Vis dažniau girdime apie mentorius, kuriuos galima sutikti skirtingose erdvėse – nuo ugdymo įstaigų, darboviečių iki televizijos projektų. Įdomu tai, kad kiekvienas gali tapti mentoriumi toje srityje, kurią išmano geriausiai – tik reikia sukaupti žinių, patirties ir dalintis išmintimi su besidominčiais asmenimis.

 

Mentorystės istorija

 

Mentorystės ištakos siekia senovės Graikijos laikus. Žodis „mentorius“ kildinamas iš Homero „Odisėjos“ herojaus Mentoro vardo. Mentoras buvo Odisėjo sūnaus Telemacho globėjas. Pasitelkęs patirtį ir išmintį, jis ugdė Telemachą, patardavo jam, būdavo šalia, kai šiam to reikėdavo. Taigi, buvo pirmasis mentorius, kurio vardu ir pavadintas mentorystės procesas. Tiesa, įdomu tai, kad už Mentoro iš tiesų slėpėsi išminties, strategijos ir karo deivė, meno, amatų ir mokslo globėja Atėnė. Norėdama pasirodyti mirtingiesiems, deivė pasiskolino žmogišką Mentoro pavidalą ir balsą.

 

Šiandien mentorių sutinkame įvairiausiose srityse, kur tik daugiau žinių ir praktikos turintis žmogus noriai dalinasi informacija bei patirtimi su mažiau išmanančiais. Mentoryste užsiimti galima ir tiesiogiai (bendraujant gyvai), ir nuotoliu (per knygas, vaizdo ar garso įrašus), ir virtualiai (susitikimai, paskaitos internetu). Mentorystės samprata ir pats procesas paskutiniu metu itin išpopuliarėjo. Tai lemia kelios svarbios priežastys.

 

Padeda augtiBusiness,Mentor,Helps,To,Improve,Career,And,Holding,Stairs,Steps

 

Bet kurioje srityje žinių ir tobulėjimo galime siekti savarankiškai, tačiau daug efektyviau tai daryti padedant mentoriui, nes paskatina ir įgalina kito asmeninį arba profesinį augimą. Mentorius padeda nusistatyti tikslus, reikalingus norimam rezultatui pasiekti ir suteikia grįžtamąjį ryšį – ką jau gebame, kur reikėtų labiau pasistengti, į ką pasigilinti. Paskutiniu metu labai populiarėja mentorystė darbovietėse, kai ilgiau įmonėje dirbantys profesionalai padeda tobulėti naujokams ar žemesnes pareigas einantiems kolegoms, kad šie galėtų pakilti karjeros laipteliu aukštyn. Mentorystė darbovietėje skatina produktyvumą, nes daug greičiau įsisavinamos visos darbo proceso subtilybės, kai nereikia aiškintis savarankiškai. Be to, žmonės labiau vertina tas įmones, kurios orientuotos į darbuotojų augimą, kvalifikacijos kėlimą, kur sudaromos sąlygos lipti karjeros laiptais. Įdomu tai, kad mentorystė mažina konkurenciją ir skatina draugiškesnį mikroklimatą – labiau patyrę kolegos noriai moko ir nežiūri į naujokus kaip į grėsmę.

 

Koncentruotos informacijos šaltiniai

 

Daugelis jau mokyklos suole suprato, kad dalies teorinių žinių niekada nepanaudos. Statistikos duomenimis, po mokyklos baigimo praėjus penkeriems metams užmirštame apie 30 % įsisavintos informacijos. Mentorystė užtikrina, kad gautume konkrečiai mūsų veiklos sričiai tuo gyvenimo tarpsniu reikalingą informaciją. Svarbiausia, kad mentorių suteikiamos žinios nebūna tik teorinės, nes grįstos jų pačių patirtimi ir praktika.

 

Tarkime, jei norime kurti savo įmonę, savarankiškai tai padaryti gana sudėtinga, nes žinias reikia atsirinkti iš milžiniško kiekio informacijos internete, paskui aiškintis VMI, kokias paraiškas pildyti, kokius dokumentus registruoti, o kur dar el. svetainės kūrimas, reklamos platinimas ir daugybė kitų svarbių dalykų. Pradedantysis greitai gali pasiklysti arba pridaryti klaidų, kurios kainuos laiko, nervų ar net pinigų. Su verslo subtilybes išmanančiu mentoriumi, plėtojančiu sėkmingą verslą, reikalingus žingsnius išsiaiškinsime greitai ir neklysdami galėsime judėti sėkmės link.

