Nepaprasta gamtos garsų galia
2016-04-19 13:52Daugelis iš mūsų tiesiogiai ar netiesiogiai susiduriame su tam tikrais psichikos sutrikimais. Visur, kur tik einame, esame apsupti pačių įvairiausių garsų. Automobiliai, lėktuvai, traukiniai ir žmonės – tai tik keli pavyzdžiai, su kuriais susiduria miestų gyventojai. Tie garsai stimuliuoja ausis 24 valandas per dieną. Jų išvengti praktiškai neįmanoma, nebent užsidėti garsą sulaikančias ausines. Todėl labai svarbu suprasti, su kokiais garsais susiduriame kasdien ir kurie iš jų padeda jaustis geriau, o kurie gali pabloginti savijautą. Natūralūs gamtos garsai patys savaime yra kaip geriausia terapija. Jeigu žmonės daugiau laiko praleistų gamtoje, jiems rečiau prireiktų lankytis pas gydytojus. Moksliniai tyrimai taip pat rodo, kad gamtos garsai gali sumažinti nerimą, stresą ir skausmą. Prisiminkite šį patarimą kitą kartą, kai pradės varginti stiprus galvos skausmas ar stresas.
Kaip maistas ir vanduo atstato gyvybines kūno jėgas, taip ir buvimas gamtoje gali atstatyti žmogaus protinę veiklą. Geriausias būdas, kaip sumažinti įtampą – tai pabūti natūralioje gamtoje. Tai gali būti parkas, miškas, jūros ar ežero pakrantė. Teigiamą poveikį turės, jei gamtoje kasdien bus praleidžiama 40 – 90 minučių. Geriausių rezultatų galima pasiekti, jei gamtoje bus praleidžiama 90 minučių. Ne visada tai padaryti įmanoma. Gali užtekti ir 30 minučių, praleistų be telefono ir kitų ryšio priemonių, tiesiog klausantis gamtos garsų. Gamta teigiamai veikia visa, kas gyva: ji didina kūrybingumą ir produktyvumą. Įdomu, kad po pasivaikščiojimo medelyne, atminties ir dėmesio sutelkimo testų rezultatai pagerėjo net 20 %.
Ne visada įmanoma rasti laiko praleisti gamtos užuovėjoje. Tada gali padėti gamtos garsų įrašai. Rekomenduojama įprastą foninę muziką bent retkarčiais pakeisti upelio čiurlenimo, paukštelių čiulbėjimo ir medžių ošimo garsais. Moksliškai įrodyta, kad gamtos garsai tikrai teigiamai veikia mūsų savijautą ir sveikatą.
Ko gero, didžiausią teigiamą ir gydomąjį poveikį žmogaus smegenims daro vandens garsai. Krentantis vanduo nuo krioklių, tekančio vandens garsas upėse ir šaltiniuose, lietaus lašai ir šiltos vasaros liūtys su griaustiniu visa tai veikia raminamai ir turi gydančių galių.
Žiūrėjimas į natūralų gamtovaizdį – medžius parke, upę dienos metu, apželdinti laukai – gali sumažinti stresą, nuovargį, net fizines ligas, padėti atgauti jėgas po ligų ir operacijų. Amerikiečių tyrimas nustatė, kad gamtos garsai, nesvarbu tikri ar įrašyti, gali turėti teigiamą poveikį sveikatai. Tyrimo dalyviai, kurie klausėsi įrašytų gamtos garsų, greičiau atgaudavo gerą nuotaiką po nemalonaus įvykio negu tie, kurie irgi klausėsi gamtos garsų, tarp kurių buvo girdėti ir žmogiškos kilmės garsai: žmonių balsai, automobilių triukšmas. Natūralūs gamtos garsai gali turėti geresnį atkuriamąjį poveikį, nepriklausomai nuo vizualinių dirgiklių.
Pensilvanijos universitete buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 133 studentai savanoriai. Dalyviai buvo suskirstyti į 4 grupes ir nuolat stebima jų nuotaikų pokyčių skalė. Iš pradžių jiems buvo parodytas vaizdo įrašas, kuriame chirurgas atlieka plaštakos operaciją. Visų grupių dalyviai eksperimento pradžioje turėjo panašią nuotaiką, tačiau po vaizdo įrašo ji gerokai pablogėjo. Po to 4 dalyvių grupės klausėsi vieno iš keturių įrašų: tik gamtos garsai (įrašyti JAV nacionaliniame parke), gamtos garsai su žmonių balsais, gamtos garsai su automobilių triukšmu ir tiesiog tyla. Tyrėjai stebėjo dalyvių nuotaikų pokyčius ir nustatė, kad tik viena grupė visiškai atgavo pradinę nuotaiką ir tai buvo ta, kuri klausėsi vien tik gamtos garsų. Kitos trys grupės neparodė jokių didelių pokyčių po to, kai peržiūrėjo šiurpų vaizdo įrašą, kur detaliai rodoma operacijos eiga.
Aptardami tyrimo rezultatus mokslininkai teigia, kad dar geresnis rezultatas būtų buvęs, jei žmonės būtų ne klausęsi įrašų, bet iš tikrųjų buvę tinkamoje ekologinėje aplinkoje. Be to, jie yra įsitikinę, kad ne visi natūralūs gamtai turi vienodą poveikį, kai kurie iš jų turi didesnį arba mažesnį atkuriamąjį poveikį, o kai kurie žmogaus sukurti garsai taip pat gali turėti pozityvų poveikį. Pavyzdžiui, stiprūs audros garsai gali nesuteikti palengvėjimo jausmo, tačiau švelnus balsas, dainuojantis gražią melodiją, turi tokį patį raminantį poveikį kaip tyliai krentantys lietaus lašai…
Jei kankina nemiga, įtampa ar nerimas, rekomenduojame paklausyti žemiau pateikto įrašo:
Jeigu šiuo metu pabūti gamtoje neįmanoma, bent 2 – 5 minutes per dieną pasiklausykite įvairių paukščių čiulbėjimo. Įrašą galite pasiklausyti paspaudę nuorodą žemiau: