Nepaprastas prancūzų kino legendos gyvenimas
2024-11-11 09:02Legendinis prancūzų teatro ir kino aktorius Alainas Delonas prieš keletą mėnesių palydėtas į paskutinę savo kelionę. Auksinės prancūzų kino eros žvaigždė ir moterų numylėtinis paliko neišdildomą pėdsaką ne tik kino juostose, bet ir gerbėjų atmintyje. Juk jo paties gyvenimas primena „Oskaro“ vertą dramą.
Vaikystė kalėjimo kieme
Alainas Delonas gimė 1935 m. lapkričio 8 d. mažame Sko miestelyje, pietiniame Paryžiaus priemiestyje, Prancūzijoje. Iš Alžyro kilusi Aleno mama Edita dirbo vaistinėje, tėvui Fabjenui Delonui priklausė nedidukė kino salė. Kai Alainui buvo ketveri, tėvai išsiskyrė. Po skyrybų berniuką globojo motina. Tėvas, deja, tiesiog dingo. Mat troško pradėti naują gyvenimą. Mama netrukus ištekėjo už prekybininko Polio Bulono. Mažasis Alainas pasijuto apleistas ir nemylimas. Jo tėvai kūrė gyvenimus iš naujo, susilaukė kitų atžalų. Į naujos meilės glėbį puolusi Edita sūnaus priežiūrą patikėjo pietiniame Paryžiaus priemiestyje gyvenančiai kalėjimo prižiūrėtojo žmonai madam Nero. Visą ankstyvą vaikystę Alainas praleido Fresneso kalėjimo kieme su kalėjimo prižiūrėtojų vaikais. Madam Nero aktorius apibūdino kaip „savo antrąją motiną“. Ir buvo prislėgtas, kai ji mirė. Sulaukęs aštuonerių jau buvo per didelis gyventi su aukle, tad berniuką išsiuntė į internatinę mokyklą. Čia atrado aistrą menui, ypač muzikai. Visgi mažasis Alainas buvo maištautojas iš prigimties. Jį šešis kartus nubaudė už nedrausmingumą, galiausiai dėl nevaldomo elgesio pašalino iš mokyklos. Tad neturėjo kitos išeities, kaip priverstinai rinktis nemenišką mėsininko profesiją. Vos 14 m. įgijo mėsininko profesiją ir pradėjo darbuotis patėviui priklausančioje mėsinėje. 17-os pašauktas į karinę tarnybą laivyne Saigono arsenale Vietname, dalyvavo Indokinijos kare. 1956 m. būsimoji kino legenda galiausiai grįžo į Paryžių ir ėmė ieškoti pragyvenimo šaltinio. Štai tuomet paaiškėjo, kad kelią į sėkmę jam gali nutiesti itin patraukli išvaizda.
