Sausis muzikos pasaulyje tradiciškai laikomas Davido Bowie mėnesiu. Juk muzikos legenda į šį pasaulį atėjo ir iš jo iškeliavo būtent pirmąjį metų mėnesį. Nors pats menininkas sentimentų sausiui nejautė,  jo gerbėjai visame pasaulyje šiuo laiku rengia muzikos chameleonu vadinto atlikėjo kūrybos retrospektyvas, o muziejuose galima išvysti išskirtinių sceninių kostiumų, kurie ir užtarnavo muzikantui tokią pravardę.

 

Berniukas iš Pietų LondonoRome,,Italy,-,November,30,,2023,,Detail,Of,The,Cover

 

1947 m. Londono pietuose įsikūrusiame Brikstono rajone šurmuliuoja gyvenimas. Nors vis dar justi neseniai pasibaigusio karo pasekmės, čia veikia ne tik didžiulis turgus, bet ir daugybė barų bei užeigų, kuriose vakarais skamba gyva muzika. Sausio 8-oji drėgna ir šalta, bet vietinėje ligoninėje šilta. Būtent čia leidžiantis saulei pasaulį išvysta mažasis Davidas Robertas Jonesas. Jo motina Margaret, laikydama naujagimį ant rankų, sulaukia kelių nepritariančių slaugytojų žvilgsnių. Mat nėra oficialiai susituokusi su berniuko tėvu Haywoodu Stentonu  Jonesu. Santuoką jie įteisino tik kai Davidas sulaukė 8 mėnesių. Tačiau tokios detalės laisvės dvasia alsuojančiame Londone, išskyrus kelias dievobaimingas moterėles, niekam nerūpėjo. Juolab pačiam Davidui, kuris, pradėjęs lankyti vietinį darželį, jau turėjo savų problemų. Nors berniukas buvo giriamas dėl aštraus proto, tačiau nuolat kritikuojamas dėl netinkamo ar triukšmingo elgesio. Polinkį triukšmauti 1953 m. pasiryžo išgyvendinti „Burnt Ash“ mokyklos chorvedys. Davido balsas (neoperinis baritonas) laikytas itin tinkamu chorui skirtiems kūriniams atlikti. Dar šiek tiek meninės disciplinos suteikė šokių pamokos. Jis pasižymėjo artistiškumu, gera pusiausvyra ir išraiškingais judesiais. Visgi meilę muzikai ir kūrybai iš tiesų padovanojo tėvas, kuris namuose laikė didžiulę vinilinių plokštelių kolekciją. Joje buvo Frankie Lymono, „The Platters“, Fats Domino, Elvio Presley ir Little Richardo įrašų. Išgirdęs dainą „Tutti Frutti“, Davidas pasakė: „Aš girdėjau Dievą.“ Tų pačių metų pabaigoje ėmė mokytis groti ukulėle, styginiu bosu (tea chest bass) bei pianinu. Vėliau įstojo į „Bromley Technical“ mokyklą.

 

Bowie gimimas

 

Prasidėjo XX a. 7-asis dešimtmetis. Pasaulyje kilo hipių judėjimas, o Davidas ėmė studijuoti dailę, muziką ir dizainą. Vienas iš jo pusbrolių supažindino vaikiną su moderniuoju džiazu ir tokiais atlikėjais kaip Charlesas Mingusas bei Johnas Coltrane‘as. 1962 m. Davidas  patyrė rimtą traumą. Jo draugas George’as Underwoodas, mūvėdamas žiedą, muštynėse dėl mergaitės trenkė Davidui į kairę akį. Gydytojai baiminosi, kad penkiolikmetis gali prarasti regėjimą, todėl buvo priverstas keturis mėnesius dėl operacijų ir gydymo nelankyti mokyklos. Visiškai pagydyti sužeidimo nepavyko, kaire akimi neskyrė atstumo, o vyzdys liko neįprastai išsiplėtęs. Dėl to atrodė, kad jo akys skirtingų spalvų, nors iš tiesų abi mėlynos. Šioji ypatybė vėliau lėmė, kad dažnai pasirodydavo ant scenos pasipuošęs išskirtiniu grimu, kuris dar labiau paryškindavo skirtumą tarp kairės ir dešinės akių. Sulaukęs 19 m. atsisakė tikrosios pavardės. Tokį sprendimą priėmė dėl tuo metu garsios grupės „The Monkees“ lyderio Davy Joneso. Taip 7-ojo dešimtmečio viduryje gimė Davidas Bowie – pirmoji iš daugelio Davido Joneso inkarnacijų. 1967 m. išleistas pirmasis albumas. Nors debiutinis įrašas nesulaukė didelės sėkmės, po dvejų metų pasirodžius singlui  „Space Oddity“ viskas drastiškai pasikeitė. Tai daina, galimai įkvėpta nepavykusios Didžiosios Britanijos kosmoso programos, nors, daugelio manymu, tarsi savotiška kritika ar nepiktas pasišaipymas iš JAV „Apolo 11“ programos. Ji, beje, buvo paleista vos po 9 d. nuo singlo išleidimo. Dainoje pasakojama apie astronautą Tomą, kuris dėl gedimo raketoje pasilieka numirti kosmose vienas. Dar po metų pasirodęs „The Man Who Sold the World“ buvo paskutinysis albumas, kurį galima priskirti legendinio atlikėjo pradžios trilogijai. Šie kūriniai subūrė tikrąjį gerbėjų ratą.

