Pastarąjį dešimtmetį žali mačios milteliai tapo itin populiarūs. Jie naudojami ruošiant arbatą, latės kavą, kokteilius, netgi gaminant desertus. Ar tai tiesiog dar viena mada, kuri greitai atsibos? Tačiau mačia iš tikrųjų labai naudinga sveikatai. Moksliškai įrodyta, kad ji saugo kepenis, gerina širdies darbą, netgi sergsti nuo vėžio.

 

mačia

Sveikesnė žaliosios arbatos sesuo

 

Kaip ir įprasta žalioji arbata, mačia gaminama iš kininių arbatmedžių lapų. Tačiau šie milteliai išgaunami kitaip, tad skiriasi maistine verte ir naudingosiomis savybėmis. Iki derliaus nuėmimo likus 20–30 dienų, ūkininkai arbatmedžius apdengia audiniu. Taip išvengiama tiesioginių saulės spindulių ir skatinama chlorofilo gamyba. Tokiu būdu arbatoje padaugėja aminorūgščių, magnio, geležies ir kitų svarbių medžiagų. Nuėmus derlių, pašalinami lapų stiebeliai ir gyslelės. Patys lapai sutrinami į smulkius miltelius. Mačia išlaiko visas arbatmedžių maistines savybes. Todėl joje daugiau kofeino ir antioksidantų nei įprastoje žaliojoje arbatoje. Anksčiau šie skaisčiai žali milteliai naudoti tik ritualinėse japoniškos arbatos gėrimo ceremonijose. Šiuo metu ši arbata yra ne tik daugelio Azijos, bet ir Vakarų pasaulio gyventojų kasdienybės dalimi. Madingos Niujorko, Londono, Romos ir Sidnėjaus kavinės šiandien be šio gėrimo tiesiog neįsivaizduojamos.

 

Ne veltui mačios arbata ir šiais milteliais gardinti gėrimai tokie populiarūs. Mačios skonis nuostabus, o nauda – milžiniška. Pasak mokslininkų, mačioje iš visų arbatų yra daugiausia epigalokatechino galato (EGCG). Ši medžiaga nugali bakterijas, virusus, netgi vėžį. Be to, mačioje yra gausybė antioksidantų, kovojančių su laisvaisiais radikalais. Būtent šie kenksmingi elementai lemia ankstyvą senatvę ir suglebusią odą, lėtines ligas. Mačios arbatoje yra 15 kartų daugiau antioksidantų nei granatų vaisiuose, 6 kartus daugiau nei goji uogose, 51 kartą daugiau nei brokoliuose, net 137 kartus daugiau nei įprastoje žaliojoje arbatoje. Taip pat mačios milteliuose yra 9 kartus daugiau beta karoteno nei špinatuose. Šis elementas palaiko sveiką odos būklę ir išsaugo aštrią regą.

 

2014 m. vykdytoje studijoje vertintas mačios poveikis kraujo spaudimui. Tyrimo metu aukštu kraujospūdžiu skundęsi dalyviai gėrė šią arbatą kasdien 12 savaičių. Rezultatai parodė, kad po šio laiko jų kraujo spaudimas pastebimai sumažėjo. 2011 m. atskleista, kad mačios milteliai organizme mažina blogojo cholesterolio kiekį ir valo kraujagysles. Ši arbata taip pat naudinga kepenų veiklai. 2015 m. atliktoje studijoje 80 žmonių, kentusių nuo ne alkoholio sukeltų kepenų ligų, du mėnesius gėrė mačią. Jų kepenų fermentų kiekis buvo padidėjęs, vystėsi uždegimas. Po tyrimo pastebėta, kad šių fermentų smarkiai sumažėjo.

   

Išvalyti organizmą

 

Tai dar ne viskas. Mačią ypač turėtų mėgti tie, kurie nori pagerinti smegenų funkcijas. Mokslininkų teigimu, šiuose milteliuose esantis kofeinas padeda lavinti greitą reakciją, dėmesingumą ir atmintį. Mačioje gausu teanino, o šis sustiprina kofeino poveikį, skatina budrumą ir energiją. Be to, mažina stresą ir nerimą, leidžia atsipalaiduoti ir nusiraminti. Vienoje studijoje 23 žmonių prašyta atlikti logines užduotis. Tuo metu tirta dalyvių smegenų veiklą. Kai kurie tiriamieji išgėrė mačios arba suvalgė šiais milteliais pagardintą batonėlį. Kita dalyvių grupė gavo placebo arbatos. Rezultatai parodė, kad mačią vartojusių dalyvių atmintis ir gebėjimas susitelkti pagerėjo. Kita nedidelė studija atskleidė, kad mačios milteliai gali pagerinti vyresnių žmonių smegenų funkcijas. Tyrėjai senjorų paprašė kasdien 2 mėnesius vartoti po 2 g mačios miltelių. Teigiamas mačios poveikis buvo akivaizdus.

