Žiūrint į aktorę, dainininkę bei rašytoją Barbrą Streisand atrodo, jog ši moteris turi tiek energijos, kad jos užtektų dar mažiausiai trims gyvenimams, o juk jai jau 81 metai. Jos sąskaitoje – dešimtis auksinių ir platininių albumų. Ji yra antra visų laikų topuose, lenkia net „The Beatles“ ir „The Rolling Stones“, o pirmąją vietą užleidžia tik Elviui Presley. Įgyvendinusi didžiausią svajonę iki šiol mėgaujasi saldžiais pasaulinio populiarumo vaisiais.

 

Barbara,Streisand,At,The,Cedars-sinai,Board,Of,Governors,Honor,Barbra

 

Skurdo skonis ankstyvoje vaikystėje

 

Šiemet Los Andžele įvykę 30-ieji metiniai Ekrano aktorių gildijos apdovanojimai buvo dar vienas priminimas Barbrai, kad jos pamiršti neįmanoma. Aktorė Jennifer Aniston jai įteikė apdovanojimą už viso gyvenimo nuopelnus. Moteris išties žino, ką reiškia būti įvertinta, juk į sceną lipo atsiimti „Oskaro“, „Emmy“, „Auksinio gaublio“ ir „Tony“ apdovanojimų. „Sony Music UK“ duomenimis, ji pardavė daugiau nei 150 mln. įrašų ir sukaupė didžiulę pasaulinę auditoriją. Atrodo, ši moteris gimė būti žvaigžde, tačiau gyvenimo pradžia nieko gero nežadėjo.

 

Barbra Joan Streisand gimė 1942 m. balandžio 24 d. Viljamsburge, Brukline, Rusijos ortodoksų žydų Dianos Rosen ir Emanuelio Streisando šeimoje. Tėvas buvo vidurinės mokyklos anglų kalbos mokytojas, kuris mirė nuo epilepsijos priepuolio komplikacijų, kai mergaitei buvo vos 15 mėnesių. Ją, kartu su vyresniuoju broliu Sheldonu, augino mama, kuri dirbo sekretore Niujorko valstybinių mokyklų sistemoje. Tiesa, gyvenimas buvo sunkus, šeimai nuolat visko trūko. Motina, nepajėgdama ilgiau taip gyventi, su vaikais persikėlė pas senelius. Gyvenimas tapo stabilesnis, moterį ramino faktas, kad vaikai turės ką pavalgyti. 1949 m. Barbros motina ištekėjo už naudotų automobilių pardavėjo Louiso Kindo. Po dvejų metų gimė jos sesuo Rosalinda. B. Streisand savo vaikystę ne kartą apibūdino kaip skausmingą. Neįprastos išvaizdos drovią mergaitę atstumdavo bendraamžiai. Užuojautos nerado nei mokykloje, nei namie, kentė emocinį patėvio smurtą. Mamos užuojautos taip pat nesulaukė, teko nuolat klausytis, kokia ji negraži ir neva dėl to negalės įgyventi savo svajonės tapti žvaigžde. Nors jos unikali nosis ir sidabrinės akys tapo patyčių objektu, vadinta net bjauriuoju ančiuku, tačiau apie plastines operacijas niekada nesvarstė: „Bijojau skausmo. Be to, kaip galėčiau pasitikėti gydytojo estetiniu skoniu? Iš kur galėčiau žinoti, kad jis ko nors per daug nenupjaus?“ – yra atviravusi žurnalistams. Nors neigė, kad tariami trūkumai veikė kasdienybę, tačiau ji visą gyvenimą kentė scenos baimę, o nerimą valdė tik tabletėmis, vengė net Raudonojo kilimo iškilmių.

 

Laiptelis po laiptelio šlovės link

 

Nuo vaikystės siekė būti scenoje, lankė Baiso Jakovo mokyklą, kur dainavo mokyklos chore. Vėliau gebėjimą dainuoti rodė mažuose naktiniuose klubuose. Būdama 14 metų užsiregistravo į vaidybos pamokas, tačiau viskam reikėjo pinigų. Netrukus susipažino su Anita ir Alanu Milleriais Cherry Lane teatre Grinvič Vilidže. B. Streisand su pora sutarė, kad ji prižiūrės jų vaikus mainais už stipendiją Alano vaidybos mokykloje. Vėliau, tikėdamasi, kad savo dainavimu galės prisidėti prie kuklaus šeimos biudžeto, dalyvavo talentų konkurse, laimėjo pirmą vietą ir jos žvaigždė pradėjo kilti. Karjera prasidėjo ne teatro scenoje, o garsiuose naktiniuose klubuose, kur dirbo dainininke. Baigusi vidurinę mokyklą iškeliavo į Niujorką studijuoti aktorystės. Persikėlusi į Manhataną, nomuojamo buto kambariais dalijosi su draugais, įskaitant aktorių Elliotą Gouldą, su kurio susituokė 1963 m. Meilė tęsėsi 8 metus. Susilaukė sūnaus Jasono. Būdama vos 19 metų debiutavo Brodvėjuje, o vos po dvejų metų laimėjo kritiko prizą už geriausią miuziklo aktorę filme „I Can Get It for You Wholesale“. Tais pačiais metais pasirašė sutartį su „Columbia Records“ ir 1963 m. išleido savo pirmąjį albumą „The Barbra Streisand Album“. Jis pateko į auksinių įrašų dešimtuką ir gavo du „Grammy“, įskaitant Metų albumą. Tuo metu ji buvo jauniausia menininkė, gavusi tokį svarbų apdovanojimą. Nepaisant sėkmės, scenoje jautėsi nesaugiai. Per visą karjerą spėjo išgarsėti ne tik talentu dainuoti ir vaidinti, bet ir tuo, kad beveik tris dešimtmečius vengė gyvų pasirodymų dėl varginančios scenos baimės. Fobiją iki šiol sieja su 1967 m. įvykusiu koncertu Niujorko centriniame parke, per kurį pamiršo vienos iš savo dainų žodžius.