 

Žvaigždžių dulkės

 

1971-aisiais viskas pasikeitė dar kartą. Davidas pasirinko naują muzikos stilių „glam rock“ ir liko jam ištikimas kone penkis dešimtmečius. Jis kūrė kone siurrealistines dainas, kuriose atidavė pagarbą JAV muzikos legendai Bobui Dylanui ir garsiajam menininkui Andy Warholui. Daug grojo gitara ir pianinu. 1972 m. Davidas pirmą kartą pasirodė scenoje kaip dar vienas alter ego Ziggy Stardust (Ziggis Žvaigždžių dulkės). Metų pradžioje subūręs pritariančių muzikantų grupę „The Spiders from Mars“, Davidas pasirodydavo raudonais plaukais, kūną aptempiančiu kostiumu ir išskirtiniu grimu. Tais pačiais metais išleistas albumas „The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars“. Laikomas svarbiausiu albumu muzikanto istorijoje. Koncepciniame 16 dainų rinkinyje pasakojama istorija apie roko žvaigždę Ziggy Stardust, kurį nežemiškos būtybės naudoja perduodamos žinutes žmonijai. Nuo apokaliptinės „Five Years“, užsibaigiančios skandavimu, jog liko vos 5 metai iki pasaulio pabaigos, iki dramatiškosios „Rock ‘n’ Roll Suicide“, kurioje Ziggy gyvenimas baigiasi dėl pasirinkto laisvo gyvenimo būdo. Būtent šios dainos Davidui plačiai atvėrė vartus į JAV muzikos pasaulį. 8-ajame dešimtmetyje atlikėjas atskleidė aktorinį talentą. Nors per gyvenimą Davidas filmuose atliko apie 30 vaidmenų, dauguma jų buvo antraplaniai. Ryškesnė išimtis – garsusis „Labirintas“ (rež. Jimas Hensonas, 1986 m.), kuriame muzikos atlikėjas pasirodė su ikonišku ilgų plaukų peruku ir odinėmis kelnėmis. Gerbėjai dievino Davido muziką ir šokiruojančius įvaizdžius, taip pat labai domėjosi atlikėjo asmeniniu gyvenimu. Viename interviu prasitarė, jog galimai yra biseksualus. Šis pareiškimas sukėlė daug audringų reakcijų.

 

Marga asmenybė

 

Nors vėliau Davidas biseksualumą paneigė ir susituokė su modeliu Angela Barnett bei susilaukė sūnaus, kalbos apie tikrąją seksualinę orientaciją niekada nenutilo. Iki dabar sklinda daug gandų apie intymius Davido santykius su grupės „Rolling Stones“ lyderiu Micku Jaggeriu. Jie tapo garsesni, kai praėjus dešimtmečiui po vestuvių garsusis atlikėjas paliko žmoną. O tuomet vėl trumpam nutilo, kai Davidas 1992 m. susituokė su supermodeliu iš Somalio Iman Mohamed Abdulmajid. 2000-aisiais porai gimė dukra. Atrodė, kad 2003 m. pašlijus sveikatai talentingasis atlikėjas susiruošė nutraukti muzikinę karjerą. Padaręs ilgoką pertrauką su trenksmu sugrįžo į muzikos pasaulį 2013 m. ir išleido albumą  „The Next Day“. Šiam albumui sukurti prireikė trejų metų, bet jis atlikėją vos per kelias dienas sugrąžino į šlovės viršūnę. Šį albumą įrašinėjo slapta. O prie jo dirbęs prodiuseris Tony Visconti sakė: „Per pertraukas tarp studijos įrašų sesijų eidavau Niujorko gatvėmis klausydamas „The Next Day“ dainų per ausines, matydavau visus tuos žmones su Davido Bowie marškinėliais ir galvodavau: jūs tik žinotumėt, ko aš šiuo metu klausau…“. Nors gyvai atlikėjas taip ir nepasirodė, gerbėjams savo gimtadienio proga padovanojo dar vieną albumą „Black Star“. Palikęs milžinišką muzikos, filmų ir istorijos palikimą, Davidas šį pasaulį apleido 2016 m. sausio 10 d. po pusantrų metų kovos su vėžiu. Jo sveikata buvo labai silpna. Dėl 8-ajame dešimtmetyje vartotų narkotikų pažeista širdis. Jis patyrė net 6 širdies priepuolius. Skandalingas atlikėjas, prieštaringai vertinama asmenybė, retkarčiais gyrusi fašizmą kaip idealią santvarką, šį pasaulį paliko tyliai. Testamente nurodė palaikus kremuoti ir pelenus išbarstyti Balio salos pakrantėje. Taip ir buvo padaryta.

 

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė