Smurtas nebūtinai gali būti fizinis. Dažniausiai šis scenarijus pasitaiko poros santykiuose, kai vyras yra smurtautojas, o moteris – auka. Daugybė tyrimų rodo, kad gali būti ir atvirkščiai. Iš tikrųjų tokie nesveiki santykiai gali būti ir tarp tėvų ir vaikų, draugų ir giminių.

 

smurtas

Kas yra psichologinis smurtas? Tai tokie santykiai, kai vienas iš partnerių dažnai įžeidinėja, grasina, tyčiojasi ir nuolat kritikuoja. Siekiama įbauginti, sugėdinti ir manipuliuoti kitu asmeniu. Psichologinis smurtas – tai noras kontroliuoti ir pavergti kitą žmogų. Labai dažnai psichologiniais smurtautojais tampa asmenys, kurie vaikystėje yra patyrę traumų, jaučiasi nesaugūs ir turi įvairių baimių. Neretai tokie žmonės yra savo kailiu patys patyrę psichologinį smurtą. Jie nemoka kurti pozityvių, sveikų santykių ir jaučiasi pikti, įžeisti, išsigandę ir bejėgiai.

 

9 ženklai, iš kurių galima atpažinti psichologinį smurtą:

 
  • Visiška partnerio kontrolė. Svarbus įspėjamasis ženklas yra jausmas, kad dėl partnerio kontrolės praradote nepriklausomybę. Žinoma, tai nereiškia, kad santykiai nebūtinai privalo būti tobuli. Su vienokiais ar kitokiais sunkumais susiduria daugelis.
 
  • Partneris visiškai kontroliuoja jūsų finansus. Turėti šiokią tokią finansinę nepriklausomybę sveikuose santykiuose yra labai svarbu. Santykiuose, kuriuose vyksta psichologinis smurtas, vienas iš partnerių gali norėti perimti visišką antrosios pusės išlaidų ir pajamų kontrolę.
 
  • Izoliacijos jausmas. Psichologiniai smurtautojai gali pabandyti nutraukti jūsų ryšius su išoriniu pasauliu, trukdyti jūsų santykiams su šeima ir draugais, neleisti per ilgai užsibūti vienoje vietoje. Psichologiniai smurtautojai nori, kad jų veiksmai išliktų paslaptimi. Niekas iš aplinkinių to neturi sužinoti. Todėl šie asmenys stengiasi atskirti savo aukas artimųjų bei kitų žmonių, kad jie niekam negalėtų prasitarti apie tai, kas vyksta namuose.
 
  • Sumažėjusi savigarba. Jeigu partneris nuolatos jus žemina ir nevertina jūsų minčių, tai galiausiai neigiamai atsiliepia jūsų savigarbai. Psichologinio smurto aukos gali pradėti save menkinti. Jie nuolatos buvo žeminami, todėl pradeda kaltinti save dėl to, kas vyksta ir jaučia gėdą.
 
  • Subtilūs, nežodiniai grasinimai. Kartais žvilgsnis ar kitas gestas parodo, kad partneris su jumis nesutinka. Toks elgesys gali privesti prie žodinių įžeidinėjimų, keiksmų ir kai kuriais atvejais net fizinių veiksmų. Nesvarbu, ar grasinimai iš tikrųjų bus įgyvendinti, ar ne – tai vienas iš pagrindinių įspėjamųjų ženklų, kad reikia sunerimti.
 
  • Vaikai tapę pastumdėliais. Psichologinis smurtautojas gali žeminti auką, girdint vaikams, kad galėtų dar labiau ją kontroliuoti. Tai labai dažnai naudojama psichologinių smurtautojų taktika.
 
  • Atskyrimas nuo šeimos ir draugų. Partnerio socialinių ryšių ribojimas arba draudimas laikomas psichologinio smurto požymiu.
 
  • Konfliktų įkarštyje jie mėto daiktus. Daiktų mėtymas ir daužymas yra smurtinis aktas, net jeigu daiktai nėra mėtomi tiesiogiai į jus. Sienos, baldų ar durų spardymas ir daužymas yra akivaizdūs psichologinio smurto ženklai.
 
  • Jūs ieškojote informacijos internete apie psichologinį smurtą. Tai viena dažniausių temų, kurių žmonės ieško internete. Jeigu ieškote ženklų, įspėjančių apie psichologinį smurtą, gali būti, kad jūsų santykiuose kažkas yra ne taip. Labai dažnai geriausia išeitis yra nutraukti tokius toksiškus santykius. Ypač jeigu partneris atsisako psichologinės pagalbos.