Kurios metų dienos laimingiausios ir liūdniausios?
2022-01-03 08:13Būna dienų, kai jaučiamės pikti ir nelaimingi. O kartais netveriame džiaugsmu, net patys nesuprasdami, kodėl. Gali būti, kad dėl to kaltas metų laikotarpis. Mokslininkai ištyrė, kurios dienos yra laimingiausios ir liūdniausios. Pasak jų, tam tikros datos itin džiugina arba liūdina.
Mėlynasis pirmadienis
Britų psichologas Cliffas Arnallas 2005 m. nusprendė apskaičiuoti, kaip metų dienos veikia savijautą. Jo teigimu, nelaimingiausia diena yra trečiasis sausio pirmadienis. Pasak mokslininko, lengva paaiškinti, kodėl ši data tokia liūdna. Juk šiuo laikotarpiu šventinis džiugesys po Kalėdų ir Naujųjų metų jau būna išsisklaidęs. Miestų aikštėse ir žmonių namuose kalėdinės puošmenos seniai nukabintos. Tad nelieka magiško jausmo ir stebuklų laukimo. Santaupos po šventinio dovanų pirkimo dažniausiai taip pat ištirpusios. Nors šaltis ir tamsa jau spėjo įgristi, žiema artimiausiu metu niekur trauktis neketina. Todėl tamsiais ir šaltais sausio vakarais ima pjauti rutina ir kilti nerimas. Atrodo, vasara niekada neateis. Svarbu ir tai, kad nemažai studentų sausį laiko egzaminus. Tad šio mėnesio jie ypač nelaukia. Visa tai ir lemia sausį jaučiamą liūdesį. Visgi kodėl nelaimingiausiu laikomas būtent trečiasis sausio pirmadienis, o ne antrasis ar ketvirtadienis? C. Arnallas šią tikslią datą apskaičiavo pagal specialią formulę. Mokslininkas sustatė lygtį, į kurią įtraukė įvairius veiksnius, pvz.: skolas, motyvaciją, blogą orą, ligas, norą imtis naujos veiklos. Įvertinus visus šiuos dėmenis paaiškėjo liūdnoji metų diena. Ją mokslininkas praminė mėlynuoju pirmadieniu. Šis terminas greitai išplito visame pasaulyje ir dabar gana dažnai vartojamas.
C. Arnallas tyrimus tęsė toliau. Naujausios jo studijos neleidžia abejoti, kad sausis išties pats depresyviausias. Prieš kelerius metus psichologas išanalizavo daugiau nei 2 mln. vartotojų įrašus socialiniuose tinkluose. Pastebėjo, kad būtent sausį žmonių tonas tampa agresyvesnis, labiausiai neigiamas. Be to, šį mėnesį net penkis kartus stipriau save kaltiname dėl neįgyvendintų pažadų ar kitų sąžinę graužiančių dalykų. Sausį taip pat itin dažnai skundžiamės blogu oru ir nemėgstamu darbu. Tai dar ne viskas – mėlynąjį pirmadienį taip pat įvyksta daugiausia skyrybų per visus metus. Sutuoktiniai kažkodėl būtent šią dieną sumano pradėti skyrybų procesą.
Visgi esama ir C. Arnallo teorijos skeptikų. Mat pristatęs mėlynojo pirmadienio idėją, mokslininkas ją iškart pardavė vienai kelionių agentūrai. O ši nelaimingiausią metų dieną sumaniai išnaudojo savo reklamai. Agentūra skatino klientus pagerinti sausį užklumpančią blogą nuotaiką keliaujant į šiltuosius kraštus. Nemažai žmonių šia galimybe susidomėjo. Tad kritikai teigia, kad psichologas šią teoriją tik išgalvojo norėdamas pasipelnyti. Kiti tvirtina, kad C. Arnallo teiginiai ir taip liūdną sausį pavertė dar liūdnesniu. Pasak jų, dabar atrodo, kad visas mėnesis yra nenusisekęs ir negatyvus. O tai sukelia dar daugiau nerimo. Tačiau pats mokslininkas teigia nenorėjęs nieko nuliūdinti. Esą kaip tik siekė paskatinti žmones pozityviai žvelgti į šį metų laiką ir aktyviai planuoti veiklas kitiems mėnesiams. Be to, suvokdami, kad sausį bloga nuotaika lanko visus, nesijausime tokie vieniši.
