Natūrali kosmetika – (ne)būtinai saugi
2024-04-25 09:14Beveik 20 mlrd. Eur – tiek siekė pasaulinė natūralios ir organinės kosmetikos rinka pernai metais. Populiarėjant tvarumo idėjoms, kasmet jos paklausa auga. Dažnai tarp natūralios kosmetikos ir saugumo dedamas lygybės ženklas. Tik ar tikrai po žodžiu „natūralus“ visuomet slepiasi vien aukščiausios kokybės produktai, nedarantys žalos nei gamtai, nei žmogui? Į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis natūralią kosmetiką, kad ji išties būtų kokybiška ir saugi?
Kas yra kas?
Dairantis natūralios kosmetikos susiduriama su tokiais užrašais: natūralu, organiška, ekologiška. Tai nėra vienas ir tas pats! Kas slypi po kiekvienu šių užrašų?
Natūrali kosmetika – tokia, kurios vienas, keli ar visi ingredientai neperdirbti ir natūralūs. Tai žolelės, vaisiai, mikroelementai ir kt. Nėra užtikrinama, jog produkcija auginama ekologiškai, kad joje nėra cheminių priedų. Nors natūralioje kosmetikoje neturėtų būti sveikatai žalingų priedų, tai lieka pačių gamintojų sąžinės reikalas. Rinkoje rasti 100 % natūralų gaminį yra retenybė.
Ekologiška kosmetika sertifikuota, jai taikomi griežtesni reikalavimai. Komponentai turi būti natūralūs, žaliavos užaugintos ekologiniuose ūkiuose, privalo būti užtikrinamos minimalios cheminės reakcijos, o prekių pakuotės perdirbamos arba gaminamos iš antrinių žaliavų. Gaminant produkciją turi kuo mažiau kenkti aplinkai.
Organinė kosmetika taip pat sertifikuota, į jos sudėtį įeina tik natūralios augalinės žaliavos, užaugintos be cheminių priedų. Produkcijos gamyboje naudojami tik natūralūs ir aplinkai nekenksmingi procesai. Pakuotės privalo būti perdirbamos, neteršiančios aplinkos.
Skaityti sudėtį!
Natūrali kosmetika nereiškia, kad visi jos komponentai būtinai vien natūralios kilmės. Daugelio Europos šalių įstatymai gamintojui leidžia į produkto gamybą įtraukus nors vieną gamtos produktą jį vadinti natūraliu. Dėl to renkantis produktą svarbu skaityti sudėtį. Natūralūs ingredientai rašomi tiek lotyniškais, tiek lietuviškais, angliškais (ar kita kalba, atsižvelgiant į gamintoją) pavadinimais, kuriuos suprasti nėra sunku. Taigi, kuo sudėtyje daugiau jums aiškių ingredientų, tuo labiau tikėtina, kad ji natūrali. Ir atvirkščiai – kuo daugiau neaiškių sudėtingų junginių, tuo labiau vengti tokių gaminių. Visuomet ingredientai surašomi mažėjimo tvarka – pirmoji įvardinta ta medžiaga, kurios produkte yra daugiausia. Dar ir tai padės suprasti, kiek kosmetikoje yra natūralių, o kiek cheminių sudedamųjų dalių. Ypač reikėtų vengti šių komponentų:
- Parabenų. Kosmetikos sudėtyje dažnai galima rasti tokius pavadinimus: methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben. Visi jie trikdo natūralią hormonų pusiausvyrą, didina krūties vėžio riziką, kenkia reprodukcinei sistemai. Likdami odos paviršiuje parabenai reaguoja su UV spinduliais ir spartina odos senėjimą, ląstelių DNR struktūros pažeidimus.
- Sunkiųjų metalų. Iš jų pavojingiausias švinas – pažeidžia nervų sistemą, kognityvines funkcijas, sukelia vystymosi sutrikimus, vaisingumo problemas, gali paskatinti persileidimą. Taip pat itin kenksmingas gyvsidabris – toksiškai veikia nervų, imuninę, reprodukcinę sistemas, pažeidžia kvėpavimo takus. Ypač pavojingas nėščioms moterims. Patartina vengti ir cinko bei titano dioksido nanodalelių, nes jos žaloja organizmą tiek patekusios per kvėpavimo takus, tiek per odą.
- Naftos produktų. Dažni lūpų balzamuose, kūno losjonuose, muiluose, nagų lakuose, yra ir kvepaluose. Ypač pavojingas naftos junginys – dibutilo ftalatas, žymimas DBP. Įrodyta, kad jis sukelia apsigimimus, nepataisomus reprodukcinės sistemos pakitimus. Apskritai naftos produktai kenkia visam organizmui, pradedant odos uždegimais ir baigiant onkologiniais susirgimais.
