Šiandien ypač daug žmonių ieško meilės per pažinčių programėles. Visgi nemaža dalis jų skundžiasi nesėkmėmis. Atrodo, kad sau tinkamo partnerio virtualioje erdvėje rasti tiesiog neįmanoma. Galbūt su tuo susiduriate ir jūs? Pasak psichologų, pasąmoningai stengiantis apsaugoti save, greičiausiai darote vieną iš šešių pagrindinių klaidų. Jos užkerta kelią į laimę, neleisdamos rasti to, ko ieškote.

 

santykiai_800x533

Naujos taisyklės

 

Bijodami likti įskaudinti žmonės (patys to nesuvokdami) imasi įvairių apsisaugojimo taktikų. Realybėje tokie asmenys liūdnai konstatuoja, kad megzti romantinius santykius jiems nesiseka. Iš tikrųjų jie tiesiog arti neprisileidžia partnerio, stengiasi viską nutraukti anksčiau, nei ryšys taps gilus. Naudodamiesi pažinčių programėlėmis tiksliai neapsibrėžia, ko ieško, turi pernelyg didelių reikalavimų arba į bendravimą su nauju pažįstamuoju neįdeda jokių pastangų. Psichologai pastebi, kad virtualios meilės paieškos suteikia kur kas daugiau galimybių, sykiu ir iššūkių. Viena vertus, galime susipažinti su šimtais žmonių, kurių realiame gyvenime net nebūtume sutikę. Pvz., galima užmegzti pokalbį su kitame mieste įsikūrusiu ar tiesiog visiškai kitokiu ritmu gyvenančiu asmeniu. Kita vertus, mus taip pat gali atstumti kur kas daugiau potencialių partnerių.

 

Kol nebuvo pažinčių programėlių, susipažindavome su kuklesniu skaičiumi kandidatų į mūsų širdį. Keletas jų mus atstūmė ar įskaudino. Visgi tikrovėje dažniausiai sulaukiame ir asmeninio paaiškinimo, kodėl žmogus nebenori su mumis leistis į romantinį ryšį. Štai pažinčių programėlėse per vieną dieną mus gali atstumti keliolika žmonių. Šiuo atveju taip pat yra mažiau atsakomybės. Simpatija gali dingti po kelių žinučių, pirmojo pasimatymo, netgi sekso. Ekspertai pažinčių mezgimą programėlėse net ėmė lyginti su kelione į prekybos centrą. Didelis pasirinkimas programėlėje verčia į žmones žiūrėti kaip į prekes. Parduotuvėje skaitome prekių sudėtį, o tada jas grąžiname atgal į lentyną arba dedame į krepšį. Panašiai ir programėlėje – juk laukia gausybė kitų anketų. Tad kam gaišti laiką su ta, kuri netenkina 100 %? Tad ima atrodyti, kad po pirmojo susitikimo galima tiesiog dingti nieko nepaaiškinus.

 

Mūsų smegenys nepripratusios prie tokios painiavos ir nuolatinio atstūmimo. Todėl jos išvystė tam tikras taktikas, kurios padeda apsisaugoti. Šie elgesio modeliai išties leidžia išvengti blogų patirčių. Tačiau jie taip pat neleidžia atvirai ir nuoširdžiai bendrauti su naujais pažįstamais. O tokios paviršutiniškos pažintys retai perauga į ką nors rimtesnio. Tad kokių klaidų nedaryti virtualiose meilės paieškose?

 

1. Esate pernelyg išranki. Pažinčių programėlių vartotojai neretai potencialiam partneriui iškelia pernelyg aukštus lūkesčius. Tad nėra ko stebėtis, kad tokios griežtos atrankos nepraeina niekas. Daugumoje panašaus pobūdžio programėlių kandidato tinkamumas pirmiausia sprendžiamas iš jo išvaizdos. Pamačius vieną detalę (tarkime, nepatikusį drabužį), žmogus iškart nurašomas. Apklausos parodė, kad pažinčių programėlių vartotojai gali nustoti bendrauti su virtualiu pažįstamuoju, nes jiems nepatiko jo specialybė, gyvenamoji vieta, klausoma muzika ar mėgstami filmai. Bet juk tai – menkniekiai. Tikroji atranka turėtų vykti tik dėl iš tikrųjų svarbių aspektų. Pvz., jei svajojate apie rimtus santykius, šeimą, greičiausiai nesirinksite vyro, kuris nori tik nuotykių. Tačiau tai, kokią kandidatas vairuoja mašiną ar kokį baigė universitetą, nėra taip svarbu. Vis dėlto pažinčių programėlėje pilna anketų, tad ramia širdimi judate toliau.

