Kūdikio miego regresas
2023-09-06 09:37Miegas gyvybiškai svarbus visiems, o kūdikiams jo reikia kur kas daugiau, nes visos organizmo sistemos pirmaisiais gyvenimo metais sparčiai vystosi. Kūdikio miego grafikas gali susiformuoti jau pirmomis savaitėmis, tačiau dėl įvairių priežasčių kartais susijaukia – mažylis ilgai neužmiega vakarais, būdrauja naktį, nepabunda iki pietų. Tai miego regresas, kuris gali kartotis.
Kaip atpažinti miego regresą?
Naujagimiai pramiega daugiau nei pusę paros. Su kiekvienu mėnesiu miego poreikis vis menksta – ilgėja nakties miego trukmė, mažėja dienos pogulių skaičius ir trumpėja jų trukmė. Per pirmas savaites nuo gimimo susiformuoja naujagimio miego grafikas – maitinamas ir guldomas tuo pat metu, išmiega panašų valandų skaičių. Tėvai pagal tai dėlioja savo miegą, darbą, namų ruošą. Tačiau staiga viskas susijaukia: kūdikis pradeda dažniau pabusti naktimis, būdrauti naktį, dieną būna irzlus, atsisako miegoti arba kaip tik pailgėja poguliai. Tokie pokyčiai, iš vėžių išmušantys visos šeimos kasdienybę, gali trukti nuo kelių dienų iki mėnesio, o kartais net iki 6 savaičių. Miego įpročių pasikeitimas arba pablogėjimas vadinamas miego regresu. Vaikų raidos specialistai atkreipia dėmesį, kad miego regreso epizodai gali kartotis net keletą kartų, kol mažylio miego įpročiai priartėja prie suaugusiųjų miego ritmo.
Pasireiškia ne tik kūdikiams
Miego regreso periodai būdingi kūdikiams ir mažiems vaikams. Praktika rodo, kad dažniausiai miego režimo sutrikimai pasireiškia 4, 8, 11, 18 mėnesių mažyliams. Paskutinis miego regreso epizodas paprastai fiksuojamas apytiksliai 2 gyvenimo metais, kai tenka prisiderinti prie vaikų darželio grafiko – ilgiau miegoti vieną kartą dieną, anksčiau gultis vakare ir anksčiau keltis ryte.
Žinoma, kiekvienas kūdikis yra unikalus ir miego regreso laikotarpiai gali pasireikšti mėnesiu anksčiau ar vėliau. Taip pat kartais būdingi tik vienas arba net keli miego regreso epizodai, o kai kurių kūdikių miego ritmo pokyčių tėvai nė nepastebi, nes jie visai nežymūs – miegas į vieną ar kitą pusę pasislenka pusvalandžiu.
Neretai pasitaiko, kad kūdikiai pirmaisiais metais apskritai miega prastai, dažnai nubunda, būna irzlūs, todėl nepavyksta turėti miego grafiko, tad ir jo pokyčiai lieka nepastebėti.
Galimos priežastys
Miego regresui įtakos dažniausiai neturi ligos, dantų dygimas, pakitusi aplinka ir kt. Dėl šių priežasčių kūdikis gali prasčiau miegoti iki kelių dienų, o miego regresas tęstis kelias savaites ir jo priežastys nebūtinai pastebimos.
Pasak vaikų raidos specialistų, miego regresą lemia su amžiumi kintantys miego ciklai ir jų fazių trukmė, natūraliai mažėjantis miego poreikis, labai aktyvi kūdikio smegenų veikla, nauji įgūdžiai, raidos pasiekimai. Tėvai pastebi, kad kūdikio miego pablogėjimo epizodų dažnai pasitaiko būtent po to, kai mažylis išmoksta naujų įgūdžių: pradeda sėdėti, ropoti, vaikščioti. Su palaipsniui atsirandančiais įgūdžiais kūdikis vis daugiau būdrauja, nes turi veiklos – domina žaisliukai, norisi spyruokliuoti lovytėje, stengiasi apsiversti ar atsisėsti. Taigi, palaipsniui mažėja bendros miego trukmės poreikis, todėl senoji dienotvarkė jau nebetinka. Kūdikis natūraliai ima mažiau ir rečiau miegoti dieną.
