Kraujavimas iš nosies. Kada sunerimti?
2025-01-14 10:07Su kraujavimu iš nosies esame susidūrę kiekvienas. Net jeigu tai patirti teko ne kartą, kas sykį pamačius iš šnervių tekantį kraują kyla nerimas. Įprastai tai nekenksminga, tik nemalonu. Ir vis dėlto, jeigu kraujavimas iš nosies vargina dažnai, būtina konsultuotis su gydytoju, mat tai gali įspėti apie rimtesnius sveikatos sutrikimus.
Iš kur tas kraujas?
Norint suprasti, kodėl kraujuoja iš nosies, būtina suprasti nosies anatomiją. Ji gausiai išraizgyta kraujagyslėmis, ypač nosies pertvaroje, kur yra dvi šnerves skirianti sienelė. Tankus kraujagyslių tinklas padeda sušildyti ir sudrėkinti orą, kuriuo kvėpuojame, bet taip pat daro nosį labiau pažeidžiamą.
Kraujavimas iš nosies gali būti priekinis – atsiranda priekinėje nosies pertvaros dalyje, kur kraujagyslės yra arčiau paviršiaus ir pažeidžiamesnės. Tai sudaro apie 90 % kraujavimo iš nosies epizodų. Priekinis kraujavimas dažnai kyla dėl nedidelio sudirginimo ar sužalojimų. Dažniausiai praeina savaime.
Kiti atvejai susiję su vadinamuoju užpakaliniu kraujavimu, kylančiu giliau nosies ertmėje, kur yra stambesnių kraujagyslių. Tokio tipo kraujavimas pasitaiko kur kas rečiau, bet labiau gąsdina, nes gerokai gausesnis, neretai reikia medikų įsikišimo, mat suvaldyti jį savarankiškai sunku. Kraujavimas iš užpakalinės nosies dalies dažniau pasitaiko vyresniems žmonėms ir asmenims, turintiems lėtinių sveikatos sutrikimų, tokių kaip hipertenzija ar kraujo krešėjimo problemos.
Dažniausios priežastys
Kraujavimą iš nosies gali sukelti įvairūs tiek aplinkos, tiek su sveikatos problemomis susiję veiksniai. Nors kai kurios priežastys laikinos ir nekenksmingos, kitos gali rodyti rimtesnes sveikatos problemas.
Aplinkos veiksniai. Vienas dažniausių – sausas oras. Žiemą, šildymo sezonu arba kondicionuojamoje aplinkoje oras dažnai išsausėja. Drėgmės trūkumas aplinkoje išsausina nosies membranas, todėl jos trūkinėja ir kraujuoja. Štai kodėl žiemos mėnesiais ši problema tampa dažnesnė. Įtakos gali turėti ir cheminiai dirgikliai: cigarečių dūmai, stiprios cheminės medžiagos, oro tarša ar kt. Jos stipriai dirgina kvėpavimo takus, nosies gleivinę, todėl didėja kraujavimo iš nosies rizika.
Traumos. Akivaizdu, kad nosis gali kraujuoti stipriai ją sumušus, patyrus veido traumą. Visgi kraujavimą gali išprovokuoti ir ne tokie akivaizdūs pažeidimai, pakanka mikrotraumų nosies gleivinėje. Jų gali atsirasti netgi stipriai pučiant nosį arba imant tepinėlį iš nosies.
Hipertenzija. Aukštas kraujospūdis dažniau siejamas su kraujavimu iš užpakalinės nosies dalies, bet gali padidinti ir priekinio kraujavimo riziką. Mat kraujagyslės patiria didesnį spaudimą, todėl lengviau trūksta, yra pažeidžiamos. Tai ypač aktualu vyresniems nei 50 m. amžiaus žmonėms.
Kraujo krešėjimo sutrikimai.Būklės, turinčios įtakos kraujo krešėjimui, pvz., hemofilija, leukemija ar trombocitopenija, gali sukelti dažną arba stiprų kraujavimą iš nosies. Netgi kraują skystinantys vaistai, tokie kaip aspirinas ar antikoaguliantai, didina kraujavimo iš nosies tikimybę.
Alerginis rinitas ir infekcijos. Lėtinis alergijos, sinusito ar kvėpavimo takų infekcijų sukeltas uždegimas gali sudirginti nosies gleivinę ir padaryti ją labiau linkusią į kraujavimą. Dažnas čiaudėjimas ar nosies pūtimas pablogina šią situaciją.
