Ispaniškai kalbantys pasaulio gyventojai kakavą vadina juoduoju auksu. Nuo seno ji laikoma labai vertingu produktu, kuriame yra daugiau nei 300 cheminių junginių ir labai daug antioksidantų. Tačiau veikiant aukšta temperatūra, rafinuojant ir kitaip perdirbant, kakavos milteliuose naudingų medžiagų beveik nebelieka. Daugelio šokoladų gamyboje naudojamas pienas ir jo gaminiai, slopina antioksidantų poveikį. Kokybiška kakava organizmą aprūpina riboflavinu, niacinu, folio rūgštimi, manganu, variu, magniu, geležimi, fosforu, kaliu, kvercetinu, flavonoidais, flavonoliais, ksantinais, polifenoliais, teobrominais, anandamidais. Visi šie sudėtingi pavadinimai reiškia daugybę privalumų sveikatai.

 

kakava

Kakavos milteliai gerina kraujotaką, mažina kraujo krešumą, todėl gali padėti išvengti širdies priepuolio ir infarkto. Taip pat mažina kraujo spaudimą. Sumažina žarnyno vėžio riziką, ląstelių pažeidimus, apsaugo nuo Alzheimerio, gerina cukrų apykaitos funkciją, padeda numesti svorio, gerina pažintinę funkciją, kelia nuotaiką. Nors kakava yra labai naudingas produktas, tačiau juo negalima piktnaudžiauti. 30 g grynos kakavos miltelių – optimali dienos dozė.

 

Anot vieno amerikiečių tyrimo autoriaus profesoriaus Chango Yongo Lee žmogaus organizmas įsisavina daugiau antioksidantų iš šilto kakavos gėrimo arba karšto šokolado. Šis gėrimas – tai maistas smegenims, nes gerina kraujotaką ir smegenų aprūpinimą deguonimi. Netgi demencija gali būti gydoma ne tik vaistais, bet ir kakavos milteliais. Nors kakavos gėrimas yra labai sveikas, tačiau nereikėtų piktnaudžiauti kakavos mišiniais. Juose kakavos miltelių yra kur kas mažiau nei beverčio cukraus, kukurūzų sirupo ir rafinuotų augalinių aliejų.

 

Kakavos milteliuose gausu antioksidantų flavonolių, kurie gali sulėtinti su amžiumi susijusį atminties silpnėjimą. Buvo atliktas tyrimas, kuriame buvo analizuojami pažintinės funkcijos silpnėjimo procesai žmonių smegenyse, kurie neserga Alzheimerio liga. Analizuota, kaip silpnėja gebėjimas mokytis, prisiminti specifinius dalykus (naujų pažįstamų vardus, kur palikti automobilio rakteliai ir t. t.). Pastebėta, kad pirmieji atminties silpnėjimo požymiai gali atsirasti jaunystėje, bet dažniausiai jie neturi didelio poveikio kasdieniniam gyvenimui iki 50 metų arba daugiau. Šį natūralų senėjimo procesą gali susilpninti kakavoje esantys flavonoliai. 37 sveikiems savanoriams nuo 50 iki 69 metų buvo sudaryti mitybos planai, kuriuose buvo mažai (10 mg per dieną) arba daug (900 mg per dieną) šių antioksidantų. Tyrimo pradžioje ir pabaigoje dalyviai turėjo atlikti atminties testus ir galvos smegenų tomografiją (analizuojama smegenų dalies, dantytojo vingio, kraujotaka). Mokslininkai mano, kad atmintis priklauso nuo šios smegenų dalies veiklos ir jos aprūpinimo krauju. Respondentai, vartoję daug flavonolių, geriau atliko ir net darė pažangą atminties testuose negu tie, kurių mityboje kakavoje esančių flavonolių beveik nebuvo ar buvo labai mažai. Tyrėjai priėjo revoliucingą išvadą, kad po trijų mėnesių flavonolių vartojimo šešiasdešimtmečio smegenys gali pradėti funkcionuoti taip pat, kaip trisdešimtmečio ar keturiasdešimtmečio. Puiki priežastis valgyti daugiau šokolado!

 

Kita vertus, būtina atsiminti, kad bet koks šokoladas netinka. Didžiojoje pramoniniu būdu gaminamų šokoladų dalyje, flavonolių beveik nėra. Rekomenduojama rinktis tokius produktus, kurių sudėtyje yra labai daug kakavos (70 – 80 %). Idealu, jei tokiame šokolade nebūtų pieno, sojų produktų ir rafinuoto cukraus. Tačiau pagrindinė taisyklė, renkantis šokoladą: kuo daugiau kakavos, tuo geriau. Šokoladas ne vienintelis produktas, kuriame yra kakavos. Kakavos milteliais galima papildyti gėrimus, kokteilius, įvairius kepinius ir kitus patiekalus. Ruošiant maistą namuose, galima būti tikriems, kad į gaminius nebus pridėta nenaudingų ir antioksidantų įsisavinimą slopinančių priedų. Be to, daugeliu atveju namie gaminti patiekalai yra pigiau negu tikrai kokybiškas šokoladas.