Kiekvieną rugsėjį viso pasaulio tėvai susiduria su tokia pačia problema: kaip po vasaros atostogų vaikus paskatinti mokytis, skaityti knygas. Dažniausiai padeda ramios mokymosi vietos sukūrimas, namų darbų darymas pagal tvarkaraštį. Labai svarbu nusistatyti tikslus, ribas ir nepapirkinėti vaikų, kad jie mokytųsi.

 

mokslai

Bet kokio amžiaus moksleiviams ir studentams mokymosi procesas yra psichiškai ir fiziškai alinanti veikla. Kad nekamuotų nuolatinis nuovargis ir mokytis būtų lengviau, rekomenduojama laikytis tam tikrų taisyklių.

 

Tam, kad mokymasis keltų ne vien tik stresą, reikia pasidomėti, ar mokykla, į kurią eis vaikas tikrai atitinka jo poreikius. Ar vaiko mokymosi įpročiai atitinka mokytojo požiūrį ir mokyklos filosofiją? Šiais laikais yra daug ir įvairių mokyklų, todėl kiekvienas gali rasti priimtiniausią mokslo įstaigą.

 

Sveika mityba yra neatsiejama gero mokymosi dalis. Reikia pažymėti, kad intensyvi protinė veikla skirtingus žmones gali veikti kitaip. Vieni mokydamiesi linkę persivalgyti, kiti iš viso pamiršta apie tai, kad reikėtų užkąsti. Todėl jau nuo mokslo metų pradžios reikėtų pasistengti pagerinti savo arba vaikų mitybos įpročius. Anot mitybos specialistų, per dieną turėtų būti 3 pagrindiniai valgymai ir 2 užkandžiai tarp jų. Nesveikus užkandžius, greitąjį maistą pakeisti sveikesnėmis alternatyvomis: salotomis, riešutais, pilno grūdo kepiniais, pieno produktais. Vengti kofeino ir saldžių maisto produktų, nes jie suteikia trumpalaikės energijos ir iš tikrųjų daro organizmui daugiau blogo negu gero.

 

Aktyvus gyvenimo būdas turėtų tapti kiekvieno žmogaus, ne tik besimokančiojo kasdienybė. Sportuoti reikėtų kasdien patogiu laiku: rytą, dieną, vakarą. Fizinę veiklą kiekvienas gali pasirinkti pagal save ir savo pomėgius: galima bėgioti, plaukioti, lankyti sporto klubą ir panašiai. Mankšta gerina kraujotaką, suteikia jėgų, reikalingų mokymuisi ir bendrai savijautai. Reguliarus sportas gerina smegenų veiklą, padeda sutelkti dėmesį, gerina atmintį.

 

Jeigu reikėtų išskirti vieną dalyką, kurio dėl mokslų neverta atsisakyti, tai būtų miegas. Įvairių mokslinių tyrimų rezultatai, kad nepakankamas miegas žudo smegenų ląsteles. Žinoma, nieko blogo nenutiks, jei vieną naktį miegosite per trumpai, tačiau tai jokiu būdu negali tapti įpročiu. Daugelis sveikatos specialistų sutinka, kad optimaliausias laikas miegui – 7 arba 8 valandos, tačiau miego poreikis yra labai individualus dalykas. Kai kuriems 8 valandų gali neužtekti, kiti jau po 6 valandų gali būti pailsėję.

 

Tikriausiai pasaulyje neegzistuoja tokia mokslo įstaiga, kurioje mokiniai ar studentai nepatirtų jokio streso. Tačiau tai nereiškia, kad reikia jam pasiduoti ir nieko nedaryti. Galima pastebėti, kad stresas skirtingai veikia įvairius asmenis. Kaip būtų galima išmokti jį suvaldyti? Kad streso būtų mažiau, reikia išmokti planuoti laiką, kuris bus skiriamas mokymuisi. Ilgalaikis stresas yra labai žalingas nervų sistemai ir gali turėti neigiamą įtaką mokslo rezultatams (gebėjimui susikaupti ir įsiminti naują informaciją). Stresui mažinti yra daugybė būdų: joga, kvėpavimo pratimai, malda, meditacija, sąmoningumo ugdymas. Kartais padeda užsiėmimas kokia nors malonia veikla, ypač monotoniška, pavyzdžiui, mezgimu.

 

Mokslui reikia tylos ir ramybės. Todėl mokantis reikėtų vengti bet kokių blaškančių veiksnių, nesvarbu, ar tai būtų televizorius, ar seniai matytas draugas. Vienu metu reikia užsiimti tik viena veikla, šiuo atveju – mokytis, kai pajuntamas nuovargis – daryti trumpas pertraukėles. Jų metu galima bendrauti su šeimos nariais arba draugais, trumpai pažiūrėti televizorių ar išeiti iš namų ir trumpa pasivaikščioti gryname ore. Tokios mažos pertraukėlės padės neatitrūkti nuo išorinio pasaulio, neužsidaryti tarp keturių sienų, padės pailsinti pavargusias smegenis, todėl bus lengviau išmokti naują informaciją.

 

Kodėl vieni naujus mokslo metus pradeda su džiugesiu, kiti taip, lyg prasidėtų dar vieni kančių metai? Viskas priklauso nuo požiūrio ir motyvacijos. Laimei, šie dalykai priklauso tik nuo mūsų pačių. Susigalvokite tikslą, dėl ko norite mokytis ir prisiminkite tada, kai bus sunkiausios dienos mokslo įstaigose. Įsivaizduokite savo sėkmę (kad įstojote į išsvajotą specialybę, mokslo metus baigėte su pagyrimo raštu ar kt.). Kalbėkitės su kitais žmonėmis apie savo planus ir tikslus. Ieškokite pagalbos, patarimo ir svarbiausia išsikelkite nedidelius, specifinius ir realius tikslus.