Pasaulyje, kuriame aukštinama jaunystė, sunku patikėti, kad ir vyresnio amžiaus moteris gali būti laiminga, galbūt net laimingesnė nei tuomet, kai jai tebuvo keliolika. „Bėgant metams ateinanti drąsa gyventi gali atverti ir drąsą mylėti, kurios moteris neturėjo jaunystėje“, – vieną iš vyresnės moters laimės paslapčių išduoda psichologė Lina Balsė.

 

brandi moteris

Baimė senti – natūrali ar tai šiuolaikinių žmonių išmonė?

   

Daugybė žmonių baimių yra sugalvotos, tokioms priskirčiau ir baimę senti. Baimė senti tokia pat ,,natūrali“, kaip ir baimė, kad baigsis vasara ir ateis žiema.

 

Skirtingai nei vyrams, moterims reprodukcinį amžių gana griežtai apibrėžia gamta. Kaip moters psichiką veikia žinojimas, kad ji jau nebėra vaisinga?

 

Veikia priklausomai nuo moters psichikos sveikumo, pasaulėžiūros, savivertės, sąmoningumo, gebėjimo priimti gyvenimo pokyčius. Nunykus reprodukcinei funkcijai, kai kurios moterys liūdi, krenta jų pasitikėjimas savimi, o kitos džiaugiasi, jaučiasi išsilaisvinusios. Kai kurios tiesiog ramiai prisitaiko prie naujos situacijos ir toliau gyvena harmoningą gyvenimą. Nėra tipinės reakcijos ar tipinės emocinės būsenos, nes moters savijauta priklauso dar ir nuo to, ar ji gyvena viena, ar turi šeimą, vaikų, mėgstamą veiklą. Klaidinga teigti, kad klimaksas neišvengiamai susijęs su nemaloniais pojūčiais ir emocijomis, kuriuos lemia harmoniniai pokyčiai. Didesnį stresą moterims kelia ,,paslaugiai“ pagalbą peršančios farmacijos kampanijos nei pats natūraliai besikeičiantis kūnas.

 

Dažna vyresnio amžiaus moteris sako, kad yra laimingesnė nei jaunystėje. Yra pagrindo tuo tikėti?

   

Branda moters gyvenimui suteikia vidinę harmoniją, ramybę, pasitikėjimą savimi. Moteris nustoja desperatiškai blaškytis po įvairias veiklas, nes jos vertybių sistema bėgant metams įgauna aiškius kontūrus ir tampa nesunku pasirinkti, kas „mano“ ir kas ,,ne mano“. Mažėja jaunatvinių kompleksų, nyksta poreikis konkuruoti dėl vietos po saule. Gyvenimas įgauna tam tikrą autentišką ritmą, tėkmę. Yra daug brandaus amžiaus privalumų, kuriuos pajutusios moterys ir sako: „Šiuo metu esu gerokai laimingesnė nei jaunystėje.“

 

Įvairaus amžiaus moteriai norisi būti gražiai. Metams bėgant kūnas vysta. Kas padeda, nepaisant natūralaus senėjimo proceso, moteriai jaustis gražiai?

   

Jausmas, kad esi graži, ne visada susijęs su tuo, kaip tavo grožį vertina aplinkiniai. Jaunos moterys taip pat gali jaustis negražios, kaip ir vyresnės. Grožis ir senatvė nėra antonimai, kad ir kaip populiaru būtų taip manyti. Todėl ir jaustis graži (arba negraži) gali įvairaus amžiaus moteris. Jei moters pasaulėžiūroje grožis tapatinamas tik su jaunyste, tuomet tikrai niekas jai nepadės jaustis gražiai – nei pinigai, nei skonis. Bet jei savo grožį ji suvokia kiek plačiau, visos pastangos atneš puikių rezultatų. Graži moteris – ta, kuri myli save, rūpinasi savimi, yra laiminga. Šios savybės su amžiumi visai nesusijusios.

 

Jausmai – vienas iš moters varomųjų variklių. Tokios karštos aistros ir tokių stiprių jausmų, kokius patiria gyvenimui atvira dvidešimtmetė, vargu ar patiria gyvenimiškos patirties šarvų kaustoma atsargi penkiasdešimtmetė. Ar vyresnio amžiaus moterys gali mylėti stipriai ir karštai?

   

Moteris mylėti stipriai ir karštai gali būdama visokio amžiaus (arba negali niekada). Bėgant metams atvirumas gyvenimui, taigi ir jausmingam gyvenimui, gali net didėti. Ateinanti drąsa gyventi gali atverti ir drąsą mylėti, kurios moteris neturėjo jaunystėje. Gebėjimas mylėti taip pat, kaip ir jausmas, kad esi graži, nėra pavaldus amžiui. Jis auginamas, išlaisvinamas arba uždaromas ir užmūrijamas po jūsų minėtais šarvais. Tas gali vykti dėl skaudžios gyvenimiškos patirties tiek jaunystėje, tiek vyresniame amžiuje.

 

Dažna brandaus amžiaus lietuvė jaučiasi laiminga augindama anūkus ir konservuodama sodo gėrybes žiemai. Ar tai ir yra brandžios moters laimė ir stiprybė?

