Kaip vaisiai ir daržovės yra sezoniškai, taip ir prieskoniai bei žolelės yra geriausios tam tikru metų laiku. Tam tikrais prieskoniais ir žalumynais pagardinę savo vasaros patiekalus suaktyvinsite medžiagų apykaitą ir pradėsite kovą su organizmo uždegimais. Verta išbandyti aromatinus ir pikantikus vasaros prieskonius, turinčius tikrai didelę naudą sveikatai!

 

prieskoniai

6 vasariškiausi prieskoniai ir žolelės:

 
  • Mėta. Tai vienas svarbiausių vasaros žalumynų, nes jos vėsina ir suteikia švaros bei gaivumo pojūtį. Mėtas žolininkai vertina dar ir dėlto, kad jie padeda išvengti aibės negalavimų. Mėtos gali padėti, jei vargina dirgliosios žarnos sindromas, žagsulys, spazmai ir mėšlungis. Ši universali žolelė tinka prie daugelio patiekalų, ypač prie gėrimų, mėsos, daržovių, želė bei kitų desertų.
 
  • Kuminų sėklos. Šis prieskonis skatina organizmo detoksikaciją arba, kalbant paprastai, valo organizmą. Kuminų sėklos yra natūrali priemonė nuo pilvo pūtimo, dujų kaupimosi žarnyne, padeda išlikti liekniems vasarą. Be to, šios sėklos turi vėsinantį ir raminantį poveikį organizmui, kas ypač svarbu, kai lauko temperatūros rodikliai šoktelėli kiek aukštėliau. Kuminų sėklomis galima gardinti miltinius, kruopų, grūdų patiekalus, daržoves ir sriubas.
 
  • Cinamonas. Nors dažniausiai cinamonas siejamas su žiema ir artėjančiomis Kalėdomis, bet cinamonas taip pat gali būti puikus vasaros prieskonis. Jis idealiai tinka šaltoms arbatoms, tirštiesiems glotnučiams  gardinti, taip pat kartu su gaiviais obuoliais ar su ant grotelių kepta kiauliena. Cinamonas taip pat padeda sulieknėti, mažina cukraus kiekį kraujyje ir padeda jį naudoti efektyviau.
 
  • Šafranas. Tai ne tik gražiai žydinti gėlė, bet ir labai sveikatai naudingas prieskonis. Šis prieskonis gerina virškinimą ir apykaitą į virškinimo organus, apsaugo skrandžio ir gaubtinės žarnos gleivinę ir padeda atsikratyti dujų kaupimosi žarnyne ir padidėjusio skrandžio rūgštingumo problemų. Kai kurie nedidelės apimties tyrimai rodo, kad šafranas net gali veikti kaip antidepresantas bei mažinti vėžio riziką. Šafrano dažniausiai rekomenduojama dėti į žuvų patiekalus, bet jis tinka ir kituose patiekaluose, tad nebijokite virtuvėje paimprovizuoti!
 
  • Pankolių sėklos. Dar vienas prieskonis, gerinantis virškinimą, padedantis nuo spazmų, mėšlungio, dujų kaupimosi žarnyne ir pilvo pūtimo. Šis prieskonis gerina burnos sveikatą – padeda atsikratyti blogo burnos kvapo ir yra nepakeičiamas, kalbant apie gerą burnos ertmės higieną. Rekomenduojama pradėti gerti pankolių sėklų arbatą prieš valgį: toks gėrimas slopina apetitą, todėl nepersivalgysite ir išliksite liekni.
 
  • Kalendros. Tai vienas sveikiausių žalumynų, kuriuos galima valgyti vasarą ir visais kitais metų laikais, nes jos pasižymi antioksidaciniu poveikiu ir gali padėti pagerinti kepenų sveikatą. Be to, kalendrų ryšulėlyje yra net 30 % rekomenduojamos vitamino C normos. Kalendros vėsina ir pasižymi puikiu skoniu. Kalendrų galima dėti į salotas, makaronų patiekalus, jos tinka su baklažanais ir krevetėmis ar vištiena.