Makšties sausumas skirtingais gyvenimo laikotarpiais vargina dažną moterį. Ginekologai-akušeriai atkreipia dėmesį, kad šiuo negalavimu neretai skundžiasi besilaukiančios moterys. Nemalonius pojūčius makštyje lemia hormonų pokyčiai nėščiosios organizme.

 

Makšties drėgnumo svarbaWoman,With,Heart,Shaped,Hands,On,Belly,Flat,Vector,Illustration

 

Sveikai makščiai ypač svarbi rūgščių ir šarmų pusiausvyra. Kai mikrofloros rūgštingumas siekia apie 4 pH, makšties ertmėje vyrauja naudingosios bakterijos, kurios skatina pieno rūgšties susidarymą ir palaiko rūgštinę aplinką. Tokioje negali daugintis kenksmingi mikroorganizmai, tad moteris apsaugota nuo infekcijų. Jei makštis išsausėja, jos terpės rūgštingumas sumažėja, sykiu susilpnėja ir natūralus apsauginis mechanizmas.

 

Drėgna makšties terpė veikia kaip natūralus lubrikantas – užtikrina normalią makšties būklę ir neleidžia pajusti diskomforto. Už kasdienį drėkinimą atsakingos gimdos kaklelyje ir ant makšties sienelių esančios liaukos. Jų gaminamas rūgštingas skystis padeda palaikyti makšties higieną, užkerta kelią infekcijoms (pienligei) ir leidžia efektyviai pasišalinti negyvoms ląstelėms.

 

Lytiškai susijaudinus makšties prieangyje esančios liaukos išskiria papildomų slidžių gleivių, nuo kurių makšties sienelės dar labiau sudrėksta, todėl varpos įterpimas nesukelia diskomforto ir moteris gali mėgautis seksu. Kai makšties drėkinimas sumažėja, lytiniai santykiai skausmingi, gleivinė lengvai pažeidžiama ir neatspari infekcijoms, tad galimi rimti negalavimai. Makšties sausumas neretai pasitaiko besilaukiančioms moterims ir būtent joms tai ypač pavojinga būsena.

 

Sausumas skatina infekcines ligas

 

Dėl išsausėjimo makšties sienelių gleivinė tampa lengvai pažeidžiama, todėl joje gali atsirasti mikroįtrūkimų užsiimant įprastomis kasdienėmis veiklomis – higiena, intymiais santykiais, sportu. Nuolat traumuojama makštis pasidaro imli įvairiems uždegimams, kurie linkę kartotis. Dažniausiai pasitaikančios ligos yra bakterinė vaginozė ir kandidozė (makšties pienligė). Šią ligą sukelia baltasis balkšvagrybis (Candida albicans). Sveikoje makštyje šis grybelis nesidaugina dėl natūralios mikrofloros, tačiau makščiai išsausėjus ir dėl to sutrikus natūraliai bakterijų pusiausvyrai infekcija gali netrukdoma vystytis. Pienligė nėra pavojinga įprastinėmis sąlygomis, bet nėščiosioms gali sukelti priešlaikinį gimdymą.

 

Kita gana dažna nėščiųjų infekcija, kurią sukelia makšties išsausėjimas ir mikrofloros pusiausvyros sutrikimas, yra bakterinė vaginozė. Ja susirgus kyla persileidimo ir priešlaikinio gimdymo grėsmė.

 

Kodėl sausėja?

 

Makšties drėgmei itin svarbūs moteriškieji hormonai estrogenai. Laukiantis šių hormonų moters organizme paprastai padaugėja, bet gali ir sumažėti, jei nėščioji vis dar žindo pirmagimį.

 

Estrogenų koncentraciją neigiamai veikia kai kurie vartojami vaistai, sumažinantys drėgmę visame organizme, kaip ir makštyje.

 

Viena makšties sausumo priežasčių – nėštumo metu dėl nuolat spaudžiamos šlapimo pūslės padažnėjęs šlapinimasis: šlapimas ir šluostymasis (ar prausimasis) pašalina iš makšties tam tikrą kiekį gerųjų bakterijų.

 

Specialistai atkreipia dėmesį, kad nemažai moterų linkusios į pernelyg uolią higieną. Per dažnai plaunant makštį iš jos pasišalina daug gerąją mikroflorą sudarančių laktobakterijų, o naujos jų kolonijos nespėja susiformuoti. Kenkia ir muilo, bendrai kūno higienai skirtų prausiklių naudojimas.