Savamokslis, bet apdovanotas talentu
Žavus jaunuolis netikėtai gavo kvietimą apsilankyti Paryžiuje vykusiame kino festivalyje ir ten pastebėtas garsaus amerikiečių vadybininko Harry Wilsono. Jis atkreipė dėmesį į išskirtinę A. Delono išvaizdą ir po trumpų derybų pakvietė prancūzą į Holivudą. Visgi didžiajam debiutui kitapus Atlanto už akių užbėgo prancūzų režisierius Yvesas Alègre. Jis įtikino A. Deloną pradėti karjerą prancūziškame kine. Karjeros pradžioje dėl patrauklios išvaizdos buvo itin paklausus, tačiau gaudavo tik antraeilius ar epizodinius lengvabūdiškų vyrų vaidmenis. Visgi jau 1957 m. nedidelis vaidmuo pirmajame jo filme „Kai įsikiša moteris“ atnešė sėkmę. Meistriškumo būsimoji kino legenda mokėsi tiesiog filmavimo aikštelėje. Ir savamoksliui puikiai sekėsi. XX a. 7-ajame dešimtmetyje aktoriui pavyko nutolti nuo stereotipinio gražuolio vaidmens ir pademonstruoti komiko talentą. Didžiausią šlovę pelnė po filmų „Saulės nudeginti“, „Rokas ir jo broliai“, „Leopardas“, „Juodoji tulpė“. A. Delonas ne kartą nominuotas „Auksiniam gaubliui“ kaip perspektyviausias naujokas aktorius. Kai A. Delonas išgarsėjo, tėvai staiga prisiminė, kad turi sūnų. Motina Edita net pradėjo vadintis Delon, nors jos pavardė tuomet jau buvo Bulon. Ji mirė 1995 m. taip ir nepaaiškinusi sūnui, kodėl jį vaikystėje paliko. A. Delonas svajojo apie tvirtą šeimą – tai, ko niekada neturėjo. Tačiau šį norą įgyvendinti buvo sunku. Mat ne tik kine, bet ir gyvenime buvo mergišius. Aktorių nuolat supo gražiausios to meto Prancūzijos moterys. Nors turėjo daugybę romanų, gana ilga meilės istorija jį siejo su jauna kino aktore Romy Schneider. Jiedu susipažino 1958 m. juostos „Kristina“ filmavimo aikštelėje.
Vienintelė žmona
Užsimezgęs romanas vystėsi žaibiškai. Deja, didžioji meilės istorija buvo aptemdyta bulvariniuose laikraščiuose nuolat detaliai aprašomų A. Delono neištikimybės istorijų. Visgi pora ruošėsi sutvirtinti santykius. A. Delonas mylimajai padovanojo sužadėtuvių žiedą, tačiau vestuvės taip ir neįvyko. Galiausiai garsusis aktorius su sužadėtine išsiskyrė jai tiesiog nusiuntęs raštelį. Jame rašoma: „Atsiprašau. Žinau, kad būčiau padaręs tave nelaimingą. Su Natali išvykstu į Meksiką. Linkiu tau viso ko geriausio!“. Tuomet A. Delonas jau ruošėsi vesti Natali Bertelemi, besilaukiančią tais pačiais metais gimusio jųdviejų sūnaus. Pasakojama, kad aktorius greitai įsimylėjo gražiausia pasaulio moterimi laikytą 22 m. prancūzų aktorę. Natali, beje, jų pažinties dieną vis dar buvo ištekėjusi. Staigiai suliepsnoję Natali ir Alaino jausmai tapo visos Prancūzijos apkalbų objektu. Tad slapta susituokę išvyko į JAV. Ten gimė ir poros sūnus. A. Delonas siekė įsitvirtinti Holivude, deja, nesėkmingai. Delonų šeimos gyvenimas Amerikoje buvo audringas – nestigo dramų, vaidų ir prancūziškos aistros. 1966 m. sugrįžo į Prancūziją. Visgi čia jų santykiai visiškai pašlijo. Natali pavargo nuo sudėtingo gyvenimo su mergišiumi. Net ir matant žmonai žavusis A. Delonas simpatizavo ne vienai kino aikštelėje kartu dirbusiai moteriai. Sutuoktiniai išsiskyrė 1969 m. A. Delonas tuomet jau buvo užmezgęs romanėlį su aktore Mirej Dark. Nutrūkę santykiai paliko žaizdą Natali gyvenime. Po skyrybų ji įniko į heroiną. Visgi gerus santykius su buvusia žmona palaikęs A. Delonas padėjo Natali gydytis nuo priklausomybių.
