Kuo turistus vilioja spalvingoji Meksika?
2025-03-05 08:53Dar visai neseniai retas keliautojas iš Lietuvos būtų pasvajojęs apie atostogas kitame žemyne. Tačiau dabar pasiekti egzotiškus kraštus tampa vis paprasčiau ir pigiau. Nors pastarąjį dešimtmetį tautiečius labiausiai traukė Pietryčių Azija ir Indija, prognozuojama, kad karščiausia atostogų kryptimi 2025 m. gali tapti Lotynų Amerikos pasididžiavimas – Meksika.
Turizmo rinkoje įsitvirtino per pandemiją
2020–2022 m. taikyti karantino apribojimai lėmė milžinišką stagnaciją pasaulinėje turizmo rinkoje. Daugelis atostogautojų traukos centrų buvo priversti laikinai užverti sienas. Visgi pasitaikė ir išimčių. Pandemijos įkarštyje Lotynų Amerikos galiūnė Meksika įkopė į trečią vietą lankomiausių šalių sąraše. O 2021 m. pirmąjį ketvirtį į Karibų jūros skalaujamus paplūdimius plūstelėjo poilsio egzotiškuose kraštuose išsiilgę amerikiečiai, kanadiečiai ir europiečiai. Meksika neuždarė sienų ir nereikalavo neigiamo koronaviruso testo atsakymo iš atvykėlių. Šis kontroversiškas sprendimas padėjo šlubuojančiai Meksikos ekonomikai ne tik atlaikyti pačius sunkiausius metus, tačiau ir išauginti lojalių turistų srautus. Mat iki 2021 m. turistinėse zonose daugiausia lankydavo amerikiečiai. O 2023-iaisiais kone trečdaliu išaugo keliautojų iš Europos skaičius. Europiečiams nukeliauti iki Meksikos gerokai brangiau nei amerikiečiams, kuriems tereikia kirsti sausumo sieną. Visgi patys meksikiečiai savoje šalyje labiau laukia atvykėlių iš Europos. Ir tai neturėtų stebinti. Politinė ir ekonominė įtampa tarp JAV ir Meksikos pastaraisiais metais stipriai išaugo. Ir nors Amerikos piliečiai vis dar be didesnių apribojimų gali kirsti Meksikos sieną, tačiau jau dabar aišku, kad D. Trumpui vėl sėdus į prezidento kėdę situacija gali pasikeisti bet kurią akimirką. Tai dar prieš kelerius metus suvokė Meksikos vyriausybė, inicijavusi veržlią reklaminę strategiją, kuria siekta pritraukti kuo daugiau keliautojų iš kitų šalių. Turistams iš Azijos siūlyta greitai ir paprastai pasiekti Meksikos oro uostus tiesioginiais skrydžiais. Australai vilioti lengvatomis, o štai europiečiams buvo giriama meksikiečių virtuvė, itin žemos kainos ir mažiau egzotiška, bet gerokai priimtinesnė kultūra nei, pavyzdžiui, Tailande. Galiausiai pastangos pakviesti daugiau turistų pasiteisino.
Populiarėja savarankiškos kelionės
Viena iš priežasčių, kodėl prieš 5–10 metus keliautojai iš Europos Meksiką rinkdavosi rečiau nei Pietryčių Aziją, – suplanuoti tokią kelionę savarankiškai sudėtingiau. Dažniausiai kelionių agentūros siūlydavo iki dviejų savaičių trunkančias išvykas su grupe. Rinkoje dominavo du pasiūlymai: poilsinės kelionės su galimybe aplankyti kelis žymiausius objektus arba intensyvios pažintinės kelionės. Ir abiejų variantų kainos buvo įkandamos toli gražu ne kiekvienam. Dabar situacija pamažu keičiasi. Meksiką ne tik pasiekti, bet ir joje judėti tampa gerokai paprasčiau. Pirmiausia dėl plačiai prieinamos informacijos. Net šioje šalyje besilankantys pirmą kartą gali nesudėtingai rasti ne tik maršrutų, bet ir galybę rekomendacijų bei atsiliepimų apie viešbučius, restoranus ar nakvynės vietas. Taip pat pagerėjo aptarnavimo kultūra. Ji vis dar nėra itin aukšta, tačiau įvertinimai pamažu gerėja. Visgi svarbiausia tai, kad Meksikoje yra daugybė vietų ir objektų, kurių dauguma keliautojų iš Europos dar nėra regėję. Viena iš tokių retenybių – senotai. Tai natūraliai žemėje susidariusios duobės, karstiniai ežerėliai, kuriuose teka gėlas vanduo iš gelmių. Meksikoje iš viso yra daugiau kaip 6000 senotų, o didžioji dalis randami Jukatano pusiasalyje. Labiausiai lankomi esantys visai netoli populiaraus kurortinio miesto Tulumo. Tad visai nesudėtinga atkeliauti į puikiais paplūdimiais garsėjantį kurortą, kelias dienas mėgautis tingiomis atostogomis, o tuomet automobiliu leisti savarankiškai apžiūrėti įspūdingų senotų ir majų civilizacijos liekanų. Pagrindinis Tulumo privalumas – pakrantė vis dar nesugadinta ir neužstatyta viešbučiais. Apsistoti galima nedidelėse trobelėse ar nameliuose. Čia verda ir naktinis gyvenimas. Šiame mieste yra greitojo maisto restoranų, nedidelių parduotuvėlių, naktinių klubų ir barų.