Vasarą gyventi geriausia
C. Arnallo tyrimai ties mėlynuoju pirmadieniu nesibaigė. Jis apskaičiavo ir laimingiausią metų dieną. Tačiau šie jo teiginiai kažkodėl nesulaukė tokio ažiotažo ir susidomėjimo. Anot psichologo, laimingiausia metų diena yra liepos 14-oji. Šią datą jis taip pat išgrynino naudodamas specialią formulę. Mokslininko teigimu, šiuo laikotarpiu moksleiviai ir studentai jau atostogauja, tad gali atsipūsi nuo sunkių egzaminų. Ilsisi ar atostogoms ruošiasi ir nemaža dalis dirbančiųjų. Be to, liepą sulaukiame daugiausia saulėtų dienų. O saulė ir geras oras daro didžiulę įtaką savijautai. Svarbu ir tai, kad būtent šią dieną žmonės linkę padėti vieni kitiems ir skleisti gerą nuotaiką. Tai dar ne viskas. Liepą dauguma maitinasi gana sveikai, daug laiko praleidžia lauke, sportuoja, užsiima kita aktyvia veikla. Žinoma, tai lemia gerą psichinę būseną. Liepos vidurys taip pat kupinas smagių planų: išvykų su draugais, vakarėlių, iškylų, kelionių. Tad daug laiko praleidžiame su bičiuliais ir šeimos nariais. Netgi automobilių eismas šiuo laikotarpiu ramesnis. Žmonės mažiau skuba, jaučiasi labiau atsipalaidavę. Dėl nežinomų priežasčių, dauguma liepą turi sukaupę daugiausia santaupų.
Visa tai lemia, kad laimingiausia metų diena yra būtent liepos 14-oji, arba trečiasis mėnesio penktadienis. Kodėl penktadienis? Tai taip pat reikšminga diena – juk artėja išsiilgtas savaitgalis. Visgi 2013 m. C. Arnallas savo tyrimo duomenis atnaujino. Jo teigimu, gyvename besikeičiančiame pasaulyje, tad reikia nuolat tikrinti, ar studijų išvados nepasikeitė. Šįkart laimingiausia diena jis paskelbė birželio 21-ąją, arba trečiąjį mėnesio penktadienį. Esą gera nuotaika būtent šią dieną pasiekia didžiausią lygį. Juk šiuo laikotarpiu turime daugiausia galimybių leisti laiką gamtoje, jaučiamės atsipalaidavę, lydi teigiamos mintys ir prisiminimai apie vaikystės atostogas.
Tyrimą 2011 m. atliko ir danų mokslininkai. Jie paskelbė panašius studijos rezultatus. Anot Danijos technikos universiteto tyrėjų, laimingiausia metų diena yra birželio 17-oji. Tyrėjai analizavo trejų metų laikotarpio įrašus socialiniuose tinkluose ir apskritai internete. Išsiaiškino, kad šią dieną turime mažiausią tikimybę būti atleisti iš darbo ar išsiskirti su mylimu žmogumi. Be to, birželio 17-ąją jaučiamės laimingiausi ir labiausiai tikime šviesia ateitimi. Panašu, kad laimingiausias metų laikotarpis, bet kokiu atveju, yra pirmoji vasaros pusė. Tačiau, pasak Danijos mokslininkų, yra ir kitų laimingų dienų. Visų pirma tai Kalėdos ir Naujieji metai. Šiuo laikotarpiu visi pasirengę švęsti, be to, supa mylimi žmonės. Naujųjų metų išvakarėse žmonės jaučiasi itin pakylėti, nes tiki, kad būsimi metai bus geresni už praėjusius. Tyrimas parodė, kad didelę laimę jaučiame ir Valentino dieną – vasario 14-ąją. Vis dėlto ši šventė greičiausiai nėra tokia laiminga vienišiams, susiduriantiems su spaudimu kuo greičiau rasti porą. Laiminga yra ir balandžio 20-oji. Tai pirmasis išties saulėtas metų savaitgalis. Tad pagaliau pajuntame vasaros dvelksmą, imame planuoti atostogas, keliones.
Švęskime savaitgalį!
