Susapnavę košmarą pabundame išpilti šalto prakaito, tačiau to niekada nesakome gydytojams. Galbūt turėtume? Mokslininkai mano, kad pasikartojantys košmarai gali papasakoti apie sveikatos būklę ir įspėti apie artėjančią ligą – kartais net keletą metų prieš atsirandant pirmiesiems simptomams.

 

Vaikystėje dažnai sapnuojami košmarai gali būti ankstyvas įspėjamasis ženklas, kad gali išsivystyti psichozinių sutrikimų. Tyrime, publikuotame medicininiame žurnale „Sleep“, dalyvavo 6800 vaikų. 2 – 7 metų vaikai, dažnai sapnuodavę košmarus (du ar tris kartus per savaitę) buvo tris su puse karto labiau linkę į psichozes (regėdavo haliucinacijas, girdėdavo balsus) paauglystėje.

 

Dažnai košmarus sapnuoja vaikai, patyrę emocinę traumą (seksualinį išnaudojimą, patyčias) arba žaidžia žiaurius kompiuterinius žaidimus prieš miegą. Ilgą laiką buvo manoma, kad košmarai dingsta, kai realiame gyvenime išsprendžiamos problemos. Tačiau jie taip pat gali įspėti apie fizines problemas, kurios sukelia miego sutrikimus ir pasireiškia sapnuose.

 

Košmarai gali įspėti apie miego apnėją, širdies ligas, įvairias infekcijas (nuo gripo iki inkstų), Parkinsono ligą, migrenas, menopauzę, priešmenstruacinį sindromą.

 

Viena dažniausių košmarų priežasčių – miego apnėja, dėl kurios susiaurėja kvėpavimo takai ir laikinai nutrūksta kvėpavimas. 2012 metais buvo atliktas tyrimas, kuris parodė, kad šį sutrikimą turintys 91 proc. asmenų, miegojusių su specialia kauke, nebekankino baisūs sapnai. Labai tikėtina, kad žmonės, kurie sapne patiria dusinimą, miegodami knarkia.

 

Pastebėta, kad reguliariai košmarus sapnuojantys asmenys net tris kartus dažniau pasitaiko nereguliarus širdies plakimas, skausmas krūtinės srityje. Nemalonūs sapnai gali būti susiję su nepakankamai gera kraujotaka į plaučius ir kitus organus, dėl to kyla kvėpavimo problemų naktį.

 

Dažni košmarai taip pat gali būti pirmieji įspėjami ženklai apie Parkinsono ligą. Šie simptomai gali atsirasti net prieš dešimt metų iki ligos išsivystymo. Parkinsono liga sukelia raumenų drebulį, sustingimą, silpnumą. Dažniausiai tokie žmonės košmaruose patiria panašius pojūčius. Jie miega neramiai, sapnuoja, kad kažkas vejasi, neretai spardosi ir kumščiuojasi per miegus.

 

Į migreną linkę asmenys dažnai sapnuose patiria pyktį, agresiją, nelaimes. Kartais prieš priepuolį jie mato mirgančias šviesas, zigzagus, haliucinacijas.