Legendinį Kankuną populiarumu lenkia Jukatano salos
Nors Tulumas pamažu tampa traukos centru, jis turi du rimtus konkurentus. Pirmasis – dainose minimas Kankunas. Tarptautiniame Kankuno oro uoste lėktuvai kyla ir leidžiasi kas 5 minutes. Tad nesunku įsivaizduoti, kad šis kurortas – bene labiausiai išvystytas visoje šalyje. Čia, beje, dažnai leidžiasi ir vokiečių oro vežėjų „Lufthanza“ orlaiviai, iš kurių išlipa šimtai europiečių. Juos čia vilioja puikūs paplūdimiai ir nuostabus maistas, patiekiamas pakrančių kavinukėse. Daugeliui keliautojų visa tai atrodo it tikras rojus. O kainos net sezono įkarštyje vis dar išlieka gana žemos. Vietiniai turistai paprastai vengia keliauti į kurortus ankstyvą pavasarį, kai atvykėlių iš užsienio būna daugiausia. Mat lepūs Šiaurės šalių gyventojai vasarį–gegužę mėgaujasi palyginti žema oro temperatūra, kai termometro stulpelis nepakyla aukščiau nei 28 °C. Visgi iš šurmuliuojančio Kankuno vis daugiau žmonių patraukia į įspūdingo grožio ir gerokai ramesnes Jukatano salas. Jose driekiasi akinamai balto smėlio ilgi paplūdimiai. Šiuos skalauja Karibų jūros vandenys, o norintys pasijusti lyg negyvenamoje saloje gali išsinuomoti namelį tiesiai ant jūros kranto. Vienos žymiausių Jukatano salų – Isla Mujeres ir Holbox. Jas abi galima pasiekti keltu, kuris dažnai kursuoja iš Kankuno. Kelionė trunka tik 20 min., tačiau išsilaipinus galima pasijusti tarsi kitame pasaulyje. Salose veša laukinė gamta. Holbox saloje nėra automobilių ar asfaltuotų kelių. Vietiniai čia gyvena ramiai, džiaugdamiesi nesibaigiančia saule. Taip pat šioje saloje yra gyvūnų prieglauda, tad jų mylėtojams tai puiki proga apsilankyti. Prieglaudoje galima ne tik pažaisti, pašerti, bet ir pasiimti keturkojį pasivaikščioti po salą. Tiesa, dėl išaugusių turistų srautų šios unikalios salos pamažu pradeda keistis. Žvejų kaimeliuose atsiranda nedidelių užkandinių, mažučiuose baruose keliautojai jau gali mėgautis gėrimais. Deja, kartu su šia pažanga atsiranda vis daugiau šiukšlių. Jų, beje, visoje Meksikoje stebėtinai daug. Tad keliautojai raginami psichologiškai pasiruošti ne tik maloniems vaizdams.
Sostinės Meksiko lobiai
Ieškantys aštresnių pojūčių dažniau keliauja į Meksiką – sostinę, kuri, deja, vis dar negarsėja saugumu. Visgi nusikalstamumo lygis neatbaido tų, kurie nori pasimėgauti didmiesčio privalumais. Pirmiausia – autentiška, įvairia ir abejingų nepaliekančia meksikiečių virtuve. Gatvės maistas, aukštos klasės restoranai ir net turguose veikiantys užkandžių kioskai vilioja maisto mėgėjus iš viso pasaulio. Juolab tuos, kurie be didesnių pastangų gali mėgautis aštriais prieskoniais. Nors daugelis gatvės maisto patiekalų Meksikoje sudaryti iš tortilijų, kukurūzų ir aitriųjų paprikų, iš paprastų produktų vietiniai virtuvės šefai ir paprastos namų šeimininkės geba sukurti įspūdingų derinių. Niekur kitur nepavyks paragauti tokių autentiškų takų, enčiladų ir kesadilijų, kaip Meksikos sostinėje. Pasotinus alkį liks apsilankyti turtinguose muziejuose ir apžiūrėti turistų lankomiausias vietas: Nepriklausomybės angelą, Revoliucijos paminklą, Nacionalinį antropologijos muziejų, „Bellas Artes“ rūmus, garsiosios dailininkės Fridos Kahlo muziejų. Šių lankytinų objektų masteliai tiesiog pribloškiantys. O dar labiau pribloškia tai, kad vos už kelių dešimčių kilometrų nuo sostinės stūkso piramidės. Teotihuakanas – vienas svarbiausių archeologinių kompleksų ne tik Meksikoje, bet ir visame pasaulyje. Beje, apžiūrėti jį galima užsisakius skrydį oro balionu. Suplanavę kelionę į Teotihuakaną, dažniausiai užsuka ir į Tolukos miestą, kuriame veša vienas gražiausių botanikos sodų visame žemyne „Cosmovitral“. Vos už valandos kelio nuo sostinės stūkso žymusis Tolukos ugnikalnis (Nevado de Toluca), kurio krateriuose telkšo du gražūs ežerai. Pavažiavus dar šiek tiek toliau du žavūs kaimyniniai miestai Kuernavakair Tepostlanas vilioja nuostabiais vaizdais bei turtingu kultūriniu palikimu. Daugelis keliaujančių savarankiškai renkasi apsistoti Meksike, o tuomet savarankiškai organizuoja 1–2 dienų išvykas. Taip pavyksta sumažinti išlaidas.
Autorius Eglė Stratkauskaitė