Kodėl žmonės įsikalba ligas?
2020-01-14 09:28Visi kartais jaudinasi dėl savo sveikatos, bet kai kuriems žmonėms baimė susirgti yra tokia stipri, kad net tada, kai jie yra iš tikrųjų sveiki, jiems būna sunku atlikti kasdienes užduotis ir gyventi normalų gyvenimą.
Žmogus, kuris visada gyvena nuolatinėje baimėje, kad serga ar tuoj susirgs sunkia liga, nors medicininiai tyrimai nerodo nieko blogo, gali turėti somatinių simptomų sutrikimą, priklausantį nerimo sutrikimų grupei. Ši būklė taip pat vadinama hipochondrija.
Manoma, kad hipochondriški yra maždaug 5 % pacientų. Trumpai tariant, hipochondrija yra psichinės sveikatos būklė, kai žmogus pernelyg jaudinasi, kad serga iki tokio lygio, kad pats nerimas yra sekinantis eikvojantis jėgas. Somatinių simptomų sutrikimas yra lėtinė būklė. Kaip stipriai sutrikimas pasireikš, priklauso nuo to paciento amžiaus, polinkio į nerimo sutrikimus ir kasdien patiriamo streso lygio.
Simptomai:
- normalių kūno funkcijų baimė. Hipochonriškam asmeniui normalios kūno funkcijos (širdies plakimas, prakaitavimas, tuštinimasis) atrodo lyg rimtos ligos simptomai.
- Nedidelių nukrypimų nuo normos baimė. Sloga, šiek tiek patinę limfmazgiai, nedidelė opelė gali atrodyti kaip rimtos sveikatos problemos.
- Patikra. Toks asmuo linkęs reguliariai pasitikrinti kūną, ieškodamas ligos simptomų ir židinių.
- Kokia bus didžiausia hipochondriko baimė priklauso nuo individualių dalykų. Kai kurie žmonės labiausiai būna sunerimę dėl vieno kūno organo, pavyzdžiui, plaučių. Kiti gali būti įsikalbėję, kad serga arba tuoj susirgs kokia nors sunkia liga, pavyzdžiui, vėžiu. Treti gali bijoti susirgti tai viena, tai kita liga.
- Hipochodrikai reguliariai kalba apie savo ligą. Somatiniai simptomai skatina žmones nuolat ir dažnai kalbėti apie savo sveikatos sutrikimus.
- Apsilankymai pas gydytoją. Tokie asmenys dažnai lankosi pas gydytoją.
- Jie gali praleisti daugybę laiko internete ieškoti galimų ligų simptomų.
- Hipochondrikams nepalengvėja, kai sužino, kad tyrimų rezultatai yra geri. Iš tikrųjų jiems gali dar labiau pablogėti, nes tada jie įsikalba, kad niekas jais netiki ir kad juos kamuojanti problema tikriausiai niekada negali sėkmingai diagnozuojama ir gydoma.
- Vengimas apsilankyti pas gydytoją. Kai kurie žmonės, linkę įsikalbėti ligas, vengia eiti pas gydytojus, nes labai bijo, sužinosiantys, kad serga kokia nors sunkia, lėtine liga.
- Jeigu baimė susirgti kamuoja 6 mėnesius, galima įtarti somatinį sutrikimą.
Moksliniame žurnale „JAMA“ publikuotas tyrimas parodė, kad kognityvinė elgesio terapija ir selektyviųjų serotonino reabsorbacijos inhibitorių (SSRI), tokių kaip fluoksetinas ir paroksetinas, vartojimas gali būti naudingi, gydant hipochondriją. Kognityvinė elgesio terapija gali padėti pacientui racionaliau pagrįsti savo baimes, o SSRI inhibitorių vartojimas gali sumažinti nerimo lygį.
JAV Merilendo universiteto medicinos centras siūlo keletą alternatyvių gydymo būdų, galinčių palengvinti simptomus, nors įspėja, kad tokie būdai kol kas nėra pagrįsti moksliškai. Mokslininkai į ligų įsikalbėjimą linkusiems žmonėms rekomenduoja vengti stimuliuojančių medžiagų (kavos, alkoholio ir tabako), praktikuoti dėmesingo sąmoningumo meditaciją ir sveikai maitintis. Galima vartoti žoleles, tokias kaip jonažolės, svaigieji pipirai, mėlynžiedės taškuonės. Tačiau prieš pradėdami vartoti bet kokius žolinius preparatus, rekomenduojama pasitarti su savo šeimos gydytoju, nes kai kurie augaliniai vaistai gali neigiamai sureaguoti su jūsų šiuo metu vartojamais vaistais ir turėti nemalonų šalutinį poveikį.