Koks ryšys sieja geriausius draugus?
2020-09-28 08:08Geriausi bičiuliai prajuokina ir paguodžia, nepyksta paskambinus 4 val. ryto arba netikėtai užsukus išgerti kavos. Su jais malonumu keliauti, švęsti, nieko neveikti, netgi patylėti kartu. Svarbiausia – geriausiais draugais galima pasitikėti. Su kokiais bičiuliais artimi ryšiai išlaikomi ilgiausiai ir kodėl jie kartais nutrūksta, pasakoja psichologė Asta Budvytienė.
Kodėl žmonėms reikia draugų? Ar visiems būtina jų turėti?
Visi žmonės skirtingi. Todėl vieniems labai reikia draugų, o kiti gali be jų apsieiti. Žmonės iš prigimties būna introvertai ir ekstravertai. Pastariesiems svarbu turėti daug ir kuo įvairesnių draugų, pažįstamų. Jiems reikia stipresnės stimuliacijos, o naujos pažintys sukelia naujų potyrių, kurių taip trokšta. O introvertams kur kas svarbiau artimas ryšys, paprastai jie turi mažai, bet artimų bičiulių. Ir draugu jie ne kiekvieną pavadins. Introvertams kur kas svarbesnė bendravimo kokybė, o ne kiekybė.
Kada atsiranda poreikis turėti draugų?
Vaikui iki 3 m. užtenka mamos ir kitų šeimos narių. Mažyliai net jei ir džiaugiasi vienas kitu, žaidžia ne kartu, o šalia vienas kito. Jie dar nepajėgūs bendradarbiauti. Sulaukus maždaug 3 m. atsiranda socialinių poreikių. Vaikus jau domina gyvenimas už namų ribų, jie pradeda bendradarbiauti, žaisti vaidybinius žaidimus, „aš tau – tu man“, yra labiau pajėgūs suprasti vieni kitus. Tokiame amžiuje geriausia pradėti lankyti darželį. Anksčiau, kai šeimos būdavo gausios, o giminaičiai gyvendavo šalia, vaikams ir be darželių užtekdavo žaidimų partnerių, todėl draugai nebūdavo tokie svarbūs.
Kokio amžiaus sulaukus draugai tampa ypač svarbūs?
Draugų poreikis labiausiai išauga paauglystėje ir jauname amžiuje. Šiuo laikotarpiu nusiviliama tėvais. Jie tampa ne autoritetais, vaikai tėvams jaučia netgi priešiškumą, jų gėdijasi. Šie jausmai natūralūs, nes vienas svarbiausių paauglių uždavinių – emociškai atitrūkti nuo tėvų, kad ateityje sėkmingai kurtų savo gyvenimus, šeimas. Tačiau atitrūkstant nuo gimdytojų reikalinga kokia nors kita emocinė atrama. Ir dažniausiai ja tampa draugai. Jie tarsi tampa jaunuolio naująja šeima. Paprastai paauglystėje ir jaunystėje užsimezgusios draugystės tęsiasi visą gyvenimą ir būna stipriausios, nuoširdžiausios.
Kaip pasirenkami draugai? Traukia panašūs ar skirtingi žmonės?
Kalbant paviršutiniškai, traukia ir panašūs, ir skirtingi asmenys, nes su kiekvienu žmogumi susiformuoja vis kitoks santykis. Būdami su į save panašiais žmonėmis jaučiamės saugiau, ramiau, stabiliau, mus sieja partnerystė. Priešingybės traukia dėl to, kad atspindi mūsų pačių paslėptas asmenybės puses – tas, kurių nė neįtariame turintys. Arba renkamės tokius draugus, į kuriuos norime lygiuotis. Liaudies išmintis teigia – pasakyk, kas tavo draugai, pasakysiu, kas esi tu. Kiek labiau pasigilinus, visada traukia panašūs žmonės. Todėl neteisūs tie, kurie sako, kad tik draugai išveda iš kelio. Bičiuliai pasirenkami neatsitiktinai.
