Miegas – gyvybiškai svarbi organizmo funkcija. Miegant kaupiama energija, atsinaujina ląstelės, o smegenyse apdorojama per dieną gauta informacija. Daugybė plataus masto miego tyrimų padėjo mokslininkams nustatyti dažniausius miego sutrikimus. Tad dabar atlikti individualų miego tyrimą gali visi, kam to reikia.

 

Kodėl miegas toks reikšmingas?Woman,,Sleeping,And,Relax,In,Bedroom,For,Zen,,Calm,And

 

Nustatyta, kad vos po vienos bemiegės nakties savijauta pasikeičia drastiškai: stinga energijos, padidėja irzlumas, sunku susikoncentruoti. Net gali paūmėti lėtinės ligos ar sutrikti virškinimas. Miego stoka siejama su nutukimo, arterinės hipertenzijos, kraujo riebalų disbalanso, aterosklerozės ar atsparumo insulinui išsivystymu. Be to, per mažai ar prastai miegantys žmonės, remiantis tyrimų duomenimis, gali pasižymėti didesniu polinkiu sirgti depresija ir kitais psichikos sutrikimais, jaučia intensyvesnį skausmą, dažniau klysta darbinėje veikloje ir patiria daugiau eismo avarijų. Taip pat svarbu prisiminti, kad būtent miegant organizmas natūraliai kovoja su ląstelių pažeidimais, siejamais su onkologinėmis ligomis. Prieš kelerius metus Švedijos mokslininkų atliktas tyrimas atskleidė, kad vos 5 val. per naktį miegančio žmogaus mąstymas pakinta taip, lyg išgėrus 2 alkoholio vienetus. Įvairūs miego sutrikimai vargina beveik du trečdalius pasaulio populiacijos. Nustatyta, kad suaugusiam žmogui kas naktį reikėtų miegoti 7–9 val., vyresniam asmeniui – 7–8 val. Būtina nakties poilsio sąlyga – miego kokybė. O ji užtikrinama tik tuomet, kai miegas vyksta reguliariais ciklais, jo netrikdo prabudimai dėl kvėpavimo pauzių, galūnių judesių ir kitų priežasčių. Pasak tyrėjų, labiausiai paplitę miego sutrikimai – lėtinis miego trūkumas ir nereguliarus miego ritmas, kai žmogus skirtingomis dienomis eina miegoti ir keliasi skirtingu metu. Kiti dažni miego sutrikimai – nemiga ir miego apnėja. Visgi tai tik keletas iš kone šimto mokslui žinomų miego sutrikimų, tarp kurių yra ir itin retų, verčiančių miegant vaikščioti, valgyti ar net daryti nusikaltimus.

 

Viskas prasideda nuo klausimyno

 

Įtarus, kad žmogų kamuoja miego sutrikimai, pirmiausia subjektyviai įvertinama miego kokybė. Tam naudojami du klausimynai. Pirmasis – įvertinimas pagal Pitsburgo skalę. Šį klausimyną sudaro septynios dalys: subjektyvios miego kokybės, užmigimo laiko, miego trukmės, įprasto miego efektyvumo, prabudimų, medikamentų vartojimo, dienos sutrikimų. Klausimai siejami tik su praėjusio mėnesio miegu. Atsakydamas į pateikiamus klausimus, pacientas įvertina savo miegą pagal keturias gradacijas: nuo 0 balų, kai nėra jokių sutrikimų, iki 3 balų, atspindinčių didelius sutrikimus.

 

Taip pat skaičiuojamas bendras Pitsburgo miego kokybės indeksas (PMKI): blogas miegas – kai indeksas daugiau nei 5 balai, geras miegas – kai mažiau nei 5 balai.

