Jeigu reikėtų rinkti pavasario kvapą, pirmą vietą, be abejo, laimėtų alyvos. Svaiginantis jų aromatas apdainuotas poetų ir paprastų žmonių. Sodri spalva garbinama dailininkų. Tikima, kad radus penkialapę alyvą aplankys laimė ir džiaugsmas. Tačiau alyvos naudingos ne tik dėl to. Alyvos (lot. Syringa vulgaris) – krūmas, priklausantis alyvmedinių augalų šeimai. Tai pačiai, kuriai priklauso alyvmedis. Alyva priskiriama prie krūmų, tačiau ji gali užaugti gana aukšta ir atrodyti kaip medis.

 

alyvos

Tačiau alyvų žiedai tinkami ne tik į vazas merkti. Iš Balkanų kraštų kilęs augalas vertinamas dėl kitų savybių. Tai stiprus antiseptikas, malšina skausmą, mažina karščiavimą, skatina prakaitavimą, varo šlapimą.

 

Natūraliojoje medicinoje naudojami ne tik lelijų žiedai, bet ir pumpurai bei lapai, kuriuose yra eterinių aliejų, farnezolio ir sinigrino. Žaliavos negalima džiovinti saulėtoje ir gerai vėdinamoje patalpoje. Džiovintos alyvos gali būti laikomos popieriniuose arba drobiniuose maišeliuose iki 2 metų.

 

Įdomu, kad iš alyvų neišgaunamas eterinis aliejus. Parfumerijoje naudojamas ekstraktas, ekstrahuojant alyvų žiedus CO2. Tai labai sudėtingas metodas, todėl natūralus alyvų žiedų ekstraktas yra labai brangus.

 

Alyvų žiedai užpilami alkoholiu, sandariai uždaromi ir paliekami tamsioje, vėsioje vietoje pastovėti mėnesį. Paskui šis antpilas naudojamas kompresams ir įtrynimams, sergant sąnarių ligomis, osteochondroze, artritu, reumatu, podagra, atsiradus kulnų ataugoms.

 

Sveikatai taip pat naudingi alyvų nuovirai. Teigiama, kad alyvų žiedai mažina kraujo spaudimą. 8 – 10 alyvų žiedų (džiovintų arba šviežių) užpilti verdančiu vandeniu ir palikti per naktį. Rytą išgerti. Siekiant geriausių rezultatų, gerti kasdien vieną savaitę.

 

Alyvų lapus galima dėti ant smilkinių, pakaušio srityje ir ant kaktos, jei skauda galvą. Jie vėsina ir malšina skausmą.

 

Sergant inkstų ligomis, akmenlige galima pasidaryti tokį antpilą: 2 šaukštus džiovintų alyvų žiedų užpilti 240 ml verdančio vandens. Skystį padalinti į 3 – 4 lygias dalis ir išgerti per dieną. Gydymo trukmė – 15 dienų.

 

Alyvos yra antiseptikas, todėl jos gali pagreitinti negilių odos žaizdų, nudegimų gijimą. Pirmiausiai žaizdą reikia išvalyti, paskui uždėti švarų alyvos lapą ir aprišti steriliu tvarsčiu. Lapus keisti 3 – 5 kartus per dieną pirmąsias dvi dienas. Vėliau užtenka pakeisti du kartus per dieną – rytą ir vakarą.

 

Alyvos naudingos moterų sveikatai. Jos gali palengvinti menstruacijas. Liaudies medicinos žinovai pataria šaukštelį alyvų sėklų užpilti 240 ml vandens ir virti ant mažos ugnies apie 20 minučių. paskui nukošti ir gerti po 120 ml du kartus per dieną. Šiuo nuoviru rekomenduojama gydytis dvi savaites.

 

Senovėje žmonės verdančiu vandeniu užpiltas alyvas naudojo gydyti skrandžio ligoms, dusuliui, astmai, peršalimui, kosuliui, uždegimams, inkstų ligoms, kokliušui, diabetui ir net tuberkuliozei. Nors moderni medicina tokio gydymo būdo nepripažįsta, tada tai buvo bene vienintelis gydymo būdas. Alyvų poveikis gana stiprus, todėl būtina daryti tarpus tarp jų nuoviro vartojimo. Pavyzdžiui, vartojus alyvų nuovirą 10 dienų, paskui padaryti savaitės trukmės pertrauką. Išoriškai naudojant alyvų ekstraktą įtrynimams ir kompresams pertraukos daryti nėra būtina.

 

Kaip ir visi augalai, taip ir alyvos tinka ne visiems žmonėms. Kai kuriems žmonėms gydymasis žolelėmis gali labiau pakenkti sveikatai, o ne padėti ją pagerinti. Todėl, prieš pradedant vartoti kokius nors augalinius preparatus, arbatas, būtina pasitarti su gydytoju. Jis įvertins, ar toks gydymo būdas yra saugus konkrečiam pacientui.