Eteriniai aliejai – neįkainojama gamtos dovana. Jie gali praskaidrinti nuotaiką, suteikti energijos, stiprinti organizmą, net padeda spręsti įvairius negalavimus. Kokie patys naudingiausi pavasarį, pasakoja aromaterapeutė Irma Vyšniauskienė. 

 

eteriniai

Kokie eteriniai aliejai tinkamiausi norint susikurti pavasario nuotaiką namuose? 

 

Po šaltos žiemos, įtempto karantino ir esant vitaminų stygiui, pavasarį išties daugeliui stinga jėgų, ūpo. Tad patartina namus kvėpinti citrusais (pvz., citrinos, apelsinai, bergamotės ir kt.). Šie saulėti kvapai atpalaiduoja ir gerina nuotaiką. Jaučiant ilgalaikį nuovargį, emocinį išsekimą, padės spygliuočiai: pušys, eglės, kėniai. Jų eteriniai aliejai tonizuoja, mažina stresą, gerina kvėpavimo takų darbą. Jeigu reikia dirbti, bet sunku susikaupti ir trūksta energijos, gelbės aktyvinantys ir koncentraciją gerinantys aliejai, pvz., rozmarinų, kvapiųjų šalavijų ar bazilikų.

 

Dažna pavasario problema – nusilpęs imunitetas. Kaip jį sustiprinti eteriniais aliejais?

 

Imuninė sistema itin sudėtinga ir kol kas nėra svarių įrodymų, kad eterinių aliejų komponentai jai darytų tiesioginę įtaką. Visgi tai nereiškia, kad jie nenaudingi peršalimo sezono metu! Juos galima naudoti gryninant patalpų orą – garinti citrinų, eukaliptų, čiobrelių, citrinžolių, spygliuočių eterinius aliejus. Naudojami paviršiams valyti saugo nuo mikrobų: į vandenį įlašinti arbatmedžių, eukaliptų ar citrinžolių eterinio aliejaus. Negaluojant gali palengvinti simptomus, tik pravartu pasitarti su šeimos gydytoju. Peršalus naudinga garinti arbatmedžių, rozalinų, mairūnų, varpinių levandų, citrinų ar kitus eterinius aliejus. Jie naudingi krūtinės, nugaros, pėdų (savi)masažui: įlašinti kelis lašus į bazinį aliejų ar balzamą ir masažuoti. Tam ypač tiks rozalinų, linalolio tipo čiobrelių, mairūnų, didramunių ar spygliuočių eteriniai aliejai. Taip pat jie veiksmingai mažina stresą, o tai išties stiprina imuninę sistemą.

 

Eteriniai aliejai naudojami kovojant su uodais, erkėmis ir kitais kraujasiurbiais. Artėjant iškylų gamtoje metui ši informacija itin aktuali. Papasakokite apie tai išsamiau.

 

Naujausių tyrimų duomenimis, lietuviškus uodus gerai atbaido geraniolis, eukaliptolis, karvonas. Šių komponentų gausa pasižymi pelargonijų, eukaliptų, citrinžolių, šaltmėčių eteriniai aliejai. Su erkėmis kovoti kur kas sunkiau, nes jų jutimų sistema visai kitokia. Jos jaučia artėjančio žmogaus ar gyvūno judesį, išskiriamą šilumą, CO2, prakaitą, netgi amoniaką. Visgi yra mokslinių tyrimų, patvirtinančių, kad nuo erkių gali apsaugoti nimbamedžių ir kokosų baziniai aliejai, sumaišyti su pelargonijų, kvapiųjų ir imbierinių citrinžolių, citrininių korimbijų, vetiverijų, šaltmėčių, paprastųjų čiobrelių, rozmarinų, gvazdikėlių ir kitais eteriniais aliejais. Deja, natūrali apsauga nuo erkių nėra 100 %, todėl grįžus namo būtina nuodugniai apsižiūrėti.

 

Gryni eteriniai aliejai nenaudotini tiesiai ant odos, nebent ant plaukų, drabužių. Geriausia juos skiesti baziniais aliejais ir gamintis tepalus, purškalus. Nenaudoti prie veido.

 

Atšilus orams suaktyvėja įvairios alergijos. Ar eteriniai aliejai gali padėti jas kontroliuoti? 

 

Kenčiant nuo šienligės, kvapų terapiją idealu pradėti taikyti dar porą mėnesių prieš pražystant alergiją keliantiems augalams. Namuose galima garinti kvėpavimo takų darbą harmonizuojančius eterinius aliejus: smilkalinių bosvelijų, eukaliptų, mairūnų, rozalinų, spygliuočių ir kt. Pradėti nuo nedidelio kiekio ir stebėti reakciją. Augalų žydėjimo sezonu užklupus alergijai, eteriniai aliejai padės lengvinti simptomus. Varvant nosiai, kosint, kamuojant nestipriems spazmams gali padėti juodųjų eglių, paprastųjų pušų, balzaminių kėnių, spindulinių ir rutulinių eukaliptų, dantikrapščių amių, marokinių ramunėlių (bitkrėslių), vaistinių ramunėlių, smilkalinių bosvelijų eteriniai aliejai. Žinoma, tai tėra pagalbinė priemonė, alergijos kontrolės planą būtina aptarti su gydytoju.

