Aistringas meilės nuotykis be apsisaugojimo priemonių gali turėti liūdnų pasekmių.Tačiau visi moralai po atlikto veiksmo nebetenka prasmės, tad reikia nesidrovėti kuo greičiau kreiptis pagalbos, jeigu nesate tikri, ar neužsikrėtėte lytiškai plintančiomis ligomis (LPL).

 

lpl

Kaip užsikrečiama LPL?

 

Lytiškai plintančios ligos, suprantama, atsiranda ne svetimo ledus laižant, o lytiškai santykiaujant. Tačiau lytiniai santykiai nėra tik penio įstūmimas į makštį. Užsikrėsti LPL galima bučiuojantis, burna liečiant partnerio lytinius organus arba išangę, mylintis oraliniu būdu. Kai LPL užsikrečiama oraliniu būdu, liga pažeidžia ir burną bei gerklę.

 

Naudojantis svetimais rankšluosčiais arba plaukiojant baseine šiomis ligomis neužsikrečiama, nes LPL plinta tik lytiniu keliu ir per kraują. Tačiau vertėtų įsiminti, kad net mylintis su nuolatiniu partneriu galima užsikrėsti LPL, nes dauguma infekcijų yra lėtinės, simptomai pasireiškia tik po kurio laiko arba gali būti pernešamos.

 

Moterys užsikrečia dažniau

 

Statistiškai vyrai dažniau negu moterys keičia lovos partnerius ir, pasak venerologės Galinos Fedotovos, yra dažnesni venerologų pacientai. Tačiau moterų fiziologija ypatinga tuo, kad jos net du kartus dažniau užsikrečia chlamidijomis po vienkartinio lytinio akto su užsikrėtusiu partneriu negu vyrai esant tokiai pačiai situacijai. Dėl anatominių skirtumų lieka nepastebėti ir ankstyvieji simptomai, todėl moterys į medikus pagalbos kreipiasi per vėlai. Laiku nediagnozuota LPL gali turėti neigiamų pasekmių visam gyvenimui.

 

Tyrimai abejojantiesiems

 

Gydytoja G. Fedotova teigia, kad dėl LPL atliekamos procedūros nėra skausmingos ar kuo nors ypatingesnės už kitų ligų diagnostikas. Vyrams tereikia duoti šlapimo, o moterims imamas tepinėlis iš makšties. Kaina svyruoja nuo 50 iki kelių šimtų litų. Bet, pavyzdžiui, sutikus būti kraujo donoru, ŽIV patikra atliekama nemokamai.

 

Be to, galima atlikti vieną, tačiau brangesnį LPL tyrimą molekulinės biologijos metodu – polimerazės grandinine reakcija (PGR). Jeigu atrandamas ligos sukėlėjo DNR, įvyksta grandininė reakcija. Jeigu tokio sukėlėjo nėra, vadinasi, grandininės sujungimo reakcijos nevyksta, ir tyrimas yra neigiamas.

 

Dažniausios LPL

 

Trichomonozė

 

Tai viena dažniausiai pasitaikančių ligų. Vyrai paprastai simptomų nejaučia, tačiau kai kuriems pasitaiko nemalonus dirginimo pojūtis šlaplėje, gali tekėti išskyros, perštėti šlapinantis arba per ejakuliaciją. Moterims iš makšties teka gelsvai žalios išskyros, pasižyminčios stipriu, vadinamuoju žuvies kvapu. Taip pat gali skaudėti šlapinantis, lytiškai santykiaujant, niežėti makštį. Retais atvejais gali skaudėti pilvo apačioje. Ligos simptomai atsiranda per 5–28 d. po nesaugių lytinių santykių. Infekcija gydoma antibiotikais.

 

Chlamidiozė

 

Ypatinga tuo, kad kartais nesukelia jokių simptomų. Kitais atvejais vyrams gali pasireikšti skausmu šlapinantis, balzganų arba skaidrių išskyrų tekėjimu iš šlaplės. Chlamidijoms patekus į moters gimdą arba kiaušintakius, gali išsivystyti dubens uždegimas, kuris pasireiškia kraujavimu tarp menstruacijų arba po lytinių santykių, skausmu pilvo apačioje, išskyrų tekėjimu iš makšties. Chlamidiozė gydoma antibiotikais.