 

PMKI sukurtas siekiant turėti patikimą, pagrįstą ir standartizuotą instrumentą miego kokybei vertinti. Jis leidžia atskirti gerai ir blogai miegančius asmenis. Šis indeksas (integruotas skaitmeninis įvertinimas) lengvai naudojamas, vertinamas tiek pacientų, tiek gydytojų ir tyrėjų. Visgi PMKI yra subjektyvus miego kokybės vertinimas ir gali atspindėti neteisingą informaciją apie paciento miego kokybę. Tuomet papildomai tenka užpildyti vadinamąjį mieguistumo klausimyną. Jame dominuojantys klausimai padeda nustatyti miego trūkumo simptomus, jaučiamus būdraujant. Pacientai patys nesunkiai atpažįsta nemigą, jaučia, jei naktį sunkiai užmiega, dažnai prabunda ar rytą pasitinka neišsimiegoję. Tačiau pasitaiko tokių miego sutrikimų, kai žmonės neprisimena, kad vaikšto ar kalba naktimis, knarkia ir trumpam nustoja kvėpuoti, vyresniame amžiuje – mušasi miegodami. Tokiais atvejais prireikia instrumentinių miego tyrimų.

 

Nakvynė laboratorijoje

 

Miego sutrikimams diagnozuoti naudingi miego dienoraščiai. Juose pacientai fiksuoja, kada eina miegoti ir keliasi, kaip jaučiasi tik atsikėlę ryte, dieną ir vakare. Pagal tai gydytojas nusprendžia, kokius tolesnius tyrimus skirti: laboratorinius (kraujo) ar instrumentinius. Tuomet atliekama išsami polisomnografija. Išvertus iš graikų kalbos, poli reiškia „daug“, somnos – „miegas“ o grafija – „užrašyti“. Atliekant tyrimą žmogus naktį praleidžia specialioje palatoje, kur jautri technika fiksuoja ir užrašo kuo daugiau paciento fiziologinių rodiklių. Stebimi kvėpavimo rodikliai miegant – oro srautas per burną ir nosį, krūtinės ląstos ir pilvo judesiai, vertinamas deguonies kiekio kraujyje svyravimas, registruojami širdies ir smegenų veiklos pakitimai, prabudimai, kojų judesiai. Prie paciento kūno pritvirtinama daug elektrodų, kurie padeda registruoti miego stadijas bei vėliau leidžia įvertinti bendrą miego struktūrą, cikliškumą ir gilumą. Budintis slaugytojas užtikrina, kad žmogui vartantis ar judriai miegant elektrodai neatsikabintų. Bene daugiausia dėmesio skiriama miego apnėjai. Šiam sutrikimui nustatyti naudojami skirtingi metodai: lengvomis kaukėmis uždengiama nosis ir burna, temperatūros pokyčiams jautrūs kamuoliukai tvirtinami įvairiose kūno vietose, kad būtų galima nustatyti oro, patenkančio į plaučius ir iš ten išeinančio, santykį. Šie testai padeda užregistruoti kvėpavimo sutrikimų miegant buvimą ir jų pasireiškimo dažnį. Kartais pacientams ant krūtinės ir pilvo dedamos juostos su davikliais, kurie padeda užfiksuoti pastangas, reikalingas kvėpuoti, o aparatas ant piršto registruoja kraujo įsotinimo deguonimi pokyčius kiekvieno apnėjos epizodo metu. Dieniniam mieguistumui, kuris, sergant miego apnėja, itin išreikštas, įvertinti atliekamas dauginis miego latencijos testas. Šis testas padeda atskirti miego apnėją nuo kitų mieguistumo priežasčių, tokių kaip narkolepsija, kuri yra neurologinis sutrikimas.

 

Įdomu

 
  • Miego laboratorija veikia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Pulmonologijos klinikoje. Čia atliekama išsami kvėpavimo sutrikimų miegant diagnostika, polisomnografija.
  • Kokybiškai išsimiegoti siūlo ir specifinis turizmo sektorius. Ypač tai populiaru JAV. Niujorko viešbutis „Park Hyatt New York“ pernai atidarė „Bryte Restorative Sleep Suite“ – 900 m2 ploto apartamentus su miegą gerinančiais patogumais, o viešbutis „Rosewood Hotels & Resorts“ pristatė poilsiavietę „Alchemy of Sleep“, skirtą kokybiškam poilsiui.
  • 2024 m. spalį Vilniuje įvyko pirmasis Europoje miego festivalis „Sleep Fest“. Renginyje buvo skaitomi pranešimai, susidomėjusieji supažindinti su naujausiais miego tyrimais. Taip pat analizuotos miego alternatyvos. Pavyzdžiui, gilus poilsis nemiegant (non-sleep deep rest).

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė