Verbenų kvapo dušo ir kūno želė, žvakės, namų kvapai, muilai ir aliejus apgaubia kūną, pripildo orą gaivaus, rafinuoto ir švelnaus citrusų aromato. Įdomu, kad šis augalas, į Europą atvežtas iš Čilės ir Peru dar XVIII a. kaip dekoratyvinis ir vazoninis, dažnai būdavo painiojamas su citrinžolėmis. Kas tai?

 

verbenos_800x534

Pavadintos princesės vardu

 

Senovės romėnai citrinines verbenas (Lippia) vadino Veneros augalu. Mat tikėjo, kad jų kvapas gali įžiebti aistrą, net atgaivinti blėstančią meilę. Šiuo augalu romėnės stiprindavo savo žavesį, o daugelio pobūvių salių oras būdavo tiesiog prisodrintas žaižaruojančio verbenų dvelksmo. Nuo seno žinomos kaip šventoji keltų žolė. Citrusų kvapą skleidžiantis augalas stiprina laimės pojūtį ir ramina. Be to, citrininis jų aromato šleifas padeda įveikti apatiją, nuovargį, sužadina energiją ankstų rytmetį, vakare – atpalaiduoja, švelnina įtampą ir prišaukia miegą. Dažnai vadinamos raganų ir apžavų augalu, galinčiu jų mėgėjams atnešti stulbinamą sėkmę. Iš verbenų lapų gaminti meilės eliksyrai, o eterinis aliejus iki šių dienų laikomas afrodiziaku. Ispanijos botanikai šį augalą pavadino Parmos princesės Luizos Teresos vardu (Aloysia citriodora). Šiandien, be visa kita, šis augalas daugelio kulinarų vertinamas kaip puikus prieskonis, tinkantis žuvų, ėrienos ir grybų patiekalams gardinti.

 

Provanso pasididžiavimas

 

Citrininių verbenų krūmeliai gali užaugti net iki 3 m aukščio. Jų žiedai – nuo baltos iki švelniai violetinės spalvos. Švelniai patrynus tarp pirštų, pakvimpa citrinomis. Didžiulėmis šių augalų plantacijomis garsėja Provanso regionas Prancūzijoje. Gegužę Provanso turguose verbenos tiesiog karaliauja. Mat gegužę, prieš joms žydint, nupjaunami smailėjantys į apačią lapeliai, iš kurių gaunamas verbenų ekstraktas. Džiovinami akylai saugant nuo šviesos. Išdžiūvę mirkomi alkoholio mikstūroje – taip gaunamas verbenų ekstraktas, įeinantis į daugelio kosmetikos priemonių sudėtį. Jos odą švelnina, ramina, o kūną atpalaiduoja nuo kasdienio streso. Kremai, kurių sudėtyje yra verbenų ekstrakto, tinka gyvybingumo netekusios, vystančios, blyškios veido odos priežiūrai. Iš verbenų taip pat distiliuojamas gaivaus, lengvo aromato hidrolatas (augalinis vanduo). Dar viena šių augalų dovana kūnui – priemonės celiulito pažeistai odai atkurti. Sakoma, kad vien tik citrininių verbenų kvapas malšina skausmą ir depresiją, mažina pilvo dieglius.

 

Retas ir vertingas aliejus

 

Iš žydinčių augalų stiebelių išgaunamas žalsvai gelsvas eterinis aliejus. Distiliuojant garais jo pagaminama palyginti nedaug, šis aliejus yra retas ir brangus, be to, dažnai klastojamas. Pigesnis citrinžolių aliejus skiedžiamas citrininių verbenų aliejumi. Neretai maišomas su vaistinių verbenų (Verbena officinalis) aliejumi ir parduodamas prancūzišku verveine pavadinimu. Parfumeriai taip pat mėgsta, vertina ir kurdami kvepalus naudoja būtent citrusinių verbenų eterinį aliejų. Jis tinka masažui siekiant šalinti įtampą, nerimą ir nemigą. Dėl to laikomas vienu geriausių aliejų miegui prišaukti. Norint greičiau užmigti, patariama 2 lašus citrininių verbenų eterinio aliejaus sumaišyti su 2–4 lašais levandų eterinio aliejaus ir tokiu mišiniu kvėpinti patalynę arba servetėlę, padėtą šalia lovos, pvz., ant naktinio staliuko. Siekiant nurimti ar nuraminti sukilusias emocijas, eterinio aliejaus verta įkvėpti tiesiog iš buteliuko.

 

Arbatos nauda

 

Verbenų lapų arbata gerina virškinimą, malšina pilvo skausmus, taip pat tonizuoja ir stiprina nervų sistemą. Be to, tai itin gaivus gėrimas, todėl tinka gerti vasarą. Naudinga kaip švelniai mažinanti karščiavimą priemonė. Graikės verbenų arbatą naudoja kaip toniką odai puoselėti. Augalo lapelių galima įberti į vonios vandenį. Prancūzai gamina verbenų likerį, kuris, kaip jie tikina, tinka… kamuojant pagirioms. Tvyrant vasaros karščiams, Prancūzijoje ir Italijoje siūloma mėgautis gaiviais verbenų šerbeto ledais. Mūsų krašte verbenas galima auginti kaip dekoratyvinius augalus, nors turime ir vietinių citrinomis dvelkiančių žolinių augalų. Tai melisos ir katmėtės. Šių kvapas kiek šiurkštesnis nei melisų. Abu augalai tinka ne tik arbatai ruošti, bet ir kepiniams, varškės gaminiams, nors jų aromatas kiek mažiau malonus nosiai ir gomuriui nei verbenų. Be to, ir melisos, ir katmėtės gerai slopina prakaito kvapą.