Moterys seniai suprato, kad pasinaudodamos savo grožiu gali daug pasiekti. Būtent dėl to jos nemažai laiko ir dėmesio skiria išvaizdai – sportas, mityba, apranga, įvairios procedūros ir, žinoma, makiažas, kuris paslepia trūkumus ir išryškina privalumus. Tačiau kosmetikos industrija – tikros džiunglės. Tam, kad moterys išsirinktų tai, kas joms tikrai tinka, turi žinoti kai kurias subtilybes. Šįkart apie baigiamąjį makiažo akcentą – skaistalus.

 

skaistalai

Truputis istorijos

 

Mokslininkai, kurie tyrinėja grožio ir kosmetikos ištakas, nesutaria, kada tiksliai buvo pradėta naudoti skaistalus. Tačiau nieko nenustebino, kad jau senovės Egipto rašytiniuose šaltiniuose minima kilmingųjų gudrybė skruostus ryškinti rausvu atspalviu. Šiek tiek neįprasta galbūt tai, jog ne tik moterys naudojo skaistalus, bet ir vyrai.

 

Tiek egiptiečiai, tiek kiti antikos gyventojai savo veidui grožio akcentą suteikdavo natūraliomis priemonėmis. Vienas populiariausių būdų – paryškinti skruostus raudonos spalvos vaisiais ar daržovėmis, pavyzdžiui, braškėmis. Birūs skaistalai buvo išgaunami naudojant raudonos ochros (pigmentiniai dažai, kurių pagrindą sudaro geležies rūda arba kitokie mineralai) miltelius.

 

Skaistalų naudojimą, kaip ir viso makiažo populiarumą, šiek tiek pristabdė krikščionybės įsigalėjimas, kai madinga tapo blyški oda. Tačiau neilgai trukus, XVII a., skruostų ryškinimas vėl buvo svarbus akcentas. Tiesa, be raudonos ir rausvų atspalvių atsirado ir kitokie: rusvi, persikiniai, šviesiai oranžiniai.

 

Istorijos eigoje makiažo ir skaistalų populiarumas keitėsi kelis kartus, tačiau šiandien dauguma moterų be jų neįsivaizduoja savo kasdienybės.

 

Veido forma ir skaistalai

 

Skaistalai – puiki priemonė siekiant patobulinti veido formą. Tereikia nustatyti, kokia ji yra, ir žinoti, kaip tinkamai užtepti skaistalus. Tad visų pirma, ką reikia padaryti – tai pažvelgti į veidrodį.

 

Ovalo formos veido tiek ilgis, tiek plotis yra vienodi. Norint vizualiai pailginti veidą, skaistalus reikia tepti formuojant V raidę, t. y. nuo skruostikaulių viršaus smakro link, tuomet šiek tiek įstrižai per pačius skruostikaulius.

 

Kvadratinės formos veidui būdingas platumas: skruostikauliai ir žandikaulis yra beveik vienoje linijoje. Siekiant vizualiai sumažinti kvadrato formą, skaistalus patartina tepti tiesiai ant skruostikaulių, maždaug nuo akių vidurio link ausų. Pabaigai švelniai paryškinti žandukus smakro link bei kaktos plotą.

 

Stačiakampio formos veidui, kaip ir kvadratiniam, būdingas kaktos, skruostų ir žandikaulio kampuotumas. Norinčiosios aptakesnės veido formos, skaistalus turėtų tepti panašiai kaip ir kvadratiniam veidui, tačiau skruostikaulius ryškinti siauresne ir truputį įstriža linija, o žandus – nuo išorinių akių kampučių smakro link.

 

Ovalios formos veidas laikomas idealiu: kakta plati, skruostikauliai ryškūs ir dėl to veidas taisyklingai siaurėja smakro link. Skaistalais užtenka šiek tiek paryškinti vos pastebimus skruostikaulius.