Pripažinti ir nepripažinti vaikai
Viename interviu A. Delonas sakė: „Labai gerai darau tris dalykus: savo darbą, nesąmones ir vaikus.“ Visgi jo santykiai su atžalomis visuomet buvę sudėtingi. Pirmagimis sūnus Antonis Delonas taip pat tapo aktoriumi, bet nemėgsta būti lyginamas su garsiuoju tėvu. Neseniai Antonis pristatė autobiografinę knygą, kurioje atvirai papasakojo apie tėvo smurtą, vaikystės traumas, motinos priklausomybę. Antonis buvo neprižiūrėtas vaikas. Jis maištavo, vagiliavo, sėdo į teisiamųjų suolą ir tik subrendęs atrado aktoriaus talentą. Daugiausia kino žvaigždės meilės teko dukrai Anushkai. Ji bandė tapti aktore, bet didelės sėkmės nesulaukė. Galiausiai tapo tėvo dešiniąja ranka ir patikėtine. Iš visų vaikų, kurių buvo gerokai daugiau, tik ne visus aktorius pripažino, Anushka buvo artimiausia garsiajam tėvui ir savo testamentu šis paliko jai didžiausią dalį turto. Alainas Fabianas – jauniausias A. Delono sūnus, jautė nuoskaudą ir pasakojo, kaip kentėjo dėl tėvo arogancijos ir šiurkštumo. Viename interviu jis pasakojo, kaip norėjo išsivaduoti iš tėvų įtakos. Nors tėvas ir motina gyveno atskirai, bet, Alaino Fabiano nuomone, vienodai blogai juo rūpinosi. Būdamas paauglys plovė automobilius, dirbo mūrininku ir net prekiavo narkotikais. Vėliau nusifilmavo keliuose filmuose ir serialuose. Tapti aktoriumi nepasisekė, dirba modeliu, savo išvaizda atkreipė garsių mados namų dėmesį. Be viso to, su vyresniuoju broliu sukurpė planą prieš tikrą seserį – kurį laiką neleido jai matytis su sergančiu tėvu. Atžalos santykius aiškinosi vos ne prie merdėjančio A. Delono lovos.
Prancūzijos simbolis
Vaikų vaidus prieš kelerius metus kiek užgožė paskelbta žinia – A. Delonas sunkiai serga ir nori eutanazijos. Aktorius ilgą laikė palaikė eutanaziją ir siekė, kad Prancūzija šį įstatymą priimtų. Nuo XX a. 10-ojo dešimtmečio A. Delonas buvo retai matomas ekrane. 2019 m. Kanų kino festivalyje atsiėmė „Auksinę palmės šakelę“ už gyvenimo kūrybą – tai buvo paskutinis jo didesnis pasirodymas viešumoje. Aktorius tais pačiais metais patyrė du insultus, kurie gerokai pablogino sveikatą: nevaldė pusės kūno, į smegenis išsiliejo kraujas. Dar 2024 m. pradžioje Prancūzijos teismas aktorių pripažino neveiksniu ir paskyrė neįvardytą valstybės globėją. A. Delonas mirė 2024 m. rugpjūčio 18 d. Paryžiuje. Jam buvo 88 metai. „Jis ramiai mirė namuose, apsuptas trijų savo vaikų ir šeimos“, – buvo skelbiama pranešime ir priduriama, kad šeima prašo privatumo. Regis, paskutinę akimirką prie A. Delono lovos atžalos nors trumpam pamiršo kivirčus. Tačiau Alenas Fabianas, Anushka ir Antonis nebuvo vieninteliai, kurie atvyko paskutinį kartą atsisveikinti su tėvu. Išvysti mylimojo susirinko ir jo gyvenimo moterys. Kalbėta, kad slapta nuo žurnalistų ir pašalinių akių prie merdinčio A. Delono lovos atsistojo ir jo keli oficialiai nepripažinti vaikai. Galiausiai jam pagarbą savotiškai atidavė ir Prancūzijos prezidentas Emanuelis Macronas. Jis savo socialinio tinklo „X“ paskyroje rašė: „Alainas Delonas atliko legendinius vaidmenis ir privertė pasaulį svajoti. Savo nepamirštamu veidu apvertė mūsų gyvenimus aukštyn kojomis. Melancholiškas, populiarus, paslaptingas, jis buvo daugiau nei žvaigždė – jis buvo Prancūzijos simbolis.“
Autorius Eglė Stratkauskaitė