Moteriška ir vyriška laimė
2025-04-02 11:39Koks yra raktas į laimę? Šis klausimas žmoniją kankina jau daug amžių. Vieni sako, kad svarbiausia turėti pinigų, o kiti mano – jog rasti antrąją pusę. Tačiau 2024 m. Edinburgo universiteto mokslininkai ištyrė, kad net 80 % žmonių laimė susijusi su pasitikėjimu savimi, optimizmu ir nuoširdumu. Beje, vyrų ir moterų laimės suvokimas šiek tiek skiriasi.
Moterys:
- Kasmet kovo mėnesį skelbiamas 140 pasaulio šalių laimės indeksas. Šį tyrimą visame pasaulyje nuo 2005-ųjų, o Lietuvoje nuo 2006 m. atlieka kompanija „Gallup World Poll“. Indekso duomenys skelbiami Pasaulio laimės ataskaitoje (World Happiness Report). Apklausiama apie 1000 atsitiktine tvarka atrinktų vyresnių nei 15 m. respondentų kiekvienoje iš tiriamų valstybių. Paprastai stengiamasi, kad į anketos klausimus atsakytų vienodas skaičius vyrų ir moterų. Tačiau tyrėjai pastebėjo, kad skirtingų lyčių atstovai pateikia kitokius atsakymus. Moterys paprastai visada daugiau dėmesio skiria tai klausimyno daliai, kurioje vertinamas teigiamų ir neigiamų emocijų patyrimas, klausiant, ar respondentai veikė ką nors įdomaus, ar patyrė nerimą, pyktį, liūdesį. Tad daroma prielaida, kad bendras laimės suvokimas moterims labiausiai susijęs su konkrečiais asmeniniais išgyvenimais.
- Harvardo universiteto Granto studijos išvadose skelbiama, kad svarbiausias veiksnys, lemiantis pasitenkinimą gyvenimu, yra stiprūs asmeniniai santykiai. „Paprasčiausias būdas tokiems santykiams apibūdinti – kai tau paskambina trečią valandą ryto ir tu tam žmogui tikrai padėtum, arba atvirkščiai, – sako profesorius psichiatras George‘as Vaillantas, 30 m. vadovavęs Granto studijoms. – Tai santykiai, pagrįsti pagalba, artumu ir abipuse priklausomybe. Žmonės evoliucionavo kurdami santykius kaip tarpusavio pagalbos sistemą.“ Ir šioji tiesa puikiai suvokiama švelniosios lyties atstovėms. Mokslininkai taip pat daro prielaidą, kad moterims iš tiesų itin svarbu ne tik sukurti šeimą, tačiau ir turėti kitų socialinių ryšių – artimų draugų ratą. Tai joms suteikia saugumo jausmą, kuris tiesiogiai siejamas su kasdien patiriama laime. Be to, moterys dažniausiai auklėjamos pirmiausia galvoti ne apie save, o apie kitus. Tad natūraliai susiformuoja įprotis laimę tapatinti su šeiminiais ar romantiniais saitais.
- 2023 m. JAV atliktas tyrimas atskleidė, kad miestų gyventojai šiek tiek laimingesni. Gamta, grynas oras, jokių eismo spūsčių – atrodo, gyvenimas kaime turėtų būti tikra svajonė. Visgi Hiustono universiteto mokslininkai išsiaiškino, kad kaimiško tipo vietovėse žmonės laimės patiria mažiau. Didžiausias skirtumas – tarp moterų, gyvenančių mieste ir kaime. Dviejų didelės apimties studijų analizė parodė, kad priemiesčių ir kaimų gyventojai labiau linkę į nerimą ir depresiją nei miestiečiai, o šiems būdingos platesnės pažiūros ir atvirumas. Kaimo gyventojams prasčiau prieinamos psichologų paslaugos. Tačiau yra ir dar viena priežastis. Pasirodo, kaimiško tipo vietovėse gyvenančios moterys dažniau susiduria su fizinio darbo našta, priverstos vienos rūpintis vaikais, nes jų sutuoktiniai dirba, o vaikų darželių aplink nėra. Tai tampa rimtu išbandymu moteriškai laimei.