 

„Visada prisiminsiu pasimatymą, kuriame buvau prieš keletą metų. Su tuo vaikinu susipažinome pažinčių programėlėje. Vakarui baigiantis jis pareiškė, kad žmonės yra kaip šokoladiniai saldainiai. Jis daug metų valgė šokoladą su vaniliniu įdaru (kitaip sakant, turėjo ilgametę merginą). O dabar jis nežino, koks saldainis jam tiktų ir kokių jų iš viso yra. Nežinojau, ką jam atsakyti. Tačiau supratau, kad norėdamas išragauti visus šokoladus dėžutėje, jis nebus patenkintas riešutiniu saldainiu, kurį jam galiu pasiūlyti aš. Neabejoju, kad tas vaikinas taip ir nerado jam patikusio skonio. Tad prisiminkite, kad žmonės nėra šokoladiniai saldainiai. Visi turime įvairiausių savybių ir talentų, o ne tik vieną skonį. Tad net idealiausias variantas, kurį rasite, bus su tam tikrais trūkumais. Todėl atsisakykite nepagrįstų lūkesčių ir vertinkite žmones už tai, kokie jie yra“, – sako australų psichologė Ahona Guha.

 

2. Trokštate greitų jausmų. Kita dažna klaida – tikėjimas, kad jausmai užsiliepsnos akimirksniu. Jei pabendravus su potencialiu kandidatu nejaučiate kibirkštėlės, judate toliau. Visgi jausmai gali užaugti šiek tiek daugiau pabendravus. Naivu tikėtis, kad viskas vyks kaip Holivudo filme – abu beprotiškai įsimylėsite jau po pirmųjų žinučių. Žinoma, potraukis kitam žmogui gali būti sudėtingas. Kartais be didelių pastangų įsimylime akimirksniu. Bet būna, kad protingas ir gražus žmogus tiesiog netraukia. Tad jei jaučiate, kad nieko gero nebus, savęs apgaudinėti nebūtina. Vis dėlto, kalbėdami apie seksualinį potraukį, turime omeny modelį, kurį atpažįstame. Moksliškai įrodyta, kad mus labiau traukia žmonės, kurie panašūs į buvusius mylimuosius. 2014 m. britų mokslininkai vykdė tyrimą, per kurį dalyvių prašė įvertinti asmens nuotraukoje patrauklumą. Paaiškėjo, kad tiek vyrai, tiek moterys aukštesniais balais vertino kitos lyties asmenis, jei jie priminė buvusius mylimuosius. Įdomu tai, kad šis efektas stipriau pasireiškia moterims.

 

Tad pasitikėti vien seksualine trauka nereikėtų. Gali būti, kad tiesiog aklai ieškote žmogaus, kuris atitiktų pasąmonėje sukurtą idealą. Todėl verta su nauju pažįstamuoju pabendrauti daugiau. Pažinkite jo charakterio savybes, humoro jausmą. Tik su laiku gebėsite tinkamai įvertinti žmogaus meilę gyvūnams, rūpestingumą, atsakomybės jausmą. O kaip tai sužinosite, jei jį nurašysite jau po pirmojo pokalbio? Visų taip laukiama kibirkštėlė nebūtinai įsižiebia iškart, jos gali tekti ir palaukti. Pagalvokite apie artimus draugus. Ar po pirmojo susitikimo iškart supratote, kad tapsite geriausiais bičiuliais? Greičiausiai ne. Tad kuo romantinio partnerio paieškos yra kitokios?