 

Makštis gali išsausėti dėl psichologinių priežasčių, patiriamo streso, kurio laukiantis tikrai netrūksta, ypač pirmą kartą arba patiriant sunkų nėštumą, nerimą dėl vaikelio sveikatos.

 

Būdingi simptomai

 
  • Dažnai jaučiamas perštėjimas, ypač šlapinantis, nes suplonėjusi oda pažeidžiamesnė ir jautresnė.
  • Lytiniai santykiai gali būti skausmingi, nes dėl makšties sausumo jaučiama didelė trintis, labai išsausėjusioje gleivinėje net gali atsirasti mikroįtrūkimų.
  • Oda jautri liečiantis – perštėjimą, deginimą ar skausmą gali sukelti netgi trintis į apatinius drabužius, nepatogu mūvėti kelnes, džinsus, kitus skausmingą sritį aptempiančius rūbus.
  • Pastebimas sumažėjęs vulvos putlumas.
  • Skauda sportuojant, atliekant pasikartojančius judesius, pavyzdžiui, bėgant. Sėdint juntamas diskomfortas.
  • Padažnėja noras šlapintis, kartojasi šlapimo takų ir makšties infekcijos.
 

Greita pagalba sau

 

Makšties sausumo problemą galima spręsti išbandant nereceptines priemones. Moterų patogumui sukurta skirtingų drėkinimo formų – makšties kremų, žvakučių, ovulių, lubrikantų. Svarbu, kad produktas būtų skirtas makšties sausumui mažinti, o ne lubrikacijai (lubrikantais vadinami slydimą gerinantys geliai). Specialistai pataria rinktis priemones, kurių sudėtyje nėra nežinomų medžiagų, įvairių kvapų, naftos produktų. Geriau rinktis augalines priemones, kurios ilgam atkuria makšties drėgnumą, reguliuoja normalų gleivių išsiskyrimą, mažina sudirgimą ir skatina gleivinės regeneraciją.

 

Vienas tokių preparatų – „Feminella“ ovulės, kurias galima naudoti bet kuriuo gyvenimo periodu: po menopauzės, maitinant krūtimi, vartojant vaistus. Į „Feminella“ sudėtį įeina hialurono rūgštis, arbatmedžių aliejus, vitaminas E, ramunėlių, azijinių raistenių ir dedešvų ekstraktai, ovulėse nėra hormonų, todėl jas saugu naudoti tiek laukiantis, tiek žindant. Rekomenduojama ovulę įkišti į makštį prieš miegą – turinys neišbėgs, o gydomasis procesas vyks naktį. Makštyje ištirpusi ovulė puikiai pasiskirsto po gleivinę, sutepa ją tarsi riebiu maitinamuoju kremu ir ilgam išlieka ant epitelio, jį gydo ir drėkina.

 

Kitos priemonės

 

Labai svarbi tinkama intymi higiena. Pakanka kiekvieną dieną ryte ir vakare nusiprausti vandeniu, o kartą per savaitę naudoti specialiai intymiai sričiai skirtas priemones, kurių pH tinka šios srities mikroflorai ir padeda išlaikyti natūralią rūgštinę apsaugą.

 

Nėštumo metu natūralią makšties drėgmei palaikys hialurono rūgšties preparatai. Hialurono rūgštis gali sugerti 200 kartų daugiau vandens, nei pati sveria, todėl itin veiksminga.

 

Išsausėjus makščiai ir prasidėjus infekcijai, patartina vartoti geriamuosius probiotikus. Atkurdami ir pastiprindami normalią žarnyno mikroflorą, jie stabdo grybelio dauginimąsi visame organizme. Papildomai galima vartoti gerųjų bakterijų turinčių produktų – jogurtų, raugintų daržovių ir kt.

 

Vengti streso ir nerimo, palaikyti fiziškai ir psichologiškai sveiką gyvenimo būdą.

 

Įdomu

 
  •  Paprastai makšties sausumas vargina vyresnes moteris.
  •  Praėjus 3 m. po paskutinių menstruacijų su tuo susiduria beveik pusė dailiosios lyties atstovių.
  •  Reprodukcinio amžiaus moterims ši problema pasitaiko rečiau – apie 3 %.
  •  Įtakos makšties sausumui turi stresas ir rūkymas, nes neigiamai veikia estrogenų lygį organizme.
  •  Makšties sausumas žindant gali tęstis net iki pusmečio.
 

Autorius Laima Samulė