Vieni iš intuityvios mitybos šaiposi teigdami, kad jei leisi sau valgyti, ką tik nori, greitai pro duris netilpsi. Tačiau kiti sako, kad mūsų organizmas labai protingas ir geriausiai žino, kas (ne)tinka, todėl reikėtų klausyti būtent jo. Apie intuityvią mitybą sklando daugybė pramanų. Kas yra mitas, o kas – tiesa?

 

Woman,With,Healthy,And,Unhealthy,Food.,Difficult,Choice.,Overweight,ConceptIntuityvus valgymas padeda atkurti sveiką santykį su maistu

   

Tiesa. Šis mitybos būdas ne tik leidžia palaikyti sveiką santykį su maistu, bet ir nepersivalgyti, susigrąžinti sveiką alkio ir sotumo pojūtį, liautis emociškai valgyti, netgi įveikti potraukį tam tikriems produktams, pavyzdžiui, saldumynams. Pasak intuityvios mitybos specialistų, dabartinėje visuomenėje valgymas tiesiog pervertinamas. Daugelis įsivarę gausybę baimių, kaltę, jaučiasi privalantys kaskart pasiteisinti, ką ir kodėl valgė. Jei mėgaujasi torto gabalėliu, vėliau save už tai baudžia. Intuityvus valgymas kaip tik ir padeda įveikti daugybę mitybos baimių.

 

Apie 80 % nutukusių žmonių priskiriami emociniams valgytojams

   

Tiesa. Antsvorio turintys žmonės valgo jausdami ne biologinį alkį, bet veikiami emocijų – maistas jiems dažnai tėra būdas tvarkytis su jausmais. Tad gali užkandžiauti jausdami stresą, įtampą, pyktį, vienišumą, negebėdami susitvarkyti su greitu gyvenimo tempu. Maistas tampa tarsi išsigelbėjimo ratu. Stambesni asmenys sulaukia replikų, kad neturi valios, yra apsileidę, tačiau dažnai jie deda milžiniškas pastangas, kad būtų lieknesni. Deja, ne visada tinkamomis priemonėmis.

 

Intuityvūs valgytojai renkasi mažiau sveiką maistą

 

Mitas. Atlikti tyrimai rodo ką kita. Jie skelbia, kad intuityvių valgytojų, kurie pagal vidinį jausmą orientuojasi, ką valgyti, mityba yra sveikesnė, jų kūno masės indeksas mažesnis, psichinė sveikata geresnė. Tokie žmonės atsparesni aplinkos dirgikliams.

 

Valgant mažiau kris svoris

 

Mitas. Kartais intuityviai norime daugiau maisto, bet galvojame, kad svoris nukris, jei valgysime mažiau. Tiesa, iš pradžių kilogramai gali nukristi, bet ilgainiui svoris tik augs. Laikytis dietų irgi nėra gera išeitis. Dažniausiai žmonės jų griebiasi tikėdamiesi atsikratyti nereikalingų kilogramų. Tyrimai skelbia, kad 95–98 % žmonių, kurie laikosi dietų, po jų vėl grįžta buvęs svoris, o dviem trečdaliams net padidėja. Taigi, dietos nepadės lieknėti, o štai intuityvi mityba gali.

 

Intuityvūs valgytojai – tik liekni žmonės

 

Mitas. Intuityvus valgymas padeda susigrąžinti natūralų svorį. Be abejo, jis nebūtinai toks, kokį diktuoja mados. Tačiau su nutukimu irgi neturi nieko bendro. Su intuityviu valgymu žmonės dažniausiai susipažįsta tuomet, kai jau išbandė daug kitų metodų.

 

Intuityvi mityba – prigimtinis valgymas

 

Tiesa. Kartais žmonėms atrodo, kad jeigu sau leis valgyti viską, kils rizika nesusivaldyti ir maitintis vien bandelėmis, pyragais, greituoju maistu. Tačiau intuityvus valgymas – tai prigimtinis valgymas. Mūsų kūnas sutvertas valgyti vertingą maistą, tad negalime valgyti vien tai, kas nenatūralu. Tiesa, gali nutikti, kad perėjus prie intuityvaus valgymo nesveiko maisto norėsis dažniau, bet ilgainiui kūnas ims prašyti vertingo maisto. Valgydami intuityviai ugdomės įgūdį klausti savęs, kaip jaučiamės pavalgę. Itin svarbi savistaba. Kai kuriems atrodo, kad intuityvus valgymas – chaotiškas, tačiau išmokus įsiklausyti į savo kūną pavyks išvengti chaoso mityboje.