 

Patys eteriniai aliejai irgi gali būti kvėpavimo takų alergijos šaltinis, jei esate alergiški tam tikram augalui ar jų šeimai. Alergiją gali išprovokuoti ir netinkamas jų naudojimas – per dideliais kiekiais, nuolat, nekaitaliojant. Švelniomis terapinėmis dozėmis naudojami eteriniai aliejai paprastai būna saugūs.

 

Pavasarį dažnai kamuoja odos, plaukų, nagų problemos. Kaip eteriniais aliejais puoselėti grožį? 

 

Grožis atkeliauja iš vidaus, tad pirmiausia būtina sveikai maitintis, gerti užtektinai vandens. Pavasarį, kai organizmui stinga maistinių medžiagų, praverčia ir išorinė pagalba. Tam naudingi augaliniai aliejai, papildyti eteriniais. Norint atgaivinti odą, visų pirma reikia suteikti atostogas nuo sintetinių produktų. Jai drėkinti ir tonizuoti naudoti hidrolatus – distiliuotus vaistažolių vandenis. Jie gali veikti raminamai. Verta išbandyti rožių, ramunėlių, levandų hidrolatus. Intensyvesnį maitinimą suteiks augaliniai aliejai, kuriuose gausu antioksidantų, vertingų riebalų rūgščių ir vitaminų: aviečių, ispaninių šalavijų, burnočių sėklų, šaltalankių, granatų, erškėtuogių, arganų ir kt. Į juos galima įlašinti nuo uždegimų sergstinčių, odą regeneruojančiomis ir raminančiomis savybėmis pasižyminčių eterinių aliejų: tikrųjų levandų, pluoštinių bosvelijų, italinių šlamučių, damaskinių rožių, vaistinių ramunėlių ir kt.

 

Pirmoji pagalba po žiemos nusilpusiems plaukams – aliejinės plaukų kaukės. Tam idealiai tiks nerafinuoti šaltai spausti augaliniai aliejai: simondsijų, arganų, kokosų, migdolų ir kt. Jie atkurs suskilinėjusius plaukus, saugos nuo neigiamo kieto vandens ir aplinkos taršos poveikio. Nedideliu kiekiu aliejaus ištepti plaukus ir palikti pernakt. Ryte išplauti švelniu šampūnu. Turint sausus plaukus, tikras išsigelbėjimas – murumuru sviestas. Jį galima naudoti kaip kaukę prieš trenkant arba nedideliu kiekiu tepti jau švarius sausus plaukus. Gaminant plaukų kaukes, papildomai galima įlašinti eterinių aliejų, gerinančių galvos odos cirkuliaciją, mažinančių jautrumą, skatinančių plaukų augimą: kvapiųjų rozmarinų, atlasinių kedrų, kvapiųjų kanangų, ajerų, vetiverijų. Pakaks vos kelių lašų.

 

Nagams ir jų odelėms puoselėti verta naudoti ricinų, simondsijų, arganų, erškėtuogių aliejus bei sviestmedžių, murumuru, kupuasu, kombo sviestus. Į juos galima įlašinti kelis regeneruojančių tikrųjų levandų, pluoštinių bosvelijų, italinių šlamučių ar cirkuliaciją gerinančių atlasinių kedrų, kvapiųjų rozmarinų eterinių aliejų lašus. Jei odelės aplink nagus itin jautrios, yra žaizdelių, vertinga pagalba – bazinis puiklapių aliejus.

 

Kaip tinkamai naudoti eterinius aliejus, kad maksimaliai atsiskleistų jų naudingosios savybės?

 

Garinimas – saugiausias ir dažnai veiksmingiausias eterinių aliejų naudojimo būdas. Vertingiausia garinti trumpomis sesijomis po 5–20 min. keliskart per dieną. Kvapas kambaryje turi jaustis švelniai.

 

Ant odos eterinius aliejus naudoti tik praskiedus su augaliniu aliejumi ar sviestu. Gryni eteriniai aliejai sausina odą, gali stipriai sudirginti ir įjautrinti. Koncentracijos vaikams – 0,5–1 %, suaugusiesiems – 1–2 %.

 

Vonioje eterinių aliejų nereikėtų lašinti tiesiai į vandenį, nes jame netirpsta. Saugiausia juos sumaišyti su druska bei baziniu aliejumi (arba tik juo) ir šį mišinį pilti į vonią. Priklausomai nuo eterinio aliejaus intensyvumo, voniai reikia 1–8 lašų.

 

Kūdikiams iki 3 mėn. eteriniai aliejai nesant būtinybės nerekomenduojami. Vėliau pamažu galima pratinti juos garinant.

 

Jei turite naminių augintinių, svarbu žinoti, kad katėms eteriniai aliejai netinka, jų kepenys neturi juos skaidančių fermentų. Visgi šalia jų eterinius aliejus galite garinti, tik svarbu reguliariai vėdinti patalpą. Šunims eterinius aliejus visuomet skiesti, mat jų uoslė daug jautresnė.

 

Kad ir kaip naudosite eterinius aliejus, labai svarbi jų kokybė. Taip pat itin reikšminga taisyklė – mažiau yra daugiau.