Portrait,Of,A,Young,Caucasian,Girl,Sleeping,In,Comfortable,BedIlgamečiai sapnų stebėjimai suteikia galimybę gilintis į jų reikšmes bei įtaką realiam gyvenimui. Kiekvienas žmogus žino apie dešimt susapnuotų objektų reikšmių, pavyzdžiui, kad sugedęs ar iškritęs dantis pranašauja suprastėjusią artimojo sveikatą, net mirtį. O kodėl sapnuojame maistą ir ką tai reiškia?

 

Sapnai ir maistas – susiję

 

JAV neuromokslininkas dr. Gary L. Wenkas yra išleidęs keletą knygų apie smegenų veiklą. Viena jų – „Your Brain on Food“. Knygoje rašoma, kaip skirtingi maisto produktai ir jų kiekiai veikia smegenis. Daug dėmesio skirta maisto ir miego kokybės bei sapnų sąsajoms aprašyti. Mokslininkas tvirtina, kad yra glaudus ryšys tarp to, ką valgome ir ką sapnuojame. Anot G. L. Wenko, sapnavimui reikia tiek pat energijos kaip būdraujant, o pagrindinis smegenų maistas yra angliavandeniai. Mokslininko teigimu, miegas – aktyvus procesas, tad smegenims reikia daugiau cukraus. Knygoje net rekomenduoja prieš miegą suvalgyti sumuštinį su žemės riešutų sviestu ir džemu, kad smegenys turėtų užtektinai energijos. Esą taip ne tik aprūpinsite energija (cukrumi) įtemptai dirbančias smegenis, bet ir gausite papildomą serotonino – vadinamojo raminančio hormono – kiekį, kuris padės lengviau užmigti. Tai paaiškina, kodėl kūdikiai, prieš miegą išgėrę pieno ar mišinuko, taip ramiai miega. Suaugusiesiems sumuštinį su riešutų sviestu vertėtų pakeisti į arbatos ar šilto pieno su prieskoniais puodelį.

   

Alkis – ne draugas

 

Dalis žmonių negali miegoti alkani arba turi pažįstamų, kurie tvirtina neužmiegantys, jei nepavalgo. Dr. G. L. Wenkas su alkiu sieja ne tik prastą miego kokybę, ilgesnį laiką, kurio prireikia užmigti, bet ir aplankančius košmarus. Anot mokslininko, jei einame miegoti alkani, su žemu cukraus kiekiu kraujyje, greičiausiai nesidžiaugsime ramiu nakties miegu. Tai rodo ir sergančių cukriniu diabetu patirtys – insuliną naudojantys diabetikai neretai kenčia nuo naktinės hipoglikemijos. 2007 m. atlikto tyrimo rezultatai atskleidė, kad I tipo cukriniu diabetu sergantys žmonės naktimis sapnuoja ryškius košmarus arba atsibunda išpilti prakaito dėl žemo cukraus kiekio kraujyje. Jei sveiko žmogaus kraujyje cukraus kiekis prieš naktį būna žemas, jis taip pat gali sapnuoti košmarus, blaškytis per miegus ir nepailsėti.

 

Dar vienas dalykas, kuris neleidžia ramiai ilsėtis ir skatina košmarus, – alkoholis. Nors jis pasižymi raminamuoju poveikiu, prisidedančiu prie užmigimo, tačiau neleidžia pasinerti į REM miego stadiją, kurioje lanko sapnai. Dėl to patiriame tai, ką dr. G. L. Wenkas vadina REM spaudimu – tai intensyvaus sapnavimo priepuolis, nes nakties pradžioje dėl alkoholio slopinamojo poveikio negalėjome sapnuoti. Dažniausiai tokių priepuolių metu lanko neramūs sapnai.

   

Persivalgymas lemia košmarus

 

Eiti miegoti alkanam nepatartina, kaip ir persivalgius. Išmintis byloja, kad persivalgius, ypač nakčiai sukirtus mėsos kepsnį ar kitą sunkiai virškinamą maistą, būtinai aplankys košmarai. Kodėl taip nutinka? Organizmas užprogramuotas taip, kad naktį atvėstų. Tai padeda išeikvoti mažiau energijos (todėl norisi užsikloti, net jei einame miegoti vidurvasarį). Tyrimais nustatyta, kad geriausiai miegame vėsioje aplinkoje – 16–20 ºC. Nemigos kankinamų žmonių kūno temperatūra gali būti aukštesnė nei normaliai miegančių. Taip pat iš košmarų pabundame sukaitę ir suprakaitavę. Jei prieš miegą privalgome sunkaus maisto, jo virškinimas reikalauja energijos, šio proceso metu išsiskiria šiluma. Jei virškinimas vyksta tuo metu, kai organizmui reikia atvėsti ir pradėti ilsėtis, miegas gali sutrikti, o saldūs sapnai virsti košmarais. Netinkamiausias maistas prieš miegą – mėsa, sūris ir kiti riebūs produktai. Rekomenduojama paskutinį kartą lengvai pavalgyti likus 3 val. iki miego.

   

Sapnus apie maistą lemia keli dalykai

 

Nors sapnai susiję su pasąmone, tačiau ši siejasi su sąmone ir fizine savijauta. Miegant pasąmonė priima išorinius, aplinkos ir kūno siunčiamus signalus, kurie gali virsti sapnais. Pavyzdžiui, jei nuėjome miegoti alkani, naktį galime sapnuoti skanėstais nukrautą stalą. Sapne valgomas konkretus patiekalas ar produktas, kuriuo itin mėgaujamės, gali išduoti, kad šiame produkte esančių medžiagų trūksta organizmui, ir realybėje jo reikėtų vartoti daugiau.