Nosies polipai arba navikai. Nors ir retai, nosies ertmės išaugos gali sutrikdyti kraujagysles ir sukelti kraujavimą iš nosies. Navikai gali būti gerybiniai arba piktybiniai, todėl bet koks pasikartojantis ar sunkus kraujavimas iš nosies turėtų paskatinti tolesnį medicininį įvertinimą.
Hormonų pokyčiai. Pakitęs hormonų lygis gali padaryti kraujagyslių sieneles trapesnes, todėl smulkios kraujagyslės ima trūkinėti, pasireiškia priekinės nosies dalies kraujavimas. Tai ypač būdinga bręstant ir nėštumo metu.
Kaip elgtis?
Daugumai žmonių kraujavimą iš nosies galima veiksmingai valdyti naudojant paprastus pirmosios pagalbos metodus. Štai žingsnis po žingsnio, kaip elgtis ėmus kraujuoti iš nosies.
- Išlikti ramiems ir atsisėsti. Sėdėti vertikaliai, kad sumažėtų kraujospūdis nosies kraujagyslėse. Jokiu būdu neatlošti galvos atgal, nes kraujas gali sutekėti į gerklę, išprovokuoti kosulį, pykinimą ar net vėmimą.
- Suspausti šnerves. Nykščiu ir rodomuoju pirštu suimti minkštą nosies dalį, palaikyti 10–15 min. Tai padidins kraujo krešėjimą ir padės sustabdyti kraujavimą.
- Pasilenkti į priekį. Labai nedaug, tik tiek, kad kraujas ištekėtų iš nosies ir nereikėtų jo ryti.
- Uždėti šaltą kompresą. Ledo kubelių maišelį ar bet ką kitą, dedamo ant nosies tilto. Tai padės sutraukti kraujagysles ir sumažins kraujavimą. Svarbu šalto kompreso nedėti tiesiogiai ant odos. Tarkime, jeigu naudojate ledo kubelius, susukite į audinį, kad išvengtumėte odos nušalimo.
- Vengti nosies pūtimo. Sustojus kraujavimui dar bent keletą valandų nerekomenduojama pūsti nosies, nes kraujavimas gali atsinaujinti.
Kada kreiptis į medikus?
Dažniausiai kraujavimas iš nosies baigiasi savaime, tačiau yra tam tikrų situacijų, kai prireikia medicininės pagalbos. Ji būtina, jeigu:
- Kraujavimas trunka ilgiau nei 20 min.
- Netenkama daug kraujo.
- Kraujavimas iš nosies atsirado po galvos ar veido traumos.
- Jeigu iš nosies kraujuoja itin dažnai.
- Jeigu apsunksta kvėpavimas.
Kardinalios priemonės
Jeigu kraujavimas iš nosies sunkus arba dažnai kartojasi, jam gydyti gali prireikti kardinalesnių priemonių. Tam naudojamas sidabro nitratas arba elektros srovė, prideginanti pažeistas kraujagysles. Esant užpakaliniam kraujavimui iš nosies, gydytojas gali įdėti nosies sandariklį, kad slėgtų kraujuojančias kraujagysles. Retsykiais gali prireikti chirurginės intervencijos, kurios metu perrišamos kraujavimą sukeliančios kraujagyslės.
Svarbiausia – prevencija
Jeigu esate iš tų, kuriems vis kraujuoja nosis, būtina įsiminti šias prevencines priemones.
Drėkinti aplinką. Ypač šildymo sezonu, kai kambarių oras tampa itin sausas. Svarbu dažnai vėdinti patalpas, naudoti oro drėkintuvus. Taip pat galima purkšti fiziologinius nosies purškalus, neleidžiančius nosies gleivinei išdžiūti.
Vengti stipriai pūsti nosį. Jeigu vargina sloga, nosį valyti kuo švelniau, geriau dažniau praplauti, o ne stipriai pūsti.
Vartoti užtektinai skysčių. Nosies gleivinę sausina ne tik sausa aplinka, bet ir skysčių trūkumas pačiame organizme. Todėl svarbu gerti užtektinai vandens.
Kontroliuoti alergijas. Alerginio rinito gydymas antihistamininiais vaistais arba nosies purškalais gali slopinti uždegimą ir sumažinti kraujavimo iš nosies tikimybę.
Nerūkyti ir nebūti prirūkytoje aplinkoje. Rūkymas silpnina kraujagyslių sieneles, daro jas pažeidžiamesnes (ne tik nosyje, bet ir visame organizme!). Todėl šio žalingo įpročio būtina atsikratyti. Kenksmingas ir pasyvus rūkymas, buvimas prirūkytoje patalpoje. Cigarečių dūmai itin dirgina nosies gleivinę, todėl gali išprovokuoti kraujavimą.
Autorius Jūratė Survilė