 

Senovės kinai ir japonai daugybę ligų gydė žaliąja arbata. O juk mačia turi kur kas daugiau maistinių ir naudingųjų savybių! Šie milteliai puikiai valo organizmą ir neleidžia kauptis toksinams. Reguliarus organizmo valymas šiandien svarbus kaip niekada. Juk dauguma mažai juda, gyvena ne itin sveikai. Mačios arbatoje apstu antioksidantų katechinų. Todėl ji ne tik puikiai valo organizmą, bet ir kovoja su vėžiu. Taip pat mažina kenksmingojo cholesterolio kiekį, padeda išvengti širdies ir neurologinių ligų, degina riebalus. Minėtas EGCG neleidžia daugintis riebalinėms ląstelėms, skatina virškinimą ir natūralų riebalų deginimą. Dėl šios priežasties mačią mėgsta aktyviai gyvenantys ir daug sportuojantys žmonės. Juk ji garantuoja energiją visai dienai ir neleidžia apsunkti.

 

Ar yra šalutinis poveikis?

 

Kaip ir kitus maisto produktus, taip ir mačią reikėtų vartoti saikingai. Jos perdozavus galimas šalutinis poveikis. Mačioje daug kofeino, todėl per dažnai vartojant gali išsivystyti priklausomybė. Maža kofeino dozė suteikia energijos ir žvalumo. Tačiau didesnis kiekis verčia daužytis širdį, gausiai prakaituoti, skatina nerimą. Be to, šios medžiagos sukelti staigūs energijos pliūpsniai yra trumpalaikiai, o padariniai – ilgalaikiai. Todėl mačios per daug vartoti nerekomenduojama tiems, kurie itin jautrūs kofeino poveikiui. Per dieną geriau neviršyti 2–3 puodelių. Beje, tas pats galioja ir kavai bei stipriai juodajai arbatai. Besilaukiančioms moterims, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis patariama mačios gerti atsižvelgiant į savijautą.

 

Jei geriate mačią, pagardintą grietinėle, sirupu ar kitais priedais, nepamirškite, kad tai jau desertas. Kartais pasilepinti saldėsiais galima, net naudinga. Tačiau nevalia prarasti saiko. Cukraus ir kofeino derinys gali prastai paveikti jautresnius žmones. Juk abi šios medžiagos skatina priklausomybę. Nors kofeinas cukraus kiekį kraujyje gali sumažinti, jo padauginus, įvyks atvirkštinė reakcija. Tad džiaugtis pagerėjusia sveikata galima saikingai vartojant mačią.

 

Kaip paruošti?

 

Paruošti mačios arbatą išties paprasta. Sodriai žalius miltelius tereikia sumaišyti su karštu vandeniu. Tradicinė arbata ruošiama 1–2 šaukštelius miltelių užpilant 59 ml karšto vandens. Tuomet viskas išmaišoma bambukiniu plakikliu (galima ir šaukšteliu). Tačiau miltelių ir vandens proporcijos derintinos prie asmeninio skonio. Norint pasiruošti lengvesnės arbatos, į puodelį berti tik pusę šaukštelio (1 g) miltelių. Juos užpilti 89–118 ml karšto vandens. Jei norisi stipresnės – 2 šaukšteliai (4 g) miltelių ir 30 ml vandens. Nebijokite išlaisvinti fantazijos. Verta susiplakti mačios glotnutį ar kokteilį, pasiruošti latės su mačios milteliais. Taip pat verta išbandyti saldžių kepinių su mačia receptus. Tačiau visada prisiminkite, kad raktas į sveiką gyvenimą – saikas.

 

Glotnutis su mačia ir riešutų sviestu

 
  • 60 g avižinių dribsnių
  • 3 bananai
  • Šaukštas riešutų sviesto
  • 20 g mačios miltelių
  • Augalinio pieno pagal skonį
 

Visus ingredientus suplakti plakikliu iki vientisos masės. Pieno pilti atsižvelgiant į norimą tirštumą.

 

Latė su mačia

 
  • Šaukštelis mačios miltelių
  • Šaukštelis klevų sirupo
  • 250 ml kokosų pieno
  • Šaukštas verdančio vandens
 

Mačios miltelius sumaišyti su sirupu. Supilti vandenį ir maišyti, kol susidarys klampi tekstūra. Pakaitinti pieną ir plakti, kol suputos. Viską sumaišyti.

 

Mačios ir baltojo šokolado pyragėliai

 
  • 140 g sviesto
  • 200 g baltojo šokolado
  • 220 g cukraus
  • 2 kiaušiniai
  • 120 g miltų
  • Šaukštas mačios miltelių
  • 50 g lazdynų riešutų be odelės
 

Pusę šokolado supjaustyti gabalėliais ir atidėti. Sviestą su likusiu šokoladu ištirpinti. Nukelti, suberti cukrų ir išplakti. Leisti atvėsti.

 

Įmušti kiaušinius, suberti miltus ir mačios miltelius, viską išmaišyti. Suberti riešutus ir šokolado gabaliukus. Viską vėl išmaišyti. Tešlą supilti į skardą, išklotą kepimo popieriumi. Kepti apie 30 min. orkaitėje, įkaitintoje iki 180 °C. Atvėsusį supjaustyti norimo dydžio kvadratėliais.

 

Pusryčiai su mačia

  • 300 ml natūralaus jogurto
  • Šaukštas mačios miltelių
  • 2 šaukšteliai klevų sirupo
  • Kivis
  • Persikas
  • 100 g mėlynių
  • 20 g kokosų drožlių
 

Persiką ir kivį supjaustyti. Jogurtą sumaišyti su mačia ir klevų sirupu. Sudėti vaisius, mėlynes, apibarstyti kokosų drožlėmis.

   
Spausdinti