Marakešas – egzotiškasis Maroko rojus
2015-06-26 15:40Šis įspūdingas miestas dažnai tituluojamas Maroko širdimi. Čia atvykus sužavi viskas – išskirtinė architektūra, vietinės turgavietės, siauros senamiesčio gatvelės, subtilus maistas ir gėrimai. Marakešas užburia bei nepalieka abejingų. Tai – dykumų ir kalnų rojus, kuriame apsilankius vieną kartą norisi sugrįžti dar ir dar.
Oficialus pavadinimas – Marakešas
Gyventojų skaičius – 928 850
Kalba – arabų
Plotas – 62 km²
Piniginis vienetas – Maroko dirhamas (1 EUR = 4 AED)
Laiko zona – GMT/UTC 00
Pagrindinė religija – musulmonų
Šiek tiek istorijos
Tai ketvirtas pagal dydį Maroko miestas, kuris yra įsikūręs šalies centrinėje dalyje. Jis įkurtas 1062 metais ir šiuo metu yra vienas iš didžiausių komercinių, kultūrinių ir religinių šalies centrų. Iki 1867 metų į jį buvo draudžiama patekti europiečiams. Vėliau, prancūzams kolonizavus Maroką, jame ypatingą reikšmę įgijo prancūzų kultūra. Iki šiol kiekvienas išsilavinęs Marakešo gyventojas moka prancūzų kalbą bei gerai išmano šios šalies kultūrą.
Atvykus į Marakešą tiesiog neįmanoma nepastebėti aukštų ir galingų pastatų sienų, blizgių mečečių, įvairiaspalvių sodų ir įspūdingų pilių. Jame vyrauja išskirtinės architektūros detalės, viskas puošta raižiniais ir piešiniais.
Puikios sąlygoskelionėms
Planuojant atostogas rudenį arba pavasarį verta pamąstyti apie Marakešą. Šiais metų laikotarpiais oro temperatūra siekia iki 30 °C karščio, tad galima tiek ilsėtis viešbutyje prie baseino, tiek keliauti po įžymias miesto vietas. Vandenyno pakrantėje vyrauja subtropinis klimatas. Metinis kritulių kiekis yra apie 1000 mm.
Kultūra ir tradicijos
Marakešas yra vienas labiausiai lankomų miestų pasaulyje. Turistai šį miestą renkasi neatsitiktinai – miesto kultūra tiesiog sužavi ir nepalieka abejingų. Gatvėse spaudžiamos bei pardavinėjamos šviežios apelsinų sultys, turistus įvairiais triukais žavi gyvačių dresuotojai, didžiuliai prekystaliai, kuriuose gausus odos ir drabužių pasirinkimas.
Šio miesto gyventojai paslaugūs ir svetingi, tačiau Marakešas yra laikomas sukčių sostine, kurioje vietiniai neretai įvairiais būdais bando apgauti turistus. Atvykus pailsėti patartina atidžiai skaičiuoti grąžą, visada derėtis dėl kainų ir atidžiai patikrinti odos, aukso ar sidabro kokybę.
Nacionalinis maistas
Vienais pagrindinių Marakešo virtuvės ingredientų laikomi argano aliejus ir citrusiniai vaisiai. Su jais gaminami mėsos patiekalai, salotos bei desertai. Norint paragauti tradicinių patiekalų verta užsisakyti kuskuso. Jis gaminamas iš manų kruopų ir patiekiamas kaip pagrindinis patiekalas arba garnyras. Kaip ir visame Maroke, šiame mieste alkoholis nėra vartojamas. Čia labai populiari mėtų arbata – ją ryte, pietų metu bei vakare geria bene kiekvienas Marakešo gyventojas. Šiame mieste patiekiamus patiekalus turistai įsimyli arba dėl aitrių kvapų negali jų pakęsti.
Dažnai turistai sudalyvauja tradicinio maisto gaminimo pamokoje. Tai puiki atrakcija, kuri kainuoja apie 45 eurus. Už šiuos pinigus suteikiamos profesionalų konsultacijos bei papietaujama.
Dėmesingi vyrai
Ištekėjusioms moterims nerekomenduojama šiame mieste nesilankyti be savo sutuoktinių. Jos bus apipiltos vietinių gyventojų dėmesiu, įvairiomis dovanomis bei pasiūlymais. Taip yra todėl, kad Marakešo gyventojai dažnai bendrauja su turistais, atvykusiais pasilinksminti, tad mano, kad visi atvykėliai laisvų pažiūrų. Gausaus dėmesio iš vietinių turistės gali susilaukti ir todėl, kad jie tiesiog nori paskatinti įsigyti jų prekes ar naudotis siūlomomis paslaugomis.