 

Jei miegant aplinkoje pasklinda masto kvapas, galime susapnuoti būtent tą patiekalą ar gėrimą. Pavyzdžiui, mums miegant namiškiai užpliko kavą, pakvimpa bandelėmis… Tikėtina, kad sapno scenarijuje atsiras kavos puodelis ar kruasanas.

 

Maisto skonis ir ypač kvapas įsirėžia į pasąmonę, kai yra susijęs su stipriomis emocijomis (tiek teigiamomis, tiek neigiamomis). Pavyzdžiui, jei pasiilgote anapilin iškeliavusios močiutės, sapnuose galite matyti, užuosti ar skanauti jos keptą obuolių pyragą. Jei tėtis buvo paspringęs šašlyku, dideli mėsos gabalai sapne gali išprovokuoti baimę, kurią dėl minėtos priežasties jutote dieną.

   

Geri ženklai

 

Apskritai maistas reiškia pasitenkinimą. Jo sapnavimas gali rodyti įvairių poreikių patenkinimą, pradedant dvasiniais, baigiant seksualiniais. Sapnuoti itin gražų patiekalą reiškia, kad laukia romantiškas vakaras arba sulauksite svečių. Jei sapne ruošiate ypatingą patiekalą ir jis pavyksta – atgausite sielos ramybę.Jeigu sapne maitinate kitą žmogų, laukite geros žinios. Kitą maitinti šaukštu – kažkam suteiksite dvasinės ramybės. Jei moteris sapnuoja, kad krūtimi maitina kūdikį, tai gerą lemiantis sapnas. Valgyti tradicinius patiekalus – vidinė tvirtybė, stiprybė.Sapne ragauti egzotiškų vaisių ar patiekalų – netolimoje ateityje numatoma įdomi kelionė. Jeigu sapne valgote ne patiekalus, bet vien prieskonius arba itin stipriai jaučiate tam tikrą prieskonį, pavyzdžiui, cinamoną, tai rodo gerą sveikatą. Jei toks sapnas aplanko sergantį žmogų – jis greitai pasveiks. Palanku sapnuoti, kad valgote iš gražių indų – spręsdami problemas sugebėsite pasinaudoti kitų patirtimi ir tai išeis į gerą. Sapne valgyti keptą maistą – gausite naudos. Matyti valgančius kitus žmones – sulauksite kvietimo.

   

Blogi ženklai

 

Jei sapne valgote sugedusį, neskanų arba prėską maistą, išduoda laukiančius nemalonumus. Sapne valgyti trupinius – imsitės darbo, kurio nesugebėsite atlikti. Sapnuoti maistu nukrautą, chaotišką stalą – gali laukti sudėtingas laikotarpis arba nemalonus renginys, prireiks apsišarvuoti kantrybe. Jei parduotuvėje nesiseka rasti tinkamo maisto arba perkate gyvūnams skirtą ėdalą, tai gali būti įspėjimas, kad netinkamai maitinatės. Jei sapnuojate, kad taupote maistą, vadinasi, šiuo metu nevertėtų nei patiems skolintis, nei kitiems skolinti. Sapnuoti šaldytą maistą reiškia kuklumą, susikaustymą, delsimą, neryžtingumą. Jei sapne persivalgote arba apsinuodijate maistu, tai gali reikšti sveikatos sutrikimus. Kaip minėta, sapnus gali lemti organizmo būklė: jei sapnuojate sutrikusį virškinimą, tai gali perspėti, kad prasidėjo, pavyzdžiui, uždegimas, kurio simptomai netrukus išaiškės. Tai pat tai gali rodyti, kad iš tiesų vartojote netinkamą maistą, kurį sunkiai virškina miego metu.

   

Svarbiausia – emocijos

 

Dažnas, žinodamas vieno ar kito sapno reikšmę, išsigąsta, jei ji perspėja apie nelaimę ar nemalonumus. Tačiau derėtų kreipti dėmesį ne tik į tai, ką susapnavote, bet ir kokia emocija lydėjo sapne bei nubudus. Anot sapnų aiškintojų, bloga pranašauja tik tie sapnai, kuriuos regint lankė neigiamos emocijos (baimė, skausmas, šleikštulys, apatija, pasimetimas ir kt.). Jei nubudus šie jausmai kurį laiką lydi, atrodo, vis laukiate, kad nutiks kažkas blogo, gali būti, kad iš tiesų turite atkreipti dėmesį į sapne matyto objekto reikšmę ir, jei įmanoma, pasisaugoti, išvengti bėdos. Jei sapne jautėtės nemaloniai, tačiau nubudus užplūdo palengvėjimas, išsisklaidė slogutis ar prasta nuojauta, vadinasi, į sapną galite nekreipti dėmesio.

 

Pranašiškus sapnus, kurie gali išsipildyti, išduoda keletas ypatybių.Tokie sapnai būna itin ryškūs, sukelia itin stiprias emocijas, sukrečia. Taip pat atsibudus negalite jų išmesti iš galvos, atsiranda nuojauta, kad sapnas buvo reikšmingas. Jei sapnavote ką nors negero, neišsigąskite, dar galite pakeisti aplinkybes. Pavyzdžiui, jei regėjote, kad pametėte brangų daiktą, būkite atsargesni, labiau jį pasaugokite arba tądien neimkite su savimi, palikite saugiai namuose.