Kaip atskirti pelus nuo grūdų ir atskirti tikrus draugus?
To reikia mokytis. Stebėti save, kitus, daug skaityti, domėtis, bendrauti su išmintingesniais žmonėmis. Taip pat sekti savo jausmus ir pojūčius. Klausti savęs, kiek ir ko gaunu iš šios draugystės, o kiek duodu.
Kas sieja geriausius bičiulius?
Geriausius draugus sieja bendri interesai, panašumas, pagarba vienas kitam, bendra patirtis, pasitikėjimas vienas kitu, žinojimas, kad bėdai prispyrus bus atrama. Ir, aišku, nuolatinis darbas su savimi, asmeninės pastangos būti geriausiu bičiuliu, mokymasis priimti draugo ne tik gerąsias savybes, bet ir trūkumus, ne tik panašumus, bet ir skirtumus.
Kokios draugystės ir kodėl tęsiasi ilgai? Gal žmones sieja mistiniai ryšiai?
Na, gal ir sieja mistiniai ryšiai, bet galima žiūrėti paprasčiau. Svarbiausia, kad draugus sietų bendri interesai.
Kodėl netgi didžiausios draugystės gana dažnai neišlaiko laiko išbandymų ir geriausi draugai atitolsta?
Atitolstama dėl įvairių priežasčių. Draugystei palaikyti reikia nuolatinių abipusių pastangų. Žmonės keičiasi. Vadinasi, keičiasi ir jų požiūriai į pasaulį, interesai, pomėgiai, vertybės. Todėl kartais dėl to išsiskiria ir draugų keliai, nelieka apie ką kalbėtis. Neretai bičiuliai išsiskiria nusivylę vienas kitu, po išdavysčių. Kartais draugystė atrodo graži ir artima, bet iš tiesų būna nelygiavertė, t. y. viena pusė duoda, o kita – tik ima. Ilgainiui „donoras“ pradeda jausti nuoskaudą, pavargsta tik duoti, jaučiasi išnaudojamas. Tuomet santykius nutraukia arba pradeda keistis, nesileidžia išnaudojamas. Tada neretai santykiai nutrūksta natūraliai.
Ar vyras ir moteris gali būti tik geriausi draugai?
Labai didelė tikimybė, kad anksčiau ar vėliau tarp jų įsižiebs kibirkštėlė. Juk draugas labai palaiko, elgiasi pagarbiai, be to, dažnai sutampa nuomonės. Užsimezga stiprus dvasinis ryšys, kuris gali tapti puikiu kuru įsiplieskus seksualinei kibirkštėlei. Yra labai daug gražių pavyzdžių, kai vyras ir moteris pirmiausia tapo bičiuliais, puikiais kolegomis, pažino vienas kitą, o tada tarp jų atsirado fizinis potraukis, jie vienas kitą pamilo, sukūrė gražią šeimą ir pan.
Platoniška vyro ir moters draugystė reta, bet įmanoma. Tokia dažniau pasitaiko tarp inteligentiškų, dvasingų žmonių, turinčių antrąsias puses ir patenkintų savo santykiais. Kita vertus, jeigu vienas iš draugų turi antrąją pusę, ši natūraliai pradeda pavydėti artimo dvasinio ryšio ir įtarinėti neištikimybe. Taip pat problemų gali kilti tuomet, jeigu vienas jų bendrauja tik kaip brolis arba sesuo, o kitas tikisi kažko daugiau, turi klaidingų vilčių. Be to, tokia draugystė dažnesnė tarp moteriškų vyrų ir vyriškų moterų. Jeigu, pavyzdžiui, moteris sako, kad geriau sutaria su vyrais, vadinasi, ji turi per daug vyriškų savybių. Kitu atveju labiau jaustųsi suprasta moterų. Lygiai tas pats ir su vyrais.
Įdomūs faktai apie draugystę
Per 7 m. prarandama pusę draugų
Utrechto universiteto (Nyderlandai) sociologai, apklausę daugiau nei 1000 žmonių, išsiaiškino, kad žmonės vidutiniškai turi po 3–4 draugus. Moterys – daugiau negu vyrai. Per 7 m. pusė bičiulių pasikeičia.