- Formaldehidą išskiriančių konservantų. Keli dažniausiai sutinkami – šlapalas, DMDM hydantoin, Quaternium-15. Visi jie sukelia odos alergines reakcijas, veikia kancerogeniškai.
Tykantys pavojai
Tarp natūralumo ir sveikatos dažnai dedamas lygybės ženklas, todėl nieko keisto, kad dauguma įsitikinę, jog natūrali kosmetika visuomet yra saugus pasirinkimas. Klaidingai manoma, kad ji negali sukelti neigiamo šalutinio poveikio, alerginių reakcijų. Anaiptol! Nors natūralūs komponentai organizmą tikrai veikia švelniau, labiau jį tausoja, tačiau jautrūs, alergiški žmonės turėtų būti atsargūs. Kai kurie natūralios kilmės kosmetikos ingredientai gali sukelti stiprią alerginę reakciją. Todėl prieš pradedant naudoti naują kosmetikos produktą rekomenduojama jį pabandyti ant nedidelio odos ploto. Užtepus nedidelį kiekį ant mažai matomos kūno vietos stebėti reakciją 48 val. Jeigu per šį laiką jokio šalutinio poveikio nepasišeiškė, produktą naudoti saugu. Reikėtų atkreipti dėmesį į tuos produktus, kurių sudėtyje yra ramunėlių ir levandų. Pasak švedų mokslininkų, nors šie ingredientai įprastai veikia raminamai, būtent jie alergiškiems žmonėms dažniausiai sukelia nepageidaujamų reakcijų.
Tinkamas laikymas
Renkantis natūralią kosmetiką reikia žinoti, kad jos galiojimo laikas trumpesnis negu sintetinės – įprastai ją galima naudoti ne ilgiau kaip 6–9 mėn., o kai kuriuos produktus – vos kelias savaites. Jeigu kosmetika laikoma netinkamai, jos galiojimo laikas dar labiau sutrumpėja, todėl būtina atkreipti dėmesį į ant pakuotės nurodytas laikymo sąlygas. Kremus, serumus, riebias kaukes ar kitas priemones, ant kurių nurodyta, kad jas laikyti ne aukštesnėje kaip 12 ºC temperatūroje, geriausia laikyti šaldytuve. Jei produktas nebijo aukštesnės temperatūros, jį laikyti sausoje ir tamsioje vietoje. Akivaizdu, kad vonia tam nėra tinkama patalpa, nes joje daug drėgmės, o ir temperatūra aukštesnė negu visame būste.
Norint, kad kosmetika ilgiau tarnautų, svarbu ir jos naudojimo įpročiai. Kas kartą prieš naudojant kosmetiką patartina kruopščiai nusiplauti rankas – išvengsite bakterijų patekimo. Kremus ir kitas tepamas priemones imti ne pirštais, o tam skirta mentele, kurią reguliariai reikia nuplauti. Kaskart nuvalyti ant produkto pakuotės (ypač dozatoriaus, dangtelio vidinės pusės) pridžiūvusius kosmetikos likučius. Visuomet kruopščiai užsukti indelius, kad į vidų nepatektų purvo, bakterijų, drėgmės, pernelyg daug deguonies (spartina oksidaciją). Ne(si)skolinti kosmetikos priemonių bei įrankių, nes tai nehigieniška. Bent kartą per dvi savaites visus kosmetikos šepetėlius ir kempinėles išplauti antibakteriniu muilu ar specialia priemone, net jeigu kosmetikos įrankius naudojote retai.
- Žmogus per dieną naudoja 20–25 kosmetikos ir higienos priemones, kuriose yra apie 200 įvairių medžiagų.
- Iki 70 % ant odos tepamų ir purškiamų priemonių absorbuojasi į kūną.
- Vienoje kosmetikos priemonėje vidutiniškai aptinkami keturių toksinų, galinčių sukelti įvairiausių ligų, pėdsakai.
- Europos Sąjungoje draudžiama kosmetikoje naudoti apie 1000 medžiagų arba jų naudojimas ribojamas, o JAV – vos kelios dešimtys.
- Labiausiai kosmetikos priemonių sudėtimi ir natūralumu domisi 35–54 m. moterys.
- 59 % moterų prieš pirkdamos kosmetikos priemonę paskaito jos sudedamąsias dalis.
Autorius Jūratė Survilė