Nepavyksta numesti svorio?
2023-09-05 07:43Nusprendę įveikti nereikalingus kilogramus paprastai griebiamės dietų, pradedame aktyviai sportuoti ir labai džiūgaujame, kai vienas kitas kilogramas ištirpsta. Tačiau dažnai tuo viskas ir baigiasi, daugiau numesti taip ir nepavyksta. Kas tai lemia? Specialistai įvardija ne vieną priežastį.
Kraštutinumai
Nors apie radikaliąsias dietas girdime daug neigiamų atsiliepimų, tačiau nemažai žmonių vis dar jomis žavisi. Dietologai ir mitybos specialistai kala į galvas – trumpalaikės dietos neveikia! Po jų kilogramai sugrįžta, netgi dvigubai. Jeigu norite ilgalaikio poveikio, teks gyvenimo būdą keisti pamažu, sistemingai ir visam laikui. Tikrai neverta alinti organizmo trumpalaike dieta, ypač jei jūsų tikslas nereikalingus kilogramus numesti visam laikui, jaustis energingai ir žvaliai. Svorio metimas – ilgalaikis procesas, reikalaujantis valios ir kantrybės. Jeigu ir turite skaudžios patirties, kad laikantis dietos iš pradžių svoris krito, o paskui kilogramai sugrįžo, dietas pamirškite visiems laikams ir kuo greičiau raskite patikimą mitybos specialistą, kuris, atsižvelgdamas į jūsų konstitucinį tipą, sveikatos būklę, parinks tinkamiausią mitybos planą.
Judėjimo stoka
Nors sportu užsikrečia vis daugiau žmonių, tyrimai rodo, kad judame per mažai. Lietuvių fizinio aktyvumo rodikliai, deja, atsilieka nuo kitų ES šalių. Mūsų gyventojai, deja, ne visada ir ne itin atsakingai žiūri į fizinio aktyvumo svarbą. Jei norite numesti svorio, neužtenka kartą ar du per savaitę apsilankyti sporto klube. Sportuoti reikia reguliariai. Jei tik apleisite raumenų stiprinimo pratimus, jie ims glebti ir sulėtės medžiagų apykaita. Norint numesti svorio, būtinos įvairios treniruotės, taip pat svarbu atlikti ir riebalų deginimo pratimus. Be to, metant svorį reikia nepamiršti ir pasivaikščioti. Jeigu pradėję aktyviau sportuoti visiškai nustojote vaikščioti, nors anksčiau per dieną nemažai nužingsniuodavote, gali būti, kad būtent dėl to ir nekrinta kilogramai. Be to, prisiminkite, kad ir kokį sportą rinksitės, svarbu per dieną išlieti nemažai prakaito. Tada svoris kris greičiau.
Mitybos chaosas
Jei nusprendėte numesti svorio iš valgiaraščio išmesdami nemažai produktų, bet jeigu nesekate, ko ir kiek per dieną suvalgote, galite net nepastebėti, kiek daug kalorijų su maistu gaunate. Todėl metant svorį patariama bent iš pradžių rašyti maisto dienoraštį, nepraleidžiant nė vieno užkandžio, kurį suvalgote. Po dienos pasižiūrėjus į užrašus gali paaiškėti, kad prisivalgėte daugiau nei planavote. Daugeliui svoris nekrinta dėl to, kad valgo per daug ir mitybos nesubalansuoja. Tad mitybos dienoraštis bent pirmąsias dvi savaites tikrai padės užvažiuoti ant teisingų vėžių.
Netinkamas maistas
Tam, kad svoris kristų, turite ne tik iš valgiaraščio išbraukti kai kuriuos produktus, bet ir atkreipti dėmesį į tai, ar jūsų mityba visavertė. Jeigu nenorite jo jo efekto, pasirūpinkite, kad mityboje nestigtų baltymų, kurie lieknėjant ypač svarbūs. Jie ne tik atlieka statybinę funkciją organizme, bet ir mažina norą užkandžiauti. Mitybos specialistų teigimu, baltymai veikia alkį ir sotumą reguliuojančius hormonus. Todėl natūraliai norisi mažiau valgyti. Dėl baltymų medžiagų apykaita ne lėtėja, o pagreitėja. Baltymai turėtų sudaryti apie 25 % kasdienės mitybos.
Ne mažiau svarbi ir produktų kokybė. Daugiau sotumo suteikia visaverčiai, natūralūs maisto produktai. Jų ir suvalgome mažiau, ilgesnį laiką nekamuoja alkis. Beverčio maisto galime sušlamšti dvigubai daugiau, bet nei naudos sveikatai, nei trokštamo rezultato juos valgant nebus.
Persivalgymas
Net jei specialistas sudarė patį geriausią asmeninį mitybos planą, atsirinkote labiausiai tinkančius maisto produktus, bet nesilaikote saiko, nesistebėkite, jeigu nepavyksta numesti svorio. Pakilti nuo stalo tada, kai dar norisi šiek tiek valgyti – didelis iššūkis daugeliui. Dažnas persivalgymas, deja, sukelia daugiau problemų nei galima įsivaizduoti. Be to, jei maistą su dietologu ir suderinote, nepamirškite, kad svarbu ir tai, ką geriate. Visiems laikams pamirškite saldžius gėrimus. Geriant tokius, kurie gausūs cukraus, neįmanoma suprasti, kiek cukraus per dieną suvartojame. Saldus kokteilis, cukrumi gardinta kava, kakava… Išgėrę kelis tokius saldžius gėrimus būsite suvartoję ne vieną šaukštelį cukraus. Žinoma, tai nepadės mesti svorį. Be to, saldūs gėrimai nesuteikia sotumo, atvirkščiai – sukelia alkį.
