Galbūt galvojate, kodėl turėtumėte tausoti vandenį, kai vandenynai dengia 71 % žemės? Atrodytų, kad vandens išteklių yra daug, kad dėl to nesijaudintumėte. Tačiau gyventojų skaičius auga, klimato atšilimas progresuoja, o sausros dažnėja. Aplinkosaugininkai sunerimę – JT duomenimis, saugaus geriamojo vandens neturi 2,1 mlrd. žmonių. Ir tik 27 % mažiausiai išsivysčiusių šalių gyventojų gali savo namuose nusiplauti rankas su muilu ir vandeniu. Vandens taršai didėjant ir blogėjant ekosistemoms, svarbu pagalvoti, ką šiandien galima padaryti, kad išvengtume pasaulinės vandens krizės. Siūlome prisiminti svarbiausius gerus įpročius, kurie padės tausoti aplinką ir taupyti asmeninį biudžetą.

 

vanduo_800x524

1) Maudytis po dušu, o ne vonioje. Kai po sunkios dienos išsimaudote vonioje, sunaudojate apie 140 litrų vandens, o prausiantis po dušu vandens išeikvojama mažiau, nebent duše atliekamos grožio procedūros (kaukės, depiliacija, kūno šveitimas). Trenkant plaukus šampūnu, vandenį reikėtų užsukti ir atsukti tik tada, kai reikia juos išsiskalauti. Tai padės sutaupyti maždaug 30 l vandens.

 

2) Užsukti čiaupą. Išjungti vandenį, kad ir ką darytumėte: išsivalykite dantis, išplaukite kriauklę ir indus. Iš iki galo atsukto maišytuvo kas minutę išpilama maždaug 15 – 20 l vandens. Jei negalite išjungti vandens valydamiesi dantis, tiesiog įsipilkite jo į stiklinę.

 

3) Naudoti indaplovę. Šiuolaikinėse indaplovėse sunaudojama apie 10 l vandens. Tačiau plaunant rankomis išleidžiama apie 75 l! Be to, nauji modeliai taip pat taupo energiją – per vieną plovimo ciklą gali sutaupyti iki 0,75 kW / h. Jei turite indaplovę, prieš dedant kiekvieną lėkštę išskalaukite maisto likučius. Tai irgi padės sunaudoti mažiau vandens.

 

4) Laikyti santechniką tvarkingą. Sugedęs maišytuvas gali išleisti iki 20 l vandens per dieną, o bloga rezervuaro izoliacija jums kainuos iki 40 l vandens per dieną. Kartais tualeto nuotėkis būna toks tylus, kad namų gyventojai net nežino, jog jis yra. Tačiau yra būdas patikrinti tualeto sandarumą. Į rezervuarą įlašinkite 10 lašų maistinių dažų, uždaryti ir palaukti 20 min. Tada patikrinti rezervuarą: jei vanduo jame dėmėtas, yra nuotėkis ir laikas kviesti santechniką.

 

5) Jungti tik pilną skalbimo mašiną. Suprantame, kad kartais būna sunku prikrauti nešvarių skalbinių pilną būgną, o švarios palaidinės reikia būtent dabar. Tačiau pustuščių prietaisų jungimas – neatsakingas vandens ir elektros švaistymas. Stenkitės užpildyti bent tris ketvirtadalius skalbimo mašinos (beje, ir indaplovės) arba atkreipkite dėmesį į naujus ekologiškus modelius, kurie sumažina vandens suvartojimą iki 50 %. Šiuolaikinės skalbimo mašinos gali prieš kiekvieną ciklą pasverti skalbinius – dėl to išleidžiama mažiau vandens, jei ji nėra pilnai pakrauta.

 

6) Atkreipti dėmesį į iškabas viešbučiuose. Nuo 2010 m. „Hilton” viešbučiama pavyko sutaupyti vandens 1000 olimpinių baseinų! Jiems tai pavyko, nes viešbučio svečiai buvo dėmesingi ir neprašė kasdien pakeisti rankšluosčių ir išjungdavo vandenį, kai jo nereikėdavo. Apie vandens taupymą reikia pagalvoti ne tik namuose, bet ir kitose vietose.

 

7) Patikėti automobilių plovimą profesionalams. Plaunant automobilį patiems paprastai iššvaistoma gerokai per daug vandens. Leidžiant plovyklai atlikti visus nešvarius darbus, galima sutaupyti iki 400 l vandens.

 
8) Naudoti modernius vandens maišytuvus. „Išmanūs” vandens maišytuvai gali padėti dar labiau sumažinti vandens švaistymo problemą. Jų yra kelių tipų – pasitarkite su pardavėju konsultantu ir išsirinkite tą, kuris jums labiausiai tinka.