Tyrimai rodo, kad, pagal būstų keitimo įpročius, artėjame prie vakariečių, kurie per gyvenimą kraustosi vidutiniškai 6–7 kartus. Keičiant nebe pirmus namus viskas gali atrodyti gana paprasta, bet kaip neapsirikti kuriantis pirmajame nuosavame būste, kad šis virstų jaukiais namais?

 

naujakuriai (2)

 

Renkamės interjero stilių

 

naujakuriai (7)

 

Pirmas žingsnis įrenginėjant namus – išsirinkti interjero stilių. Svarbiausia, kad jis atitiktų jūsų gyvenimo filosofiją. Kokie populiariausi?

 
  • Modernus minimalizmas. Tinka šiuolaikiškiems, užimtiems, paprastumą vertinantiems žmonėms. Interjere naudojami funkcionalūs minimalistiniai, griežtų linijų baldai, erdvė neperkrauta detalėmis. Dažniausiai pasirenkamos neutralios spalvos, ryškesnes naudojant akcentams.
  • Skandinaviškas. Skirtas vertinantiems natūralumą, paprastumą, santūrumą ir jaukumą. Čia vyrauja minimalizmas, vengiama kontrastų, naudojamos žemiškos spalvos ir natūralios medžiagos. Dekoro elementai saikingi, bet daug dėmesio skiriama apšvietimui.
  • Klasika. Labiausiai patiks norintiems prabangos, elegancijos ir pompastikos. Interjere naudojami masyvūs, bet grakštūs baldai, įmantrios architektūrinės detalės, sodrios spalvos. Dominuoja lenktos linijos. Mėgstama simetrija. Gausu dekoro detalių, traukiančių akį.
  • Industrinis. Žavės išskirtinio, griežto stiliaus ir atvirų erdvių mėgėjus. Interjere dominuoja grubios tekstūros, neapdirbtos medžiagos. Mėgstamos metalo, rūdžių, pilkos, rausvos spalvos, papildomos ryškiais tonais. Naudojami patogūs, gana masyvūs baldai. Dekoracijoms pasitelkiami seni ar sendinti daiktai. Svarbus geras apšvietimas.
  • Provansas. Patinka tiems, kurie namuose nori romantikos, jaukumo ir prancūziškos elegancijos. Tai lengvas, gaivus, šiltas stilius. Būdingos grakščios baldų linijos, augaliniai motyvai, lengvumas, šviesa, pastelinės spalvos. Naudojama daug puošybos elementų, ypač nėriniai, rankų darbo ir sendinti daiktai.
  • Eklektika. Patariama rinktis drąsiems, meniškiems, standartų laužyti nebijantiems žmonėms. Šis interjeras – gerai apgalvotas įvairių stilių mišinys, pulsuojantis gyvybe, ryžtu ir originalumu. Derinama prabanga ir santūrumas, ryškios ir pastelinės spalvos, natūralios medžiagos su futuristiniais elementais.
 

naujakuriai (1)

 

Dėmesys spalvoms

 

Spalvinė gama – pirmas į akis krintantis akcentas užėjus į namus. Blogų spalvų nėra, yra tik netinkami deriniai. Jeigu būstas mažas, verčiau rinktis šviesesnes pastelines spalvas, nes jos vizualiai didina erdvę. Ir atvirkščiai – ypač didelėms jaukumo suteiks ir optiškai sumažins sodrios, gilios spalvos. Jei neturite pakankamai patirties, neapsiriksite pasirinkę monochromatinį stilių, kai tarpusavyje derinamos neutralios ir keli tos pačios spalvos atspalviai, o žaidžiama tik skirtingomis medžiagų tekstūromis. Norint ko nors įdomesnio, patariama derinti tris skirtingas spalvas, pasitelkiant taisyklę „60-30-10“. 60 proc. turėtų sudaryti pagrindinė spalva, naudojama sienoms, grindims ar kilimui, 1–2 dideliems baldams, užuolaidoms. 30 proc. – antrinė spalva, tinkanti mažiems baldams, tekstilės gaminiams, kilimėliams ir kitoms nedidelėms detalėms. 10 proc. lieka trečiai spalvai, kuri būstui turėtų suteikti žaismingumo: tai gali būti maži dekoro elementai ir kitos smulkios interjero detalės. Tinkamai suderinti spalvas padeda vadinamasis spalvų retas. Dažniausiai pagal jį naudojamos dvi taisyklės: derinamos analogiškos spalvos, rate esančios viena šalia kitos (pvz., geltona ir oranžinė), arba viena kitą papildančios spalvos, rate esančios viena priešais kitą (pvz., geltona ir violetinė).