   

Jei moteris jaučiasi laiminga augindama anūkus ir konservuodama, taip, be jokios abejonės, tai ir yra jos laimė ir stiprybė. Tik nesutikčiau, kad ši laimės formulė labai dažna.

 

Kokia didžiausia brandžios moters stiprybė?

   

Didžiausia brandžios moters stiprybė – branda. Tad visų senstančių moterų nevertėtų vadinti brandžiomis, kad ir kaip mandagiai tai skamba. Juolab kad brandi gali būti ir jauna moteris. Kaip ir sena moteris vis dar gali būti užstrigusi paauglystės krizėse.

 

10 dalykų, kurių nedaro brandi moteris

 
  • Nelaukia vyro skambučio ar žinutės. Ji arba skambina pati, arba to žmogaus, kuris jai nekelia ragelio, vardą ištrina iš adresatų sąrašo.
 
  • Nevaikšto į pasimatymus, jei jai nepatinka susitikimo vieta ar laikas. Norint, kad pasimatymas teiktų džiaugsmą, jis turi būti malonus abiem. Jei vyras nesidomi tuo, ar moteriai tinka laikas arba vieta, vadinasi, jam ta moteris nėra svarbi. Toks vyras brandžiai moteriai nereikalingas.
 
  • Neatleidžia vyrui, jei jis svarbia proga jai neįteikia dovanos. Brandi moteris žino, kad jei vyras šykšti pinigų moteriai, jis šykštus ir visose kitose srityse. Jei jis neįsiminė svarbios datos, vadinasi, jam ta moteris nėra svarbi.
 
  • Neteisina ir neguodžia nevykėlių. Brandi moteris nebetrokšta gyventi skurde. Jausmai prieš neturtą laimi tuomet, kai žmogui 20–30 metų. Bet sulaukus 40-ies reikia komforto.
 
  • Netyli, jei kas nepatinka. Jei jai nepatinka didelis greitis, ji tai ir pasakys. Jei vyras važiuos 120 km/h greičiu, ji ne klyks: „Ką darai?! Kodėl leki?!“ – o ramiai pasakys: „Prašau, neskubėk, aš nervinuosi, man baisu.“
 
  • Nebebijo klausti. Ir visada sugeba atsakyti. Jaunystėje moterys bijo ko nors paklausti ar pasakyti, nes mano, kad jos garsiai pasakytos mintys gali išgąsdinti, apkrauti ar įžeisti vyrą.
 
  • Nelygina vyro marškinių. Todėl, kad nemėgsta to daryti. Brandi moteris vyrui nebedaro nieko, kas jai nėra malonu. Jei vyras ją myli – pats išsilygins marškinius.
 
  • Sekso nepainioja su meile. Brandžiai moteriai seksas gali būti ir meilės dalis, bet gali būti ir tik seksas.
 
  • Nepavydi savo vyro jo bendradarbiams. Arba vaikams iš buvusių santykių. Brandi moteris žino, kad jei vyras ją myli, jis tikrai ras jai laiko. Juk jos gyvenimo dienotvarkė lygiai tokia pat įtempta, kaip ir jo. O jei abu užsiėmę žmonės randa vienas kitam laiko, vadinas, juos sieja jausmai.
 
  • Nesistengia vyrams pasirodyti geresnė, nei yra. Ji įsitikinusi, kad tas, kuriam tikrai reikia, sugebės pažvelgti ir giliau ,ir toliau. O tas, kuriam nereikia, tiesiog praeis pro šalį…
 

Įdomu

 
  • Apie 65 % laimingai vedusių vyrų mano, kad brandi moteris meilės guolyje apie tai, ko reikia vyrui, žino geriau nei jis pats. Brandi moteris geriau jaučia ir supranta savo kūną, ji labiau atsipalaidavusi ir moka mėgautis seksu.
  • Jaunuoliai prisipažįsta, kad buvimas su brandžia, puikiai atrodančia moterimi glosto savimeilę. Juk brandi moteris renkasi pati – ir pasirinko būtent jį.
  • Brandžios moterys toli gražu ne su kiekvienu jų gyvenimo kelyje pasitaikančiu vyru kuria ateities planus. Jos sugeba mėgautis akimirkomis čia ir dabar.
  • Medikai pastebi, kad gražios, savo kūną puoselėjančios vyresnio amžiaus moterys turi žymiai mažiau sveikatos problemų nei minioje ištirpstančios jų bendraamžės. Moters grožis tiesiogiai susijęs su noru patikti, pritraukti priešingą lytį, o tam reikia sveiko žmogaus energijos. Todėl moterys, puoselėjančios savo išvaizdą, žymiai labiau rūpinasi ir savo sveikata.
  • Pastebėta, kad metams bėgant moterims vis labiau ima patikti šeiminis gyvenimas. Vyresnė moteris labiau rūpinasi namų tvarka, interjero detalėmis, ji darosi išradingesnė virtuvėje, geriau planuoja ir tampa išmintingesnė auklėdama vaikus. Bėgant metams ji tampa moteriškesnė.
  • Pagal statistiką, 53 % santuokų, kuriose sutuoktiniai bendraamžiai arba labai panašaus amžiaus, nutrūksta po 2–3 m. Santuokos, kuriose moteris vyresnė už vyrą, vidutiniškai trunka 12–16 m. Tačiau daug tokių porų drauge išgyvena ir 20–25 m.