Pasaulinės statistikos duomenimis, su makšties disbioze yra susidūrusios mažiausiai trečdalis moterų, tik čia priskaičiuojamos tos, kurios patyrė ryškius simptomus ir kreipėsi į gydytoją. Jeigu skaičiuotume ir tas, kurios gydėsi pačios arba nepatyrė simptomų, turėtume įspūdingus 50–75 %. Taigi, tai dažna problema, apie kurią nedrąsu, bet būtina kalbėti.

 

Bakterijų pasaulisYoung,Woman,With,Flower,On,Light,Background,,Closeup.,Gynecology,Concept

 

Daug kalbama apie žarnyno mikrobiotą ir kaip svarbu, kad ji būtų subalansuota. Makštis taip pat turi savo mikrobiotą, o gerųjų ir blogųjų bakterijų pusiausvyra čia ne mažiau svarbi. Apskritai makštyje gyvena apie 250 bakterijų rūšių ir normaliai dominuoja laktobakterijos (sudaro apie 95 % visų bakterijų), neleidžiančios įsigalėti patogeniniams mikroorganizmams. Deja, dėl įvairių priežasčių ši pusiausvyra gali sutrikti: tuomet sumažėja gerųjų ir padaugėja sveikatai nepalankių bakterijų – išsivysto makšties disbiozė.

 

Kas sutrikdo pusiausvyrą?

 

Dažniausiai su makšties disbioze susiduriama dėl šių priežasčių:

 
  •  Antibiotikų vartojimas. Antibiotikai būtini gydant bakterines infekcijas, tačiau jie organizme pražudo ne tik blogąsias, bet ir gerąsias bakterijas. Taip gali sutrikti tiek žarnyno, tiek makšties mikrobiota. Susiformuoja patogeniniams organizmams daugintis palanki aplinka.
  •  Hormonų pokyčiai. Hormonų, ypač estrogenų, lygio svyravimas gali turėti įtakos makšties bakterijų pusiausvyrai. Menstruacijos, nėštumas, menopauzė, hormoninių kontraceptikų vartojimas gali pakeisti makšties pH ir paskatinti kenksmingų bakterijų augimą.
  •  Seksualinis aktyvumas. Lytinių santykių metu į makštį gali patekti naujų bakterijų, galinčių sutrikdyti esamą pusiausvyrą. Todėl svarbus saugus seksas, ypač su nauju partneriu.
  •  Prasta higiena. Šiais laikais dažniau higienos ne trūksta, o būna per daug. Makšties plovimas, agresyviai veikiančių cheminių prausiklių naudojimas gali sutrikdyti natūralų makšties pH ir sukurti palankią terpę kenksmingiems mikroorganizmams veistis.
  •  Netinkami apatiniai. Makšties disbiozės riziką didina sintetiniai, odai kvėpuoti neleidžiantys ir drėgmę prastai išgarinantys, taip pat pernelyg aptempti apatiniai.
 

Kaip atpažinti?

 

Makšties disbiozės simptomai skirtingais atvejais gali skirtis atsižvelgiant į tai, kokios bakterijos įsigalėjo ir kokio sunkumo būklė. Kartais išvis nepatiriama jokių simptomų. Visgi dažniausiai pasireiškia:

 
  •  Gausios, nemalonaus kvapo, pakitusios tekstūros ir spalvos makšties išskyros.
  •  Niežulys, lytinių organų sudirgimas, paraudimas.
  •  Degimo pojūtis šlapinantis.
  •  Skausmas ar diskomfortas lytinių santykių metu.
  •  Makšties sausumas.
 

Kontrolė ir gydymas

 

Makšties disbiozės kontrolė apima makšties mikrobiotos atkūrimą ir simptomų lengvinimą. Geriausia dėl šios būklės kreiptis į gydytoją, kad įvertinęs situaciją paskirtų reikiamą gydymą. Šiuo atveju svarbu:

 
  •  Naudoti probiotikus. Vaistinėse galima įsigyti makšties ovulių, kurių sudėtyje yra laktobakterijų kultūrų. Jos padeda atkurti tinkamą makšties pusiausvyrą. Dažnai tokių ovulių sudėtis papildyta raminamąjį poveikį turinčiomis ir uždegimą slopinančiomis veikliosiomis medžiagomis: alavijų, šaltalankių, morkų ekstraktais, medetkomis, arbatmedžių aliejumi, ramunėlėmis ir kt. Makšties ovulės veikia vietiškai, greitai slopina nemalonius simptomus – deginimą, perštėjimą, niežulį, todėl yra efektyvios ir saugios naudoti. Jeigu dažnai užklumpa makšties disbiozė, teko naudoti antibiotikų ar kitais atvejais, kai kyla didelė tikimybė, jog sutriks makšties mikrobioma, ovules su laktobakterijomis patartina vartoti profilaktiškai.
  •  Vaistai. Sunkiais atvejais, kai makšties disbiozė sukelia bakterinę vaginozę, grybelines infekcijas, tenka vartoti geriamus arba vietiškai veikiančius vaistus – priešgrybelinius, nuo uždegimo saugančius preparatus, kartais net antibiotikus. Šiuos medikamentus skiria tik gydytojas, savarankiškai su jais eksperimentuoti jokiu būdu nevalia!
  •  Gyvenimo būdo keitimas. Svarbus tinkamos higienos laikymasis, natūralių audinių apatinių dėvėjimas, subalansuota mityba, saugus seksualinis gyvenimas. Taip pat patartina vengti streso. Streso hormonai neigiamai veikia visą organizmą, slopina imuninę sistemą, todėl susidaro itin palankios sąlygos daugintis patogeniniams mikroorganizmams.

 

Įdomu

 

  • Natūrali makšties terpė yra švelniai rūgštinė, pH siekia apie 4 – panašiai, kaip ir taurės vyno. Tai padeda apsisaugoti nuo patogeninių mikroorganizmų dauginimosi.
  • Makštis išsivalo savaime, todėl plauti jos iš vidaus jokiu būdu nereikia ir negalima – net švelniausiais prausikliais.
  • Jeigu dažnai vargina makšties disbiozė, rekomenduojama mažinti cukraus vartojimą mityboje. Jis sukuria palankią terpę daugintis grybeliams ir kenksmingoms bakterijoms.
 

Autorius Jūratė Survilė