 

naujakuriai (9)

 

Kiekviena spalva turi psichologinį poveikį, apie kurį būtina pasidomėti iš anksto. Pavyzdžiui, raudona veikia stimuliuojančiai, todėl netinka miegamajame, bet puikiai atrodo svetainėje ar virtuvėje. Mėlyna padeda nurimti ir susikoncentruoti, todėl ją galima rinktis darbo erdvei, bet per didelė jos gausa gali kelti depresyvias mintis. Balta siejasi su švara, tyrumu, todėl ją tinka naudoti vonios kambaryje, bet perteklius gali kelti nejaukaus sterilumo, tuštumos įspūdį.

 

naujakuriai (5)

 

Apšvietimas – daugiau nei priešnuodis tamsai

 

naujakuriai (6)

 

Kažkada lempos namuose buvo naudojamos tik tamsai išsklaidyti, o dabar apšvietimas tampa įrankiu tam tikrai nuotaikai kurti. Nepatartina apsiriboti tik pagrindiniu centriniu lubiniu apšvietimu. Jeigu namuose įrengsite sieninių lempų, pastatysite toršerų, stalinių lempelių, esant reikalui galėsite apšviesti tik tam tikrą zoną ir sukurti jaukią prieblandą, tinkamą vakaroti žiūrint filmą ar plepant su draugais. Tam tikras namų zonas galima akcentuoti jas papildomai apšviečiant. Pakabinus kelias ilgas lempas virš valgomojo stalo, ši erdvė atrodys gerokai jaukesnė ir kvies visus susiburti bendros vakarienės. Apšvietimu galima išryškinti paveikslą ar dekoratyvią sieną. Nevertėtų pamiršti ir žvakių bei žibintų skleidžiamos šviesos, nes jie kuria romantišką aplinką.

 

Mažiau yra daugiau

 

naujakuriai (4)

 

Nesvarbu, kokį interjero stilių pasirinkote, lai namuose atsiduria tik tai, ko reikia. Pirmiausia tai galioja kalbant apie baldus. Nevalia jų pirkti impulsyviai, prieš tai būtina susidaryti aiškų planą, kur kas stovės, kokio dydžio ir dizaino turėtų būti. Taip išvengsite nereikalingų pirkinių. Kuriant dekorą, reikėtų naudoti tik tai, kas turi kokią nors vertę. Nebūtinai materialinę, ji gali būti matuojama ir funkcionalumu arba sužadinamomis emocijomis. Vieni dekoro elementai padeda vizualiai plėsti erdvę (pvz., veidrodžiai), kiti suteikia jaukumo (pvz., pagalvėlės, kilimėliai), treti – romantikos (pvz., žvakės ar gėlių puokštė), dar kiti sužadina malonius prisiminimus (ant sienų kabančios šeimos ar atostogų nuotraukos, iš močiutės paveldėta vaza) ar padeda sukurti daugiau privatumo (pvz., užuolaidos).

 

naujakuriai (3)

 

Jeigu turite gražų ar brangų daiktą, kurį gaila išmesti, bet nesugalvojate, kaip pritaikyti nuosavame būste, verčiau jį padovanokite ar parduokite.

 

Nepamiršti augalų!

 

naujakuriai (8)

 

Augalai būstui suteikia gyvybės ir jaukumo. Jie gerina nuotaiką – įrodyta, kad vos įėjus į patalpą, kurioje yra augalų, pagerėja emocinė būklė ir tokia išlieka kelias valandas. Jie ramina, padeda įveikti stresą, net 44 proc. mažina konfliktų tikimybę namuose. Kai kurie (kvapioji dracena, palminiai augalai, stambialapis fikusas ir kt.) valo orą, todėl gerina fizinę savijautą. Renkantis žaliuosius įnamius būtina atsižvelgti į jų ir erdvės dydžio santykį, mat maži augalėliai dideliame kambaryje pasimes, o dideli mažoje atrodys labai neproporcingai. Galima rinktis vieną įspūdingesnį augalą, kuris taps kambario akcentu, arba derinti kelis mažesnius. Grupuojami augalai atrodo labai natūraliai ir jaukiai. Gražu derinti žydinčius ir niekada neišsprogstančius, skirtingų lapų spalvų ir formų augalus. Margalapės kompozicijos gražiausiai atrodo neutraliame fone. Prie spalvingų sienų labiausiai dera stambialapiai tamsiai žali augalai. Jeigu namuose mažai vietos, išgelbės svyrantys augalai, kuriuos galima įkurdinti net ant sienų. Net vazonus reikėtų rinktis atsakingai, nes jie gali tapti vienu esminių dekoro elementų.