 

Televizijos ir kino žvaigždė

 

1965 m. tapo autorinės laidos „My Name is Barbra“ vedėja. Laida gavo penkis „Emmy“ apdovanojimus, o CBS televizija pasirašė su moterimi 10 metų sutartį kurti dar daugiau laidų. Sėkmė neapleido ir didžiajame ekrane. 1968 m. pelnė Kino akademijos apdovanojimą ir „Auksinį gaublį“, Nacionalinės teatro savininkų asociacijos paskelbta Metų žvaigžde. Nors Isaaco Basheviso Singerio apysaką „Yentl, The Yeshiva Boy“ ji perskaitė 1968 m., tačiau tik po 15 metų išdrįso parodyti istoriją ekrane. 1983 m. debiutavusios režisierės filmas gavo penkias „Oskaro“ nominacijas, o B. Streisand gavo „Auksinio gaublio“ apdovanojimus kaip geriausia režisierė ir geriausio filmo prodiuserė. 1972 m. įkūrė savo prodiuserinę kompaniją „Barwood Films“ ir vaidino pirmame kompanijos projekte „Up the Sandbox“. Istorija tapo viena pirmųjų amerikietiškų filmų, kuriuose kalbama apie augantį moterų judėjimą. 1973 m. nominuota „Oskarui“ kaip geriausia aktorė. 1976 m. pasirodė filmas „Žvaigždė gimsta“, kurį sukūrė B. Streisand. Projektas gavo 6 „Auksinius gaublius“.

 

Viskas dėl žmonių ir gyvūnų

 

Po 27 metų pertraukos grįžo į sceną. Jos albumas „The Concert“ atnešė daugiau nei 10 mln. JAV dolerių, kuriuos paaukojo labdaros organizacijoms, įskaitant AIDS organizacijas, moteris ir vaikus, kuriems gresia pavojus, žydų ir arabų santykiams bei agentūroms, siekiančioms pagerinti santykius tarp afroamerikiečių ir žydų. Dar prieš pasitraukdama nuo scenos buvo aktyvi labdaros organizacijų rėmėja. Jos koncerte „Barbra Streisand: One Voice“ uždirbti 7 mln. JAV dolerių skirti „The Streisand Foundation“ labdaros organizacijoms. Tiesa, moteris garsėja ne tik dosnumu, bet ir išskirtiniais norais. 2018 m. Barbra privertė daugelį jos gerbėjų kilstelėti antakį, kai viešai pareiškė, kad klonavo savo kalytę Samanthą, o dabar džiaugiasi dviejų naujų šuniukų draugija. Šios naujienos papiktino gyvūnų teisių gynimo grupę PETA. Organizacijos teigimu, klonavimas neatkuria originalaus šuns, be to, dainininkė prieglaudoje galėjo rasti nuostabų naują šunį.

 

Didžiuojasi žydų paveldu

 

Kaip žydė, Barbra nuolat galvoja apie savo tautą ir rūpinasi Izraeliu. Ne kartą sakė, kad ši šalis yra spindintis vilties švyturys pasaulyje. Dėl savo rūpesčio pagerbta „Genesis“ premija, kuri įteikiama žydų kilmės asmenybėms, įnešusioms svarų indėlį į žmoniją ir įkvepia kitą žydų tautos kartą. Gavusi šią premiją B. Streisand išreiškė savo dėkingumą: „Mane visada jaudino žydų „tikkun olam“ tradicija atkurti pasaulį. Tikiuosi prisijungti ir įkvėpti kitus jų pačių įsipareigojimui kurti geresnį pasaulį.“ Maža to, paaukojo apie 935 000 Eur labdaros organizacijoms, įskaitant humanitarinę pagalbą Ukrainos žmonėms. Savo socialinio tinklo paskyroje kitą dieną po Rusijos įsiveržimo į Ukrainą pranešė, kad jos seneliai iš tėvo pusės kilę iš Ukrainos, o V. Putino propaganda apie Ukrainos „denacifikavimą“ yra didžiausias šimtmečio melas.

 

Autorius Monika Budnikienė