Geriausias žmogaus draugas – šuo!
Naujausių tyrimų duomenimis, šunys yra labai empatiški ir geba suprasti žmogaus dvasinę būseną geriau negu kiti gyvūnai, netgi žmonės. Ypač šunys padeda sielvartaujantiems asmenims, netgi tuo atveju, jeigu jų nepažįsta ir mato pirmą kartą.
Gėjai – geriausi moterų draugai?
Teksaso universiteto (JAV) mokslininkai, apklausę 700 moterų, patvirtino, kad tvirčiausios draugystės užsimezga tarp heteroseksualių moterų ir homoseksualių vyrų. Teigiama, kad moterys negali visiškai pasitikėti kitomis dailiosios lyties atstovėmis dėl to, kad konkuruoja tarpusavyje, o heteroseksualūs vyrai nepatikimi, nes visada gali turėti slaptų ketinimų.
Sielos bičiuliai egzistuoja?
Tikima, kad pasaulyje egzistuoja giminingų sielos. Netikėtai susitikę žmonės, turintys giminingas sielas, iškart pajunta simpatiją ir įsimyli arba tampa geriausiais draugais. Sielos bičiulius sieja gilus ir stiprus ryšys, jie supranta vienas kitą be žodžių. Dažnai su tuo žmogumi patiriamas déjà vu jausmas, nes greičiausiai giminingas sielas sieja bendra buvusių gyvenimų praeitis. Tarp sielos draugų galimi ir telepatiniai ryšiai. Manoma, kad žmonės per gyvenimą gali sutikti iki 5 giminingų sielų.
Turima mažiau draugų negu manoma
Izraelio mokslininkai teigia, kad žmonės dažnai klysta, vertindami, kas yra jų draugai. 2016 m. atlikti tyrimai rodo, kad vidutiniškai tik pusė asmens bičiulių jį taip pat laiko draugu.
Draugai gali bendrauti net po mirties
Jackas Froese mirė būdamas 32 m. Beveik po pusės metų Jacko artimiausi draugai sulaukė asmeninių elektroninių žinučių. Pirmiausia ją gavo geriausias J. Froese bičiulis. „Aš esu tavo namuose. Susitvarkyk palėpę.“ Prieš pat mirtį Jackas juokėsi iš savo draugo, kad šis negeba išsikuopti savo palėpės.
Draugystė stiprina sveikatą
Tyrimai rodo, kad stiprūs socialiniai ryšiai stiprina širdį ir ilgina gyvenimą. 2015 m., išanalizavus daugiau nei 3 mln. asmenų duomenis, paaiškėjo, kad neturėti draugų taip pat kenkia sveikatai, kaip ir surūkyti 15 cigarečių per dieną. Daug bičiulių turinčių asmenų kraujospūdis būna žemesnis, hormonų veikla sklandesnė, o imunitetas stipresnis.
Sukeisti geriausi draugai
Kanadoje gyvenantys du geriausi bičiuliai Leonas Swansonas ir Davidas Taitas būdami 41 m. išsiaiškino, kad gimdymo namuose buvo sukeisti ir atiduoti vienas kito tėvams. Jie nusprendė pasidaryti DNR tyrimus, mat išgirdo, kad ligoninėje, kur abu gimė, pasitaikė ne vienas naujagimių sukeitimo atvejis, o iš jų jau paauglystėje šaipėsi, kad yra nepanašūs į savo tėvus ir galbūt sukeisti.
Geriausi bičiuliai pagal Zodiako ženklą
Zodiako ženklas | Geriausias draugas |
Avinas | Svarstyklės |
Jautis | Žuvys |
Dvyniai | Vandenis |
Vėžys | Šaulys |
Liūtas | Ožiaragis |
Mergelė | Avinas |
Svarstyklės | Liūtas |
Skorpionas | Vandenis |
Šaulys | Ožiaragis |
Vandenis | Jautis |
Žuvys | Skorpionas |