Dietinių skaidulų randama daugelyje augalų ir daržovių, tačiau apdirbtame maiste jų beveik nebelieka. Šias skaidulas žarnyne suvirškina bakterijos ir išskiria acetatą kaip atliekų produktą. Naujas tyrimas padės išsiaiškinti, kaip dietinės skaidulos gali slopinti apetitą.

 

Tyrimą atlikę Londono imperinio koledžo ir medicininių tyrimų tarybos mokslininkai nustatė, kad apetitą slopinanti molekulė, vadinama acetatu, natūraliai išsiskiria žarnyne, kai virškinamos skaidulos. Tada molekulė pernešama į smegenis, kuriose siunčiamas signalas, kad metas nustoti valgyti.

 

Pasak tyrėjų, su maistu vartojant daugiau skaidulų, galima kontroliuoti persivalgymą bei sukurti naujus metodus, kurie padėtų slopinti apetitą. Jau nustatyta, kad tokį poveikį daro acetatas, išsiskiriantis tiesiogiai kraujotakoje, žarnyne ar smegenyse.

 

„Statistinis žmogus Europoje su maistu suvartoja apie 15 g skaidulų. Akmens amžiaus laikais mes suvalgydavome apie 100 g skaidulų, o dabar teikiame pirmenybę mažai skaidulų turinčiam, iš anksto paruoštam maistui negu daržovėms, ankštinėms kultūroms bei kitiems skaidulų šaltiniams. Deja, mūsų virškinimo sistema dar nėra prisitaikiusi prie šiuolaikinės mitybos ir tas neatitikimas lėmė dabartinę nutukimo epidemiją. Mūsų tyrimas parodė, kad acetato išsiskyrimas yra svarbiausias veiksnys, slopinantis mūsų apetitą ir gali padėti mokslininkams sustabdyti persivalgymo problemą“, – aiškino tyrimo vadovas profesorius Gary Frostas.

 

Tyrime su pelėmis buvo analizuojamas dietinės skaidulos inulino iš cikorijos ir cukrinių runkelių (jų taip pat dedama į dribsnių batonėlius) poveikis organizmui. pelės buvo šeriamos labai riebiu maistu. Tos, kurių maiste buvo papildomai įdėta inulino, svorio priaugo mažiau nei tos, kurios mito maistu be inulino. Tolimesni tyrimai parodė, kad inulinu praturtintą maistą vartojusių pelių žarnyne buvo daugiau apetitą slopinančių molekulių – acetato.

 

Atlikę tomografinį skenavimą mokslininkai pastebėjo, kad acetatas per kepenis, širdį ir kitus organus galiausiai pasiekė pogumburį (sritį smegenyse, kurioje yra centrai, kontroliuojantys apetitą).

 

Šis tyrimas – tai pirmieji moksliniai įrodymai, kad acetatas iš dietinių skaidulų gali paveikti smegenų sritį, atsakingą už apetito slopinimą. Tyrimas taip pat parodė, kad suleidus inulino į kraujotaką, smegenis, žarnyną, pelės suvartojo mažiau maisto. Dabar mokslininkų laukia užduotis sukurti produktą, kuris padėtų įveikti pasauliui gresiančią nutukimo epidemiją. Svarbiausias dalykas į kurį jiems teks atkreipti dėmesį, kad acetatas mūsų organizme išlieka aktyvus labai trumpą laiką, todėl svarbu rasti tinkamą dozę, kuri atkartotų natūralius organizme vykstančius procesus.

 

„Tampa visiškai aišku, kad sąsaja tarp žarnyno ir smegenų atlieka svarbiausią vaidmenį, kontroliuojant, kiek mes suvalgome. Kai bus galima pakeisti tą sąsają, pavyzdžiui, panaudoti acetatą apetito slopinimui, galbūt ateityje atsiras naujų, nechirurginių nutukimo gydymo būdų“, – kalbėjo profesorius Davidas Lomasas. O kol tokių piliulių dar nėra, galbūt vertėtų mitybą praturtinti natūraliomis dietinėmis skaidulomis? Jų ypač daug neskaldytuose grūduose.