Dažniausi epizodai
Nors miego regreso laikotarpiai gali varijuoti, išskiriami penki, kurie pasitaiko dažniausiai. Skirtingiems kūdikiams tokie miego pokyčiai gali atsirasti mėnesiu anksčiau ar vėliau, atsižvelgiant į individualią raidą.
4 mėnesių miego regresą patiria beveik visi kūdikiai. Manoma, kad taip nutinka dėl miego ciklo pokyčių. Naujagimis keliasi valgyti kas kelias valandas dieną ir naktį, o sulaukus 4 mėnesių jo miego ciklas ima panašėti į suaugusiojo: ilgėja nakties miego fazių trukmė, nemažai kūdikių išmiega nepertraukiamas 6–8 val., ilgėja budrumo epizodai dieną. Šis miego regresas siejamas ir su nauju įgūdžiu: kūdikis išmoksta savarankiškai apsiversti.
8 mėnesių (gali atsirasti ir 9–10 mėn.) miego regresas susijęs su aktyvia smegenų veikla ir sparčiai tobulėjančiais įgūdžiais. Kūdikis jau ropoja, stojasi, eina prilaikomas ar pats prisilaikydamas, skleidžia vis daugiau garsų, pakinta mityba ir t. t.
11 mėnesių miego regresas pasireiškia rečiau ir siejamas su aktyvia smegenų veikla – mažylis supranta ir įsidėmi vis daugiau žodžių, pats bando kalbėti, atpažįsta vis daugiau aplinkos objektų, žmonių ir kt. Dalis šio amžiaus vaikų tiesiog atsisako dviejų dienos pogulių ir miega tik kartą per dieną.
18 mėnesių miego regresas susijęs su fizine ir emocine pažanga: vaikutis kalba, darosi savarankiškesnis (mokosi higienos įpročių, padėti šeimos nariams, sudėtingesnių loginių žaidimų), reiškia savo nuomonę, išryškėja išsiskyrimo nerimas, rodo naujas emocijas, pavyzdžiui, pavydą. Šiuo laikotarpiu miego regresas įvyksta daugeliui mažylių.
2 metų miego regresą gali lemti daug skirtingų priežasčių. Daugiausia įtakos turi vykstantys svarbūs pokyčiai: sauskelnių atsisakymas, persikėlimas į didesnę lovą ar atskirą kambarį, darželio lankymas ar laiko leidimas su aukle, šeimoje atsiradęs kitas vaikas ar augintinis. Dėl sparčios smegenų veiklos galimi baisūs sapnai. Visa tai lemia miego rutinos pokyčius.
Padėti kūdikiui ir sau
Pasikeitęs kūdikio miegas labai vargina ne tik jį patį, bet ir tėvus bei kitus namiškius, todėl svarbu padėti mažyliui kokybiškai miegoti. Svarbiausia – išvengti dienos sumaišymo su naktimi, kai kūdikis didžiąją dalį nakties neužmiega, o dieną nepavyksta jo išbudinti.
Stengtis išlaikyti kuo stabilesnę dienotvarkę – kasdien keltis, valgyti, pramogauti, eiti miegoti tuo pačiu metu.
Keisti miego grafiką. Jei kūdikis miega dieną, bet ne naktį, riboti pogulių skaičių ir trukmę dienomis, o nakčiai gultis kiek anksčiau.
Nekeisti pasiruošimo miegui ritualų, nes tai išmuša kūdikį iš vėžių. Jei nuo pirmų dienų migdėte supdami, dainuodami lopšinę, gulėdami šalia, elkitės taip pat bent iki 1,5 metukų.
Nepadauginti įspūdžių. Miego regreso epizodus lemia pernelyg aktyvi smegenų veikla, nedirginkite jos papildomai įmantriais žaislais, egzotinių gyvūnų garsais, šviesos efektais.