Vyrai:
- Pasaulio laimės indeksas nustatomas pagal subjektyvų viso gyvenimo vertinimą. Tyrimo dalyvių prašoma įvertinti visą savo gyvenimą atsakant į „Cantril kopėčių“ (Cantril ladder) koncepcija grįstą klausimą. Jis skamba taip: „Įsivaizduokite kopėčias / laiptus su laipteliais, pažymėtais nuo 0 (apačioje) iki 10 (viršuje). Laiptų viršus atspindi geriausią galimą jūsų gyvenimą, o žemiausias – blogiausią. Kaip jaučiatės, kurioje pakopoje dabar esate?“. Šioji klausimyno dalis paprastai visada labiau rūpi vyrams. Jie „kopėčių“ principą dažniau tapatina su objektyviai išmatuojamais pasiekimais nei su emocijomis ir subjektyviais pojūčiais. Tyrėjai pastebi, kad vyrai pasitenkinimą gyvenimu vertina per finansinės, saugumo, net reputacijos prizmę. Nors pradinis laimę tyrinėjančių mokslininkų sumanymas buvo matuoti ne konkrečius pasiekimus, bet pasitenkinimą gyvenimu ir subjektyvią laimę.
- 2024 m. mokslininkai išsiaiškino, kad stipriosios lyties atstovai laimę dažniau sieja su pinigais. Bent jau taip nurodoma naujoje laimės tyrinėtojo Matto Killingswortho iš Pensilvanijos universiteto ataskaitoje. Mokslininkas pastebėjo, kad net 72 % jo apklaustų vyrų nuoširdžiai tiki, jog laimę galima nusipirkti. Iš dalies šis tikėjimas yra teisingas. Kaip ne kartą patvirtino tyrimai, didesnės metinės pajamos stipriai koreliuoja su bendra laime ir gerove, o gyvenant skurde tikimybė susirgti depresija ar lėtiniu nerimu tris kartus didesnė. Be to, staiga atsiradusi didelė pinigų suma gali itin pagerinti trumpalaikę laimę. Visgi papildomų pinigų teikiama nauda turi ribas. O jos kiek kitokios, nei manė mokslininkai. Pasirodo, stipriosios lyties atstovams didesnės pajamos ar sukaupta suma siejasi su geresnėmis galimybėmis kontroliuoti gyvenimą. Būtent kontrolė ir jos suteikiamas saugumas teikia vyrams didelį pasitenkinimą bei tiesiogiai veikia laimę.
- Įsitikinimai – tai giliai įsišaknijusios nuostatos apie save, kitus ir pasaulį. Taip teigė amerikiečių psichiatras, kognityvinės elgesio terapijos tėvas, profesorius Aaronas Beckas. Jis pastebėjo, kad dalis žmonių linkę perdėtai niūriai matyti save, kitus, dabartį ir ateitį. Visai neseniai mokslininkai iš Kalifornijos universiteto nustatė, kad neigiamos nuostatos būdingesnės vyrams, ypač 18–25 m. amerikiečiams. Tokie įsitikinimai reikšmingai trukdo patirti laimę. Neigiamus įsitikinimus formuoja nemalonios vaikystės patirtys, pavyzdžiui, nedarnūs santykiai su tėvais, taip pat jau ankstyvoje paauglystėje visuomenės primetami reikalavimai atitikti tam tikrus vyriškumo standartus. Anksčiau manyta, kad moterys dažniau susiduria su keliamais nepagrįstais lūkesčiais ir spaudimu. Tačiau naujausi tyrimai rodo, kad tą patį išgyvena ir stiprioji lytis.
- Daugelis laimę tiesiogiai susieja su pakylėta džiugesio emocija. Iš tiesų džiaugsmas (laikinas išgyvenimas) ir laimė (ilgalaikė, palyginti stabili būsena) yra panašūs dalykai, tačiau netapatūs.
- Laimę tyrinėjantys mokslininkai atkreipia dėmesį į sveiko gyvenimo trukmę, laisvę priimti sprendimus, dosnumą ir socialinį teisingumą. Kuo daugiau aplinkybių žmogus gali kontroliuoti ir kuo jo nuomonė svarbesnė, tuo laimingesnis ir labiau patenkintas jaučiasi.
- Laimės pojūčio praradimo priežastis – nedarbas. Statistika rodo, kad praradus darbą žmogus tampa nelaimingas.
- Žmogui svarbūs keturi kriterijai, kurie nulemia laimės lygį. Tai ekonominis, žmogiškasis, socialinis ir gamtinis. Deja, ne visada jie interpretuojami tinkamai. Neretai laimę žmonės matuoja lygindami turimus išteklius su kitų. Tad, jeigu kaimyno sode nedera vaisiai, irgi galima pajusti laimės dūrį.
Autorius Eglė Stratkauskaitė