2009 m. Vermonto (JAV) universiteto mokslininkai taip pat nustatė, kokią savaitės dieną jaučiamės laimingiausi. Pasak jų, tai sekmadienis. Juk į darbą eiti daugumai nereikia, jaučiama ramybė ir atsipalaidavimas. Tiesa, laiminga tik pirma sekmadienio pusė. O vakare aplanko nerimas ir suvokimas, kad savaitgalis jau baigėsi. Vermonto tyrėjai savo studijoje taip pat rėmėsi socialinių tinklų įrašais. Išanalizavo 2,4 mln. žinučių, kad sužinotų, kurias dienas mėgstame, o kurių – nekenčiame. Paaiškėjo, kad labiausiai žmonės nemėgsta trečiadienio. Mat šią dieną stipriausiai pjauna rutina, o savaitgalis dar toli. Kad ir kaip keistai skambėtų, antra mėgstamiausia diena yra pirmadienis. Žmonės vis dar veikiami pasibaigusio savaitgalio, tad nejaučia tiek daug streso. Pasak mokslininkų, pirmoji savaitės diena taip pat puikiai tinka investuoti vertybinių popierių biržoje. Tačiau reikėtų labiau pasaugoti sveikatą, nes pirmadieniais dažnai pasitaiko traumų, įvairių sužeidimų, ištinka daugiausia infarktų.
Štai trečiadienis puikiai tinka prašyti didesnio atlyginimo. Taip yra todėl, kad pirmadienį ir antradienį bosai yra per daug užsiėmę. Ketvirtadienį ir penktadienį jie jau galvoja apie savaitgalį. Įdomu tai, kad lengviausiai atleidimą iš darbo darbuotojai priima penktadienį. Pasak tyrėjų, pirmadienį tokia žinia bus priimta visiškai neigiamai. O penktadienį ji bus įvertinta kaip naujos kelionės pradžia. Šeštadienį žmonės labiausiai piktnaudžiauja alkoholiu. Šią dieną užfiksuojama daugiausia apsinuodijimų juo. Kita vertus, šeštadienis gana mėgstama diena. Kartu su penktadieniu ir sekmadieniu jis reiškia poilsį, draugus ir bent trumpai užmirštus darbus.
Dažnai teigiama, kad pirmadienis yra blogiausia ir nemėgstamiausia diena. Tačiau panašu, kad tai – tik mitas. Net kelios studijos parodė, kad žmonės pirmadieniais iš tikrųjų nesijaučia prasčiau nei kitomis dienomis. Mums gaila praėjusio savaitgalio, tačiau pirmadienį dar jaučiamės po jo pailsėję. Štai savaitės viduryje pasijunta tikrasis nuovargis. Tad kai kurie tyrėjai teigia, kad depresyviausia savaitės diena yra antradienis. Juk jau spėjome pavargti, o savaitgalis dar toli. 2018 m. panašią studiją atliko ir britų mokslininkai. Jie paskelbė, kad laimingiausia savaitės diena yra penktadienis. Esą būtent tada žmonės jaučiasi labiausiai atsipalaidavę ir su nekantrumu laukia savaitgalio. Visgi greičiausiai daug kas priklauso nuo individualaus gyvenimo ritmo. Jeigu fabriko darbuotojas savaitgaliais dirba, o trečiadieniais ilsisi, jis labiausiai lauks būtent šios dienos.
Ar sausis tikrai toks blogas?
Ar tokie studijų rezultatai reiškia, kad turime su nekantrumu laukti birželio ir keikti sausį? Nebūtinai. Pats C. Arnallas pripažįsta, kad mėlynasis pirmadienis ne visada būna mėlynas. Viskas priklauso nuo žmogaus ir jo gebėjimo susidoroti su liūdnomis mintimis. Mokslininkas teigia savo tyrimu norėjęs tik suteikti vilties. Juk suvokdami, kad sausio viduryje ne mus vienus aplanko bloga nuotaika, jausimės ramiau. O gal jums asmeniškai ši data kaip tik svarbi? Galbūt sausį gimė jūsų vaikas arba susižadėjote su mylimuoju? Tuomet šis laikotarpis primins tik gražias akimirkas. Tad neskubėkite prakeikti sausio ir skęsti liūdesyje. O jei viduržiemį išties jaučiatės nekaip, nurimkite. Jūs tokie – ne vieni.