fizinį krūvį – keliaujant organizmas patirs mažesnį šoką. Taip pat būtina pasirūpinti patogia avalyne, kad būtų lengviau vaikščioti.
  • Atsižvelgti į sveikatos būklę. Rinktis keliones, atitinkančias jūsų fizinę būklę. Jeigu mėgstate aktyvias veiklas, galite rinktis nesudėtingus žygius, neskubias pažintines keliones. Jeigu norite ramiai atsipalaiduoti, tiks poilsiniai kurortai. Svarbu nepamiršti į kelionę pasiimti visų reikalingų vaistų ir pasirūpinti sveikatos draudimu, kad jaustumėtės saugiai bet kokioje situacijoje.
  • Keliauti su artimaisiais ar draugais. Kelionės su šeima ar draugais ne tik užtikrina saugumą, bet ir leidžia pasimėgauti šiltu bendravimu, nes kelionės gali suartinti ir sustiprinti ryšius. Jei tokios galimybės nėra, nebijokite keliauti vieni. Galite prisijungti prie kelionių grupių – puiki proga susirasti naujų draugų!
  • Atkreipti dėmesį į klimato sąlygas. Keliaujant į karštą ar šaltą klimato zoną labai svarbu apsirūpinti tinkamais drabužiais, apsauga nuo saulės ar šalčio.Vyresniame amžiuje patartina vengti ekstremalių klimato sąlygų, kurios gali kelti pavojų sveikatai, ypač jeigu jau esama tam tikrų lėtinių sveikatos problemų.
  • Leisti sau atsipalaiduoti. Svarbu, kad kelionė nebūtų tik apie pastovų judėjimą ir atradimus. Būtina pasirūpinti, kad turėtumėte laiko poilsiui ir mėgautis aplinka be skubėjimo. Leiskite sau atrasti naujus dalykus be spaudimo ir streso, verta pasimėgauti kiekviena akimirka.

 

Nauji santykiai? Kodėl ne!

 

Gerai žinoma patarlė byloja, kad amžius meilei – ne kliūtis. Tą rodo ir pasaulinė statistika: kasmet daugėja vadinamųjų žilų skyrybų, kai poros ryžtasi nutraukti santykius vyresniame amžiuje. Ne tik nutraukti senus, bet ir kurti naujus! Greičiausiai mezgant naują ryšį perkopus į antra gyvenimo pusę viskas bus kitaip nei jaunystėje, su savais iššūkiais ir privalumais. Tame visada yra daug grožio ir šviesos, kuriuos galima atrasti atvėrus širdį ir į ją įsileidus naują žmogų. Keletas svarbių aspektų, kodėl kuriant naujus santykius brandžiame amžiuje jie gali būti ne mažiau sėkmingi ar net sėkmingesni nei jaunystėje:

 

Aiškesni lūkesčiai. Vyresniame amžiuje žmonės dažnai būna labiau užtikrinti dėl savo norų, lūkesčių ir gyvenimo tikslų. Tai leidžia kurti santykius, kurie grįsti tikrumu, atvirumu ir pagarba, nes nesukuriama jokių iliuzijų.

 

Brandesnis požiūris. Su patirtimi ateina brandesnis požiūris į santykius. Jūs jau žinote, kas jums svarbu ir kokių elgesio modelių norite vengti. Tai leidžia geriau spręsti konfliktus, priimti kompromisus ir kurti harmoningus santykius.

 

Daugiau laiko. Užauginus vaikus, pasiekus karjeros tikslus atsiranda daugiau laiko sau ir antrajai pusei. Todėl kuriant santykius brandžiame amžiuje partneriai turi galimybę geriau pažinti vienas kitą, džiaugtis bendromis veiklomis ir sukurti gilesnį ryšį.

 

Atvirumas. Vyresniame amžiuje dažnai būna mažiau vietos manipuliacijoms ir žaidimams. Daugeliui žmonių tampa lengviau atvirai kalbėti apie savo norus, baimes ir jausmus. Tai padeda kurti tvirtus, pasitikėjimu grįstus santykius.

 

Rūpestis bendra gerove.Jaunystėje žmonės dažnai būna susikoncentravę į individualius tikslus. Brandžiame amžiuje dauguma jų jau būna įgyvendinti, todėl didesnis dėmesys skiriamas šalia esančiam žmogui, bendroms patirtims. Labiau rūpinamasi ne tik savo, bet ir partnerio sveikata, emocine gerove, todėl santykiai tampa tvirtesni, mylimieji tampa atrama vienas kitam.

 

Atsakomybė ir pagarba. Vyresni žmonės dažnai labiau vertina santykių tvirtumą ir stengiasi juos puoselėti. Jie žino, kad santykiai reikalauja dėmesio ir atsakomybės, ir yra pasiryžę įdėti pastangų, kad jie būtų laimingi bei ilgalaikiai.

 

Be abejo, net ir kuriant santykius brandžiame amžiuje bei apsiginklavus patirtimi ir gyvenimiška išmintimi neišvengiama iššūkių. Gali būti sunku atsiriboti nuo praeities ryšių, galimos traumuojančios patirtys, turinčios įtakos ir naujiems santykiams. Reikšmingos ir sveikatos problemos, sumažėjęs energijos lygis, galintys kelti iššūkių kasdieniame gyvenime ir siekiant bendrų tikslų. Kai kuriems po praeities nuoskaudų ar praradimų gali būti sunku vėl atverti širdį ir pasitikėti kitais. Tačiau tai nėra neįveikiama kliūtis. Nauji santykiai vyresniame amžiuje gali būti labai prasmingi ir prisidėti prie asmeninės gerovės. Svarbiausia būti atviriems, kantriems ir pasirengusiems mokytis bei augti kartu su kitu žmogumi. Iššūkių nereikia bijoti, juk pats gyvenimas yra vienas didelis, bet smagus ir daug dovanojantis iššūkis.

 

Įkvepiančios citatos

   
  • „Niekada nevėlu pradėti vėl. Kiekviena diena yra nauja pradžia.“ Marie Forleo
  • „Tai, ką darote šiandien, gali būti geriau nei tai, ką padarėte vakar. Niekada nevėlu pradėti ar keistis.“ Joyce Meyer
  • „Niekada nevėlu tapti tuo, kuo visada norėjai būti.“ J. K. Rowling
  • „Nepriklausomai nuo amžiaus nebijokime didelių svajonių. Niekada nevėlu siekti savo tikslų.“ Les Brown
  • „Amžius neturi reikšmės. Svarbu tik tai, ką tu nori pasiekti ir kiek esi pasiryžęs tam atiduoti.“ Maya Angelou
  • „Pirmas žingsnis visada sunkiausias, bet niekada nevėlu pradėti.“ Sophie Kinsella
  • „Nieko nėra pasiekta be ryžto. Niekada nevėlu pradėti kovoti už savo svajones.“ Walt Disney
  • „Niekada nevėlu pradėti keisti savo gyvenimą, kad jis taptų tokiu, kokio trokšti.“ Zig Ziglar

 

Autorius Jūratė Survilė