Moters intymi higiena – geros savijautos pagrindas. Ja tinkamai rūpintis derėtų pradėti nuo pat vaikystės ir deramų įgūdžių neprarasti visą gyvenimą. Skirtingais laikotarpiais reikia specifinių žinių.

 

Daug klausimų pažerianti paauglystėA,Slender,Tanned,Woman,In,Underwear,Holds,A,Sprig,Of

 

Prasidėjus paauglystei mergaitės susiduria su daugybe pokyčių – tiek fizinių, tiek psichologinių. Tai kelia iššūkių, kartais net gąsdina. Geriausias ginklas – žinios. Prieš lytinę brandą derėtų informuoti, kas vyks su kūnu, kaip reikės su tuo tvarkytis. Dar iki pirmųjų menstruacijų gali atsirasti išskyrų iš makšties. Tai visiškai normalu, bet gali kelti diskomfortą. Tokiu atveju galima dėvėti kasdienius plonyčius įklotus. Rekomenduojama rinktis kuo natūralesnius, be sintetinių kvapų, nebalintus chloru.

 

Daugiausia iššūkių kelia pirmosios menstruacijos. Bėda ta, kad jos ištinka netikėtai, niekas negali tiksliai pasakyti, kada įvyks. Dažniausiai jų sulaukiama 10–14 m., bet vienoms tai nutinka anksčiau, kitoms vėliau. Todėl paauglė su savimi visuomet turėtų nešiotis higieninį paketą tam atvejui, jeigu menstruacijos prasidėtų ne namuose. Būtent ši higienos priemonė labiausiai rekomenduojama paauglėms. Jeigu sportuoja, gyvena itin aktyviai, gali prireikti ir tamponų, nors gydytojai jaunoms mergaitėms pataria pirmenybę teikti paketams.

 

Tiek menstruacijų metu, tiek ir tarp jų paauglystėje svarbu skirti daugiau dėmesio intymiai higienai nei bet kada anksčiau. Organizmo išskyrose netrunka daugintis bakterijos, todėl ima sklisti nemalonus kvapas. Privalu du kartus per dieną – ryte ir prieš miegą – nusiprausti. Intymiai zonai patartina naudoti specialius prausiklius – be kvapiklių, dažiklių, kurių pH subalansuotas specialiai jautriai intymiai vietai. Jeigu išskyrų kiekis didesnis, galima nešiotis intymiai zonai skirtų drėgnų servetėlių ir apsivalyti dieną. Jos ypač praverčia menstruacijų metu.

 

Patarimai vaisingo amžiaus moterims

 

Tinkamos intymios higienos pagrindai turėtų būti pakloti dar paauglystėje, tad juos lieka tęsti. Ir toliau svarbiausias – reguliarus prausimasis. Būtinai specialiu intymiai zonai skirtu prausikliu, ne paprastu muilu ar dušo želė. Šių sudėtis intymiai zonai pernelyg agresyvi, gali dirginti, net išprovokuoti uždegimus, mat pažeidžia natūralų pH balansą. Tad atveria duris pienligei, vaginozei ir kitiems panašiems negalavimams. Beje, kai kurios itin skrupulingos moterys plauna ne tik išorinius lyties organus, bet ir makštį iš vidaus. To daryti šiukštu nevalia, makštis yra savaime išsivalantis organas, todėl jos plovimas tik kenkia mikroflorai, o tai vėlgi skatina įvairius uždegimus, sausumo problemą.

 

Ką naudoti per menstruacijas – kiekvienos pasirinkimas, tačiau vis daugiau dailiosios lyties atstovių ieško alternatyvų paketams ir tamponams. Viena populiariausių – menstruacinė taurelė. Vertinama dėl ekologiškumo, ekonomiško ir saugumo. Skirtingai tie tamponai, nesukelia toksinio šoko sindromo grėsmės. Taip pat dingsta tokie nemalonūs simptomai kaip odos perštėjimas, sudirgimas, nemalonus kvapas, alerginė reakcija. Nekeičia makšties mikrofloros ir nesausina gleivinės, todėl ir nesukelia alerginių reakcijų. Šį produktą paprasta naudoti, nors iš pradžių reikia įgusti tinkamai įsidėti.