Per daug angliavandenių
Dar viena priežastis, dėl ko nepavyksta numesti nepageidaujamų kilogramų, – vartojate per daug angliavandenių. Jei turite didelį antsvorį, jums ypač tinka mažai angliavandenių turinti mityba. Tik jos reikia laikytis visada. Taip pat ir valgyti nereikia labai dažnai. Tenka girdėti rekomendacijų, kad valgyti geriau dažniau ir mažomis porcijomis, tačiau ne visiems tinka taip maitintis. Maitinantis dažnai tiesiog sunku sukontroliuoti, kiek suvalgome. Be to, padidėja noras užkandžiauti. O užkandžiai neretai būna ne patys sveikiausi. Yra žmonių, kurie turi priklausomybę greitajam maistui. Jeigu esate vienas jų, be specialisto konsultacijos ir griežto mitybos plano neišsiversite.
Netinkami skysčiai
Aišku daugeliui, kad vandens reikia gerti kuo daugiau. Bet svarbu žinoti, kad norint numesti svorio rekomenduojama atsisakyti alkoholio. Nors, atrodo, taurė vyno per dieną ir neturėtų daryti didelės įtakos metant svorį, visgi reguliariai, kad ir nedideliais kiekiais vartojamas alkoholis didina apetitą, vis norisi užkandžiauti, todėl suvalgome daugiau nei įprastai. Jeigu jūsų svoris nustojo kristi, padarykite eksperimentą – atsisakykite alkoholio ir atidžiai sekite svorį. Tikėtina, per porą savaičių pavyks atsikratyti ne vieno kilogramo. Be to, nepamirškite per parą išgerti apie du litrus vandens. Jeigu daugiau sportuojate arba pasitaikė karšta diena, jo išgerti derėtų daugiau.
Nesilaikoma poilsio režimo
Jeigu dirbate be proto daug, miegate mažai, natūralu, kad sutrinka natūralus paros ritmas. Organizmas irgi į tai reaguoja – norisi suvalgyti kažką nesveiko, saldaus, išgerti daugiau kavos, energinių gėrimų. Be to, jeigu kūnas nespėja atsigauti ir pailsėti, svorį mesti bus be galo sunku. Deramai neišsimiegojus gaminasi daugiau streso hormonų, kurie atsakingi už riebalų kaupimąsi ant pilvo ir klubų, taip pat padidėjusį alkį. Panašus poveikis ir tuo atveju, jei patiriate didelę įtampą. Taigi reikėtų rasti būdų, kaip atsipalaiduoti.
Ignoruojami kūno siunčiami signalai
Svoris natūraliai greičiau kristų, jeigu kiekvieną akimirką gebėtume išlaikyti sąmoningumą bei išgirsti, ką mums sako organizmas. Įsiklausius į jį galima suprasti, kada jis nori sūraus, kada saldaus ar aštraus maisto. Taip pat kada reikėtų sėsti už stalo, o kada nustoti valgius. Intuityvioji mityba – vienas būdų, padedančių lengviausiai numesti svorio. Bet sąmoningumą reikia auginti. Kasdien stenkitės valgyti kuo lėčiau, kiekvieną kąsnį gerai sukramtykite, pajuskite tikrąjį maisto skonį. Mėgaukitės maistu, niekada nevalgykite paskubomis, nežiūrėkite tuo metu televizoriaus, nenaršykite telefone, nesusirašinėkite… Valgydami sąmoningai tikrai nepersivalgysite, nes pajusite sotumą ir laiku galėsite pakilti nuo stalo.
Kalti sveikatos sutrikimai
Kartais, net ir labai stengiantis bei laikantis visų patarimų, vis tiek neįmanoma numesti svorio. Tai gali būti susiję ir su sveikatos sutrikimais. Neretai kilogramai nekrinta dėl hormonų pusiausvyros sutrikimų, pavyzdžiui, sutrikusios skydliaukės veiklos. Sutrikus hormonų pusiausvyrai gali padėti kiaulpienių arbata. Ji tonizuoja kepenis, kurios itin svarbios norint numesti svorio. Jei kepenys suriebėja, jos negali neutralizuoti estrogenų pertekliaus. Dėl to svoris gali dar labiau augti. Be to, kepenys iš organizmo šalina blogąsias medžiagas, toksinus.
Kita priežastis – įvairūs uždegimai. Reikėtų stengtis juos numalšinti. Šią problemą spręsti padeda spanguolės, petražolės, ridikai. Žinoma, visais atvejais sutrikus sveikatai reikėtų kreiptis į gydytojus.
Su nereikalingais kilogramais gali nepavykti atsisveikinti ir sutrikus virškinimui. Atkurti normalią virškinimo veiklą padėtų lėtasis valgymas. Valgykite ramiai, atsisėdę – tik tada atpalaiduojamas virškinimo traktas. Po valgio nereikėtų strimgalviais bėgti prie darbų – leiskite sau bent kelias minutes pailsėti. Pagerės ir virškinimas, ir žarnyno veikla. Virškinimui kenkia ir šalti gėrimai, pastovėjęs, pašildytas maistas. Taigi valgykite maistą šviežią, iš lėto ir gerai nusiteikę.
Autorius Jūratė Bratikienė