Terminas „mineralinė kosmetika“ daugeliui ne naujiena – žinome, kad į kosmetikos priemones dedama tam tikrų mikroelementų, kurie suteikia norimą spalvą. Įdomu tai, kad šiandien kaip grožio produktai naudojami tie patys mineralai, kuriais gražinosi Egipto valdovė Kleopatra. Sužinokime daugiau apie šiuos ypatingus mineralus ir jų poveikį odai.

 

Geležies oksidai Cosmetic,Clay.,Clay,Facial,Mask,On,A,Light,Background.,Different

 

Kosmetikai naudojamas geležies oksidas – neorganinis junginys, kuris susideda iš vieno arba kelių laboratorijoje pagamintų geležies oksidų. Atsižvelgiant į geležies oksidų kombinacijas, mineralas gali būti geltonas, oranžinis, raudonas ir net juodas. Būtent todėl geležies oksidai kosmetikoje dažniausiai naudojami kaip produktų (šešėlių, lūpdažių, akių pieštukų ir kt.) dažai. Geležies oksidai pasižymi savybe sugerti ore esančius sunkiuosius metalus, taip neleisdami šiems įsigerti į odą. Dėl šios savybės kosmetikoje ir asmens higienos priemonėse naudojami geležies oksidai gauti tik laboratorijose, nes randami gamtoje gali būti užteršti sunkiaisiais metalais. Dar viena puiki geležies oksido savybė – nesukelia alergijų, todėl kosmetiką gali naudoti ir jautresnės odos bei akių savininkai.

 

Žėrutis

 

Natūralus mineralas pasižymi savybe suteikti odai ypatingo švytėjimo, blizgesio. Būna įvairiausių formų ir spalvų: raudonos, auksinės, bronzinės, sidabrinės, baltos ir kt. Dėl spalvų įvairovės žėrutis plačiai naudojamas įvairiose kosmetikos priemonėse – akių šešėliuose, skaistaluose, lūpų dažuose bei blizgiuose ir kt. Kaip ir kiti mineralai, šis iš gamtos gaunamas produktas nesukelia alergijų, kitaip nei sintetiniai dažikliai. Žėrutis mažina odos raudonį ir saugo odą nuo UV spindulių daromos žalos. Paties žėručio dalelės gana didelės, todėl neįsiskverbia į odą, tik padengia jos paviršių, tad lengvai nuvalomos tiek makiažo valikliu, tiek miceliniu vandeniu.

 

Titano dioksidas

 

Baltas mineralas, kuris, prieš naudojant kosmetikos gamyboje, perdirbamas į neskaidrius miltelius, kurie atspindi saulės šviesą. Tyrimai rodo, kad titano dioksidas pasižymi uždegimus slopinančiu poveikiu, neužkemša porų, saugo nuo kenksmingų UV spindulių, todėl plačiausiai naudojamas apsauginių priemonių nuo saulės gamyboje. Kosmetikoje naudojamas ir kaip baltas pigmentas, pavyzdžiui, baltos spalvos šešėliams gaminti. Reikėtų žinoti, kad šis mineralas vertinamas kontroversiškai. Įkvėpus didesnių titano oksido dalelių, jos nepasišalina iš organizmo, lieka kvėpavimo takuose ir gali sukelti plaučių vėžį. Saugios naudoti tik smulkiausios šio mineralo dalelės, kurios įeina į kosmetiką ir sudėtyje pažymėtos žodeliu „nano“ arba trumpiniu iš raidžių ir skaičių, prasidedančių CI, pavyzdžiui, CI77891.

 

Kaolinas, arba baltas molis

 

Plačiai dekoratyvinėje kosmetikoje, odos bei plaukų priežiūros priemonėse naudojamas komponentas, kurio sudėtyje yra net 22 naudingi elementai, daugiausia – silicio, aliuminio, fosforo, kalcio, kalio, seleno, mangano, vario ir kt. Mikroelementų gausus baltasis molis skatina ląstelių atsinaujinimo procesus, valo ir regeneruoja odą. Baltasis molis gali pakeisti minkštą šveitiklį: šviesina odą ir lygina spalvą, valo riebalų perteklių, toksinus, nesveiką mikroflorą, atkuria odos pH, saugo nuo strijų atsiradimo, o esamas padaro mažau matomas. Puikiai tinka sausai ir jautriai odai, nes pasižymi raminamuoju poveikiu. Įeidamas į kreminės ar birios pudros sudėtį sumažina odos blizgesį ir suteikia matinį efektą. Tinka gaminti atkuriamosioms kaukėms plaukams, veido, kaklo ir dekoltė sričiai.

 

Negyvosios jūros druska

 

Dažniausiai įeina į odos šveitimui skirtas priemones, nes pasižymi detoksikuojamosiomis ir dezinfekuojamosiomis savybėmis. Jūros druska valo poras, pašalina negyvas odos ląsteles, nešvarumus, perteklinius riebalus ir mikroorganizmus, kurie gali lemti spuogų ar inkštirų atsiradimą. Taip pat švelnina ir minkština odą. Ypatingus odos pokyčius greičiausiai galima pajusti sausiausiose kūno vietose: ant alkūnių, pėdų, kulnų, kelių srityje. Kaukėmis, į kurių sudėtį įeina Negyvosios jūros druska, galima prislopinti aknės simptomus, o naudojant reguliariai – ir visai atsikratyti šio negalavimo. Gryna Negyvosios jūros druska naudojama odos sudirgimams malšinti. Jei nudegėte saulėje, vabzdžiai sugėlė odą, kenčiate nuo psoriazės ar egzemos, rekomenduojama pasilepinti Negyvosios jūros druskos vonia. Padės natūraliai sumažinti nemalonius pojūčius, nuramins odą.