 

Padeda nusistatyti tikslus

 

Kiekvienas turime savo tikslą, tačiau ne visada jis tinkamai suformuluotas. Štai sakome, kad norime būti laimingi. Tačiau ką tai reiškia? Juk laimė susideda iš daugybės dalykų, o kiekvienam ją lemia skirtingi veiksniai. Saviugdos mentoriai padeda išsiaiškinti, kas mums yra laimė, nusistatyti ir siekti jai būtinų tikslų, kurie būna įvairiausi: miego rutina, mitybos pokyčiai, fizinis aktyvumas, darbo ar partnerio keitimas, vidinio kritiko nutildymas ir begalė kitų. Jei norime rasti mylimą žmogų, neretai tenka pradėti nuo vidinių pokyčių ir meilės sau.

 

Mentorius padeda aiškiai atsakyti į klausimus, ko norime, ir siekti užsibrėžtų tikslų. Dažniausiai jie suskirstomi į mažesnius, kad ir nedidelės pergalės augintų pasitikėjimą savimi, motyvuotų judėti į priekį. Mentoriaus atsakomybė – stebėti progresą, paskatinti nenuleisti rankų, priminti apie išsikeltus tikslus. Žinodami, kad esame stebimi ir atsakingi prieš kitą žmogų, nenorėsime jo nuvilti ir dėsime daugiau pastangų, negu tai darytume tik dėl savęs.

 

Išklauso ir pataria

 

Dėl greito gyvenimo tempo, daugybės technologijų, vis mažiau sutelkto dėmesio sulaukiame net iš artimiausių žmonių, ką jau kalbėti apie mokymo įstaigas ar darbovietes. Mentorius savo mokinį apgaubia išskirtiniu dėmesiu, nes suinteresuotas jo tobulėjimu, užsibrėžtų tikslų siekimu. Būtent su mentoriumi galime dalintis savo idėjomis, o jis, pasitelkęs patirtį ir žinias, padės atsirinkti, kurias verta įgyvendinti, ką reikėtų tobulinti ir ko visai atsisakyti. Mentorius patars, kokius žingsnius žengti, o jei matys, kad stokoja kompetencijos toliau vesti reikiamu keliu – nukreips pas kitą profesionalą.

 

Neretai artimiesiems nedrįstame pasipasakoti siekių ir svajonių, nes bijome jų reakcijos, kolegos gali patarti savo naudai, o mentorius – tas asmuo, kuris nori geriausio mūsų rezultato. Mat jis parodo paties mentoriaus efektyvumą: jei mokiniui nesiseka – veikiausiai mokytojas nebuvo labai geras. Pavyzdžiui, kai iš muzikinio projekto iškrenta auklėtinis, už jo nesėkmę atsakomybę jaučia ir mentorius.

 

Dalinasi patirtimi

 

Praktinės žinios daugelyje gyvenimo sričių pranašesnės už teoriją, o mentorystė grįsta asmenine patirtimi konkrečioje srityje. Jei norime tapti sėkmės lydimu verslininku, mentoriumi turime rinktis klestintį verslą plėtojantį profesionalą. Jei rūpi pagerinti santykių kokybę, išminties semkimės iš gražius, ilgalaikius santykius puoselėjančios poros. Jei reikia įveikti priklausomybes, ieškokime sėkmingo blaivybės istorijos herojaus.

 

Be abejo, visi esame individualūs, tačiau pagal panašius principus veikia tiek verslas ar santykiai, tiek psichika bei fiziologija. Pats nuėjęs kelią, kuriuo dabar einame ar norime eiti, mentorius patars, kur dėti koją, kad nenuklystume, paminės pavojingiausias kelio atkarpas, patars, kaip atsikelti suklupus. Svarbiausia, kad tikrai žinos, ką jaučiame ir ką galvojame, nes pats yra buvęs toje situacijoje ir sėkmingai ją įveikė, todėl jo žodžiais galėsime pasitikėti.

 

Nors sakoma, kad iš svetimų klaidų pasimokyti neįmanoma, tačiau sąmoningi žmonės nesistengs atkartoti veiksmų, kurie baigėsi nesėkme. Taip mentorių dėka galime suvokti, koks elgesys klaidingas, išvengti neigiamų pasekmių.

 

Konstruktyviai kritikuoja

 

Neigiamų komentarų ir patyčių laikais kitų žmonių nuomonė pagrįstai baugina, tačiau mentoriai visada dalijasi nuoširdžia ir vertinga kritika. Mentorių ir mokinį sieja pasitikėjimu, siekiu tobulėti grįsti santykiai, todėl bendraujama atvirai, pagarbiai. Mentorius skatina asmeninį ar profesinį mokinio augimą, savo žodžiais nori motyvuoti, o ne priversti pasijusti blogai. Jis pastebi ir įvardija silpnąsias vietas bei pataria, kaip jas pagerinti, kaip įgyti reikiamų kompetencijų ir įgūdžių, išsiugdyti reikiamas savybes, pakeisti gyvenimo būdą. Būdamas draugiškas, mentorius vis tiek išlieka objektyvus, todėl jo pastabos orientuotos į tikslo siekimą. Kitaip nei draugas ar šeimos narys, mentorius nebijo išsakyti kritikos, bet ji teisinga ir konstruktyvi, raginanti pasitempti, ieškoti kitų kelių, kaip siekti užsibrėžti tikslo.