 

Sifilis

 

Nors Vakarų Europoje tokios ligos kaip sifilis ar gonorėja yra retos, Lietuvoje, kaip ir visoje Rytų Europoje, sifilis dar dažna liga. Simptomai pasireiškia vidutiniškai per 3–4 savaites, kartais po 3–4 mėnesių. Tiek moterims, tiek vyrams infekcijos židinio vietoje atsiranda neskausminga opelė, kuri negydoma sugyja per 2–3 savaites, o po kelių dienų atsiranda mazgas kirkšnies srityje. Gydant I ir II sifilio stadija sergančius asmenis, pasekmių nelieka, o esant III stadijai lieka negrįžtamų reiškinių. Todėl bet kokia opelė lyties organų srityje gali būti pirmasis sifilio požymis. Viena penicilino injekcija dažniausiai išgydo pirminį, antrinį bei ankstyvąjį latentinį sifilį.

 

Gonorėja

 

Labiausiai paplitusi pasaulyje LPL. Vyrui gonokokai pažeidžia šlaplės gleivinę, todėl ligoniui maudžia, degina, ypač šlapinantis. Dažnai susergama varpos galvutės, apyvarpės, prostatos uždegimais. Komplikacijos gali sukelti epididimitą, kurio negydant vyras gali tapti nevaisingas. Tik vienas iš dešimties vyrų, užsikrėtusių gonorėja, neturi jokių nusiskundimų. Moteriai gonokokai pažeidžia gimdos kaklelį ir šlaplę, bet dažniausiai gonorėjos požymiai būna neryškūs. Inkubacinis laikotarpis – 1–5 dienos, kartais 2–3 savaitės. Gydoma vaistais. Kol sveikstama, draudžiama lytiškai santykiauti, laikytis higienos.

 

Hepatitas B

 

Perduodamas per kraują ir kitus organizmo skysčius. Trečdaliui užsikrėtusiųjų gali nepasireikšti jokie simptomai, kiti gali vemti, karščiuoti, krėsti diegliai, pagelsti akių baltymai, šlapimas patamsėja, o išmatos tampa blyškios. Jeigu nepažeidžiamos kepenys, dažniausiai šie į gripą panašūs simptomai praeina per keletą savaičių. Medikamentinio gydymo nėra, todėl patariama daug ilsėtis, nevartoti alkoholio, rekomenduojamas tik neriebus maistas. Simptomai pradeda slopti po kelių savaičių. Skiepai – vienintelis saugus ir veiksmingas būdas saugantis hepatito B.

 

ŽIV ir AIDS

 

ŽIV – žmogaus imunodeficito virusas, naikinantis imuniteto ląsteles. Paskutinė ŽIV infekcijos stadija vadinama AIDS. Tai liga, kuriai nebūdingi jokie išskirtiniai požymiai ar sindromai. Tik maždaug 26–30 savaitę po užsikrėtimo gali prasidėti karščiavimas, padidėti limfmazgiai, išberti odą, skaudėti gerklę, sąnarius, raumenis. Vėliau, 30 ligos savaitę, visi šie požymiai gali išnykti, tik likti padidėję limfmazgiai. Šis besimptomis laikotarpis gali tęstis netgi 5–7 metus. Po to išsivysto AIDS ir žmogus miršta nuo infekcijų.

 

Genitalijų karpos

 

Genitalijų karpos (ant vulvos, gimdos kaklelio, varpos, kapšelių, išangės) išauga per 1–3 mėnesius užsikrėtus žmogaus papilomos virusu (ŽPV). Jos gali atrodyti kaip rausvai balti spuogai ar į žiedinius kopūstus panašios išaugos. Karpas gali niežėti, bet paprastai yra neskausmingos. Gydoma specialiais tepalais 4–6 savaites. Taip pat galima pašalinti šaldant skystuoju azotu arba lazeriu, tačiau pastarieji gydymo metodai gana skausmingi.

 

Šalin drovumą!

 

LPL ignoruoti nevalia, kitaip teks susidurti su sunkiomis komplikacijomis. Jeigu paaiškėja, kad užsikrėtėte LPL, būtinai tai turite pranešti žmogui, su kuriuo turėjote lytinių santykių. Jis taip pat turėtų išsitirti ir, jeigu reikia, pradėti gydytis, kol infekcija neišplito. Žinoma, tai parteriui nėra malonu pranešti. Tačiau drovumą gali padėti nugalėti kai kuriose venerologijos ligų klinikose praktikuojama sistema: galima gauti specialų laišką su ligos kodu ir kvietimu pasitikrinti. Kai kurios lytiškai plintančios ligos nesukelia jokių simptomų, todėl geriausia būti atsargiems ir, jeigu kyla abejonių, kad partneris serga LPL, pasitikrinti.