Misija – atkurti pažeistą odos barjerą
2024-11-28 09:42Odos barjeras atlieka lemiamą vaidmenį palaikant odos sveikatą, sykiu nepriekaištingą išvaizdą. Deja, tam tikri veiksniai gali jį pažeisti. Kodėl taip nutinka ir kaip atkurti šią natūralią odos gynybos liniją?
Natūrali apsauga
Odos barjerą sudaro lipidai, natūralūs drėkinamieji faktoriai (NMF) ir odos ląstelės (korneocitai). Kartu jie sukuria apsauginį skydą, kuris sulaiko drėgmę ir saugo nuo kenksmingų patogenų. Kai odos barjeras sveikas, sveika išlieka ir oda. Ji būna švelni, elastinga, stangri. Jeigu pažeisti išoriniai sluoksniai, prastėja ir gilesnių odos sluoksnių būklė, nes oda negali sulaikyti gyvybiškai svarbių medžiagų, lengviau pažeidžiama patogeninių mikroorganizmų, atšiaurių aplinkos veiksnių.
Įspėjamieji ženklai
Suprasti, kad apsauginis odos barjeras pažeistas ir tinkamai neatlieka savo funkcijų, visai nesudėtinga, mat dauguma požymių aiškiai matomi plika akimi. Būdingi simptomai:
- Padidėjęs odos jautrumas, greitesnis sudirgimas, didesnis polinkis uždegimams.
- Paraudimas.
- Niežulys, tempimo pojūtis.
- Itin didelis sausumas, galbūt net pleiskanojimas.
- Bėrimai, aknės protrūkis.
- Dažnos bakterinės, virusinės ar grybelinės odos infekcijos.
Pastebėjus tokių požymių rekomenduojama kreiptis į specialistą, kad atmestų ligų tikimybę, profesionaliai įvertintų odos būklę ir parinktų geriausią sprendimą.
Kodėl pažeidžiamas?
Apsauginio odos barjero pažeidimo priežasčių gali būti ne viena. Dažniausios yra šios:
Perteklinis prausimas. Per dažnai plaunant odą, ypač naudojant nepalankius prausiklius ar odos šveitiklius gali būti pašalintas natūralus odos riebalinis sluoksnis.
Žalingi aplinkos veiksniai. UV spinduliai, tarša ir ekstremalios oro sąlygos gali susilpninti natūralų odos apsauginį barjerą.
Medicininės būklės. Lėtinės odos ligos, pavyzdžiui, aknė, psoriazė, egzema, gali pakenkti barjerinei funkcijai.
Amžėjimas. Senstant oda natūraliai praranda gebėjimą išlaikyti drėgmę ir atsinaujinti.
Pagalba namuose
Nors tam tikrais atvejais dėl pažeisto apsauginio odos barjero reikėtų konsultuotis su specialistu, visgi pirmiausia svarbi tinkama kasdienė odos priežiūra. Štai ką būtina įsidėmėti:
Švelnus valymas. Odą prausti ne dažniau kaip du kartus per dieną (nebent yra specifinis poreikis). Naudoti ne karštą, o tik šiltą vandenį, kuo švelnesnės sudėties prausiklius. Juose neturėtų būti alkoholio ar kitų odą sausinančių ir pažeisti galinčių ingredientų. Apskritai geriausia rinktis kuo natūralesnius produktus, kuriuose nėra sintetinių kvapų, dažų, konservantų ir kitų žalingų priedų. Visgi net renkantis natūralius gaminius būtina išlikti budriems dėl potencialių alergenų. Todėl bandant naują produktą jį visuomet rekomenduojama pirmiausia išbandyti nedideliame odos plotelyje ir 24 val. stebėti, ar neatsiranda nepageidaujamų reakcijų. Svarbu nepersistengti su šveitikliais – naudojimo dažnumas priklauso nuo odos tipo, bet neturėtų būti dažnesnis nei du kartus per savaitę.