 

Magnis

 

Tiek dekoratyvinėje, tiek gydomojoje kosmetikoje plačiai naudojamas magnis. Šis mineralas su B grupės vitaminais ir nesočiosiomis riebalų rūgštimis dalyvauja ląstelių apykaitos procesuose – atsinaujinant pažeistam odos audiniui, šalinant senas ląsteles. Magnis taip pat saugo odą nuo laisvųjų radikalų poveikio, padeda išvengti fotosenėjimo, todėl oda ilgiau išlieka elastinga, be raukšlelių. Sergsti odą nuo mikrobų, sukeliančių alergines reakcijas – odos niežtėjimą, raudonį, bėrimus ir spuogelius. Magnio oksidas, mažų kristalų pavidalu, naudojamas odai šveisti bei drėkinti skirtose priemonėse. Rekomenduojama šias priemones naudoti kovai su nudegimais saulėje, egzema, psoriaze, raukšlėmis ir tiesiog viso kūno odai atjauninti. Svarbu žinoti, kad natūraliai organizmas magnio netenka karštuoju metų laiku, kai gausiai prakaituojama, todėl šiam sezonui patartina įsigyti kosmetikos, kuri papildyta šiuo cheminiu elementu.

 

Kalcis

 

Reguliuoja bent keturias svarbiausias odos funkcijas, todėl įeina į daugelio gydomųjų kosmetikos priemonių sudėtį. Skatina ląstelių atsinaujinimo procesus ir senų pašalinimą, tai saugo odą nuo pleiskanojimo, šerpetojimo. Atsakingas už ląstelių išsiskyrimą ir dalijimąsi bei epidermio storį. Jei epidermio viršutiniame sluoksnyje yra daugiau kalcio, ląstelių gamyba pagreitėja, jei mažesnis – sulėtėja. Kuo greičiau oda atsinaujina, tuo ji sveikesnė ir jaunesnė. Šis mineralas laikomas ir viena odos vėžio prevencinių priemonių – saulei veikiant odą, epidermyje esantis kalcis saugo ląsteles nuo UV spindulių, stimuliuodamas antioksidantų susidarymą. Deramas kalcio kiekis odos epidermyje – svarbus ir natūraliam riebalų liaukų išskiriamam skysčiui susidaryti. Pastarasis atlieka odos apsaugos funkcijas (saugo nuo nešvarumų, svetimkūnių bei odos išsausėjimo). Jei odos priežiūros produktuose bus kalcio, oda neišsausės, nepasireikš sudirgimų ir alerginių reakcijų.

 

Kiti reikšmingi mineralai

 

Dekoratyvinėje kosmetikoje ir odos priežiūros priemonėse naudojami ir kiti vertingi mineralai.

 

Kalis – vienas svarbiausių mikroelementų, atsakingų už vandens pusiausvyros palaikymą odoje. Padeda odai išlikti sudrėkintai, saugo nuo ankstyvo raukšlėjimosi, padeda atkurti ląsteles.

 

Natris kovoja su odos ląsteles neigiamai veikiančiais laisvaisiais radikalais, šalina negyvas ląsteles, detoksikuoja. Dėl šio mikroelemento oda ilgiau išlieka elastinga, be pigmentinių dėmių ir spuogelių.

 

Silicis dalyvauja kolageno bei elastino biosintezėje, todėl yra prevencinė priemonė nuo raukšlių. Taip pat kovoja su laisvaisiais radikalais ir saugo odos ląsteles nuo neigiamo aplinkos poveikio.

 

Cinkas dalyvauja kolageno sintezėje, skatina žaizdų gijimą, saugo nuo opų formavimosi. Nemažai gydomųjų odos tepalų sudėtyje yra būtent šio cheminio elemento.

 

Kartu su mineralais

 

Dekoratyvinei ar gydomajai kosmetikai pagaminti vien mineralų nepakanka. Tam, kad jie būtų tinkami naudoti dekoratyvinėje kosmetikoje (pavyzdžiui, gaminant lūpų dažus, akių kontūrų pieštukus), turi būti surišami su kitomis natūraliomis medžiagomis. Šiam tikslui naudojami aliejai, bičių ir gėlių vaškas, įvairių augalų miltai, krakmolas. Tokios medžiagos padeda išgauti tinkamą produkto tekstūrą, taip pat papildo kosmetikos priemones naudingosiomis medžiagomis ir vitaminais, kurie minkština, drėkina odą.

 

Į gydomąją ir odos priežiūros kosmetiką, be mineralų, įeina ir daugybė kitų komponentų, skirtų pasiekti norimą efektą – išgydyti spuogelius, sustabdyti šerpetojimą, sumažinti raukšleles ir kt. Atkreipkite dėmesį į tokių priemonių sudėtį ir nepirkite tokių, kuriose yra sintetinių dažiklių, kvapiklių, ftalatų, parabenų, sulfatų ir kt.

 

Įdomu

  •  Mineralai dekoratyvinėje kosmetikoje plačiai pradėti naudoti nuo 1970 metų.
  •  Atitinkamas mineralas dekoratyvinei kosmetikai suteikia norimą spalvą.
  •  Kosmetika gali būti mineralinė – pagaminta vien iš mineralų arba tik papildyta jais.
  •  Be mineralų, kosmetikoje gali būti ir šilko bei tapijokos miltelių (minkština ir glotnina odą), ryžių krakmolo (sugeria riebalus, suteikia matinį efektą), nekristalinio kvarco (slepia odos nelygumus).
  •  Aukščiausios kokybės ekologiška mineralinė kosmetika pagaminta iš 100 % susmulkintų mineralų.
 

Autorius Laima Samulė