 

Gali padėti nemokamai

 

Nors mentoriais tampa tikri savo srities profesionalai, kurie iš mentorystės galėtų užsidirbti papildomai, ne visada išmintis monetizuojama. Nemažai verslininkų, menininkų, dvasininkų, psichinės sveikatos specialistų savo žiniomis dalinasi nemokamai, pavyzdžiui, socialiniuose tinkluose. Kai kuriose įmonėse veikia nemokamos mentorystės programos, kurių metu darbuotojai dalijasi patirtimi su naujokais.

 

Mentorystė dažnai pagrįsta paprastu nuoširdumu ir noru padėti kitam. Tvirtai savo pozicijoje besijaučiantis žmogus nebijo, kad suteikęs naudingų žinių užsiaugins konkurentą ir bus išstumtas. Priešingai – dalijimąsi išmintimi vertina kaip abiem naudingą veiklą, nesiekia praturtėti pilstydamas iš tuščio į kiaurą. Neretai būtent mokami seminarai tampa pasipinigavimu iš naivių žmonių, kai praturtėti moko žmogus, kuris pats nėra nei turtingas, nei sėkmės lydimas profesionalas. Todėl mentorių reikia rinktis labai atidžiai – pagal rekomendacijas, pasiekimus, dabartinę veiklą, pasaulėžiūrą ir daug kitų kriterijų.

 

Būti mentoriumi – naudinga

 

Mentorystė teigiamai veikia ne tik mokinį, bet ir patį mentorių. JAV karjeros patarėjai išskiria, kokią naudą mentorystė suteikia mentoriui:

 

Gerina socialinius įgūdžius. Padeda užmegzti ryšius, moko kantrybės, aktyvaus klausymosi, konstruktyvios kritikos, kantrybės, empatijos, kalbėjimo meno.

 

Gilina turimas žinias. Siekdamas būti kuo efektyvesnis, mentorius stengiasi pasitikrinti turimą informaciją, ieško papildomos, kad galėtų atsakyti į mokiniui kylančius klausimus, pritaikytus individualiai situacijai.

 

Užmezga naujus ryšius. Naujos informacijos paieškos, bendravimas su mokiniu, jo aplinkos žmonių pažinimas plečia pažįstamų ratą, o kai kurios pažintys naudingos pačiam mentoriui.

 

Skatina pripažinimą. Mentorystė leidžia kitų akyse nušvisti naujomis spalvomis. Ne kiekvienas yra efektyvus mokytojas, todėl gebėjimas padėti augti kitam gali pelnyti pagarbą.

 

Ugdo lyderystę. Iš draugiškų paskatų kolegai mentoriumi tapęs darbuotojas nejučia gerina savo lyderystės įgūdžius. Įkvėpdamas, drąsindamas, dalydamasis žiniomis ir patirtimi tampa lyderiu.

 

Plečia akiratį. Darbas su skirtingų patirčių, žinių, socialinį statusą turinčiais mokiniais padeda plėsti akiratį, pažinti skirtingus žmones ir unikalias situacijas, išeiti iš savo socialinio burbulo.

 

Augina pasitikėjimą savimi. Suvokimas, kad tavo žinios ir gebėjimai padėjo mokiniui pasiekti asmeninės ar profesinės sėkmės, užaugina sparnus, patvirtina, kad eini teisingu keliu, įprasmina anksčiau patirtas (ne)sėkmes.

 

Dovanoja pilnatvę. Kai įprasmini save kaip asmenybę ir profesionalą, nebėra kur toliau eiti, o mentorystė suteikia naują prasmę, galimybę dalytis patirtimi ir išmintimi.

 

SPECIALISTĖS KOMENTARAS

 

Vizionierė, antreprenerė, vienintelio Lietuvoje nuotolinio moterų universiteto „WoW University“ įkūrėja ir vadovė Inga Jablonskė

 

Kodėl šiuo metu tiek daug kalbama apie mentorius?

 

Vis daugiau žmonių patiria bendravimo su mentoriais naudą, tad geroji žinutė apie tai plačiai sklinda. Itin vertinga turėti mentorių aktualioje srityje, kurioje nori augti. Padedamas mentoriaus gali daug greičiau įgyti reikiamų žinių ir patirties, nes šis žmogus jau išmokęs reikalingas pamokas ir gali sutrumpinti tavo augimo kelią, padėti išvengti klaidų ir efektyviau tobulėti. Visose srityse galime rasti mentorių, kurie investavo savo laiką, dėmesį, energiją, kad pasiektų tai, ko tu nori, nukeliautų ten, kur ir tu nori būti, todėl jų žinios be galo vertingos.