Specialūs produktai. Pažeistą odą svarbu intensyviai drėkinti ir maitinti. Todėl po kiekvieno plovimo būtinos drėkinamosios priemonės, o kartą ar du per savaitę ir intensyvesnio poveikio produktai, pavyzdžiui, kaukės. Pažeistam odos barjerui geriausia rinktis būtent šiai problemai spręsti sukurtas priemones. Jų sudėtyje įprastai būna keramidų (atkuria odos lipidus), hialurono rūgšties (palaiko drėgmę), niacinamido (mažina uždegimus), glicerolio (išlaiko drėgmę), pantenolio (ramina, skatina gijimą).
Apsauga nuo žalingų aplinkos veiksnių. Vienas svarbiausių dalykų – kasdienis plataus spektro SPF 30 (ar daugiau) priemonių naudojimas. Taip apsaugosite odą nuo žalingo ultravioletinių (UV) spindulių poveikio. Tai svarbu ištisus metus, ne tik vasarą, kai karšta. Šaltymečiu taip pat svarbu saugoti odą nuo šalčio, žvarbaus vėjo – tam praverčia specialūs apsauginiai kremai, tepalai. Jeigu dažnai tenka būti užterštoje aplinkoje, pagelbės produktai su vitaminais C ir E, nes padeda kovoti su laisvaisiais radikalais, atsirandančiais dėl taršos poveikio.
Sveikos gyvensenos laikymasis. Odos būklė priklauso ne tik nuo rūpinimosi išore, bet ir organizmo būklės. Norint turėti sveiką ir gražią odą, svarbu subalansuotai maitintis, vartoti užtektinai skysčių, būti fiziškai aktyviems, vengti žalingų įpročių ir paisyti kitų bendrų sveikos gyvensenos rekomendacijų. Kaip ir visur, čia galioja holistiniai dėsniai.
Kada kreiptis į specialistą?
Pažeisto odos barjero atkūrimas gali užtrukti nuo kelių dienų iki poros savaičių – viskas priklauso nuo pažeidimo masto ir taikomų priemonių nuoseklumo. Jeigu, nepaisant tinkamos kasdienės rutinos, odos būklė po kelių savaičių nepagerėja, rekomenduojama kreiptis į dermatologą. Tai padaryti reikėtų nedelsiant ir tuomet, kai vargina itin stiprūs simptomai, įtariamas uždegimas. Gydytojas profesionaliai įvertins odos būklę, atliks reikiamus papildomus tyrimus ir nustatys, kas sukėlė odos pažeidimus. Kartais dėl to kalti vartojami vaistai, tam tikros ligos – ir ne vien tik odos! Tokiu atveju būtina profesionali pagalba. Gydymas įvairus, atsižvelgiant į priežastį ir būklės sunkumą, varginančius simptomus. Vienais atvejais gali pakakti specialių išorinių priemonių, profesionalių drėkinamųjų procedūrų, kitais prireikia receptinių vaistų. Jeigu vargina psoriazė ar kitos panašios ligos, veiksminga šviesos terapija.
- Oda natūraliai atsinaujina per maždaug 28 dienas. Visgi, stipriai pažeidus odos barjerą, šis procesas gali užtrukti ilgiau.
- Keramidai sudaro apie 50 % odos barjero. Šie lipidai būtini norint palaikyti drėgmę ir apsaugoti nuo dirginančių veiksnių. Keramidų kiekis mažėja su amžiumi ir tai prasideda jau nuo 30-ojo gimtadienio.
- Norint išlaikyti sveiką apsauginį odos barjerą, svarbu palaikyti tinkamą odos pH, kuris turėtų būti 4,5–5,5.
- Odos barjeras pažeidžiamas labai greitai, pavyzdžiui, kartais tam užtenka vos vieną ar du kartus naudoti itin agresyvų šveitiklį.
- Šaltas oras didina apsauginio odos barjero pažeidimo tikimybę, štai kodėl šaltymečiu odai reikia ypatingos priežiūros ir specifinių šaltam orui pritaikytų produktų.
Autorius Jūratė Survilė