BOB MARTIN/ALLSPORT/GETTY nuotrauka

Dideliais žingsniais siekusi šlovės ir galiausiai atsistojusi ant aukščiausio pakylos laiptelio garsioji čiuožėja Tonya Harding suklupo. Konkurencija ir kaltinimai užpuolus priešininkę sportininkei buvo paskutinis lašas įspūdingoje karjeroje, po kurios sekė gerokai mažiau šlovingas gyvenimas.

 

Mažoji čiuožėja

 

Dailiojo čiuožimo čiuožėja Tonya Maxene Harding gimė 1970 m. lapkričio 12 d. Portlande, Oregone, LaVonos Golden ir Alberto Hardingo šeimoje. Tėvas užsiėmė atsitiktiniais darbais, tvarkė butus, vairavo sunkvežimį bei dirbo jaukų ir žvejybos reikmenų parduotuvėje, tačiau dėl prastos sveikatos dažnai likdavo be darbo. Vos trejų metų Tonya pradėjo čiuožti pas trenerę Diane Rawlinson. Mergaite daugiausia rūpinosi mama, kuri dirbdama padavėja stengėsi išlaikyti šeimą ir, kad sutaupytų pinigų, rankomis siuvo dukters čiuožimo kostiumus. Tonya didžiąją dalį vaikystės praleido treniruodamasi, galiausiai metė vidurinę mokyklą, kad galėtų laiką skirti sportui.

 

1986–1989 m. pakilusi į JAV dailiojo čiuožimo čempionato gretas, 1989 m. laimėjo „Skate America“ varžybas. Sportininkė 1991 m. iškovojo titulą tapdama pirmąja amerikiete, kuri JAV dailiojo čiuožimo čempionate Mineapolyje, Minesotoje, varžybų metu įveikė trigubą akselį. Iškovojo sidabro medalį pasaulio čempionate ir užėmė ketvirtą vietą 1992 m. žiemos olimpinėse žaidynėse Albertvilyje, Prancūzijoje.

 

Prievartos kupinas gyvenimas

 

Moters tėvai išsiskyrė po 19 santuokos metų, 1987 m., kai jai buvo 16-a. Ji tvirtino, kad prieš ją dažnai smurtavo mama. Vos 7-erių mergaitei fizinė ir psichologinė prievarta tapo įprasta gyvenimo dalimi. Ji nurodė atvejį, kai motina metė į ją pačiūžos peilį, palikdama ant rankos ryškų randą. Mama dėl šio atvejo prisiėmė atsakomybę.

 

2008 m. biografijoje „The Tonya Tapes“ teigė, kad 1991 m. buvo jai pažįstamo žmogaus išprievartavimo auka, jos pusbrolis Chrisas Davisonas ją tvirkino kelis kartus, kai ji buvo dar vaikas. 1986 m. iškvietė policiją po to, kai Chrisas prie jos seksualiai priekabiavo ir terorizavo. Jį suėmė, tačiau kalėjime neužsibuvo. Moters teigimu, jos tėvai neigia Chriso elgesį ir liepė nepareikšti jam kaltinimų. Galiausiai Chrisas žuvo per neišaiškintą transporto priemonės avariją 1988 m. 1994 m. gegužės 3 d., duodama interviu Rolondai Watts, sportininkė sakė, kad Chrisas buvo vienintelis žmogus jos gyvenime, nevertas atleidimo ir vienintelis žmogus, kurio ji kada nors nekentė.

 

Nenusisekusios santuokos

 

1986 m. rugsėjį 15-metė užmezgė pirmuosius santykius su 17-mečiu Jeffu Gillooly. Jiedu apsigyveno kartu ir 1990 m. susituokė. Vyras tapo jos vadybininku. 1992 m. sausį Tonya sakė žurnalistams: „Jeffas visada padėdavo maisto ant stalo ir leido turėti stogą virš galvos. Jis dvejus metus mokėjo už mano čiuožimo treniruotes. Jei ne jis, per tą laiką nebūčiau čiuožusi.“ Galiausiai moteris apkaltino vyrą piktnaudžiavimu ir du kartus pateikė skyrybų prašymą. 1993 m. rugpjūčio 28 d. jiedu išsiskyrė, tačiau santykiai taip lengvai nenutrūko. Pora toliau susitikinėjo ir nuo 1993 m. spalio pradžios iki 1994 m. sausio 18 d. gyveno išsinuomotame namelyje Beavercreek mieste, Oregone.

 

1995 m. ištekėjo už Michaelo Smitho, tačiau jiedu išsiskyrė vos po metų. 2000 m. vasario 22 d. moteris užpuolė savo tuometį vaikiną Darreną Silverį, ne kartą smogdama jam į veidą ir sviedė jam į galvą stebulę. Po išpuolio prieš Darreną moterį suėmė. Iš pradžių neprisipažino kalta dėl pateiktų kaltinimų sužeidus vyrą, tačiau tų metų gegužę vykusiame teismo procese Klarko apygardos teisme pripažino, kad užpuolė Darreną, tad buvo nuteista 3 paroms kalėjimo, 10 dienų viešųjų darbų ir atidėta 167 dienų laisvės atėmimo bausme. 2010 m. birželio 23 d. ištekėjo už 42 metų Josepho Price’o. 2011 m. vasario 19 d. pagimdė sūnų Gordoną.