 

Trikampio formos veidui būdinga itin plati kakta, aukšti skruostikauliai ir siauras smakras. Todėl skaistalus reikėtų tepti tik ant skruostikaulių, formuojant paguldytą V raidę, t. y. smailesnis galas – arčiau nosies, platesnis – prie plaukų ir ausų.

 

Odos tipo įtaka

 

Šiandien kosmetikos industrija gali pasiūlyti įvairių skaistalų: sausų birių ir kreminių. Kokius geriausia rinktis? Tai priklauso nuo odos tipo. Riebiai odai patariama rinktis birius skaistalus. Jie sugers riebalų perteklių, todėl oda atrodys skaistesnė. Sausai odai rekomenduojami kreminiai skaistalai, nes birūs gali tik dar labiau išsausinti odą. Štai kreminiai skaistalai priešingai – lygiai pasidengs ant odos, neatsiras tempimo jausmas. Galima pasinaudoti ir nedidele gudrybe – kai kreminiai skaistalai įsigers, skruostus dar paryškinti biriaisiais – tokiu būdu makiažas ilgesnį laiką išliks tvarkingas.

 

Mišriai arba normaliai veido odai galima rinktis ir nuolat keisti skaistalų rūšį. Šiems odos tipams tinka ir birūs, ir kreminiai skaistalai. Tačiau vertėtų atsižvelgti į metų laiką, mat kreminiai labiau tinka šaltuoju sezonu, o birieji – vasarą.

 

Kartais specialistai pataria atsižvelgti ir į amžių. Bėgant metams oda pamažu praranda elastingumą, natūralų švytėjimą, todėl sakoma, kad vyresnio amžiaus moterims geriau rinktis kreminius skaistalus, nes jie odai suteikia švytėjimo.

 

Tinkamas atspalvis

 

Tinkamo atspalvio skaistalų pasirinkimas yra labai individualus, tačiau kartais padaromos grubios klaidos, kai tiesiog atspalvis visiškai nedera su odos spalva. Todėl renkantis skaistalus derėtų atsiminti keletą dalykų.

 
  • Šviesiaplaukėms, turinčioms šviesią odą, geriau rinktis šviesesnius atspalvius, nes tamsūs sendina. Juk skaistalų paskirtis – sukurti skaistumo, lengvumo, jaunystės įspūdį. Jeigu nepavyksta atrasti tinkamo ar patinkančio atspalvio, galima maišyti kelių atspalvių skaistalus ir taip išgauti unikalų atspalvį.
  • Viena dažniausiai pasitaikančių klaidų – kai vietoj skaistalų naudojama įdegį suteikianti pudra. Ji nesuteikia norimo rezultato, nes turi padengti visą veidą, o ne skruostus.
  • Idealiausias skaistalų atspalvis yra toks, kokia yra lūpų spalva. Pagal šį principą galima išsirinkti tinkamiausius skaistalus.
 

Įdomu

 
  • XVIII a. Prancūzijoje skaistalų naudojimas turėjo politinę reikšmę: ryškinti skruostus galėjo tik kilmingieji. Tai padaręs paprastas žmogus galėjo būti nubaustas.
  • XVIII a. Europoje buvo pradėti gaminti skaistalai su kenksmingomis cheminėmis medžiagos, kurios paskatino apsinuodijimus bei mirtis. Tada ir atsirado posakis, kad grožis yra žudikas.
  • Skirtingi atspalviai – skirtingas rezultatas: rausvi suteikia skaistumo, blizgūs slepia trūkumus, rusvi – vizualiai pagilina.
  • Nepaisant veido formos, norint tinkamai užtepti skaistalus, galima naudotis dviejų pirštų gudrybe: rodomasis ir didysis pirštai yra tie rodikliai, kurie leis tinkamai pasidažyti, tereikia juos pridėti šalia nosies ir po akimi – taip matyti sritis, kurią reikia padažyti.
  • Tepant skaistalus šepetėliu, reikia nepamiršti jo reguliariai išvalyti – mat nevalant pradės veistis įvairios bakterijos, kurios gali pakenkti odai.