Duokite laiko. Miego regresas trunka apie mėnesį, kol vėl nusistovi miego rutina. Šį laikotarpį tiesiog reikia pralaukti.
Stebėti savijautą. Sutrikęs miegas gali pranešti ir apie įvairius negalavimus (dantų skausmą, pilvo diegliukus ir kt.). Gal kūdikiui tik reikia pagalbos, ir po kelių dienų visa šeima grįš į įprastą miego ritmą.
Kiek miego reikia kūdikiui?
Naujagimiai miega 16–18 val. per parą, kurias sudaro 6–7 trumpi vienodi miego tarpsniai.
1 mėn. kūdikiai miega 4–6 kartus per dieną. Tai sudaro 6–7 val. miego, kurias papildo naktinis 8,5–10 val. miegas su pertraukomis. Iš viso miega 15–17 val. per parą.
3–4 mėn. kūdikiai miega 15–16 val. per parą. 4–3 kartus pogulio miego ir 10–11 val. naktinio miego su pertraukomis.
5–6 mėn. mažyliai dieną miega 3 kartus, naktį su pertraukomis 10–11 val. Per parą pramiega 14–16 val.
7–8 mėn. pogulio gulasi 2–3 kartus per dieną, naktį išmiega10–12 val. su pertraukomis. Iš viso – 14–15 val. per parą.
9–12 mėn. kūdikiai miega 2 kartus dieną ir su pertraukomis naktį išmiega 11–12 val. Visos paros miego trukmė – 13–14 val.
12 mėn. mažyliai miega 1–2 kartus per dieną, naktį su pertraukomis išmiega 11,5–12 val. Iš viso per parą – 13–13,5 val. miego.
- Statistiškai miego sutrikimai kamuoja apie trečdalį visų žmonių.
- Suaugusiesiems normalu užmigti per 10–15 min., jei greičiau – dieną pervargo.
- Kūdikiai užmiega maždaug per pusvalandį, kai specialiai migdomi. Pervargę gali užmigti bet kur, užsiimdami bet kokia veikla.
- Labiausiai nuovargis jaučiamas antrą valandą nakties ir dienos, todėl po pietų norisi pamiegoti.
- Gimus kūdikiui, tėvai jau per pirmuosius metus praranda nuo 450 iki 700 val. miego.
- Apie 75 % žmonių mato spalvotus sapnus.
- Kovo 21-ąją minima Tarptautinė miego diena.
SPECIALISTĖS KOMENTARAS
Psichologė Rūta Mikalauskaitė
Ramų vaiko miegą gali sutrikdyti baisūs sapnai. Jeigu vaikas dažnai sapnuoja košmarus, tėvams reikėtų susimąstyti – galbūt šeimoje ar artimoje aplinkoje vyksta kažkas, dėl ko mažasis nerimauja, ir visa tai atsikartoja jo sapnuose. Į nerimastingus, baisius vaiko sapnus įsiklausyti, kalbėtis apie juos, aiškinti, kas juose gero ir blogo nutiko. Taip bus lengviau suprasti realias kamuojančių košmarų priežastis.
Tam, kad neskatintume vaikų košmarų, reikėtų neatsiriboti, būti emociškai arti, nekelti per aukštų reikalavimų, nesielgti impulsyviai ir neapibrėžtai, neprognozuojamai, taip pat neužsiimti kritika, grasinimais ar garsiai reikšti nepasitikėjimo vaiku, jo jėgomis. Košmaruose tokios ar panašios neigiamos patirtys bei vaiko baimės pasireiškia dar stipriau. Pastebėjus nerimastingą vaiko miegą, atkreipti dėmesį į tai, ką veikiate prieš miegą, kaip elgiatės vaiko akivaizdoje, kokias emocijas siunčiate. Atžala ramiai miegos, jei prieš miegą pasikalbėsite, apsikabinsite, paglostysite. O jei košmarai niekur nedingsta, vertėtų konsultuotis su specialistu.
Autorius Laima Samulė