 

3. Naudojatės programėle be aiškaus tikslo. Kai kurie pažinčių programėlių vartotojai tiksliai nežino, ko ieško. Jie tiesiog žiūrinėja kitų vartotojų profilius, kartais su jais pabendrauja. Tačiau patys niekada nepradeda pokalbio, tik laukia, kada juos užkalbins. Jie trokšta su kuo nors susipažinti, bet sykiu nenori investuoti pastangų ir laiko. Tad pokalbiai vystosi paviršutiniškai ir niekada neperauga į gyvus pasimatymus. Galiausiai žmonės nusivilia pažinčių programėlėmis. Galbūt atpažįstate save? Tokiu atveju derėtų sau atsakyti į klausimą, ko ieškote. Gal iš tikrųjų nuobodžiais vakarais norisi tik su kuo nors trumpai pabendrauti? Tačiau jei norite rimtesnės pažinties, turėsite įdėti pastangų. Sudominusiam žmogui galite ir pati parašyti, nebūtina laukti jo pirmojo žingsnio. Pastebėta, kad programėlių vartotojai dažnai laukia, kol dėmesį jiems parodys kitas. Tad galiausiai su niekuo taip ir nepabendrauja.

 

4. Apsiribojate tik paviršutiniškomis žinutėmis. Kartais atrodo, kad virtuali pažintis tiesiog išsikvėpė. Tačiau kaip gi taip nenutiks, kai jai visiškai neskiriate dėmesio? Įsivaizduokite, kad susiradote naują darbą, bet kasdien į jį vėluojate, imate itin ilgas pietų pertraukas. Žinoma, tokiu atveju jūsų karjera nesivystys. Tas pats ir su meilės paieškomis pažinčių programėlėse. Jei apsiribojate tik trumpomis žinutėmis, nieko gero nebus. Juodą darbą šioje vietoje atlieka žinojimas, kad lengvai galite užmegzti kitą internetinę pažintį. Tad per daug pastangų į šią investuoti nesinori. Tačiau tik skiriant laiko iš tikrųjų pažinti žmogui, virtuali pažintis gali išaugti į ką nors daugiau. Todėl naujo pažįstamojo reikėtų teirautis įvairių ir apgalvotų klausimų, užuot kasdien klausus „kaip tavo diena?“. Sužinokite, kuo jis domisi, kokių aistrų ir pomėgių turi, kokie gyvenimo tikslai? Žinoma, kartais ryšys tiesiog nesiklijuoja, ir suprantame, kad turime žmogų paleisti. Tačiau tai privalo įvykti, kai iš tikrųjų išsiaiškinsite, kad jūsų skirtumai pernelyg dideli.

 

5. „Sužinosiu, ko ieškau, kai rasiu.“ Jei leidžiatės į meilės paieškas internete, turite žinoti, kokio partnerio norite. Šie standartai neturi būti pernelyg aukšti ar griežti. Tačiau tam tikras sąrašas būtinas. Kitaip būsite pasmerkta bendrauti su jums visiškai netinkamais žmonėmis. Juk darbo paieškose taip pat renkatės sritį, kuri jus domina. Jei atsiliepsite į pirmą pasitaikiusį skelbimą, darbas jums greičiausiai nepatiks. Tad prieš leisdamasi į partnerio medžioklę atsakykite sau į svarbiausius klausimus. Kokias partnerio savybes labiausiai vertinate? Kokie turi būti jo ateities tikslai, kad sutaptų su jūsiškiais? Kokie elgesio aspektai jums yra raudonos vėliavos? Su kokiomis kito žmogaus charakterio savybėmis negalite susitaikyti?

 

6.Sakote vieną, darote kitą. Dažnas pažinčių programėlių vartotojas teigia norintis rimtų santykių. Tačiau nespjauna ir į vienos nakties nuotykius arba pernelyg skubina seksą. Žinoma, nieko blogo kartais pasiduoti geismui. Visgi psichologai pataria atitinkamai elgtis dėl ilgalaikių tikslų. Jei dėl vienišumo jausmo laikas nuo laiko susidėsite su tik malonumų ieškančiais vyrais, išvaistysite per daug laiko ir energijos. Tada šių svarbių resursų neliks rimto partnerio paieškai. Be to, pernelyg ankstyvas seksas gali paskatinti „draugų su privalumais“ situaciją. Šiuo atveju emociškai prisirišite prie vyro, kuris nori tik pasismaginti. Ankstyvas seksas taip pat trukdo užmegzti psichologiškai gilesnę pažintį ir išsiaiškinti, ar žmogus tinkamas tolesniems santykiams. Tad nešvaistant laiko nuotykiams lengviau rasti žmogų, kuris vertas jūsų artumo ir intymumo.