 

Intuityvus valgymas skatina atsižvelgti į poreikius

 

Tiesa. Pamėgę šį mitybos būdą žino, kad neprivalo maitintis griežtai, nenukrypti nuo režimo net tuo atveju, kai jaučiasi blogai, kai kūnas signalizuoja nepaisyti taisyklių. Nors geriausiai jaučiamės, kai maisto gauname reguliariai ir tam tikru metu, visų organizmai skirtingi. Net jei esame įpratę maitintis kas 3 val., visiškai normalu, kad tam tikru gyvenimo etapu norėsime valgyti maitintis kas 2 ar 4 val. Tai, ko norime, priklauso nuo įvairiausių dalykų, netgi nuo sezonų kaitos ar patiriamo streso. Taigi, intuityvus valgymas skatina atsižvelgti į konkrečios dienos poreikius, o visos dienos be galo skirtingos.

 

Emocinis valgymas ir biologinis alkis – tas pats

   

Mitas. Tai skirtingi dalykai. Emocinis valgymas kyla staiga, dažniausiai užsimanoma konkretaus maisto, ypač saldaus arba riebaus. Biologinis alkis pasireiškia kitaip – gurgia pilvas, tiesiog norisi valgyti. Kai biologinis alkis numalšinamas sveiku maistu, pasitenkinimas apima ilgam. O kai baisiai išalkę prisikemšame to, kas po ranka, kad ir nesveikų traškučių, paskui jaučiamės dar prasčiau, nes ima kankinti kaltė. Tiesa, po saldumynų puotos iš pradžių galima pasijusti geriau, tačiau tai laikina būsena. Po kurio laiko pasidaro blogiau, o ilgainiui tenka tvarkytis su antsvoriu ar kitomis sveikatos problemomis.

 

Stresą geriausia malšinti maistu

 

Mitas. Patekus į stresinę situaciją reikėtų ne skubėti griebtis maisto bandant numalšinti blogus jausmus, bet pagalvoti, kas dar galėtų padėti jaustis geriau. Nusiraminimo metodų yra daug, todėl stresinėje situacijoje palankiau ieškoti sveikatai draugiškesnių būdų.

 

Intuityviai valgant ne visada lengva įvertinti alkį ir sotumą

   

Tiesa. Pradėjus taikyti intuityvią mitybą išties nelengva laiku sustoti valgyti. Lengviausiai tai pavyksta vaikams, kurie žino, kada natūraliai nori valgyti, o kada pavalgius sustoti. Pagal intuityvaus valgymo programą, siūloma stebėti alkį ir sotumą. Kalbant apie persivalgymą, galima nusakyti aiškias jo priežastis. Jos – individualios, bet daugeliu atvejų atsekamos. Pasitaiko, kai žmogus tik galvoja, jog persivalgė, tačiau iš tiesų valgė nedaug. Vien pagalvoję, kad persivalgėme, galime pasijusti prastai.

 

Lengviau įsivertinti alkio ir sotumo jausmą tiems, kurie geba suprasti savo pojūčius, rūpinasi psichine sveikata. O tie, kurie neskiria laiko sau, poilsiui, skuba, lekia, gyvena chaotiškai, sunkiai pajunta alkį ir sotumą. Intuityvaus valgymo tikslas – sugrįžti į save, intuityviai suprasti kūno siunčiamus signalus. Nuraminus vidinį triukšmą nesunku pajusti, kokio maisto norisi, koks sveikiausias.

 

Valgant gerai nusiteikus maistinės medžiagos įsisavinamos geriau

 

Tiesa. Dėl šios tiesos sutaria daugelis mitybos specialistų. Atlikta nemažai tai įrodančių tyrimų. Valgymas gerai nusiteikus ir su malonumu – svarbi intuityvaus valgymo dalis.

 

Valgant intuityviai nelieka įtampos

   

Tiesa. Įpratę valgyti pagal intuityvios mitybos rekomendacijas pasijuntame laisviau, nejaučiame įtampos rinkdamiesi maistą, vaikščiodami po parduotuvę. Žinoma, ir fizinė savijauta geresnė, aiškiau atskiriamas alkis ir sotumas. Be to, lengviau atrandami kiti sveiki būdai, padedantys tvarkytis su įtampa, stresinėmis situacijomis. Pradėjęs taikyti intuityvaus maitinimosi principus dažnas pamato, jog dirba visiškai nemielą darbą, užsiima nemėgstamomis veiklomis, tad ryžtasi svarbiems gyvenimo pokyčiams. Destruktyvus santykis su maistu gali kilti būtent dėl minėtų dalykų. Kartais tenka peržiūrėti santykius su antrąja puse, daugiau laiko skirti sau. Mityba dažnai išduoda, kokias sritis metas koreguoti.

 

Organizmas tik po detoksikacijos gali pasufleruoti, koks maistas tinkamiausias

 

Mitas. Tai nėra visiška tiesa. Ši ir panašios teorijos tiesiog skatina laikytis dietų, ypatingais būdais valyti organizmą. Tačiau mūsų kūnas – tobulas, organai puikiai geba atlikti valomąjį darbą, reikia tik leisti jiems tai daryti. Kuo labiau kišamės, tuo daugiau įnešame painiavos. Viską gamta jau davė, tad stebėkime save ir netrukdykime vykti natūraliems procesams kūne.