Limfos sistema – viena sudėtingiausių ir tobuliausių sistemų žmogaus kūne. Jos tikslas – šalinti nuodingas medžiagas iš organizmo, ypač bakterijas, grybelius ir net kai kuriuos parazitus. Beveik vien tik nuo šios sistemos veiklos priklauso organizmo imunitetas. Stiprus imunitetas – puiki sveikata ir ilgas gyvenimas!

 

limfa

Limfos sistemą sudaro limfmazgiai, limfagyslės, kapiliarai ir intersticinis (tarpaudininis) skystis. Ji visada teka iš apačios į viršų, nuo pirštų galų iki krūtinės ląstos. Limfos skystis nuplauna kiekvieną organizmo ląstelę ir per limfagysles patenka į limfmazgius. Iš limfmazgių limfos latakais patenka į kraujotaką. Kraujyje ir kepenyse užbaigiami toksinų neutralizavimo procesai, prasidėję limfmazgiuose.

 

Pagrindinė limfos sistemos veikla vyksta limfmazgiuose. Tai tarsi viso organizmo valymo sistema. Mūsų organizme kiekvieną dieną miršta apie milijardą ląstelių, imuninė sistema tuo pačiu metu naikina virusus ir bakterijas, iš maisto, vandens ir oro patenka nepageidaujamos toksinės medžiagos. Visa tai iš dalies neutralizuoja limfmazgiai.

 

Limfmazgiuose gaminasi limfocitai ir antikūniai, apsaugantys organizmą nuo infekcijų. Taip pat jie suaktyvina limfagysles ir padeda limfai tekėti į vidinius audinius. Trumpai kalbant, limfinė sistema palaiko vidaus organų švarą.

 

Kai sutrinka limfinės sistemos veikla, visos atliekos šalinamos per kitus organus, pavyzdžiu pro odą. Dėl to atsiranda aknė, kitos odos ligos, pablogėja odos būklė. Odos raudonis bei pigmentinės dėmės – taip pat gali būti įspėjamasis ženklas apie limfinės sistemos sutrikimus. Atsiranda kitų (inkstų, žarnyno, kepenų) sutrikimų. Todėl labai svarbu, kad limfinė sistema veiktų be priekaištų.

 

Limfinė sistema padeda apsivalyti nuo gleivių, kurias iš kūno šalina tik ji, inkstai ir virškinimo traktas. Sutrikusi limfos sistemą gali lemti skausmus apatinėje kūno dalyje, spazmus ir t. t. Iš pat pradžių limfos tekėjimas sutrinka lyties organų srityje, paskui žarnyne, tada prakaito liaukose (pažastyse) ir nosies gleivinėje, tonzilėse, gerklose, trachėjoje, bronchuose ir plaučiuose kylant aukštyn limfos tekėjimo kryptimi. Limfmazgių uždegimai sukelia šių organų ligas.

 

Daugelis naudoja 24 valandas veikiančius dezodorantus, kurie blokuoja prakaitavimą. Tačiau jie taip pat trukdo laisvai tekėti limfai, ji negali pasišalinti iš organizmo. Ilgainiui tai gali sukelti odos bėrimus geriausiu atveju arba krūties vėžį – blogiausiu. Todėl rekomenduojama naudoti tik 6 valandas veikiančius dezodorantus, paskui leisti odai natūraliai pašalinti toksinus.

 

Sutrikusi limfinės sistema veikla, gali būti sąnarių sutrikimų priežastimi, ypač, jei nėra jokių kitų pažeidimų. Atstačius limfos sistemos veiklą, galima pasveikti net nuo grybelinio artrito, kuris sunkiai išgydomas vaistais.

 

Limfmazgių patinimą mažina ir limfos tekėjimą gerina gydomasis masažas, ypač su eteriniais pelargonijų, kadagių ir rozmarinų aliejais. Jei procedūrą reikia atlikti dažnai, šiuos aliejus galima keisti juodaisiais pipirais, beržų ir pačulių aliejumi. Masažas turėtų būti atliekamas pirštais limfos tekėjimo kryptimi, link raktikaulio. Reikia pažymėti, kad limfos suaktyvinimas skatina skysčių iš organizmų šalinimą.

 

Be masažo naudingos gydomosios vonios su aliejais. Išsimaudžius vonioje odą reikėtų nušveisti su sausu natūralių šerių šepečiu masažiniais judesiais. Limfą išvalyti gali ir speciali dieta. Limfinę sistemos sutrikimus šalina įvairios vaistažolės, pavyzdžiui, ežiuolė, auksašaknė kanadinė ir indigažolė. Profilaktiškai galima gerti obuolių sidro acto gėrimą, kuriam paruošti reikia 1 – 2 šaukštelių obuolių sidro acto ir 240 ml šilto vandens ir medaus pagal skonį. Gerti 2 – 3 puodelius per dieną. Taip pat naudinga didžiųjų varnalėšų arbata, sidabražolių tinktūra. Rekomenduojama daugiau valgyti salierų, graikinių riešutų, medaus, česnakų. Reikėtų vengti arba labai sumažinti maisto produktų, kurie skatina gleivių susidarymą, suvartojimą. Maisto produktai, kurie gali paskatinti limfinės sistemos sutrikimus: krakmolas, duona, kiauliena, mėsos gaminiai, nenugriebtas pienas.