 

Ar tiesa, kad mentorius reikalingesnis jaunam žmogui?

 

Nesutikčiau. Pati nuolat turi mentorių, kurie ne tik teoriškai išmano man svarbias temas, bet patys nuėję tą kelią, kurį aš dar tik pradedu. Štai iš gyvųjų organizacijų kūrėjo Rinardo Godos mokausi apie ateities organizacijas. Jis šioje srityje jau žino visus kelius ir klystkelius. Asmeninio augimo žinių semiuosi iš man brangių mentorių Rimvydo Židžiūno ir Andrės Amiyos Pabarčiūtės. Mentoriai padeda greičiau gauti praktinių žinių bet kurioje srityje, nepriklausomai nuo tavo amžiaus. Tiesa, norint turėti mentorių ir patirti naudą, pirmiausia reikia atsiverti, įeiti į mokinio poziciją – „nieko nežinau, noriu suprasti ir mokytis“. Tik tokiu atveju įvyks tas sprogstamasis efektas ir iš tiesų gerokai ūgtelėsime norimoje srityje.

 

Kaip susirasti gerą mentorių?

 

Vadovaujuosi paprasta, bet patvirtinta taisykle – susirasti žmogų, kuris gyvena taip, kaip aš norėčiau, yra pasiekęs ar sukūręs tai, apie ką svajoju. Man labai svarbu, kad mentorius būtų praktikas, kad jo gyvenimas iliustruotų turimas žinias.

 

Kokią naudą iš mentorystės gauna pats mentorius?

 

Kai žmogus sukaupia daug žinių, praeina sudėtingas situacijas, išmoksta reikalingų pamokų, jo žinios tampa išmintimi, kuria norisi dalintis. Dalinantis susikuria dėkingumo ratas: kažkada patį mentorių mokė, vedė jį už rankos, padėjo palengvinti kelią, dabar pats gali taip padėti kitam žmogui. Mentoriui tai dovanoja vidinį augimą. Duoti ir imti žinias – tolygūs mainai.

 

SPECIALISTĖS KOMENTARAS

 

Moterų saviugdos trenerė, knygos „Kaip tapti stipria moterimi“ autorė Gabriella Melrose

 

Kodėl, norint teigiamų pokyčių gyvenime, patartina kreiptis į mentorių?

   

Mokytojas, mentorius padeda suprasti, kaip veikia mintys, iš kur jos kyla, kas formuoja asmenybę, kaip pažinti savo baimes, komforto zoną, tikslus ir kokias praktikas pritaikyti tam, kad pokyčių rezultatai būtų efektyvūs. Tai tas pats, kaip klausti, kam ėjome į universitetą (šypsosi). Ten mums buvo parinkta informacija ir suteikta žinių. Tą patį daro ir mentorius. Visko galima išmokti ir pačiam, tačiau kelyje bus daugybė eksperimentų, kas (ne)veikia, klaidinančios informacijos ir sumišimo.

 

Kaip rasti gerą mokytoją?

   

Manau, kad socialinių tinklų laikais puikus būdas – stebėti žmogų ir jo bendravimą, gebėjimą atsakyti į klausimus. Patariu rašyti privačiai, bent mažą klausimėlį, kad pamatytumėte, ar jo energija atitinka jūsų. Taip pat skaityti atsiliepimus. Tai itin svarbu. Kaip kiti mokiniai vertina mokytoją, rodo jo darbo kokybė seminaruose, mokymuose arba privačiose konsultacijose. Mokytojo energija turi būti artima, jis negali kelti įtampos, tik tuomet galėsite įsisavinti informaciją ir nesipriešinsite pokyčiams.

 

Ar jūsų gyvenime pasitaikė gerų mokytojų?

   

Taip, turėjau ne vieną puikų mokytoją, nes mano metodai mokyti savo mokines sudaryti iš daugybės skirtingų praktikų, kurių išmokau iš pasaulinio lygio mentorių ir perkūriau taip, kad jie būtų unikalūs. Tai psichologai, saviugdos treneriai, hipnoterapeutai, neuromokslininkai… Norėdama radau viską, ko man reikėjo, kad sukurčiau savo mokymų programas, kurios keičia moterų gyvenimus kiekvieną dieną. Trijų mėnesių programa „Išlaisvink Vidinę Deivę“ vyksta virtualiai, taigi dalyvauti gali kiekviena moteris iš bet kurio pasaulio kampelio. Programa skirstoma į asmeninį tobulėjimą, tinkamą energijos nukreipimą ir sėkmingų santykių kūrimą. Kiekvieną savaitę organizuoju du virtualius seminarus ir duodu užduočių mokinėms. Tai efektyviausia iki šiol mano sukurta programa.

 

Autorius Laima Samulė