Metas tvarkyti elektronines atliekas!
2024-03-26 09:26Vidutiniame Europos namų ūkyje yra 74 buitinės technikos ir elektronikos prietaisai. Tačiau maždaug kas aštuntas tiesiog nenaudojamas, o dalis jų sugedę. Tokius skaičius rodo elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijas vienijančios tarptautinės asociacijos „WEEE Forum“ apklausa. Tiek nenaudojami, tiek ir nebeveikiantys elektronikos prietaisai kaupiami stalčiuose, rūsiuose ir spintelėse. Tai kelia susirūpinimą aplinkosaugininkams.
Pagal paskirtį naudojami nesugadinti, mechaniškai nepažeisti prietaisai visiškai saugūs naudoti. Tačiau juos pažeidus gali kilti pavojus – į aplinką gali pasklisti žmogui ir gamtai ypač kenksmingų medžiagų: sunkiųjų metalų, plastikų, šiltnamio efektą sukeliančių dujų, nervų sistemą ir smegenis pažeisti galinčių švino ir kadmio. Daugeliui elektronikos prietaisų reikalingos baterijos, o jose yra nikelio, kobalto, ličio, kurie priskiriami prie labai degių medžiagų. Todėl įtrūkusi, sulūžusi ar kitaip mechaniškai pažeista baterija gali užsidegti ar net sprogti.
Tad svarbu peržiūrėti sukauptus elektronikos ir buities prietaisus, o nereikalingus atiduoti perdirbti. Tai geriausias būdas ne tik apsaugoti sveikatą ir aplinką, bet ir sutaupyti išteklių. Perdirbus 1 mln. mobiliųjų telefonų (netgi senų ir netinkamų naudoti), galima iš naujo panaudoti beveik 16 tūkst. kg vario, 350 kg sidabro, 34 kg aukso, 15 kg paladžio. Antrą kartą panaudojus šias medžiagas iš dalies sprendžiama kita opi problemą – taršios ir aplinką niokojančios metalų rūdos kasybos pramonė. Visgi didžiausias laimėjimas – elektronikos ir buitinės technikos atliekos nebus išvežamos į besivystančias šalis, kuriose nėra galimybės saugiai perdirbti tokių atliekų. Pasaulio sveikatos organizacija praneša, kad besivystančiose šalyse vaikai, kurių rankos mažesnės, dažnai išnaudojami perdirbti kalnus elektroninių atliekų, ieškant vertingų elementų, tokių kaip varis, sidabras ir kt. Daugiau nei 18 mln. vaikų šioje neoficialioje elektroninių atliekų perdirbimo pramonėje patiria neigiamą poveikį sveikatai.
Kaip pasirūpinti elektronikos atliekomis?
- Smulkią elektroniką ir baterijas dėti į specialias talpyklas, kurių galima rasti daugelyje prekybos centrų bei elektronika, buitine technika, baterijomis prekiaujančių parduotuvių. Tokiomis talpyklomis, kurios suteikiamos ir prižiūrimos nemokamai, apsirūpina vis daugiau verslo centrų, įmonių bei įstaigų.
- Elektroninių prietaisų baterijų ir galvaninių elementų nevalia atsikratyti kartu su buitinėmis atliekomis. Mat būtent jie atsiradus pažeidimui sukelia gaisrus sąvartynuose, o kartais per anksti užsidega deginant atliekas specializuotose vietose ir kelia pavojų ten dirbantiems žmonėms.
- Elektronikos atliekas galima atvežti į atliekų surinkimo aikšteles arba užsisakyti nemokamą išvežimą iš bet kurios Lietuvos vietos.
- Jei netoliese nerandate perdirbimo centro, daugelis mobiliųjų telefonų ir kompiuterių gamintojų turi programas, pagal kurias mainais į naudotų prietaisų keitimą suteikia kreditų arba siūlo nemokamą perdirbimą.
- Aplinkosaugos gynėjai teigia, kad svarbiausias žingsnis sprendžiant didėjančią elektroninių atliekų problemą – tiesiog stengtis naudoti elektronikos prietaisus kuo ilgiau. Tad saugant aplinką ir sveikatą juos verta remontuoti.
Autorius Eglė Stratkauskaitė