 

Sporto skandalas

 

1994 m. sausio 6 d., likus dienai iki JAV dailiojo čiuožimo čempionato pirmųjų moterų vienetų varžybų, Nancy Kerrigan buvo užpulta koridoriuje po treniruotės Detroito „Cobo“ arenoje. Išpuolį užfiksavo žinių kameros, kurios tiesiogiai transliavo visame pasaulyje. Užpuolikas – Shane’as Stantas, bandęs sulaužyti moters dešinį kelį. Po kelių dienų pats pasidavė policijai ir teigė, kad jį bei dėdę Derricką Smithą šiam išpuoliui pasamdė buvęs Tonya vyras J. Gillooly.

 

Anot užpuoliko, planas sužaloti sportininkę iš pradžių nebuvo sklandus. Nesuradęs N. Kerrigan Masačusetse, jis 20 valandų autobusu važiavo į Detroitą, kur galiausiai rado moterį treniruotėje. Iškart po jos užtikrintai eidamas moters link užsimojo 53 cm ilgio teleskopine lazda ir smogė virš dešinės kojos kelio. Išpuoliu siekta sužeisti sportininkę, kad negalėtų varžytis nei nacionalinėse varžybose (N. Kerrigan gynė 1993 m. čempionės titulą), nei žiemos olimpinėse žaidynėse. Moters koja buvo stipriai sumušta, todėl turėjo pasitraukti iš čempionato ir atsisakyti varžybų. Sausio 8 d. T. Harding iškovojo JAV čempionės titulą. Galiausiai ji ir N. Kerrigan buvo atrinktos į 1994 m. olimpinę komandą.

 

Sausio 11 d. Tonya davė interviu Portlando televizijai. Kai jos buvo paklausta, ar kažkas, ką ji pažįsta, galėjo suplanuoti išpuolį, atsakė: „Aš tikrai apie tai pagalvojau.“ Interviu metu jos buvęs vyras J. Gillooly stovėjo už kameros ir žvelgė į ją. Baigdama interviu pasakė: „Niekas nekontroliuoja mano gyvenimo, išskyrus mane, jei yra kažkas, kas man nepatinka, aš tai pakeisiu.“ Sausio 13 d. užpuoliką suėmė. Jau kitą dieną JAV dailiojo čiuožimo asociacija padarė pareiškimą, kad spręsdami, kaip pasielgti su Tonya, vadovausis tik faktais. Sausio 16 d. moters advokatas surengė spaudos konferenciją, kurioje perskaitė pareiškimą, neigiantį sportininkės dalyvavimą atakoje prieš konkurentę. Galiausiai po dviejų dienų dalyvaujant advokatams moteris buvo 10 valandų apklausiama. Advokatas žurnalistams teigė, kad Tonya neturi nieko bendro su buvusiu vyru, kuris neva vienas suplanavo išpuolį, ir pati nepadariusi nieko blogo. Vyras sutiko su teisėsaugos pasiūlymu susitarti ir davė parodymus prieš Tonya. Už tai šešis mėnesius praleido kalėjime. 1995 m. išėjęs į laisvę pakeitė vardą į Jeff Stone ir įsidarbino naudotų automobilių pardavėju. Tonya ilgai ginčijo savo dalyvavimą nusikaltime, bet galiausiai buvo nuteista už trukdymą tirti incidentą. Gavo trejus metus lygtinai, 500 val. viešųjų darbų ir 160 000 JAV dolerių baudą. Maža to, jai uždrausta dalyvauti JAV dailiojo čiuožimo asociacijos varžybose iki gyvos galvos.

 

Nuo šlovės iki žemiškų darbų

 

Nuo 1994 m., kai baigė čiuožėjos karjerą, Tonya siekė dėmesio kitais būdais, įskaitant keletą pasirodymų televizijos laidose, tokiose kaip Rosanne, Larry King Live ir The Weakest Link. Taip pat 2002 m. dalyvavo per televiziją transliuotose įžymybių bokso rungtynėse ir pelnė šlovę už pergalingą kovą su Paula Jones populiariame FOX šou „Celebrity Boxing“. 2003 m. vasarį oficialiai debiutavo kaip profesionali boksininkė. Surengė dar vieną įžymybių bokso mačą „The Man Show“ ir laimėjo prieš laidos vedėją Dougą Stanhope’ą. Vėliau D. Stanhope’as savo tinklalaidėje teigė, kad kova buvo nutraukta, nes moteris atsisakė kovoti su juo. 2004 m. kovo 23 d. pranešta, kad ji atšaukė planuotas bokso rungtynes su Tracy Carlton Oklande, Kalifornijoje, dėl tariamo grasinimo mirtimi. Jos bokso karjerą nutraukė liga – moteris susirgo astma. Jos bendras boksininkės bagažas buvo trys pergalės ir trys pralaimėjimai. 2008 m. buvo populiarios „truTV“ programos „The Smoking Gun Presents: World’s Dumbest“ komentatorė. Nuo tada, kai paliko čiuožimą ir boksą, Tonya dirbo suvirintoja, dažytoja metalo gamybos įmonėje ir techninės įrangos pardavimo tarnautoja įmonėje „Sears“. 2017 m. dirbo dažytoja ir laivo denio statytoja. Šiuo metu gyvena Vankuveryje, Vašingtone. 2019 m. rugpjūtį Tonya per TV reklamavo automobilių draudimą.

 

Autorius Monika Budnikienė