Ne viskas taip gražu
Ieškant pigesnės nakvynės šiame mieste gali tekti labai nusivilti – galimybės išsimaudyti duše nebus, miegoti teks ant sulankstomos lovelės, o kartoninės sienos leis girdėti kiekvieną kaimynų žodį. Taip pat nepatogumų gali sukelti didžiulė kvapų įvairovė. Smilkalai susimaišę su žuvies kvapu, gatvėse besimėtančios arklių išmatos ir prakaito kvapas – Marakešo kasdienybė.
Svarbu žinoti
- Keliaujant taksi būtina prieš įlipant į jį susitarti dėl kainos, mat galima permokėti.
- Nerekomenduotina gerti vandens iš čiaupo, galima apsinuodyti.
- Valiutą reiktų išsikeisti oro uoste. Mieste bankuose ji nebus keičiama.
- Apžiūrint religines vietas ir mečetes REKOMENDUOTINA tiek vyrams, tiek moterims uždengti kuo daugiau nuogo kūno. Moteris su trumpa suknele ar vyras su šortais gali būti neįleisti apžiūrėti šių lankytinų vietų.
Ką vertą pamatyti?
Koutoubia mečetė. Tai pati didžiausia mečetė visame mieste, kurios aukštis siekia net 70 metrų. Šis statinys pastatytas maždaug 1150 metais. Ji vertinama kaip pati gražiausia, proporcingiausia bei daugiausiai žmogaus darbo pareikalavusi mečetė pasaulyje.
Place Jemaa el-Fna. Tai didžiulė aikštė senamiestyje, kurioje matyti tikroji šio miesto kultūra ir kasdienybė. Čia kiekvieną dieną susirenka šimtai prekeivių, siūlančių turistams įvairiausių maisto produktų, gėrimų bei suvenyrų.
Turgavietė. Odiniai krepšiai,šimtai įvairiausių skirtingų prieskonių, muilai ir smilkalai – šių dalykų pasirinkimas miesto turgavietėje pats didžiausias. Apsilankius joje patartina dėl kiekvieno daikto derėtis. Marakešo gyventojai mėgsta atkaklius turistus bei pradinę pirkinio kainą visada siūlo kur kas didesnę nei ji yra iš tikrųjų.
Palais de la Bahia. Tai nuostabus rūmų kompleksas,pastatytas XIX amžiuje. Dabar jis tapo viena labiausiai lankomų vietų Marakeše, į kurį turistai atvyksta pasigrožėti autentišku, marokietišku architektūros stiliumi.
Ben Youssef Medersa. Pastatyta dar XIV amžiuje islamo mokykla, šiandien turistus vilioja išskirtine architektūra. Joje tradicinė arabiška architektūra įspūdingai persipina su romantiškomis prancūziškomis detalėmis.
Jardin Majorelle. Šis botanikos sodasyra viena pačių gražiausių miesto vietų.Jį Marakeše įkūrė prancūzų menininkas Jacques Majorelle XX a. pirmojoje pusėje. Dabar sodas tapęs islamiško meno muziejumi po atviru dangumi, kuriame gausu išskirtinių ir niekur neregėtų augalų bei meno dirbinių.
Dar Si Said. Tai pastatas, kuriame įkurtas įspūdingo dydžio Maroko kultūrą, tradicijas bei vertybes atspindintis muziejus. Jame eksponuojami senoviniai papuošalai, kilimai, keramikos ir medžio dirbiniai, odos gaminiai. Svarbiausias šio muziejaus eksponatas – X amžiuje sukurtas marmurinis baseinas.
- Marakešas dėl kaitrios saulės ir didžiulio karščio dar vadinamas „Raudonuoju miestu“.
- Reikia nepamiršti, kad nors Marakešas ir yra ganėtinai liberalus mietas, jame vyrauja islamo kultūra, tad turistų elgesys bei apranga turėtų būti solidūs.
- Marakešą sudaro trys sritys – Senamiestis, modernioji erdvė ir miegamieji rajonai. Turistai dažniausiai yra supažindinami tik su pirmosiomis dvejomis sritimis.
- Šiame miestereikia būti atsargiems fotografuojant. Centre daug artistų ir gyvačių dresuotojų, tačiau jei juos nufotografuosite, jie pareikalaus atlygio. O jei nesutiksite mokėti arba neturėsite pinigų – lieps ištrinti nuotrauką.
- Gatvės akmenuotos, šaligatviai siauri, todėl vykstant į Marakešą reikia nepamiršti patogios avalynės.
- Miesto gyventojai gana konservatyvių pažiūrų, sunkiai priima moderniosios kultūros sklaidą.