Vasaros iškylų sezoną gali sugadinti tik du dalykai: lietus arba skaudžiai geliantys vabzdžiai. Pirmuoju atveju numatytą šventę paprastai tenka atidėti kitam kartui, tačiau vabzdžius galima nubaidyti, kad jie negadintų pakilios nuotaikos. Dažniausiai lauke deginamas citrinžolių kvapo žvakės, atbaidančios uodus, nors jos ne visada būna veiksmingos. Norint išvengti vabzdžių, pirmiausia reikia juos pažinti ir suprasti, kaip jie veikia. Tik tada galima iš tiesų veiksmingai išvengti skaudžių jų įkandimų.

 

"apsauga nuo uodų"

  • Net pučiant nestipriam vėjui (apie 0,45 m / s) uodams bei kitiems smulkiems vabzdžiams tampa sunku skristi. Todėl, norint išvengti šių vabzdžių, iškylai verčiau rinktis vėjuotą vietą. Jei vėjo nėra, galima įjungti ventiliatorių. Oro srovę rekomenduojama nukreipti į apatinę kūno dalį, nes, norėdami išvengti vėjo, uodai skrenda labai arti žemės paviršiaus. Jei vėjas šėls pažemiui, uodai negalės prisiartinti prie žmonių ir siurbti jų kraują.
 
  • Nešvaistyti pinigų citrinžolių kvapo žvakėms bei ritėms, skirtoms atbaidyti uodus. Citrinžolių eterinis aliejus yra natūralus vabzdžių repelentas, tačiau jis veikia tik tada, kai aromatas arba dūmai tiesiogiai patenka tarp asmens ir uodo. Fakelai nuo uodų virš žemės iškilę iki 30 – 60 cm nėra labai veiksmingi. Ne daug padės net, jei šie fakelai bus naudojami kartu su uodus atbaidančiomis žvakėmis arba ritėmis.
 
  • Stebėti kvėpavimą ir širdies ritmą. Mokslininkai nustatė, kad uodams mitybos šaltinius padeda identifikuoti anglies dioksidas (CO2). Kai širdies ritmas pagreitėja, organizmas išskiria daugiau anglies dioksido. Anglies dioksido išsiskyrimą taip pat skatina alkoholio, aštraus maisto vartojimas ir bet kokia kita veikla, kuri pagreitina medžiagų apykaitą. Anglies dioksido daugiau išskiria nėščios moterys bei turintys antsvorio.
 
  • Papildyti mitybą vitaminais ir mineralais. Vyrauja nuomonė, kad uodai nepuola žmonių, kurie valgo daug bananų, česnakų, vartoja B grupės vitaminus. Tačiau mokslinių įrodymų, kad šie produktai iš tiesų būtų veiksmingi, nėra.
 
  • Vilkėti tankaus audinio drabužius. Uodai negali prasiskverbti per labai tankų audinį. Medvilniniai ir lininiai drabužiai nėra pats geriausias pasirinkimas. Norint išvengti uodų įkandimų, reikėtų rinktis aprangą iš sintetinio pluošto, geriausia – specialiai pritaikytą sportininkams. Taip pat galima vilkėti aprangą, apsaugančią nuo saulės, nes ji blokuoja ne tik ultravioletinius spindulius, bet ir uodus.
 
  • Ultragarso įrenginiai neveiksmingi? Nors reklamos teigia priešingai (kai kurie įrenginiai atkartoja laumžirgių skleidžiamą garsą), tačiau mokslinių įrodymų, kad jie iš tiesų būtų veiksmingi nėra.
 
  • Šviesių spalvų apranga atbaido vabzdžius. Šviesiuoju paros metu uodai maisto ieško, orientuodamiesi regėjimu. Skrisdami pažemiui jie randa maisto šaltinį pagal kontrastuojančias spalvas. Tamsios spalvos išsiskiria, o šviesios jiems yra mažiau patrauklios.
 
  • Odą patepti burnos skalavimo skysčiu. Manoma, kad burnos skalavimo skystis gali būti veiksminga priemonė nuo uodų, nes juose yra eukaliptų aliejaus arba kitų medžiagų, repelentų. Burnos skalavimo skysčiuose taip pat yra triklozano, kuris siejamas su maliarijos profilaktinėmis priemonėmis. Tačiau ir šis uodų atbaidymo metodas yra prieštaringai vertinamas ir ne visada gali būti veiksmingas.
 
  • Naudoti šiek tiek DEET. Ši cheminė medžiaga turi prastą reputaciją, nors medicininėje literatūroje rašoma, kad šalutinė reakcija yra labai reta ir nutinka tik tada, kai žmogus nuryja arba įkvepia šios medžiagos. Kaip ir bet kokia kita medžiaga tepama ant odos, DEET gali sukelti alerginių reakcijų. Naudojant pagal instrukciją, ši cheminė medžiaga yra nekenksminga ir efektyvi. Tačiau daugelis žmonių nemoka tinkamai naudoti šių priemonių. Jų negalima tiesiog užpurkšti ant kūno kaip kvepalų. Reikėtų šiek tiek priemonės papurkšti į delnus ir tada ja ištrinti kulkšnis, alkūnes, riešus, kaktą ir kitas vietas, kur oda yra plonesnė (ten dažniausiai kanda uodai). Kas keletą valandų priemonės reikia užtepti pakartotinai. Purškiamos priemonės gali patekti į kvėpavimo takus, todėl saugiau naudoti tepamas. Manoma, kad DEET veikia, blokuodamas uodų receptorius, kurie atpažįsta anglies dioksidą. Priemonės pradeda veikti tik tiesioginio kontakto su oda metu. Pasitepus DEET medžiaga, uodai gali nutūpti ant odos, bet jie nekąs. DEET nėra aromatinis vabzdžių repelentas, todėl yra neveiksmingos bet kokios kitos priemonės, kurios nėra tepamos tiesiai ant odos. Neverta išlaidauti apyrankėms, apykojėms ir kitiems aksesuarams.
 
  • Vengti uodų piko valandų. Kiekvienas mėgstantis pasiirstyti valtele žino, kad prieš aušrą ir saulėlydį vanduo nutyla ir nurimsta. Kai saulė kyla ir leidžiasi vėjas paprastai išsisklaido. Kai vėjo nėra, išlenda uodai, ieškoti maisto. Jeigu įmanoma, būtų geriau planuoti užsiėmimus kitu paros metu, kai vabzdžiai nėra tokia aktyvūs.
 
  • Augaliniai repelentai nuo uodų: citrinžolės, melisos, katžolė, medetkos, serenčiai, bazilikai, levandos, pipirmėtės, česnakai, taškuotosios mėtos, rozmarinai, snapučiai. Priemonėmis su šių augalų ekstraktais galima tepti odą arba pasodinti lauke, kur dažniausiai leidžiamas laikas.