 

Po gimdymo

 

Pogimdyminis laikotarpis – ypatingas, mat reikia specifinės priežiūros. Nesvarbu, gimdymas buvo natūralus ar atliktas cezario pjūvis, kiekviena gimdyvė susiduria su makšties išskyromis, vadinamomis lochijomis. Jų gali būti iki 6 savaičių. Pirmomis trimis dienomis išskyros itin gausios ir kraujingos. Todėl tenka dėvėti specialius paketus, skirtus po gimdymo. Po 4–10 dienų lochijos vis šviesėja, iš kraujingų tampa rusvos ar rausvos, jų kiekis mažėja. Jau pakanka mažesnio sugeriamumo higieninių paketų – dažniausiai įprastai naudojamų per menstruacijas. Vėliau lochijų vis mažėja, jos šviesėja, kol tampa gelsvai balkšvos. Galiausiai pakanka kasdienių įklotų, kol lochijų visai nebelieka. Beje, po gimdymo negalima naudoti tamponų, tinka tik paketai – laidūs orui, švelnūs, be kvapų ir kitų sintetinių priedų, kad nedirgintų tarpvietės.

 

Natūraliai gimdant tarpvietei tenka pakelti neįprastai didelę įtampą, visi audiniai pertempiami, neretai plyšta ar tenka kirpti (epiziotomija), siekiant išvengti pavojingesnio plyšimo. Norint paspartinti tarpvietės gijimą, svarbu pirmiausia laikytis higienos rekomendacijų. Kol išskyros gausios, ją apiprausti kaskart keičiant paketą. Geriausia apsiplauti po tekančio vandens srovele. Kiekvieną sykį prausikliai nereikalingi, juos pakaks naudoti pagal poreikį kelis kartus per dieną. Tinka skirti tik specialiai intymiai higienai, kuo švelnesnės sudėties. Jeigu tarpvietė labai skausminga, patinusi, peršti, patartina vaistinėse įsigyti specialių nereceptinių preparatų, tirpalų, skirtų jai apiplauti. Jų veikliosios medžiagos slopina uždegimą, skausmą, dirginimą, patinimą, veikia raminamai ir spartina gijimą.

 

Menopauzės laikotarpis

 

Menopauzės metu organizme stipriai kinta hormonų pusiausvyra, o tai daro įtaką ir bendrai savijautai, ką jau kalbėti apie intymų gyvenimą. Natūralu, jog tenka koreguoti intymios higienos įpročius. Dauguma vyresnio amžiaus moterų susiduria su makšties sausumo problema. Kartu jaučiamas perštėjimas, padidėjęs jautrumas, diskomfortas. Todėl patartina naudoti specialiai menopauzės amžiaus moterims skirtus intymios higienos prausiklius, kurie yra ypač švelnios, tausojančios sudėties. Dėl padidėjusio jautrumo svarbu rinktis ekologiškus higieninius įklotus, medvilninius apatinius, vengti sintetikos. Mažėjanti estrogeno koncentracija kraujyje mažina makšties audinių elastingumą, tarpvietės raumenų tonusą, todėl dalis moterų susiduria su šlapimo nelaikymu. Šiuo atveju intymi higiena tampa dar svarbesnė, tenka dažniau praustis, dažniau keisti apatinius. Tikras išsigelbėjimas – specialiai tam reikalui sukurti kasdieniai įklotai, neutralizuojantys nemalonų kvapą. Labai svarbu, kad jų paviršius būtų švelnus, natūralus, leistų odai kvėpuoti ir jos nedirgintų.

 

Be kasdienės higienos, menopauzės amžiaus moterims gali prireikti specialių preparatų, skirtų makšties drėgmei atkurti, jautrumui mažinti. Tam vaistinėse galima įsigyti nereceptinių ovulių, žvakučių, kurios mažina patiriamą diskomfortą ir padeda palaikyti makšties lubrikaciją. Tai svarbu ne tik lytiškai santykiaujant, bet ir kasdienybėje, mat makščiai stipriai išsausėjus diskomfortas jaučiamas net judant, sėdint, atliekant kasdienius darbus.

 

Autorius Jūratė Survilė